Преживела абортус своје мајке

odgovora

Objavljeno

Abortus jeste ubistvo, ali smatram da ga nipošto ne treba ukinuti, niti treba osuđivati sve žene koje su ga imale. Ukidanjem abortusa ukinuli biste ženi pravo da odlučuje o svom telu i o svojoj budućnosti. Ceo teret neželjene trudnoće snosi žena, ne bi bilo u redu kada joj ne bi dali mogućnost da sama bira svoju budućnost.

Čak i u zemljama u kojima su zabranjeni, abortusi se vrše ilegalno. A, da li ću ja imati abortus ili ne, to ne znam, jer ne mogu da predvidim svoju budućnost.

A, ubistava ima različitih, a sva su ubistva. Ubistvo je i kada država nedužne mladiće odvede u rat, a to ne nazivaju ubistvom, već patriotizmom i sličnim glupostima.

Ja sam za toleranciju i demokratiju. Svako ima pravo na svoje mišljenje. Ovo je moje i iznela sam ga bez želje za prepirkom.

Počela sam da gledam ovaj video i nisam izdržala do kraja jer me jako iznervira kada se tako jake emocije vezane za decu, radjanje i abortuse ovako lukavo koriste u propagandne svrhe! jako me to ljuti! ovo je očigledno nekakav skup američkih republikanskih religioznih fanatika, istih onih koji nemaju nista protiv ratova i oruzja, a devojka koja govori (pod uslovom da je istina ono što priča) je verovatno usvojena od strane nekog od njih i "pravljena" da im sluzi u ove svrhe.

E sad, naravno da mi je odvratna ideja o abortusu na takav monstruozan način u tako kasnoj trudnoći, pa sam se zapitala sta zakoni raznih zemalja kažu o tome.

Sve što sam uspela da pronadjem je da je u Velikoj Britaniji abotus dozvoljen do 12 nedelje pri normalnoj, a do 24 nedelje pri trudnoći u kojoj nešto nije u redu sa bebom.

Zna li neko kakav je zakon u Srbiji o ovome?

Inače, pre trudnoće sam imala izuzetno liberalan stav po pitanju abortusa koji sam počela da preispitujem kad sam videla svoju bebu u 12 nedelji i čula otkucaje srca :wub: . Ipak, abortus usled nekakve anomalije na plodu opravdavam. mislim da treba koristiti moderna dostignuća medicine i tehnike, pa kada nesto baš nije u redu, ne osudjivati ni sebe ni to dete na nepotpun i težak život.

drage moje slazem se sa vama..moja reakcija je bila na ispricanu pricu(drakonske metode njegovog izvrsenja) ne na samu temu abortusa.nikada ga nisam imala,mislim da sam dovoljno savesna i da necu*naravno ,nikad se ne zna).ne osudjujem zene koje su ga imale,jer svaka od njih zna razlog i muku koji su ih na to primorale.pre trudnoce sam bila liberalnija po tom pitanju,sada vec ne toliko.smatram ,kao i baca(cinimi se da je ona to rekla),da nas razum deli od zivotinja i trebalo bi da se u skladu sa tim i ponasamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni je bolje i abortus nego nezeljeno dete koje ostavljaju po hodnicima i kontejnerima, to mi je veci greh...i ako se zabrani abortus, nepati zena vec deca koja se rode a nisu voljena,

UPRAVO NINA ,svaka ti zlatna!

kao sto neko rece i u zemljama gde je zvanicno zabranjen abortus,cveta ,,crno trziste``...pa sad se ti usudi da odes kod nekog kasapina...kod nas je po selima uvek bilo zena koje su to radile svakakvim metodama...pu pu pu daleko bilo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne kaze se za dzabe "bolje spreciti, nego leciti".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje slazem se sa vama..moja reakcija je bila na ispricanu pricu(drakonske metode njegovog izvrsenja) ne na samu temu abortusa.nikada ga nisam imala,mislim da sam dovoljno savesna i da necu*naravno ,nikad se ne zna).ne osudjujem zene koje su ga imale,jer svaka od njih zna razlog i muku koji su ih na to primorale.pre trudnoce sam bila liberalnija po tom pitanju,sada vec ne toliko.smatram ,kao i baca(cinimi se da je ona to rekla),da nas razum deli od zivotinja i trebalo bi da se u skladu sa tim i ponasamo.

