Spinalna ili opšta anestezija???

odgovora

Objavljeno

Imala sam CR u spiralnoj i sve pozivitvno,pogotovo jer vidis odma bebu i znas jel sve u redu,posto sam morala hitno na CR. Cudno je kad noge ne osecas :huh:

Sad za drugi videcu nadam se da cu opet sa spiralnom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mogu da ispricam o opstoj anesteziji... Uspavali su oni mene,ali tokom cele operacije sam cula sve kao kroz vodu,nista nisam razumela... Imala sam kao neke talase u mozgu i kao da mi je nesto govorilo sta ce sledece da se desi. Potom nisam mogla da disem,a naravno,ne mogu da se pomerim. Onda taj jaki bol kad ti vade bebu. Jako odvratan osecaj. Cula sam samo "devojcica,devojcica". Budjenje! I oporavak mi je tesko pao,2 dana me je bolelo sve ,bukvalno,i kad trepnem.

U cemu je fora,da li ne daju punu dozu anestezije? Zena koja se porodila sa mnom isto carskim,kaze da je sve cula i sve osetila... Ne bih da vas plasim,ali to je moje iskustvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto vidim da su misljenja podeljena...evo i mog iskustva...posto sam imala u prvoj trudnoci nekih problema vec u 7 mesecu trudnoce su mi rekli da moram na carski rez...sve je pocelo...dve nedelje pre termina ..prvo su me sredili za operaciju pa sam sama odsetala u salu kada sam legla na sto ,dr mi je dezinfikovao stomak ,i rekao da pocinje,sestra me je uspavala i nisam nista ni osetila ni cula,tek kada sam se u sok sobi budila bilo mi je jako bolno i neprijatno,ali sam trazila nesto protiv bolova i dobila sam ,pa potom odmah zaspala i spavala jos nekih 2h tada sam se probudila nisam osecala bolove jer sam non stop primala inekcije protiv bola...prvi dan nisam ustajala ali drugi kad sam ustala bilo mi je bas tesko ali posle sve lakse i lakse sama sam ucila i sve vise forsirala da ustajem i setam jer sam se brze oporavljala...evo to je moje iskustvo...sada sam ponovo trudna i razmisljam da probam spinal anesteziju,jer sam cula da se brze oporavisi da je lakse...zanima kakav je oporavak posle cr sa spinalnom anestezijom,kako odluciti tj za koju anesteziju..da li se placa spinal..pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se pre 12 dana porodila sa spinalnom, tj. prvo je porodjaj krenuo prirodno uz epidural, pa posto nije islo, dr je odlucio da uradi cr. Posto sam vec imala epidural, odlucila sam se za spinal i moje iskustvo je vise nego pozitivno. Oseca se samo to cimanje stomaka, ali to nije nista strasno, niti boli, samo je cudno :). Ja sam sve vreme caskala s anestezioloskinjom, videla sam bebu odmah i na kraju sam se skoro sama prebacila na krevet sa stola. Nisam posle toga imala ni glavobolje niti neke druge posledice, a oporavak je kao kod svakog cr - treba se kretati da bi se sto pre oporavile.

Inace, ja sam radila u gradskoj i prezadovoljna sam (jeste bolnica malo vise propala, ali je osoblje sjajno!), a spinal nisam placala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je receno da idem na carski...znaci jos malo...ja se nadam da necu morati opstu anesteziju jer ne zelim da me totalno uspavaju..smatram da je spinal nesto poput vadjenja zuba...doktor koji mi vodi trudnocu je iz dispanzera i oni su se totalno odvojili od bolnice u ratu su ako moze da se tako kaze..a u bolnicu idem na ruku poznanstva oca mog mm-a i drugog doce i bas ne znam sta ce biti kad sad nekad odem kod njega i kazem da moram na cr..jer u sustini nesto ne vole te cr-ove...ali ako treba da se palti spinal mora da se plati(ne znam kako je ovde u ks-u),jer znam sebe mnogo sam kilava :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se oba puta porodila u opstoj anesteziji, sve je super proslo oba puta. Najtezi momenat mi je bio prvo ustajanje iz kreveta nakon porodjaja a kada sam to "odradila", sve ostalo je islo lakse. Zena se samo treba natjerati da sto prije stane na noge kako bi i oporavak isao brze.

