Čaj za bebe i decu

odgovora

Objavljeno

Interesuje me koje cajeve dajete bebama od 6 meseci pa nadalje? Kad je imao grcice, davala sam mu Hipp od komoraca, to je trajalo 20tak dana. Onda sam mu kupila Hipp kamilicu, ali meni je dosadila, mogu misliti njemu. Ne znam sta jos sme da pije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo davali sve po malo - timijan (ili majkinu dušicu), koprivu, anis, komorač, kim.. itd.. Doze određuješ po kilaži. Ako je 1 supena kašika na 1l čaja otprilike doza za odraslog čoveka, možeš da napraviš proporcionalno manju dozu, za dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada je bila beba davala sam uglavnom ili HIPPov od komorace ili kamilicu, posle sam presla i na vocne. Sada posebno voli zeleni sa limunom i medom, u cugu sve popije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo joj u tom uzrastu davali čaj od nane i kamilice, naravno blage.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blagi čajevi tipa nane, kamilice i voćni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Jani davala caj samo kada je imala grceve. Sada joj dajem caj od belog sleza kada je prehladjena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DAJEM JOJ CAJEVE I DALJE,SAMO NJIH I VODU MI PIJE.JA JOJ KUVAM KAMILICU,BELI SLEZ(kad mi se ucini da kasljuca),KOPRIVU,MISLIM DA SVI BLAGI CAJICI SMEJU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja jos uvek dajem hipovu komoracu jer je bas voli, vodu pije ali nije odusevljen. imamo 5 meseci i ne znam sta jos da mu kombinujem? sta se preporucuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nanu, kamilicu i hipp voćne čajeve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pili Senjacki caj dok je imao grcice, onda Hipp za laksu probavu do 6.meseca. Ne pije cajeve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nikad nismo davali cajeve- samo mleko i vodu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deci nikad nisam davala cajeve cak ni one za grcice, a po raznim savetima jedna stvar mi se nije nikako svidela , a proverila sam i kod pedijatra

caj spira bebama gvozdje kroz creva pa ga zbog toga treba izbegavati !!!!!

moji piju vodu mleko i nekad po nekad sok, ali onaj domaci ne kupovni iz tetrapaka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deci nikad nisam davala cajeve cak ni one za grcice, a po raznim savetima jedna stvar mi se nije nikako svidela , a proverila sam i kod pedijatra

caj spira bebama gvozdje kroz creva pa ga zbog toga treba izbegavati !!!!!

moji piju vodu mleko i nekad po nekad sok, ali onaj domaci ne kupovni iz tetrapaka

Nensi,je li svi cajevi ili samo neki spiraju bebi gvozdje kroz crijeva?Ipak,hvala na savjetu,mada cajeve nismo ni uveli nesto specijalno,samo nekada kamilicu kada imamo problema sa stolicom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

caj spira bebama gvozdje kroz creva pa ga zbog toga treba izbegavati !!!!!

Mislim da ovo nije tačno. Pogotovo ako se čaj daje u umerenim količinama (ovde ne govorimo o čišćenju organizma čajevima tipa breza, kukuruzna svila i sl, već o šolji čaja za dete), a recimo kopriva koja je izuzetno bogata gvožđem ne može sama sebe da spere.

Moje dete od mesec dana pije razne čajeve, i sad sa 2 godine takođe svako pre podne popije čaj (ja mu pravim mešavinu bar 3 biljke) i uvek je imao odličnu krvnu sliku, nikad manjak gvožđa niti bilo šta slično.

dunjasuki voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koristim Hipp-ov caj za bebin stomak ili kamilicu i to odavno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam nutricionistkinju i ona kaze da se moze davati caj od sipka, nane (posebno ako ima proliv) i zasladjena kamilica (odlicna za zatvor) i to do 200ml. I to ovi cajevi koje nama kuvamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete od mesec dana pije razne čajeve, i sad sa 2 godine takođe svako pre podne popije čaj (ja mu pravim mešavinu bar 3 biljke) i uvek je imao odličnu krvnu sliku, nikad manjak gvožđa niti bilo šta slično.

Zanima me kakve kombinacije čajeva praviš i u kojim količinama?

Mi kuburimo sa gvožđem od malena... pa reko da pokušam sa čajevima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me kakve kombinacije čajeva praviš i u kojim količinama?

Mi kuburimo sa gvožđem od malena... pa reko da pokušam sa čajevima.

Ako je manjak gvožđa u pitanju, onda je najbolje da kupiš seme koprive i to mu daješ u kašicama, a ne da kuvaš.

Možeš mu kuvati i čaj od koprive, ali seme je mnogo bolje.

Kupuje se u prodavnicama zdrave hrane.

Ne kontaktiraš ga metalom.

Kada mu praviš bilo slanu ili slatku kašicu, npr. za doručak, stavi jednu ravnu kafenu kašičicu semena. Ali gledaj da ga zdrobiš pod prstima ili u drvenom avanu, jer u suprotnom će ga samo iskakiti.