Ne znam što si pomislila da je ovo komentar na tvoj post. Ja nisam niti čitala postove od početka, niti sam odgledala film o tom užasnom abortusu, pa ne znam ni šta si napisala. Iznela sam svoje mišljenje jer je ovo uvek vruća tema, a ja ne volim kada osuđuju žene zbog toga. Nisu samo žene krive za neželjenu trudnoću, a samo one ispaštaju.

Ti si trudna i znam da te pogađaju ovakve priče, ne treba ni da se unosiš u njih, okruži se samo lepim stvarima :rolleyes: .

Pozdrav od mene :rolleyes: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam što si pomislila da je ovo komentar na tvoj post. Ja nisam niti čitala postove od početka, niti sam odgledala film o tom užasnom abortusu, pa ne znam ni šta si napisala. Iznela sam svoje mišljenje jer je ovo uvek vruća tema, a ja ne volim kada osuđuju žene zbog toga. Nisu samo žene krive za neželjenu trudnoću, a samo one ispaštaju.

Ti si trudna i znam da te pogađaju ovakve priče, ne treba ni da se unosiš u njih, okruži se samo lepim stvarima :rolleyes: .

Pozdrav od mene :rolleyes: .

ma neeee :lol: nisam ni mislila da jeste!!!

nego sam napisala tad prvo sto mi je proslo kroz glavu,posle sam videla da ste se dublje dotakle teme...nista vise...sve OK ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirjana draga...pa nije valjda da si sa 15 godina postala majka?

PA...nisam ni imala punih 15 godina..Njega sam rodila u oktobru a ja u decembru napunila 15... SUDBINA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas je rano, ali valjda joj je takva sudbina. Bitno da se ona nekaje i da je srecna, a onda godine i nisu vazne.

Bas tako...Nekako mi je bolje da cuvam decu i da sa njima izlazim i sve to nego da radim ono sto i vecina danasnje omladine.. droga ,alkohol,glupiranje..Jedino mi je zao sto skolu nisam zavrsila,ali i to cu nadam se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Abortus jeste ubistvo, ali smatram da ga nipošto ne treba ukinuti,

I ja smatram da je ovo najbolje. Ako se ukine pravo na abortus, to nece spreciti devojke da ga i dalje cine. Oticice kod nekog nadrilekara koji ce joj ocistiti dete, i mozda ce "skupo platiti" to. Ako neko bas zeli da izvrsi abortus, najbolje je otici kod strucnjaka. Jednoga dana ce i pozeleti dete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni je bolje i abortus nego nezeljeno dete koje ostavljaju po hodnicima i kontejnerima, to mi je veci greh...i ako se zabrani abortus, nepati zena vec deca koja se rode a nisu voljena,

U pravu si. Ali meni nisu jasne te zene koje rode dete, pa ga bace (u bukvalnom smislu te reci!) Uvek mogu da ga daju na usvajanje! Toliko ljudi na ovom svetu ne mogu da imaju decu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam odgledala snimak, jer me ne imteresuje. Sama nisam imala abortus, niti bih se usudila na tako nešto. Ne osuđujem žene koje su kroz to prošle, jer je to uvek bolno iskustvo...Takođe nisam za ukidanje abortusa, jer postoje i medicinski razlozi da se on izvrši, kao i u slučaju silovanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas tako...Nekako mi je bolje da cuvam decu i da sa njima izlazim i sve to nego da radim ono sto i vecina danasnje omladine.. droga ,alkohol,glupiranje..Jedino mi je zao sto skolu nisam zavrsila,ali i to cu nadam se...