Kada bih treci put radjala bebu, opet bih se odlucila za opstu anesteziju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se pre 12 dana porodila sa spinalnom, tj. prvo je porodjaj krenuo prirodno uz epidural, pa posto nije islo, dr je odlucio da uradi cr. Posto sam vec imala epidural, odlucila sam se za spinal i moje iskustvo je vise nego pozitivno. Oseca se samo to cimanje stomaka, ali to nije nista strasno, niti boli, samo je cudno :). Ja sam sve vreme caskala s anestezioloskinjom, videla sam bebu odmah i na kraju sam se skoro sama prebacila na krevet sa stola. Nisam posle toga imala ni glavobolje niti neke druge posledice, a oporavak je kao kod svakog cr - treba se kretati da bi se sto pre oporavile.

Inace, ja sam radila u gradskoj i prezadovoljna sam (jeste bolnica malo vise propala, ali je osoblje sjajno!), a spinal nisam placala.

Reci mi molim te ko ti je radio carski u grackoj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci Zvoncice sve je bilo ok? Bas mi je drago. Kako se sad osecas? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam 7 dan skroz bila oporavljena kao curica jedino sam malokrvna al pijem gvozdje sad 15 dan kao da nisam rodila ostao malo stomak al jbg mora ....
i ja ga jos uvek imam a 4-ti mesec od porodjaja... sta da se radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma bas me briga za stomak ja sam dobila svog sina i nezalim nizacim :lol:
NARAVNO... ;):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

na kraju ipak bila opsta zato sto je 3 cr i bilo priraslica pa sam morala hvala bogu sve ok ja sam operisana u 12:04 a ustala istog dana u 21:30 sama sa sve drenom i katererom dr.djordjevic me pohvalio i rekao da sam kao balerina sa 3 cr a ostale 1 pa jrdva odaju ....tako da ja kazem hvala bogu

meni je dr rekla da je svaki naredni cr laksi za podneti.. i ovaj mi je bio lak stvarno pa se radujem vec sledecem..

spinalna je super..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se nesto bojim spinalne, mislim ne bola nego osecaja... Pa i zub kad mi vade iako imam anesteziju osecam cimanje i krckanje koske :wacko: a tek ovo... Ne znam, mislim da bih morala da budem jako hrabra. :blink:

Zar nije normalno da se ustane isti dan, mada je nesto razmisljam mozda sam imala srece pa je kod mene proslo sve to jako lako i bez uzasnih bolova. Oporavak je isto bio pesma mada mm kaze da sam bila bleda kao kkrpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bleda sam i ja bila. tokom operacije se izgubi dosta krvi. meni je hgb bio posle 127 i sestra mi rekla u sok sobi da imam bolji hgb od nje. ali, tih para dana pao je na 101..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li moze da se trazi carski rez...tj da se na tvoj licni zahtev radi?

Juce me je jedan dr isprepadao sa komentarima tipa: zasto ti nisu vec utvrdili CR kad je beba vec sad oko 4kg... i td.

Ja imam konstantne bolove od pokreta maleckog, kad god hodam imam kontrakcije..pa cak i kad idem do wc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li moze da se trazi carski rez...tj da se na tvoj licni zahtev radi?

Juce me je jedan dr isprepadao sa komentarima tipa: zasto ti nisu vec utvrdili CR kad je beba vec sad oko 4kg... i td.

Ja imam konstantne bolove od pokreta maleckog, kad god hodam imam kontrakcije..pa cak i kad idem do wc.

Mislim da ne može. Treba da postoje indikacije, a to može da proceni i preporuči samo dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li moze da se trazi carski rez...tj da se na tvoj licni zahtev radi?

Juce me je jedan dr isprepadao sa komentarima tipa: zasto ti nisu vec utvrdili CR kad je beba vec sad oko 4kg... i td.

Ja imam konstantne bolove od pokreta maleckog, kad god hodam imam kontrakcije..pa cak i kad idem do wc.

Ma,to su gluposti.Meni su oba deteta bila preko 4kg(4200 i 4300g),a bukvalno su izleteli.Porodjaji su mi bili prelaki.Tako da ta velicina bebe nije uopste indikacija za carski,asim u slucaju da ti nisi bas mnogo sitna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma,to su gluposti.Meni su oba deteta bila preko 4kg(4200 i 4300g),a bukvalno su izleteli.Porodjaji su mi bili prelaki.Tako da ta velicina bebe nije uopste indikacija za carski,asim u slucaju da ti nisi bas mnogo sitna.

moja drugarica je sitna, da sitnija ne moze biti, 49-50kg a tu je oko 170cm, koji manje i rodila je dete preko 4kg, mislim 4300 prirodno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako da ta velicina bebe nije uopste indikacija za carski,asim u slucaju da ti nisi bas mnogo sitna.

A mozda je tvoja karlica siroka?

