Kako se na najbolji način pripremiti za trudnoću

odgovora

Objavljeno

Ukoliko ste odlučili da ostanete u drugom stanju, promena navika u ishrani jedna je od veoma bitnih faktora koji utiču na zdravlje vašeg deteta. Imajte na umu da hrana koju unosite može bitno uticati na vašu mogućnost da ostanete u drugom stanju – i na dobar i na loš način.

Na koji način ste se vi pripremali za trudnoću, da li ste pili neke vitamine, koliko ste brinuli o ishrani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto je bila planirana trudnoca, isla sam kod nutricioniste zbog hormonskih poremecaja, jela puno voca i povrca, raznovrsnu zdravu hranu. Ako koga bude sta konkretno zanimalo neka me pita. I da, prestajala sam sa pusenjem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja trudnoca je takodje bila planirana. Doktorka mi je savetovala da pijem folnu kiselinu 2 - 3 meseca ranije...

Inace, prestala sam da pusim 5 godina pre nego sto sam ostala trudna. Jednostavno, prvi put kad sam pomislila da cu jednog dana postati majka, prestala sam da pusim. Najuzasnije mi je kad vidim trudnicu sa cigaretom, ili majku kako drzi bebu i cigaretu!!! :(

Palčica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,

Ja sam sada 25ta nedelja.

Skoro godinu ipo dana suprug i ja smo *radili* na bebi, ali nista. Cula sam za folan (folnu kiselinu) od prijateljice.

Pocela sam da pijem folnu kiselinu (oko 5 meseci) i tako cekala, cekala da bi ustanovila da mi nisu plodni dani onda kada trebaju jer mi je ciklus bio neuredan. Citala sam na netu i cula za merenje bazalne temperature, i pocela sam da merim temperaturu. I iz prvog smo uspeli. Ciklus mi je kasnio a i test je pokazao dve crtice :lol:

Zato drage slobodno pijte folnu kiselinu ako odlucite da ostaneteu u drugom stanju ne skodi nista, to su sami vitamini.

Ili ako vam nisu uredni ciklusi ili plodni dani merite temperaturu, kod mene je uspelo.

:lol::lol::lol: Jedva cekam 23.06.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da folna kiselina je obican vitamin tipa B. Piju ga cak i deca sa problemom anemije, ne mora se vezati uz trudnocu, ali je zenama trudilicama i trudnicama poseban, jer jako povoljno utice i na nasu matericu.

Za one koje zele ostati trudne, a vec su napravile sve testove i analize neophodne pre trudnoce, imam jos jednu toplu preporuku: zaboravite na to! Jednostavno se opustite i uzivajte i sve ce doci na mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u braku evo vec 8-mi mesec...i eto posle 5 sam ostala trudna.Nisam se nesto pripremala.Nisam pila nista,pusenje sam ostavila tek kada sam saznala da sam trudna...mislim da je napetost jedan od faktora koji otezavaju ostajanje u drugom stanju.Sto rece ninushka...samo se opustite i uzivajte. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudnocu jesam planirala, ali se nisam posebno pripremala... Nepusac sam, alkohol sam izbacila i to je to. Uspeli smo iz 2. puta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja pokusavam skoro godinu dana da ostanem u drugom stanju,pa nista,radila sam neke analize,ali doktori kazu da se sterilitet proglasava tek posle dve godine i da se tad krece sa vecim ispitivanjima. Ciklusi mi nisu bas najuredniji, pa kako da krenem sa merenjem temperature,jel od prvog dana menstruacije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ceco, treba da meris temperaturu od pocetka menstruacije. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam pila Folan nekoliko meseci pre nego sto sam zatrudnela.Pusenje sam takodje ostavila dosta pre.I istestirala se na raznorazna ''cudesa'' (Hlamidija,Toxoplazma,...)koja bi mi mogla pokvariti uzivanje u trudnoci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ostavila sam pusenje 6 meseci pre nego sto sam zatrudnela, mesec dana ranije sam pila maku i vitamin B12 sa folnom kiselinm i imala sam gomilu obaveza u mesecu kada sam zatrudnela. Znaci, malo dodataka iz prirode ali sam takodje pustila ''mozak na ispasu'' :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao drage mame i buduce mame.Prvu bebu sam dobila posle osam meseci pokusaja,a sada evo vec dva meseca radimo na tome,kada ce biti neznam.Ako mozete da mi objasnote kako tacno ide to sa merenje tenperature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Ceco85, normalna telesna temperatura zdravog čoveka kreće se između 36 i 37°C.