Za skolu nikada nije kasno, mozes ti jos i fax da zavrsis, bitna je volja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je u Srbiji abortus dozvoljen do -11 ili 2 nedelje trudnoce,posle samo po odluci lekara zbog zdravstvenog stanja bebe ili majke.

Cini mi se da je ovakvo postavljenje granica ok. Protiivim se ukidanju abortusa jer se time povecava rizik za zene koje ce mu se svakako i dalje podvrgavati. Muskarci su ponekad stvarno napaljene kretencine koje ne razmisljaju o posledicam sladostrasnog snosaja.

Gledala sam jedan poljski/ceski/slovacki... neki istocnoevropski, film o bas takvom abortusu - nelegalnom, koji se vrsi ubrizgavanjem fizioloskog rastvora u matericu, u petom mesecu trudnoce... Mnogo mucan film. Teska atmosfera, ne znas da li ce devojka da ima posledice, da li ce da prezivi, da li cebiti puno krvi, u nekoj bednoj hotelskoj sobi... Bila sam ljuta na sve miskarce...

Zastita od zaceca nije samo zenska briga. A kad se desi, a zena nema podrsku - onda je to samo njena stvar - ona odlucuje da li moze ili ne da sama iznese taj teret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je u Srbiji abortus dozvoljen do -11 ili 2 nedelje trudnoce,posle samo po odluci lekara zbog zdravstvenog stanja bebe ili majke.

Cini mi se da je ovakvo postavljenje granica ok. Protiivim se ukidanju abortusa jer se time povecava rizik za zene koje ce mu se svakako i dalje podvrgavati. Muskarci su ponekad stvarno napaljene kretencine koje ne razmisljaju o posledicam sladostrasnog snosaja.

Gledala sam jedan poljski/ceski/slovacki... neki istocnoevropski, film o bas takvom abortusu - nelegalnom, koji se vrsi ubrizgavanjem fizioloskog rastvora u matericu, u petom mesecu trudnoce... Mnogo mucan film. Teska atmosfera, ne znas da li ce devojka da ima posledice, da li ce da prezivi, da li cebiti puno krvi, u nekoj bednoj hotelskoj sobi... Bila sam ljuta na sve miskarce...

Zastita od zaceca nije samo zenska briga. A kad se desi, a zena nema podrsku - onda je to samo njena stvar - ona odlucuje da li moze ili ne da sama iznese taj teret.

Trebalo bi malo da se razjasni ova situacija, jer mi se cini da mnoge zene mesaju pojmove.

Abortus u Srbiji jeste legalan do 10. nedelje trudnoce-to je tacno. U kasnoj trudnoci (drugi ili treci trimestar) ABORTUS NAPROSTO NE POSTOJI. Tada se PREKID TRUDNOCE vrsi izazivanjem porodjaja i to samo iz medicinskih razloga (ako je ugrozen zivot/zdravlje majke i/ili deteta). To nije abortus, to je vestacki prekid trudnoce.

Ima vise nacina na koji se to radi (u zavisnosti od slucaja) a samo jedan od mnogih je ubrizgavanje rastvora NaCl (hipotoni NaCl, cini mi se) u matericu majke, nakon cega dolazi do kontrakcija i porodjaja. Takav porodjaj zove se tzv. "mali porodjaj". Beba se radja mrtva a to se radi u slucaju anomalija ploda nespojivih sa zivotom.

Jos jedan od mnogih slucajeva je kad se desi tzv. PROM sindrom (pucanje plodovih ovojaka tj. pucanje vodenjaka) kada se porodjaj izaziva inekcijama i gelovima; kad dete umre tokom trudnoce (fetus mortus), kad je postupak, opet, drugaciji. U tim slucajevima ugrozen je zivot majke jer postoji opasnost od sepse i mnogih drugih komplikacija.