Meni su na primer rekli da mi je uska karlica a bebac nije bio krupan nego prosecan 3600gr ali predpostavljam da bi se dosta namucili i on i ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema to veze da li je neko sitan ili krupan, već veličina karlice pred porođaj i, ako mene neko pita, obim glave bebe, a ne sama težina! Dakle, to može biti indikacija za carski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

obim glave bebe

Zvuci logicno ali ako je beba normalno razvijena ne moze da bude bas "glavata" a malog tela...Valjda? Laik sam samo komentarisem.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana:) jedino tebe mogu da pitam pošto si i ti u spinalu-da li su počela leđa da te bole? Mene da :( i to u poslednje vreme baš, na mestu gde sam primila spinal. Znam da mi je anesteziolog rekao da ako imam jake glavobolje (koje hvala Bogu nemam) ili bolove u kičmi-da se javim doktoru, pošto to može biti od anestezije...

E sad, ne znam šta da radim... Razmišljala sam da je taj bol možda posledica i same trudnoće tj veličine stomaka ( a moj je bio baaaš veliki) pa da me zato boli... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana:) jedino tebe mogu da pitam pošto si i ti u spinalu-da li su počela leđa da te bole? Mene da :( i to u poslednje vreme baš, na mestu gde sam primila spinal. Znam da mi je anesteziolog rekao da ako imam jake glavobolje (koje hvala Bogu nemam) ili bolove u kičmi-da se javim doktoru, pošto to može biti od anestezije...

E sad, ne znam šta da radim... Razmišljala sam da je taj bol možda posledica i same trudnoće tj veličine stomaka ( a moj je bio baaaš veliki) pa da me zato boli... :unsure:

mene je glava bolela prvih deset dana, ne konstantno ali povremeno. sto se bola u ledjima tice nema ga, tj juce su me odvalila ledja ali sam pola dana skoro nosila Stefana, nesto je bio nervozan jako. a sem toga nisam primetila da me nesto boli. glava povremeno ali nisam sigurna da je to vezano sa spinalom.. oni bolovi u pocetku su bili grozni ali cafetin je resio brzo sve. pa, i moj je stomak bio velik, ja sam sva bila velika a i jos uvek mi je stomak velik.. ako te cesto boli pa bolje sa javi dr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvuci logicno ali ako je beba normalno razvijena ne moze da bude bas "glavata" a malog tela...Valjda? Laik sam samo komentarisem.... :)

Pa jeste i nije. Mislim da kod porođaja i 2-3cm u obimu glave bebe može da igra ključnu ulogu, a opet dete nije "glavato".

Koliko znam, prosek obima glave je oko 33-35cm, ali ni bebe sa 37-38cm nisu glavate, a to je ipak velika razlika, pogotovo ako mama ima uzanu karlicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne verujem da ti je to bol od spinala,on bi se javio odmah i trajao 2-3 nedelje,a ne tek posle 2 meseca.Ja ,na srecu ,nisam imala ni glavobolje ni bol u ledjima,jedino jako preznojavanje nocu,ali ne znam da li je to posledica anestezije ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u februaru 2009 imala Carski rez sa spinalom. Carski rez se izvodi kada je dete preveliko za majku, dakle gradja majcine karlice odlucuje kako treba poroditi. Moj ginekolog je i ginekolog mojih sestara i kod nas porodicna karakteristika je da imamo nisku mislim da se zove "pubicna kost" ja to zovem NISKI PLAFON :lol: dakle nije u pitanju samo da je uska karlica t.e. nemoze se dovoljno otvoriti u sirini, bitna je i "visina" da bi prosla bebina glavica.

Sto se anestezije tice, ja imam fobiju od inekcija ali sam ipak stavila detetov dobrobit ispred mojih strahova, jer totalna anestezija utice t.j. dolazi i do ploda pa je dete mlitavije nego kod drugih tipova anestezija. Priznajem, plakala sam ko malo dete tih par minuta dok sam iscekivala da me "ubodu" , uspeli su iz drugog pokusaja ali nakon toga je bilo OK. Nakkon porodjaja sam imala bolova na rezu i mesto uboda me bolelo jos nekoliko meseci ali je proslo. Cula sam da glavobolja i bol u ledjima u dugom periodu su rezultat iskljucivo od loso "uskladjene" anestezije. Tokom operacije sam osecala da mi nesto rade ali nije bilo strasno, na pocetku sam se pitala kako li ce tek boleti kad zareze :))) ali nista nisam osetila osim dodire.

Na kratko, preporucujem spinal, totalna mi je iz vise razloga nepreporucljiva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.