Преживела абортус своје мајке

odgovora

Objavljeno

Иако је њено величанство беба у првим данима свог живота видљива само под стакленим оком лабораторијског микроскопа, њен визуелни и темпераментни профил већ је одређен – она је на ДНК лутрији већ добила половину татиних и маминих гена. Недељу дана по изостанку мамине менструације, срце бебе је већ толико развијено да куца и тера властиту крв кроз мајушне жиле. Са три недеље живота, мозак ембриона је већ толико велики да се у њему уочава појава мождане коре, са пет недеља беба почиње да миче главицом, а недељу дана касније она може да се копрца баш као и новорођенче.

Око другог месеца живота ембрион већ стиска шаку, штуца, буди се и спава. Ако би се беба у деветој недељи интраутериног живота додирнула по длану, њени прстићи би се скупили у песницу. Недељу дана касније, она ће имати такве отиске прстију по којима би се могла идентификовати и у двадесетој години. У десетој недељи живота у материци, беба већ сиса палац, реагује на звуке и гласна музика може да је пробуди из сна. Експериментишући са фетусом тог „узраста“, британски гинеколози су установили да ће се он тргнути од бола ако се кроз мајчин стомак убоде иглом.

У десетој недељи трудноће, која је по нашем растегљивом закону последњи рок за прекид трудноће, најчешће се дешава да мајка бебе схвати да је и поред уобичајених мера предострожности затруднела и почиње да прави животну и емотивну рачуницу да ли се беба уклапа у њене планове за будућност. Руковођене идејом да беба још увек није „оживела“ и да има времена за стварање потомства, између 150.000 и 200.000 жена сваке године решава да прекине трудноћу, а епидемиолози упозоравају да нико не зна тачан број нерођених беба у Србији, јер приватне гинеколошке клинике једноставно не пријављују број абортуса. Процене говоре да на једно новорођенче које угледа светло дана долазе три нерођене бебе које се нису уклопиле у нечију животну рачуницу.

Статистика која бројкама слика однос наших жена према намерном прекиду трудноће је поражавајућа – свака дванаеста жена у току свог живота обави абортус, свака четврта жена која одлази на абортус већ је имала више од четири намерна прекида трудноће... Гинеколози објашњавају да су ове бројке огледало наше здравствене некултуре и чињенице да половина наших жена не користи никакву контрацепцију, трећина их се ослања на тзв. конзервативне методе заштите од нежељене трудноће, а свега неколико процената жена користи контрацептивну пилулу.

Сваке године између шест и седам хиљада девојака у Србији на болнији начин научи животну лекцију „како се праве бебе”, а статистика која бројкама слика сву величину младалачког незнања о контрацепцији говори да једна од двадесет девојака абортира пре навршене 18. године. То у преводу значи да у сваком разреду завршне године средње школе седи барем једна тинејџерка која је прекинула трудноћу, а број девојчица које у анонимности приватних гинеколошких ординација обављају абортус измиче свим статистикама. Ове бројке не треба да чуде ако се има на уму да тек свака седамнаеста тинејџерка користи савремена контрацептивна средства заштите...

Иако је абортус најчешће средство „контрацепције“ у нашој средини, гинеколози упозоравају да последице ове хируршке интервенције могу бити веома озбиљне. Акутне компликације у току самог абортуса – „бушење“ материце и повређивање унутрашњих органа, постпобачајно запаљење јајника и трбушне марамице само су некеод „лакших“ могућих последица абортуса. Истраживања говоре да свака трећа жена у Србији, односно свака пета жена у Београду и свака десета жена у Војводини имају компликације у виду крварења, запаљења и повреда унутрашњих полних органа након абортуса.Трагови на души који остају као последица намерног прекида трудноће неухватљиви су дијагностичким инструментима.

