Nedonoščad

odgovora

Objavljeno

:Cao svima :blink: unsure:

Ja zelim da razmenjujem iskustva i pokupim koji dobar savet od zena koje su rodile pre termina tacnije zene koje imaju nedonoscad

Volela bi sto vise cuti o tome jer sam i ja majka 4 dece od njih su dvoje najmladjih nedonoscadi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sincic je rodjen tacno mesec dana ranije. Deset dana je bio na odeljenju neonatologije. Imao je dan-dva problema sa disanjem, zatim neku infekciju zbog

koje je primao antibiotike nedelju dana. Znam samo da je meni tih par dana bilo

nevidjeno tesko. Mozda je moja sreca u nesreci jer je rodjen u inostranstvu gde insistiraju da roditelji dosta vremena provode uz dete, da ga drze, doje, maze,...

Jer znam da u Srbiji to nije slucaj. Ti prvi dani bili su jako teski, ali je vrlo brzo sustigao svoje vrsnjake, mislim sto se tice dobijanja na kilazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u 34 nedelji dobila blizance decaka i devojcicu,imali su 2475 decak i 2600 devojcica ,ona je dobila seracija sepsu,zuticu 11 dana,bakterioloski i virusni konjuktivitis ,decak je bio znatno bolje i bio je u inkubatoru da mu se pluca razviju do kraja i onda u krevetac, i evo sada dva ipo meseca imaju i super su,decak je bio tri nedelje a devojcica mesec dana na institutu! jedu dohranu(jer sam ja izgubila mleko) i lepo napreduju imaju 5.5 i 4.7 kg! samo pozitivno razmisljanje jer kako se vi osecate to osecaju bebani :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja oba deteta su nedoscad. Prvi porodjaj u 30-oj nedelji, drugi u 32-oj nedelji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao prvo, nemoj se plasiti, samo budi spremna, u smislu da su ti spremne stvari za bolnicu. U prvoj trudnoci, pukao mi je vodenjak iz cista mira, u bolnici su rekli da je zbog infekcije (kakve i kako i zasto - to se niko time nije bavio).

U drugoj trudnoci, bila sam ubedjena da ce sve biti ok, ali sam ipak imala spremnu torbu za ne daj Boze. Isto je doslo do spontanog pucanja vodenjaka. Isto se ne zna zasto. Jedino sto se secam u svom haosu koji me snasao drugi put (zbog bezobrazluka osoblja u bolnici) da je jedan dr. rekao drugom kako su mi leukociti 17000 (koliko je normalna vrednost, ne znam i ne znam sta je to tada znacilo, ali verovatno opet infekcija). Interesantno da je kroz obe trudnoce sve bilo ok i krv i sve..ali eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koliki su ?

Iskreno, mislim da je moj dr. verovatno nesto propustio u celoj prici, ne znam....

A koliki su - vidis na tikeru ispod mojih postova :P (salim se malo) :)))

Decak je stariji, rodjen sa 1540gr, 40 dugacak.

Devojcica sa 1970gr, 45 dugacka. (koliko 2 nedelje duze u stomaku znace :) ) Negde sam procitala o znacenju vremena, pa izmedju ostalog pise: "Koliko je svaki dan dragocen pitajte majke prevremeno rodjene dece"...i jeste tako....

Mleka sam imala jako malo, sa njim sam bila u bolnici i zmlazala se, znaci ta mala kolicina mog mleka plus adaptirano. Bio je mesec i sedam dana u bolnici. Kontrole redovne narednih godinu i po dana. Sve je proslo u redu, Bogu hvala.

Devojcicu sam rodila carskim rezom, tako da je pre ona stigla kuci nego sto sam se ja uspela oporaviti posle operacije. Bila jedve nedelje u bolnici. Sve je za sada u redu, nadam se da ce tako i ostati. Dok je bila u bolnici ja sam se kod kuce izmlazala i mleko cuvala u zamrzivacu pa sam joj osim adaptiranog davala i to koje sam nakupila. Malo je bila zapala u anemiju, ali proslo je. Uostalom to je i normalno kod prevremeno rodjene dece....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zastoje doslo do prevremenog porodjaja jel ti u drugoj trudnoci kao i prvoj pretio prevremeni porodjaj...ja sam se porodila u 35.nedelji, iz cista mira mi je pukao vodenjak sve je do tad bilo super...plasim se za drugu trudnocu

E Milice* ja cu u svakom slucaju i sledeci put opet prevremeno, samo sto ce biti dobro ako izvucem i ovoliko :(

Kod mene je uzrok prevremenog slabost grlica materice, a to ne moze da se ukloni :(

Mada evo moje velike dvojcice :) i zaboravim da je nedonesena... Kakva ruzna rec za bebu.... <_< <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste culi za Banku humanog mleka?

