Da li bi ste bile donorke?

Da li bi ste bile donorke?   65 votes

  1. 1. Da li bi ste bile donorke?

    • Da.
      56
    • Ne.
      4
    • Ne znam, nisam informisana o tome.
      5

Molimo vas da se prijavite ili regstrujete da biste glasali.

odgovora

Objavljeno

Pogledajte šta o tome kažu na zvaničnom site-u Instituta za neonatologiju u Beogradu: http://www.neonatologija.rs/bankamleka.htm

Nazvala sam ih telefonom juče.

Potrebno je otići, dati krv na analizu, pa ako ste zdravi, nepušač i ne pijete alkohol, obučiće vas kako, i dati neophodan pribor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK je ovo, samo ja(ja kao individua)... ne bih bila donator, jer sam jedva i sa svojim izdržala...Meni je to patnja...Nemam pojma zašto.

Podržavam akciju i možda bih učestvovala preko finansijske donacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, pogotovo sa prvim detetom sam imala dosta mleka. Tada, 2002. sam zvala nadležne u Zvečanskoj (gde su deca bez roditeljskog staranja) da im ponudim. Bili su ljubazni, ali prema zakonu to tada nije bilo moguće. Tako da sam mleko prosipala...Drago mi je da tako nešto postoji i žao što nisam sada u mogućnosti da dam svoj doprinos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila bih, naravno, mleka sam imala kao sto sestra u bolnici rece "za ceo odjel", nazalost zbog nekih problema morala sam prestati rano dojiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, bila bih, imam dosta mleka i nazalost prospem dnevno sigurno oko 500ml, a tu ima za 7,8 bebica sigurno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam toliko prosipala i svaki put mi je bilo tako zao,pogotovo sto mi jetrva ima klinca starijeg od moje bebe 10 dana a nije mogla da ga doji,izgubila je mleko posle mesec dana,tako mi je bilo krivo sto mi nisu bili blize pa da i njega dojim,em meni lakse nego da se izmlazam,em njemu zdrvije nego impamil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja bih bila,imala sam puuuno mleka,videcemo sad... Samo mi je malo bezveze sto se sve mora odraditi u beogradu,meni je bg dosta daleko-zbog toga bih se mogla predomisliti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DA, bez razmisljanja. Divno sto napokon tako nesto postoji i kod nas.

Jellena,ovde pare ne igraju,na srecu ili mozda zalost neciju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne razumijem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZVUCI KAO SJAJNA IDEJA! posto jos nisam bila dojilja,ne znam koliko cu mleka imati.ali bi definitivno trebalo da zazivi i u ostalim gradovima.

vec sam odlucila da cu posle trudnoce da postanem davaoc krvi i da se prijavim za donora organa.

gledajuci samo svoju korist niko od nas nikuda nikada nece stici,samo humanoscu i medjusobnim ispomaganjem postajemo ljudi.niko od nas ne zna sta ga sutra ceka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DA, bez razmisljanja. Divno sto napokon tako nesto postoji i kod nas.

Jellena,ovde pare ne igraju,na srecu ili mozda zalost neciju

Baco, nisi dobro shvatila šta je Jellena htela da kaže...Pročitaj pažljivije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih bila,i jako je lepo sto to postoji.....Zbog nekih problema nemam mleka da dojim svoju bebicu,ali kad sam imala mleka imala sam puno i sto da se to baci kada moze da se iskoristi i da se hrane bebice....Jel zna neko mozda da li ce to biti skupo da se kupi,(ako se kupuje)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila sam na tom institutu kada mi se rodioo prvi sin sa 1kg700g. On je bio tamo mesec dana pa sam ja posle dosla,i ostali smo jos dve nedelje.Svo mleko visak sto sam imala kad sam se izmuzavala ostavljala sam za drugu decu,tako je tamo .podojis bebu pa ides dole da se izmuzes i sve to sto imas ostavi za drugu decu cije majke nisu tu ili nemaju mleka za bebu,tako sam ja radila.Nisam se bas lepo provela tamo ali mi je drago sto sam nahranila i drugu decicu.Tako da bih bila donor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da bih bila. To je jedna divna stvar. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da da....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DA,naravno.I ovako sam se druzila sa pumpicom 13 meseci.Nema razloga da ne budem (dace Bog sledece godine :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco, nisi dobro shvatila šta je Jellena htela da kaže...Pročitaj pažljivije...