Катарина Ђорђевић

[објављено: 01/06/2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Иако је њено величанство беба у првим данима свог живота видљива само под стакленим оком лабораторијског микроскопа, њен визуелни и темпераментни профил већ је одређен – она је на ДНК лутрији већ добила половину татиних и маминих гена. Недељу дана по изостанку мамине менструације, срце бебе је већ толико развијено да куца и тера властиту крв кроз мајушне жиле. Са три недеље живота, мозак ембриона је већ толико велики да се у њему уочава појава мождане коре, са пет недеља беба почиње да миче главицом, а недељу дана касније она може да се копрца баш као и новорођенче.

Око другог месеца живота ембрион већ стиска шаку, штуца, буди се и спава. Ако би се беба у деветој недељи интраутериног живота додирнула по длану, њени прстићи би се скупили у песницу. Недељу дана касније, она ће имати такве отиске прстију по којима би се могла идентификовати и у двадесетој години. У десетој недељи живота у материци, беба већ сиса палац, реагује на звуке и гласна музика може да је пробуди из сна. Експериментишући са фетусом тог „узраста“, британски гинеколози су установили да ће се он тргнути од бола ако се кроз мајчин стомак убоде иглом.

У десетој недељи трудноће, која је по нашем растегљивом закону последњи рок за прекид трудноће, најчешће се дешава да мајка бебе схвати да је и поред уобичајених мера предострожности затруднела и почиње да прави животну и емотивну рачуницу да ли се беба уклапа у њене планове за будућност. Руковођене идејом да беба још увек није „оживела“ и да има времена за стварање потомства, између 150.000 и 200.000 жена сваке године решава да прекине трудноћу, а епидемиолози упозоравају да нико не зна тачан број нерођених беба у Србији, јер приватне гинеколошке клинике једноставно не пријављују број абортуса. Процене говоре да на једно новорођенче које угледа светло дана долазе три нерођене бебе које се нису уклопиле у нечију животну рачуницу.

Статистика која бројкама слика однос наших жена према намерном прекиду трудноће је поражавајућа – свака дванаеста жена у току свог живота обави абортус, свака четврта жена која одлази на абортус већ је имала више од четири намерна прекида трудноће... Гинеколози објашњавају да су ове бројке огледало наше здравствене некултуре и чињенице да половина наших жена не користи никакву контрацепцију, трећина их се ослања на тзв. конзервативне методе заштите од нежељене трудноће, а свега неколико процената жена користи контрацептивну пилулу.

Сваке године између шест и седам хиљада девојака у Србији на болнији начин научи животну лекцију „како се праве бебе”, а статистика која бројкама слика сву величину младалачког незнања о контрацепцији говори да једна од двадесет девојака абортира пре навршене 18. године. То у преводу значи да у сваком разреду завршне године средње школе седи барем једна тинејџерка која је прекинула трудноћу, а број девојчица које у анонимности приватних гинеколошких ординација обављају абортус измиче свим статистикама. Ове бројке не треба да чуде ако се има на уму да тек свака седамнаеста тинејџерка користи савремена контрацептивна средства заштите...

Иако је абортус најчешће средство „контрацепције“ у нашој средини, гинеколози упозоравају да последице ове хируршке интервенције могу бити веома озбиљне. Акутне компликације у току самог абортуса – „бушење“ материце и повређивање унутрашњих органа, постпобачајно запаљење јајника и трбушне марамице само су некеод „лакших“ могућих последица абортуса. Истраживања говоре да свака трећа жена у Србији, односно свака пета жена у Београду и свака десета жена у Војводини имају компликације у виду крварења, запаљења и повреда унутрашњих полних органа након абортуса.Трагови на души који остају као последица намерног прекида трудноће неухватљиви су дијагностичким инструментима.

Катарина Ђорђевић

[објављено: 01/06/2008.