Treba da jede i zeleno povrće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam nutricionistkinju i ona kaze da se moze davati caj od sipka, nane (posebno ako ima proliv) i zasladjena kamilica (odlicna za zatvor) i to do 200ml. I to ovi cajevi koje nama kuvamo.

Nema potrebe zaslađivati čajeve, šta više mnogo je bolje ne zaslađivati i navići dete od ranog uzrasta na takve ukuse.

Mi koristimo - timijan, nanu, koprivu, anis, virak, komorač, a onda u zavisnosti od potreba i crni slez, bokvicu, kamilicu, svilu, ranjenik itd..

Za proliv je najbolja kora hrasta. Naravno u kombinaciji sa nekim aromatičnim biljkama jer je sama kora hrasta opora i gorka.

Deci treba praviti čaj po kilaži ili uzrastu.

Ako je za odraslog čoveka jedna supena kašika čaja na 2dl vode, onda je za dete proporcionalno manje biljaka na istu količinu vode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je manjak gvožđa u pitanju, onda je najbolje da kupiš seme koprive i to mu daješ u kašicama, a ne da kuvaš.

Možeš mu kuvati i čaj od koprive, ali seme je mnogo bolje.

Kupuje se u prodavnicama zdrave hrane.

Ne kontaktiraš ga metalom.

Kada mu praviš bilo slanu ili slatku kašicu, npr. za doručak, stavi jednu ravnu kafenu kašičicu semena. Ali gledaj da ga zdrobiš pod prstima ili u drvenom avanu, jer u suprotnom će ga samo iskakiti.

Treba da jede i zeleno povrće.

Nema potrebe zaslađivati čajeve, šta više mnogo je bolje ne zaslađivati i navići dete od ranog uzrasta na takve ukuse.

Mi koristimo - timijan, nanu, koprivu, anis, virak, komorač, a onda u zavisnosti od potreba i crni slez, bokvicu, kamilicu, svilu, ranjenik itd..

Za proliv je najbolja kora hrasta. Naravno u kombinaciji sa nekim aromatičnim biljkama jer je sama kora hrasta opora i gorka.

Deci treba praviti čaj po kilaži ili uzrastu.

Ako je za odraslog čoveka jedna supena kašika čaja na 2dl vode, onda je za dete proporcionalno manje biljaka na istu količinu vode.

Eto...opet nešto novo i pametno od Phoenix :)

A mogu li dati mojoj Anđelini to seme koprive...i na koji način?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto...opet nešto novo i pametno od Phoenix :)

A mogu li dati mojoj Anđelini to seme koprive...i na koji način?

Možeš, na isti način kako je opisano u porethodnoj poruci - u kašici. Možeš svoj deci davati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možeš, na isti način kako je opisano u porethodnoj poruci - u kašici. Možeš svoj deci davati.

A ima li neko posebno seme na koje treba da obratim pažnju ili da jednostavno kupim u 'zdravoj hrani' ono koje ima?

P.S. ovo bi trebalo da postiraš na temi o savetima u vezi ishrane i zdravlja :) ...(nekako da je dosta korisnih stvari na jednom mestu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ima li neko posebno seme na koje treba da obratim pažnju ili da jednostavno kupim u 'zdravoj hrani' ono koje ima?

P.S. ovo bi trebalo da postiraš na temi o savetima u vezi ishrane i zdravlja :) ...(nekako da je dosta korisnih stvari na jednom mestu)

Pa nema puno da se bira. Prodaje se isto kao i drugi čajevi - najčešće su to dva priozvođača kod nas Adonis Sokobanja i ne znam drugi, drugi čak mislim da je iz uvoza.

Ne mogu da se setim cene, ali je napram drugih biljaka, seme koprive dosta skuplje, ali je istovremeno i jako lako, pa 100g izgleda dosta.

Naravno, kad je sezona koprive, treba je kuvati i jesti. Mnogo je zdravija i bolja od spanaća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PHOENIX...možda sam OT, ali imam pitanje za tebe, pominješ metalnu kašiku, pa me zanima(jer sam tako čula) da li možda mom Filipu može od hranjenja metalnom kašikom izaći osip oko usta, koji nas inače muči?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još nešto - deci treba davati sok od cvekle, jabuke i celera. Cvekla je odličan izvor gvožđa.

Ako sami ne cedite, može se kupiti sok bez konzervansa i aditiva i da nije iz koncentrisanog voćnog soka!

7dl košta oko 200din u staklenoj ambalaži (treba izbegavati PET). Po 1dl dnevno je za početak dovoljno. Jedino što je nezgodno je to što se sok mora popiti u roku od tri dana od otvaranja.

Treba povećati unos c vitamina ili kroz voće ili veštački, ako dete baš odbija kivi, narandže, mandarine, grejp.

Ovo je sve dobro za nedostatak gvožđa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.