Pravopis

odgovora

Objavljeno

Onda nisam gresila.

Uvek pisem npr. nijednom nisam dala prihranu, :Dali vidim da mnogi pisu odvojeno.

Ma pišu svašta... će mo kad vidim pitam se čemu škola... aj što pišu ali kad čujem sa nikim i tome slično aaaaaaaaaaa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne vidim razlog zasto bi "obadva" bilo ispravno. Vec si rekao oba, sta ce ti to i dva. Mi u drustvu se nekad sprdamo sa tim pa kazemo "obatri" :)

Da, obadva nikako nije ispravno.

Netačno. Zvanični pravopis srpskog jezika ravnopravno odobrava i reč "obadva". To je verovatno ostalo još iz davnih vremena postojanja dvojine, koju i dan danas Slovenci imaju, ako se ne varam. Dakle, možda zbog arhaičnosti zvuči rogobatno i nepravilno ili nekome kao pleonazam, ova reč je potpuno legitimna.

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I greske su za ljude, vecina nas ce bar ponekad pogresiti (neki manje, neki vise, jel :D)

Mene nervira kad se neko duri kad ga ispravim, ili pocne da se pravda kako ne vodi racuna dok kuca..ali nije isto greska u kucanju, permutovano slovo i tipicna pravopisna ili gramatika greska. Umesto da eventualno proveri da li sam u pravu, i zna ubuduce.

I ja kad uvidim da sam pogresila, lepo naucim kako treba i ubuduce ne gresim.

Valjda je to i poenta covekovog "rasta", da prihvata i uci nove stvari, i poboljsava se.

Nije sramota pitati, i uciti. Sramota je ne znati a pri tom odbijati da naucis bilo sta.

Cipelic voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se trudim sto je vise moguce da pisem i pricam pravilno i imam obicaj da ispravljam druge kad pogrese i uvek mi para usi npr. saNgarepa, reLna, jeR si zavrsila... ali imam i jednu nedoumicu tj. samo mi treba potvrda da li sam u pravu, koliko ja znam kaze se sve vreme ili svo vrele a nikako Celo vreme zar ne? Pitam cisto da znam da li sa pravom kritikujem ljude oko sebe kad kazu celo vreme :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe da napomenem, da reč obadva ne može biti pleonazam, iz prostog razloga što reči oba i dva nisu sinonimi, odn. ne mogu se ravnopravno koristiti kao zamene jedna za drugu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako nedeostaje Kristal... da nam razresi sve nedoumice. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se trudim sto je vise moguce da pisem i pricam pravilno i imam obicaj da ispravljam druge kad pogrese i uvek mi para usi npr. saNgarepa, reLna, jeR si zavrsila... ali imam i jednu nedoumicu tj. samo mi treba potvrda da li sam u pravu, koliko ja znam kaze se sve vreme ili svo vrele a nikako Celo vreme zar ne? Pitam cisto da znam da li sa pravom kritikujem ljude oko sebe kad kazu celo vreme :)

Mislim da Klajn dopušta i jedan i drugi oblik, verovali ili ne, dok se u pravopisu Matice Srpske, pominje samo sve vreme kao pravilan oblik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe da napomenem, da reč obadva ne može biti pleonazam, iz prostog razloga što reči oba i dva nisu sinonimi, odn. ne mogu se ravnopravno koristiti kao zamene jedna za drugu.

Pa sad..i za malo dete smo ucili da je pleonazam, a ove dve reci svakako nisu sinonimi.

A meni i nema logike da je "malo dete" pleonazam, jer dete moze biti i veliko, dakle ne podrazumeva se da je ako je dete -> onda je i malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U skoli sam ucila da se kaze SVO vreme, ali ko to moze vise pohvatati... :)

Sto se tice razlicitog izgovora imena, meni to nije nista neobicno, valjda zato sto sam zivela u sredinama gde se govori i ovako i onako.

Mi u HR smo govorili idemo kod Rada, a ne kod Radeta. Ili, Ivu bi zvali sa Ivo, a ne Iva....kapirate É :))

Bogme. trebalo je meni dugo da se presaltam! Pa cak i moje ime je bilo problematicno. Tako da, ne treba se nista cuditi, jer to je kao da se cudimo sto Englez prica na Eng.