Ma moguce nesto sam bila u autu,nema veze,ne zameri te B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila bih bez razmisljanja!! Na pocetku sam imala toooliko mleka da sam ga zamrzavala, nisam znala kuda bih vise sa tolikom kolicinom! Al' eto, nije dugo trajalo, ko bi rekao na pocetku da ce tako da bude :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila jutros da se testiram za donora...

Potrebno je poneti LK i zdravstvenu knjižicu na uvid, a doći od 9h do 10h pre podne. Pitaće vas mnogo pitanja vezanih za vaše zdravlje, preležane bolesti, trudnoću, porođaj... Popuniće formulare, a potom će vam uzeti malo krvi za analizu. Odmah ćete dobiti sva uputstva (usmeno i pismeno) o tome kako da održite izmlazano mleko predviđeno za donorstvo bakteriološki ispravnim. Daće vam pumpicu, frižider torbu sa kontejnerima za led, sterilne flašice, sredstva za dezinfekciju ruku i dojki, a jedina stvar koju trebate kupiti su tabletice ''Thermobaby'' za rastvor kojim se dezinfikuje pumpica, (30 din košta 1 kom, a 1 kom vam traje 24h, ima ih kupiti samo u apoteci preko puta Instituta). Još uvek nemaju mogućnost izlaženja na teren po mleko, pa je jednom sedmično potrebno doneti sakupljeno mleko do njih, u periodu od 12h do 14h. Svo mleko će biti bakteriološki testirano pre nego ga upotrebe.

Sve se ovo odvija u prostoriji uređenoj kao dnevni boravak, gde se druže mame čija su deca smeštena na Institutu. Možete tu podojiti svoju bebu ako je sa vama, pojesti doručak ako ste ga ponele sa sobom... Atmosfera je jako fina. :)

PS

Sad samo daj Bože zdravlja i strpljenja, pa da je sve u redu sa rezultatima analize krvi, a onda i mleka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila jutros da se testiram za donora...

Potrebno je poneti LK i zdravstvenu knjižicu na uvid, a doći od 9h do 10h pre podne. Pitaće vas mnogo pitanja vezanih za vaše zdravlje, preležane bolesti, trudnoću, porođaj... Popuniće formulare, a potom će vam uzeti malo krvi za analizu. Odmah ćete dobiti sva uputstva (usmeno i pismeno) o tome kako da održite izmlazano mleko predviđeno za donorstvo bakteriološki ispravnim. Daće vam pumpicu, frižider torbu sa kontejnerima za led, sterilne flašice, sredstva za dezinfekciju ruku i dojki, a jedina stvar koju trebate kupiti su tabletice ''Thermobaby'' za rastvor kojim se dezinfikuje pumpica, (30 din košta 1 kom, a 1 kom vam traje 24h, ima ih kupiti samo u apoteci preko puta Instituta). Još uvek nemaju mogućnost izlaženja na teren po mleko, pa je jednom sedmično potrebno doneti sakupljeno mleko do njih, u periodu od 12h do 14h. Svo mleko će biti bakteriološki testirano pre nego ga upotrebe.

Sve se ovo odvija u prostoriji uređenoj kao dnevni boravak, gde se druže mame čija su deca smeštena na Institutu. Možete tu podojiti svoju bebu ako je sa vama, pojesti doručak ako ste ga ponele sa sobom... Atmosfera je jako fina. :)

PS

Sad samo daj Bože zdravlja i strpljenja, pa da je sve u redu sa rezultatima analize krvi, a onda i mleka.