Pocni da meris temperaturu prvim danom ciklusa. Meris je 5 minuta neposredno nakon buđenja, dakle pre ustajanja u krevetu. Napravi tabelu po danima i izmerenu temperaturu odmah zabeleži za svaki dan. Prvih par dana ce biti oscilacije (npr. sa 36.5 padne na 36.1 C), onaj dan kad bude raylika ceo stepen imalo vise, obicno to bude oko 12 dana, tada taj dan i naredna dva su ti plodni dani. Ja sam iz prvog uspela. Sretno :rolleyes:

Palčica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala za to. Doduse nije mi ni trebalo, prvi put samostala trudna posle prvog nezasticenog odnosa. Zabavljali smo se 10 godina, vencali iodlucili da pocnemo da "pravimo bebu" od prve bracne noci. To mi je bio 14-ti dan ciklusa koji traje 28 dana :lol:

Nije lose da znam ako mi zatreba.... Mislim da bi trebalo da nas sin uskoro dobije batu ili seku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam pokusacu sa ovim sa tenperaturom i javljam vam rezultat.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama je trebalo 10 mjseci da nam upali, ali prije toga sam napravila sve pretrage na briseve i bakterije i opapa test i kad su stigli nalazi da je sve ok, ja taj mjesec ostala trudna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muž i ja zabavljali smo se 9 godina, u braku smo evo 7 mjeseci, a ja sam u 10. nedelji trudnoće :)

Iako smo na početku razmišljali da riješimo sva pitanja u životu, kako bi sve bilo savršeno kad dođe beba, ipak smo se odlučili da taj trenutak nikada neće doći, jer ne može sve u životu da bude savršeno.

Po prirodi sam nestrpljiva, pa sam kad smo odlučili da je vrijeme za bebu, na netu pronašla kalendar, izračunala plodne dane i nimalo nisam sumnjala da ću da ostanem trudna, hvala Bogu uspjelo nam je iz prvog puta :)

Jedva čekam da mi počne rasti stomačić, a zatim i da moja bebica dođe na svijet....

Palčica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njanjo,tako smo i mi sredjvali nase zivote: zavrsavali fakultete,trazili poslove....a onda kada smo pozeleli bebu (posle 6g. zabavljanja i 3g. braka) desila nam se uzasna stvar- izgubili smo bebu .....i tada shvatili koliko je sve ostalo nevazno.....Sada smo u pripremi i iscekivanju nove radosti <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, na kraju je sve ostalo nevazno (Anchy)

Ja se lecim od neplodnosti od 17-18te godine, ne zato sto sam tada zelela odmah bebu vec zato sto je moj problem zahtevao nekoliko godina terapije. Tako da sam se ja zapravo bas dugo "pripremala". I kada smo prosle godine resili da probamo, izgubili smo 2 bebe i odustali dok se malo ne smirimo.

I tada ko iz vedra neba, nenadano, ja ostadoh trudna bez ikakve pripreme, pomoci ili asistencije lekara i evo me u 7. mesecu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citajuci vase postove shvatila sam da sam jako srecna zena, iako imam zavaljenu matericu i policisticne jajnike, dva puta sam zatrudnela, bez teskoca. Nisam se posebno pripremala, doduse na prvu bebu smo cekali dve godine od vencanja, ali ako oduzmem godinu dana kada je nismo planirali, ostaje mi godina rada na trudnoci. Druga trudnoca se desila po prestanku koriscenja kontracepcije, znaci odmah :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citajuci vase postove shvatila sam da sam jako srecna zena, iako imam zavaljenu matericu i policisticne jajnike, dva puta sam zatrudnela, bez teskoca. Nisam se posebno pripremala, doduse na prvu bebu smo cekali dve godine od vencanja, ali ako oduzmem godinu dana kada je nismo planirali, ostaje mi godina rada na trudnoci. Druga trudnoca se desila po prestanku koriscenja kontracepcije, znaci odmah :)

dodajem uz svoje hormonske tegobe i jako zavaljenu matericu i policisticne jajnike u teskom stanju (ima vise nivoa PCOS-a)

Jeste, srecnica si, i mnoge od nas su, to treba ceniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam decaka od godinu dana i planiramo mu batu ili seku sto pre, njega smo dobili iz prvog pokusaja kada smo resili da ne koristimo kontracepciju, bukvalno smo slucajno uboli dan.

sada cu probati sa bazalnom temperaturom jer ne zelim da cekam i hvala vam na info za merenje samo me interesuje kako se meri i da li se misli na onu u ustima, i koliko se drzi toplomer? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam se posebno pripremala za trudnocu. Najbolje je sto sam pre dve, tri, godine prestala da pusim, tako da mi to puno znaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima. U braku sam 3 godine,a pokusavamo da ostanem trudna 4 mjeseca pa nam ne ide nikako. U toku mjeseca imam sve simptome kao da sam trudna, menstruacije mi kasne 3 dana i na kraju dobijem mens. Uzasno se osjecam poslije toga.

Molim vas da mi date neki savjet. Dal da pocenem piti B vitamin ili nesto trece.

Ne konzumiram alkohol niti cigarete. Naravno da se ne mogu opustiti jer mislim dal cu moci ostati trudna ili ne...

Molim vas jos jednom da mi date neke savjete sta i kako dalje:(..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj muz i ja pokusavamo od nove godine

ali ne tako sto jurimo plodne dane i ovulaciju vec se volimo kad god ocemo i ne razmisljamo o tome kad ce se desiti *bar ne jos

kapiram da svako ima sta da radi dok beba ne dodje

mada imam neki utisak vec godinama da necu moci tako lako da zatrudnim

prosto neki los predosecaj, ali zasad ignorisem te grozne misli

i pobogu 2010. je

svi cemo na ovaj ili onaj nacin dobiti dete.

stoga uzivajmo i radimo na sebi da budemo jos bolji kad bebac dodje :)

pozdrav za sve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.