Pravopis

odgovora

Objavljeno

jao... danas mi je rekao da je bio na forumu... Ja ga napala "spijuniras me a?" a on meni "ma neee, pokazivao nesto tamari za posao" :P

Tako da: Slobodane, ako vidis ovaj post, mi se samo tako salimo :D

hahahah......dobra si!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada smo kod pravopisa, jutros nesto googlam i pokusavam da iscackama kako se pravilno pise "SAMNOM" ili "SA MNOM". Na 50% mjesta pise jedno a 50% drugo a nemam ni jednu knjigu pravopisa u kuci.

Zna li neko kako se ispravno pise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ispravno je SA MNOM...igrom slučaja sjedim sa lektorom srpskog jezika u kancelariji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo pre sam napisala poDsete te. Da li je pravilno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš li na POSJETU ili PODSJEĆANJE?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš li na POSJETU ili PODSJEĆANJE?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PODSJEĆAJU ME...

Rečeno u perfektu, a ne u aoristu...

CITIRAM lektora iz svoje kancelar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitaj je: na tenane ili natenane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prilog za način: NATENANE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ispravno je SA MNOM...igrom slučaja sjedim sa lektorom srpskog jezika u kancelariji.

stvarno???pa sto su nas pogresno ucili u skoli???? :blink::blink:

ai ja ga zajedno izgovaram, a ne odvojeno...sad mi nista nije logicno u srpskom jeziku kao nekad :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stvarno???pa sto su nas pogresno ucili u skoli???? :blink::blink:

ai ja ga zajedno izgovaram, a ne odvojeno...sad mi nista nije logicno u srpskom jeziku kao nekad :lol:

Sasvi je logično, to su dve reči: sa - predlog (kao sa drugom, sa ženom, sa bebom) i mnom - zamenica ja u instrumentalu. Znači, kao što ne biste napisali samužem, nećete napisati ni samnom. Zajedno se izgovaraju jer se zamenica izgovara bez akcenta (enklitika), akcenat je prenet na reč koja joj prethodi - sa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvi je logično, to su dve reči: sa - predlog (kao sa drugom, sa ženom, sa bebom) i mnom - zamenica ja u instrumentalu. Znači, kao što ne biste napisali samužem, nećete napisati ni samnom. Zajedno se izgovaraju jer se zamenica izgovara bez akcenta (enklitika), akcenat je prenet na reč koja joj prethodi - sa.

ma kontam ja pravilo, ali isto kazo sto se "ne" pise odvojeno sa glagolom, tako ima i izuzetaka tipa "necu" i slicno...mislila sam da je i ovo na tu foru :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sasvi je logično, to su dve reči: sa - predlog (kao sa drugom, sa ženom, sa bebom) i mnom - zamenica ja u instrumentalu. Znači, kao što ne biste napisali samužem, nećete napisati ni samnom. Zajedno se izgovaraju jer se zamenica izgovara bez akcenta (enklitika), akcenat je prenet na reč koja joj prethodi - sa.

u pravu si ..proverila sam na netu, i glavna tema svuda je da li se "sa mnom " pise odvojeno ili zajedno...e sad pise se odvojeno mada ima i profesora srpskog koji tvrde zajednoooo :blink::blink::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u pravu si ..proverila sam na netu, i glavna tema svuda je da li se "sa mnom " pise odvojeno ili zajedno...e sad pise se odvojeno mada ima i profesora srpskog koji tvrde zajednoooo :blink::blink::blink:

Koji su to profesori :blink: ??!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koji su to profesori :blink: ??!!

i ja se pitam... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nervira me ovaj internet ponekad. Toliko toga neispravnog predje u naviku da se na kraju i zapitam da li sam pismena ili ne!

Nema mi druge nego uzeti pravopis i procitati ga od korica do korica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ranije sam se trudila da pisem pravilno,nije da se ni sada ne trudim,ali u brzini se provuku greske. Radije koristim olovku,volim da piskaram,nadam se da ce to ciniti i moja cerka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u pravu si ..proverila sam na netu, i glavna tema svuda je da li se "sa mnom " pise odvojeno ili zajedno...e sad pise se odvojeno mada ima i profesora srpskog koji tvrde zajednoooo :blink::blink::blink:

profesor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

profesor?

pa tako pise na netu.....nisam proveravala da li jeste ili ne....

pa sto , mislis da su svi profesoru pametni i pismeni??? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa tako pise na netu.....nisam proveravala da li jeste ili ne....

pa sto , mislis da su svi profesoru pametni i pismeni??? :lol:

Radim okruzena njima i znam da nisu... i mnogo mi je zao sto je tako. No dobro... situacija takva kava jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče mog pravopisa jedino mi smeta što često ubacujem croatizme :angry:

A inače se ježim na JA BI... :angry: :angry: :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da se trudim da pravilno pisem i govorim, ali desi mi se greska sigurno, pa zivi smo ljudi. Kada vidim neku gresku kod sebe, srecom ispravim je odmah, a kod drugih se ne opterecujem, svako pise/govori kako je naucio. U selu mm, ljudi ocajno govore,padeze su odavno izgubili, pola reci ih i ne razumem. Kad bih pitala sta to znaci, oni bi se meni smejali kako ne znam, a rec i ne postoji. Srecom mm je oduvek lepo pricao, ali zato sveki haos prica, ne bih volela da Anita pokupi od nje bilo sta. Vec sad moram da se naoruzam strpljenjem i da je ispravljam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako me iritira kada neko počinje rečenicu malim slovom. To je van svih pravopisnih i gramatičkih normi, nema nikakvog opravdanja za toliku nepismenost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A inače se ježim na JA BI... :angry: :angry: :angry:

Ja poludim kada neko koristi JER umesto JE L`. Tipa: Jer si kuci? :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.