U slucajevima izazvanog pobacaja (izazvanog porodjaja) nakon 24 ng, potrebno je odobrenje eticke komisije koja se sastoji od lekara raznih specijalnosti kao i predstavnika SPC (za Srbiju). Spisak clanova pomenute komisije bi trebalo da moze da se vidi na sajtovima vecih klinika (Visegradska, NF...). (sad sam trazila ali ne nalazim, ali znam da je bilo).

Ono sto je meni neverovatno su price da je neko prekinuo kasnu trudnocu a da su bili zdravi i majka i dete. U to naprosto ne verujem, ne mogu da zamislim da je tako nesto moguce, bas zbog svega gore pomenutog. Jos da dodam da ne znam kako se radi u slucaju silovanja. Pretpostavljam da je slicno, ali ne mogu da tvrdim.

Sve pomenuto su zaista ekstremni slucajevi koji se na zalost, desavaju mnogo cesce nego sto bi to iko zamislio, na zalost. Naravno, sve pomenuto odnosi se na legalne radnje. O nelegalnim ne bih jer o tome ne znam nista.

Slicni su zakoni i u svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta kaze Krivicni zakon o ubistvu deteta:

Ubistvo deteta pri porođaju

Član 116

Majka koja liši života svoje dete za vreme porođaja ili neposredno posle porođaja, dok kod nje traje poremećaj izazvan porođajem, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

Ovo sam nasla na sajtu SPC:

Поједине приватне клинике у Србији не крију да најбоље „живе" од обављања абортуса и сви то знају веома дуго, али тек трагедија нас подсети да абортус понекад раде и недовољно стручне особе, али, са друге стране, и на чињеницу да абортус није лака и по здравље безопасна интервенција.

Шта каже наш закон и како изгледа процедура по којој се обављају абортуси?

- Србија има прилично либералан Закон о условима за извршење намерног прекида трудноћа, којим се прекид дозвољава једино уз поднети захтев и ограничење да трудноћа не сме да буде старија од 10 недеља. Сама интервенција је мање-више рутинска и у приватним и у државним установама и јасно су прописани услови да би се та интервенција могла извршити. Абортус, као и свака хируршка интервенција, има пратеће компликације, од којих су најчешће инфекције, које за крајњи резултат могу имати настанак стерилитета, али су неретке и повреде материце оштрим инструментима. Управо због тих компликација, Светска здравствена организација трасира пут да се трудноће прекидају медикаментним путем или да се шире користи контрацепције, објашњава примаријус др Паја Момчилов, гинеколог из Института за гинекологију и акушерство КЦС.

Трудноћа се, може, прекинути и након десете недеље, али само уз сагласност Етичког комитета здравствене установе због неких социјално-криминолошких разлога, на пример силовања, као и због постојања аномалија код плода или због психичког стања жене.

У неким нашим гинеколошким државним установама услови што се тичу комфора нису сјајни: абортус се ради у исто време, у истој просторији, код три жене које гледају једна другу. Негде се обавља у тоталној, негде у локалној анестезији, већ према медицинским индикацијама, али и жељама пацијенткиње. Често су жене које намерно прекидају трудноћу у истој сали са пацијенткињама код којих мора да се уради експлоративна киретажа због болести, па то није нимало пријатно. Лекари објашњавају да за успешан исход намерног прекида трудноће није пресудно да ли је и колико дуго пацијенткиња после интервенције мировала, јер је то и иначе интервенција која се ради као једнодневна хирургија, али да је веома битно да се ради у условима врхунске асепсе, дакле у стерилним условима. Да би приватна ординација могла да ради абортусе, мора да испуњава додатне услове: да има апарате за анестезију, обезбеђеног анестезиолога, уговор са Заводом за трансфузију крви, а наравно кључно је и искуство гинеколога.