Hvala za tekst. Odličan je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tekst je odlican...i tuzan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj tekst mi deluje kao da je namenjen za širenje anksioznosti kod žena. Podaci su sigurno tačni, ali to ne može da promeni moje mišljenje o slobodi izbora. I, šta biste vi svi koji ste protiv abortusa učinili da, na primer, vaša ćerka ostane trudna sa 16 godina sa nekim dripcem koji nema nikakvu perspektivu? Terali biste je da rodi dete koje ne želi da rodi, da postane samohrana majka, a još je dete, da bude obeležena i izbačena iz normalnih tokova života, odvojena od svoje generacije???? A, to šta će raditi naše ćerke, mi ne znamo! Koliko god se trudili, one će ipak imati svoj život na koji ne možemo previše da utičemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

šta biste vi svi koji ste protiv abortusa učinili da, na primer, vaša ćerka ostane trudna sa 16 godina sa nekim dripcem koji nema nikakvu perspektivu?

На жалост, још увек немам ћерку, али да имам, сигуран сам да јој никакав проблем не би био да живи са родитељима и својим дететом :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

На жалост, још увек немам ћерку, али да имам, сигуран сам да јој никакав проблем не би био да живи са родитељима и својим дететом :D

Da li bi je terao da rodi dete koje ne želi i da živi život koji ne želi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva vremena dolaze, ne bi me cudilo da mi 16-togodisnja cerka zatrudni, sin se zaljubi u muskarca, itd....

Nekako se nadam da ce sve ono sto im ja imam reci i pokazati kroz godine koje dolaze, naci put do njihovih srca. Nadam se da ce postovati prave vrijednosti i znati da u svakom trenutku stanu iza svojih postupaka.

Ako bi se desilo da ona zeli abortirati, ucinila bih sve da je odgovorim od toga... Pa, mogu ja da se brinem za to dijete... :unsure:

Jao, ostaje mi samo da se NADAM da do toga nece doci.. Lako je govoriti sta bih uradila, ali sta kada se to stvarno desi? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li bi je terao da rodi dete koje ne želi i da živi život koji ne želi?

Нити желим нити могу ја да терам неко га ради нешто што не жели. Никада и нисам тако нешто радио. Уз пристојно, ПОРОДИЧНО васпитање, сигуран сам да би и ако јој се деси нешто, прво питала родитеље, баку и деку, ПОРОДИЦУ, а одговор сам већ рекао.

Поента је да и онај "безалтернативни дрипац" можда и није толико изгубљена душа, треба му пружити шансу, показати пут, опет, ПОРОДИЧНИХ вредности, љубави, вере, наде . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana, zašto bi sve učinila da je odgovoriš? Šta misliš da bi devojčica koja je tek izašla iz puberteta dobila rođenjem deteta? Pričamo, naravno o situaciji kada dete ne želi da rodi dete. Rođenje deteta bi je istrglo iz prirodnog toka života. Umesto da živi, druži se, zabavlja i uči u godinama koje za to služe, ona bi bila majka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da su mnoge stvari i u vaspitanju, u vrednostima kojima svoje dete naucimo... Podrzala bih svoje dete u svakoj odluci, ali bih ga odmalena ucila da brine o svom zdravlju i da koristi zastitu, moja majka je mene tome naucila, sasvim uspesno, naucila me je da budem odgovorna i da vodim racuna o sebi, naucila bih je da je abortus uvek najgora opcija i po reproduktivno zdravlje i po psihu zene... Smatram da su onda takve situacije svedene na minimum, nema abortusa koji opravdava svrhu, osim medicinsku... Greske treba spreciti prevencijom, a ne leciti takvim metodama... A to sto neko rodi mlad, ne znaci da nece biti bolja majka nego neka koja je to postala mnogo, mnogo kasnije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo primer jedne moje poznanice.Ona kad god se zaljubi pozeli da sa tim deckom ima dete.Radi po principu"s...i u mene pa ako se primi super a ako ne drugi put"I posto je ona veoma plodna svaki put se primilo,rezultat toga-5 abortusa, jer se devojka po uradjenom testu za trudnocu predomisli,odljubi i odluci da prekine trudnocu.Ajde razumela bih jednom,eventualno dva puta ali 5?? To mogu samo da prepisem klasicnom bezobrazluku i bezosecajnosti.Elem,kad je sesti put ostala trudna desila se ista situacija ali sa malo izmenjenim krajem.Uradi ona test-pozitivan,ali naravno ne voli decka vise,odjednom joj se smucio jelte?Kaze ona"Idem na abortus sigurno ali prvo na odmor sa drustvom jedno 10 dana pa kad se vratim" I znate sta se desilo kad se vratila? Otisla kod ginekologa da zakaze prekid trudnoce kad ono cvrc,trudnoca starija nego sto je mislila,KASNO ZA ABORTUS! Usla u cetvrti mesec,i naravno da niko nije hteo da joj radi.Plakala je,vristala, medjutim kad je videla da nema kud pomirila se s tim da ce roditi.Epilog:tadasnji decko,otac deteta je ostavio,ona je danas samohrana majka bez posla.