Otvorena je prosle godine na Institutu i mleko se daje prevremeno rodjenim bebama.

Bas mi drago da tako nesto postoji, jer malim bebama svaka kap mleka znaci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste culi za Banku humanog mleka?

Otvorena je prosle godine na Institutu i mleko se daje prevremeno rodjenim bebama.

Bas mi drago da tako nesto postoji, jer malim bebama svaka kap mleka znaci ;)

Cula, donirala mleko i podrzavam ih u svakom pogledu! Jedna od najhumanijih stvari za koje sam cula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zalutala u temu samo iz razloga sto sam i sama nedonosce! :)

Pa, da podelim sa mamama svoje iskustvo - rodjena sam od 8 meseci na CR jer je mama imala placentu previu centralnu ( znate sve sta znaci)!? Nisam 2 meseca imala razvijen reflex sisanja i gutanja, bila sam u inkubatoru 2 nedelje, hranjena na pipetu...i evo me danas, normalno razvijena, cekam bebicu, nisam nikakvih problema imala u zivotu jer sam nedonosce, cak moja mama (koja je inace 10cm niza od mene) voli da naglasi kad me neko vidi - "ovo je moje nedonosce od 175cm" :D Tako da mame, bez brige ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam zalutala u temu samo iz razloga sto sam i sama nedonosce! :)

Pa, da podelim sa mamama svoje iskustvo - rodjena sam od 8 meseci na CR jer je mama imala placentu previu centralnu ( znate sve sta znaci)!? Nisam 2 meseca imala razvijen reflex sisanja i gutanja, bila sam u inkubatoru 2 nedelje, hranjena na pipetu...i evo me danas, normalno razvijena, cekam bebicu, nisam nikakvih problema imala u zivotu jer sam nedonosce, cak moja mama (koja je inace 10cm niza od mene) voli da naglasi kad me neko vidi - "ovo je moje nedonosce od 175cm" :D Tako da mame, bez brige ;)

Bas si neko krupno nedonosce :D

Moja krstena kuma, inace bratanica mm, je takodje rodjena kao nedonosce, nije imala ni 2 kg, i davali su joj minimalne sanse da prezivi, medjutim prezivela je, odrasla u pravu, zdravu i prelepu zenu koja ce u martu isto postati majka jednog decacica :D

Ako se cuda ikada desavaju, onda se desavaju kada su deca u pitanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Nikola se rodio sa 1200g u 32 nedelji. Sad ima skoro tri i po meseca. Presao je na Aptamil 1. Poceo je da cavrlja bebecim jezikom, ali sam primetila da uopste ne pruza ruke ka visecim predmetima. Da li je to zato sto jednostavno kasni jer je nedonosce ili je neka frka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strpljivko mislim da nema mesta preteranoj brizi, da ce sve biti OK.

Moj kumic se rodio kada je kuma bila u sedmom mesecu. Bio je mesec i po dana na neonatologiji. U pocetku nam se cinilo da malo zaostaje u razvoju, medjuti kada je malo ojacao sve je bilo dobro. Sustigao je svoje vrsnjake pa i prestigao ih i fizicki i mentalno. Sada ima osam godina i ne da je prestigao vrsnjake nego ihahaj.

Jedino sto mi pada na pamet kao dobar savet je da mu redovno radis vezbice i da primenjujes masaze.

Opusti se i uzivaj sa svojim cedom.

http://www.bebac.com/forum/index.php?showforum=33

evo deo foruma gde ce ti najverovatnije biti najzanimljivije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Nikola ima tri meseca i tri nedelje, a rodila sam ga pocetkom 32 nedelje trudnoce. Imao je samo 1200 grama i bio 37 dugacak. Evo ga sada smesi se, pa se i smeje, mrndja nesto na svom bebecem jeziku, da nema grceve, mucile bi ga kilice koje ima. Najvise mrzi svakonedeljni oftalmoloski pregled. Ima ROP1, pa ga prate. Ja se brinem, stalno sam uz njega, gledam koliko zaostaje, da li zaostaje, ali u stvari, uzivamo i muz i ja u nasem mrvicorku. Evo vam i jedna pesma, sad sam mu je napisala>

PRAVA PESMA

Majko, majčice, mogu ti reći

Težak je ovaj život bebeći:

Te hajde jedi, te hajde kaki,

Te menjaj pelene, te vuci glavu,

Te daj osmejak deki i baki,

Te gukni jednu guknjavu pravu.

Majko, majčice, dal razumete,

Ja sam tek počeo da budem dete.

Kada podrignem, vičete : prase!

A kad ne podrignem brineš se zna se.

Te hajde spavaj, te opet jedi,

Te hajde malo tajkana gledi,

Pa opet menjanje pelenica

Pa onda ponovo još jedna bočica,

Pa opet osmeh, pa malo plači,

Kažeš i osmeh i suza znači.