Свака жена, иначе, пре абортуса потписује документ, у којем својим потписом гарантује да је свесна могућих последица. На том парчету папира пише да после абортуса могу да наступе различите компликоване инфекције, али и запаљења јајника, зачепљење јајовода, појава прираслица, да може доћи до стерилитета, а у току непосредне интервенције и до перфорације ( пробијања зида) материце, повреде црева и крвављења. Ова упозорења лекара као да наилазе на „глуве уши". Управо зато смо надмашили по броју абортуса и Румунке, Мађарице, Бугарке, Албанке...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta kaze Krivicni zakon o ubistvu deteta:

Ubistvo deteta pri porođaju

Član 116

Majka koja liši života svoje dete za vreme porođaja ili neposredno posle porođaja, dok kod nje traje poremećaj izazvan porođajem, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

Ovo sam nasla na sajtu SPC:

Поједине приватне клинике у Србији не крију да најбоље „живе" од обављања абортуса и сви то знају веома дуго, али тек трагедија нас подсети да абортус понекад раде и недовољно стручне особе, али, са друге стране, и на чињеницу да абортус није лака и по здравље безопасна интервенција.

Шта каже наш закон и како изгледа процедура по којој се обављају абортуси?

- Србија има прилично либералан Закон о условима за извршење намерног прекида трудноћа, којим се прекид дозвољава једино уз поднети захтев и ограничење да трудноћа не сме да буде старија од 10 недеља. Сама интервенција је мање-више рутинска и у приватним и у државним установама и јасно су прописани услови да би се та интервенција могла извршити. Абортус, као и свака хируршка интервенција, има пратеће компликације, од којих су најчешће инфекције, које за крајњи резултат могу имати настанак стерилитета, али су неретке и повреде материце оштрим инструментима. Управо због тих компликација, Светска здравствена организација трасира пут да се трудноће прекидају медикаментним путем или да се шире користи контрацепције, објашњава примаријус др Паја Момчилов, гинеколог из Института за гинекологију и акушерство КЦС.

Трудноћа се, може, прекинути и након десете недеље, али само уз сагласност Етичког комитета здравствене установе због неких социјално-криминолошких разлога, на пример силовања, као и због постојања аномалија код плода или због психичког стања жене.

У неким нашим гинеколошким државним установама услови што се тичу комфора нису сјајни: абортус се ради у исто време, у истој просторији, код три жене које гледају једна другу. Негде се обавља у тоталној, негде у локалној анестезији, већ према медицинским индикацијама, али и жељама пацијенткиње. Често су жене које намерно прекидају трудноћу у истој сали са пацијенткињама код којих мора да се уради експлоративна киретажа због болести, па то није нимало пријатно. Лекари објашњавају да за успешан исход намерног прекида трудноће није пресудно да ли је и колико дуго пацијенткиња после интервенције мировала, јер је то и иначе интервенција која се ради као једнодневна хирургија, али да је веома битно да се ради у условима врхунске асепсе, дакле у стерилним условима. Да би приватна ординација могла да ради абортусе, мора да испуњава додатне услове: да има апарате за анестезију, обезбеђеног анестезиолога, уговор са Заводом за трансфузију крви, а наравно кључно је и искуство гинеколога.

Свака жена, иначе, пре абортуса потписује документ, у којем својим потписом гарантује да је свесна могућих последица. На том парчету папира пише да после абортуса могу да наступе различите компликоване инфекције, али и запаљења јајника, зачепљење јајовода, појава прираслица, да може доћи до стерилитета, а у току непосредне интервенције и до перфорације ( пробијања зида) материце, повреде црева и крвављења. Ова упозорења лекара као да наилазе на „глуве уши". Управо зато смо надмашили по броју абортуса и Румунке, Мађарице, Бугарке, Албанке...