Divno!!! Dođi da nam ispričaš kad daš svoje prvo mleko! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam jutros mnogo odnela. Dosta sam bacila iz pumpice, a da nisam ni presipala u flašice, pošto sam se noćas mnogo znojila, pa mi se učinilo da sam kontaminirala izmlazano mleko. Moram priznati da u kućnim uslovima nije ni malo lako odraditi ovaj posao kako treba, ili još uvek nemam dovoljno prakse, pa mi se čitava procedura čini komplikovanom!? Teško mi je ostati doslednom, pa ne dotaći ništa osim pumpice jednom kad dezinfikujem ruke pred izmlazanje, posebno ako se beba nešto meškolji i traži pažnju baš u tom trenutku... Noću je podjednako zahtevno, jer iako mi beba odmah nakon podoja zaspe, dosta vremena treba da se čitav proces završi uspešnim čišćenjem i pripremom pumpice za sledeći put, a treba uhvatiti makar malo sna do narednog podoja...

Kako god bilo, nadam se da je makar to mleko koje sam odnela u prihvatljivom stanju, što se čistoće tiče, a bu'mo vid'li nadalje kako će se stvari odvijati... Uvežbaću se uskoro, nadam se. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvala sam i ja institut ali ne idu van Beograda jos uvek. Za 10-ak dana bi trebalo da imaju auto i da idu po drugim gradovima.

Ali posto imam visak mleka, posle podoja svoje bebe, dajem mleko komsinici koja ima bebu 2 meseca mladju od moje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako je važno da se pumpica za izmlazanje i bočice u kojima se mleko odlaže, održavaju higijenski ispravno. Imamo na tržištu posebne posudice za pumpice, sterilizatore, ''Thermobaby'' tabletice..., da ne spominjem higijenu ruku i dojki, posebno bradavica! A kad i kako odlagati mleko u frižider ili zamrzivač, i kako ga posle koristiti...

Sve su ovo važne teme, bez obzira da li čuvamo mleko za svoju ili nečiju bebu. Super je što vas svemu ovome nauče ukoliko se odlučite da budete donor! :)

http://www.bankamleka.rs/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uvek bih bila!! osim sto sam ja vec u trecem mesecu izgubila mleko. ali nevezano za to bila bih naravno!

glupost je samo sto moras ti to da nosis....mislim nasta to lici....zene koje se porode i koje imaju toliko obaveza da jos i nose mleko, a drzava toliko stedi sa tim....posto pretpostavljam da ce to mleko ici u bolnice izmedju ostalog....

nego, nemojte da uperite prst sad u mene, ali meni je u srbiji sve sumnjivo.kao i te tablete....zasto da ja dajem mleko i da kupujem te tablete za sterilizator ili zasta vec..nisu to neke pare, i bas zbog toga bi oni to trebali da obezbede....interesuje me ko je uvoznik tih tableta.....necu da gresim dusu, ali..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Još jedna od prednosti sakupljanja mleka je da vam se količina mleka u grudima poveća posle nekoliko dana, bar se to meni dešava!

Što se vozila za prikupljanje i distribuciju mleka tiče, to bi trebalo da zaživi za nekih desetak dana, kako kažu informisani!

''Thermobaby'' tabletice uvozi naša firma GOLD MEDICA DOO ALIBUNAR, ŽARKA ZRENJANINA 10:

http://pretraga.apr.gov.rs/RepsisPublicSit...;rnd=1827727800

Koriste se tako što se jedna tableta ratvori u 3 litre vode, pa se u taj rastvor potopi pumpica (potpuno rastavljena na delove), na pola sata, nakon kojih se ispere čistom vodom i ostavi tako rastavljena na nekoj čistoj površini (npr tetra peleni) da se osuši sama. Da napomenem da se predhodno pumpica ispere od mleka pod vodom uz korišćenje deterdženta za suđe, bez trljanja sunđerima, - samo rukama, pa se tek onda potapa u rastvor. Taj rastvor je upotrebljiv samo 24h, nakon čega se baca i pravi novi.

product-6751535.jpg

Tabletice se mogu kupovati na komad, - 30din/kom = 900din za mesec dana, pa nije da je malo para! Ali tabletice su alternativa sterilizatoru i one služe za tzv hladnu sterilizaciju. Ko ima sterilizator, ne trebaju mu tabletice. Cene AVENT sterilizatora se kreću nešto oko manje od 3000 din.

Predpostavljam da se podrazumeva da je higijenu (ukoliko npr nameravate praviti bebi mlečne kašice od sopstvenog mleka), neophodno održavati i za sopstveno dete, pa onda ovo sve i nije dodatni trošak, nego podrazumevani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.