Majko, majčice, Nidža mi reče,

Ja sit se naradim dok padne veče.

My happiness voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veliki poljubac za Strpljivka i Nikolu! :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strpljivko..predivna pesmica...i poljubac za tebe i tvoju mrvicu! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Nikola ima tri meseca i tri nedelje, a rodila sam ga pocetkom 32 nedelje trudnoce. Imao je samo 1200 grama i bio 37 dugacak. Evo ga sada smesi se, pa se i smeje, mrndja nesto na svom bebecem jeziku, da nema grceve, mucile bi ga kilice koje ima. Najvise mrzi svakonedeljni oftalmoloski pregled. Ima ROP1, pa ga prate. Ja se brinem, stalno sam uz njega, gledam koliko zaostaje, da li zaostaje, ali u stvari, uzivamo i muz i ja u nasem mrvicorku. Evo vam i jedna pesma, sad sam mu je napisala>

PRAVA PESMA

Majko, majčice, mogu ti reći

Težak je ovaj život bebeći:

Te hajde jedi, te hajde kaki,

Te menjaj pelene, te vuci glavu,

Te daj osmejak deki i baki,

Te gukni jednu guknjavu pravu.

Majko, majčice, dal razumete,

Ja sam tek počeo da budem dete.

Kada podrignem, vičete : prase!

A kad ne podrignem brineš se zna se.

Te hajde spavaj, te opet jedi,

Te hajde malo tajkana gledi,

Pa opet menjanje pelenica

Pa onda ponovo još jedna bočica,

Pa opet osmeh, pa malo plači,

Kažeš i osmeh i suza znači.

Majko, majčice, Nidža mi reče,

Ja sit se naradim dok padne veče.

:wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala drugari! Kuckamo se! cmook

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

<_< Pitam se... koje jos vezbe osim ovih za stopalo i glavicu Nikola treba da radi... Sigurna sam sa treba. Stavljam ga na stomacic, dizanje mu bas i ne ide glatko. Jel vasi bebci rade jos neke vezbe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strpljivko masiraj ga, to su mu najbolje vezbice dok je tako majusan. Naulji svoje ruke i lagano ga masiraj, videces kako ce da uziva, a puno ces mu pomoci. Probaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

<_< Pitam se... koje jos vezbe osim ovih za stopalo i glavicu Nikola treba da radi... Sigurna sam sa treba. Stavljam ga na stomacic, dizanje mu bas i ne ide glatko. Jel vasi bebci rade jos neke vezbe?

Kod fizijatra na pregled :) Ako je potrebno dace vam vezbice, radnu terapiju, pokazati masazu... sve u svemu....sve to dodje na svoje :) Meni je mali rodjen u 30 nedelji, fizijatar rekao da ne trebaju vezbice. A devojcica u 32 i vezbali smo Vojtu 1 i 2, radna terapija, stimulacija, masaza... Za koji dan oboje idu na kontrolu pa cemo videti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod fizijatra na pregled :) Ako je potrebno dace vam vezbice, radnu terapiju, pokazati masazu... sve u svemu....sve to dodje na svoje :) Meni je mali rodjen u 30 nedelji, fizijatar rekao da ne trebaju vezbice. A devojcica u 32 i vezbali smo Vojtu 1 i 2, radna terapija, stimulacija, masaza... Za koji dan oboje idu na kontrolu pa cemo videti...

Mi smo sad iskusni vezbaci! Idemo na fizikalnu dva puta nedeljno i mi vezbamo kod kuce. Sve smo bolje i bolje. Hvala vam ljudi! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sad iskusni vezbaci! Idemo na fizikalnu dva puta nedeljno i mi vezbamo kod kuce. Sve smo bolje i bolje. Hvala vam ljudi! :rolleyes:

Sve ce biti ok...samo vezbajte...mi smo konacno poceli sedeti u 11-om mesecu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo drage mame!

Moj sincic ce uskoro napuniti 3 meseca a rodio se 2 meseca ranije! Fino napreduje sa kilazom i rastom ali zabrinjava me oblik njegove glave... Glavica mu je blago spljostena sa obe strane i malo izduzena nazad... Kazu doktori da je to normalno za bebe koje su rodjene prevremeno ali ja se bojim... citala sam da mora da se radi operacija da bi se to popravila ili da se nosi "helmet" za korigovanje oblika... a za inat moj beban voli da spava iskljucimo na stomaku i uvek mu je glava pozicionirana sa strane iako se on vrti i okrece kada spava....

Da li neko ima iskustva sa tim? Nas pedijatar je to nazvao "Toaster head" (zivimo u USA) ..

Pomagajte da se malo smirim, ovaj internet je katastrofa... sve ukazuje na operaciju :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.