Јел можеш да наведеш линк са којег си ово копирала?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

НЕКА ЖИВИ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne osudjujem zene ni u kakvom pogledu, pa necu ni u ovom. Kad postanem sudija, mozda i hocu, al mi nije jasno, sta moze zenu da natera na tako nesto. Mislim da sve sto se hoce, moze se,al to je moje misljenje. Evo primer moje svekrve, imala je 6 spontana, izgubila je 7- moro dece (jednom su bili blizanci). Obicno je gubila decu u 5-tom mesecu, al je blizance izgubila u 7-mom. Posle toliko spontanih opet ostane trudna i prvi dan 6-mog meseca dobije bolove. Otisla je u bolnicu, primala i jutru i veceri po inekciju, napuko joj vodenjak i 60 dana, koliko je i bila u bolnici, joj je curila plodova voda. U 8-mom mesecu se porodi i rodi mog devera. Bio je u inkubatoru 15 dana, koza mu je bila kao skuvana od nedostatka plodove vode. Uspeo je da se izvuce... Posle 2 godine je rodila mog muza. Kada ga je nosila, prvi put je otisla na pregled kod ginekologa kada je osetila bolove. Uvece se porodila. Nakon godinu dana opet ostane trudna, i moj svekar, tako ona kaze, je poceo da je napada u njenom 5-tom mesecu kako dete nije njegovo, kako on hoce da ga se ona otarasi, i ona to i uradi u 6-tom mesecu trudnoce. Nije mi jasno, kako zena, koja tolike spontane dobi, koja i sad kada prica o tome, nije joj svejedno, kako je ona mogla da primi inekciju kroz pupak i ubije sopstveno dete... Znam kakva sam, znam kako sam se osecala kad sam ostala bez moje srecice, i ubedjena sam u to da nema te osobe, nema tog coveka koji bi me naterao da ostavim dete, a kamoli da ga ubijem... Odgledala sam snimak, i ako je ova prica istinita, ona je moj idol... Zamislite kako bi ste se vi osecali da znate da ste neuspeli abortus... Da je neko hteo da vas se otarosi prenego sto vas je upoznao... Naravno, opet ponavljam ja nikog ne osudjujem. Moja najbolja drugarica (iz odeljenja) je imala abortus u srednjoj skoli i toliko je bilo sramota da sam ja za to saznala tek 2 godine posto je to uradila... Nije imala uslove da ga gaji, nije se osecala spremnom za to i nije zelela da ga rodi pa da ga se otarosi, vec je, cim je saznala da je trudna otisla i ocistila se... Ona sa tugom i zaljenjem pricao o tome, ne zatosto je abortirala, jer zna da nije moglo drugacije da se zavrsi, vec zato sto je ostala trudna tad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

TONY,hvala na informacijama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala jedan,sa 19 godina,a mm je tada imao 17.Bili smo zajedno 2meseca i nismo se ni dobro znali,a pogotovo nismo bili spremni za dete.Verovatno i da smo ga zadrzali danas i ne bi bili zajedno.Bili smo klinci i sta bismo radili sa bebom.Da li je to tada uticalo ikako na mene-ne.Sada,kada sam rodila ovu malu smizlu,dodje mi bas ponekad zao,mogla sam da imam dete od 13 godina.Ali realno,znam da to u tom trenutku nije moglo biti resenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

TONY,hvala na informacijama

Nema na cemu..

Citirala sam sa sajta Srpske Pravoslavne Crkve.. E, sad.. Moje misljenje o abortusu je da je to zaista komplikovano.. Zahvat kao zahvat mozda i nije, ali gledano sa moralne strane.......ko smo mi da odlucujemo da li ce se neko novo bice roditi ili ne?? U nasem pravu, abortus se gleda kao licno pravo zene posto fetus predstavlja DEO zeninog tela, bas se spominje, citiram "njen suvereni deo.." i kao takav daje pravo svakoj zeni da se odluci na abortus. Ja sam za prekid trudnoce ako postoje medicinski razlozi za to ili npr u slucaju silovanja.. Abortus kao nacin kontracepcije, kao sto je to kod nas, ne podrzavam..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

TONY

Zahvat kao zahvat mozda i nije, ali gledano sa moralne strane.......ko smo mi da odlucujemo da li ce se neko novo bice roditi ili ne??

Кад би се веровало у то да је Бог животодавац, а не (само) човек, са већим страхом би се размишљало о абортусу а сумњам да би се чинио.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.