Izvini, ali stvarno je devojka kreten...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana, zašto bi sve učinila da je odgovoriš? Šta misliš da bi devojčica koja je tek izašla iz puberteta dobila rođenjem deteta? Pričamo, naravno o situaciji kada dete ne želi da rodi dete. Rođenje deteta bi je istrglo iz prirodnog toka života. Umesto da živi, druži se, zabavlja i uči u godinama koje za to služe, ona bi bila majka.

Ako do tada nije naucila nesto o zastiti, onda ce je to sigurno opametiti i natjerati da se uozbilji.

Tako razmisljam sada, ali kada bih dosla u tu situaciju, nista me ne bi sprijecilo da pruzim punu podrsku svom djetetu... Ako vjerujemo da je to grijeh, bila bih spremna da ga ponesem na svojim plecima za nju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako razmisljam sada, ali kada bih dosla u tu situaciju, nista me ne bi sprijecilo da pruzim punu podrsku svom djetetu... Ako vjerujemo da je to grijeh, bila bih spremna da ga ponesem na svojim plecima za nju.

O tome pričam :) !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se s kristal.

I da napomenem da je sve ovo demagogija, sto se tice abortusa. Danas uopste ne ostaju tako teske posledice! Mm je uradio vise od 2000 abortusa i nijedna nije fasovala nista. Ne znam kojim se to zenama tako cesto desavaju komplikacije!

Ako cemo pravo, cesce su komplikacije od spirale nego od abortusa.

A zasto ne postoji kontracepcija za muskarce, a i kondom im se ne koristi?! Pa, onda je greh ako zena odluci da nece bebu. Kad oni budu trosili svoje telo za bebe i radjali, neka onda i odlucuju o tome. A sasvim sam sigurna da ih oni radjaju, ljudi bi vec izumrli.

Ko hoce da ima puno dece, nek ih pravi, ali nek ne ubedjuje i ne tera druge da moraju tako da razmisljaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jednom prilikom lezala 20 dana na odeljenju steriliteta i sekundarnog steriliteta na NF, nije bilo mesta na mom odeljenju... Ja licno sam se tamo nagledala posledica ranijih abortusa kod zena koje su ga radile rano ili u ranim 20-im, pa je doslo do deformacija materice i pojave mioma, a koje su dr u viziti povezivali sa ranijim kiretazama... Najcesce sve prodje bez posledica, ali... Za 20 dana sam videla previse njih koje spadaju u u ali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali ti si samo bolesne i gledala tamo, tako to obicno u bolnici.

Ja sam, kad smo krenuli da pravimo prvu bebu, bila ubedjena da ili se zene lece ili imaju bebu, nema izmedju. Ali i to zato jer stalno slusam o nekim bolestima i sl. A mnogo je vise onih koji nisu bolesni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ena...veliko BRAVO za tvoj post!!!

zasto ne postoji kontracepcija za muskarce, a i kondom im se ne koristi?! Pa, onda je greh ako zena odluci da nece bebu. Kad oni budu trosili svoje telo za bebe i radjali, neka onda i odlucuju o tome. A sasvim sam sigurna da ih oni radjaju, ljudi bi vec izumrli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ena...veliko BRAVO za tvoj post!!!

zasto ne postoji kontracepcija za muskarce, a i kondom im se ne koristi?! Pa, onda je greh ako zena odluci da nece bebu. Kad oni budu trosili svoje telo za bebe i radjali, neka onda i odlucuju o tome. A sasvim sam sigurna da ih oni radjaju, ljudi bi vec izumrli.

I ja se pridružujem pohvalama :) !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa Kristal i Enav u potpunosti!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, zene.

Sta da kazem. Za sad cu staviti spiralu, a posle pilule, a pitala sam mm sta cu da radim sledecih 20 godina sa kontracepcijom. Tada cu, verovatno, u menopauzu. On kaze da u Americi zene podvezuju jajnike. A meni se to ne svidja. Nek muskarcu povezu svoje delove tela.

Planiramo jos jedno dete, ali ni to nije neko smanjenje vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ako neko vec treba da se podvezuje,lakse je muskarcu,njima se ne sece abdomen nego koza...

mada je meni to malo agresivna metoda...brrr

Jbga, oni bi da sve zene rade...pa cak i da brinu o kontracepciji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj tekst mi deluje kao da je namenjen za širenje anksioznosti kod žena. Podaci su sigurno tačni, ali to ne može da promeni moje mišljenje o slobodi izbora. I, šta biste vi svi koji ste protiv abortusa učinili da, na primer, vaša ćerka ostane trudna sa 16 godina sa nekim dripcem koji nema nikakvu perspektivu? Terali biste je da rodi dete koje ne želi da rodi, da postane samohrana majka, a još je dete, da bude obeležena i izbačena iz normalnih tokova života, odvojena od svoje generacije???? A, to šta će raditi naše ćerke, mi ne znamo! Koliko god se trudili, one će ipak imati svoj život na koji ne možemo previše da utičemo.

Pa, da imam ćerku od 16 godina u toj situaciji, ja bih joj pomogla da odgaja dete, naravno i da nauči da prihvati odgovornost za svoje postupke. Znam za drugaricinu drugaricu koja je dobila bebu u 17toj i uz podršku roditelja završila i srednju i fakultet... Da ne pričamo o našoj Mirjani koja ima dvoje klinaca i ništa joj ne fali a što je vezano za njeno majčinstvo, a prvog je rodila sa 15-16. Ali naravno da ja ne bih terala nikog ni na šta, ali bih joj objasnila šta sa sobom nosi prekid trudnoće, ali pre svega ovoga od malih nogu bih joj pričala o seksu i kontracepciji tako da do te situacije ne dođe ako je ikako moguće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jедан професор медицине је поставио питање својим студентима.

“Ово је историје породице- … Отац има сифилис. Мајка има ТБ (туберкулозу).

…Заједно већ имају четворо деце.

Прво је слепо. Друго је умрло.

Треће је глуво.

Четврто има ТБ.

Мајка је опед трудна.

Родитељи су вољни за абортус ако бисте ви тако одлучили да треба.

Па, шта мислите да треба урадити? “

Већина студената се одлучила за абортус.

“Честитамо” рече професор. “Управо сте убили Бетовена!”

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uopšte mi se ne sviđa tvoj način komunikacije, iznošenje stavova...

Moje mišljenje!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jедан професор медицине је поставио питање својим студентима.

“Ово је историје породице- … Отац има сифилис. Мајка има ТБ (туберкулозу).

…Заједно већ имају четворо деце.

Прво је слепо. Друго је умрло.

Треће је глуво.

Четврто има ТБ.

Мајка је опед трудна.

Родитељи су вољни за абортус ако бисте ви тако одлучили да треба.

Па, шта мислите да треба урадити? “

Већина студената се одлучила за абортус.

“Честитамо” рече професор. “Управо сте убили Бетовена!”

To mu dodje kao i vic za Hitlera.

Ne znam, nista me nece ubediti da je opravdano ukidanje abortusa. Pogotovo od strane muskaraca. Ako smo se izborile za ovo pravo, onda nam ga ostavite. Bar nesto.

Ja sebe necu da gledam kao masinu za radjenje dece mom muzu. Ko gleda, treba da se zamisli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.