O da, za tvoje ime znam bar tri razlicita izgovora :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li znate je li ispravno "prepisati" ili "propisati", mislim na lekove? Ni nakon čitanja knjiga o pravopisu različitih autora nisam baš načisto s tim. Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ova reč je potpuno legitimna.

svasta je kod nas legitimno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I greske su za ljude, vecina nas ce bar ponekad pogresiti (neki manje, neki vise, jel :D)

Mene nervira kad se neko duri kad ga ispravim, ili pocne da se pravda kako ne vodi racuna dok kuca..ali nije isto greska u kucanju, permutovano slovo i tipicna pravopisna ili gramatika greska. Umesto da eventualno proveri da li sam u pravu, i zna ubuduce.

I ja kad uvidim da sam pogresila, lepo naucim kako treba i ubuduce ne gresim.

Valjda je to i poenta covekovog "rasta", da prihvata i uci nove stvari, i poboljsava se.

Nije sramota pitati, i uciti. Sramota je ne znati a pri tom odbijati da naucis bilo sta.

Slazem se sa tobom u potpunosti! Nije sramota NE ZNATI, sramota je NEZNATI! :D

MatroNadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li znate je li ispravno "prepisati" ili "propisati", mislim na lekove? Ni nakon čitanja knjiga o pravopisu različitih autora nisam baš načisto s tim. Hvala.

Ispravno je prepisati lekove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ljudi cesto grese i kod onoga "par trenutaka". Nas nastavnik srpskog je sizeo zbog toga. Mislim da svi iz moje generacije ne prave tu gresku. On je nama rekao: moze biti par carapa, par rukavica, ali trenutaka, sati, dana...moze biti NEKOLIKO. Tako da smo mi to dooobro zapamtili :D

Ajd da i je budem malo pametna:zar ovde ne treba da pise niko iz moje generacije? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ahahaha, o daaaa :) prava sam "pametnica". s0238.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod tog TREBA najčešće grešim, priznajem! Uglavnom, trudim se da poštujem pravopis i gramatiku ali nekad i omanem. Kad nisam sigurna onda preformulišem rečenicu :D

Alergična sam na već pomenute "sumljam", "jer", "prekuče", "neznam", "buranija", "šangarepa" itd. Mama mi je iz Zapadne Srbije i oni gramatički možda i najčistije govore-ono što pripada Milici je Miličino ali mi je uvek paralo uši Aca=Aco. Na to se nikad nisam navikla. Ali što se tiče Vojvodine, tata mi je iz Banata, oni imaju svojih bisera. Moja tata je Radovan i tamo ga ne zovu Rade već Rada! Ja nisam Radetova ćerka već Radina :unsure:

U mom kraju si Radova ćerka :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja imam jednu dilemu.

Primjetila sam da jedna sestrina drugarica kaze POCME(npr. Film treba da pocme u 18h.) Sad vi meni recite da li je to ispravno ili ne? Ona je inace iz Mostara,pa da nema to kakve veze sa dijalektom?

Inace,po meni je to neispravno.

Pretprosle ili preprosle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja imam jednu dilemu.

Primjetila sam da jedna sestrina drugarica kaze POCME(npr. Film treba da pocme u 18h.) Sad vi meni recite da li je to ispravno ili ne? Ona je inace iz Mostara,pa da nema to kakve veze sa dijalektom?

Inace,po meni je to neispravno.

Pretprosle ili preprosle?

Naravno da nije ispravno pocme.A koliko se ja razumem u pravopis ispravno je pretprosle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja imam jednu dilemu.

Primjetila sam da jedna sestrina drugarica kaze POCME(npr. Film treba da pocme u 18h.) Sad vi meni recite da li je to ispravno ili ne? Ona je inace iz Mostara,pa da nema to kakve veze sa dijalektom?

Inace,po meni je to neispravno.

Pretprosle ili preprosle?

Možda je to POČME neki njihov lokalizam, ali ja mislim da je neispravno.

Pretprošle!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd da i je budem malo pametna:zar ovde ne treba da pise niko iz moje generacije? :D

Ništa tebi ne može da promakne, a? :D

U mom kraju si Radova ćerka :-D

Zapad, a? :D

E ja imam jednu dilemu.

Primjetila sam da jedna sestrina drugarica kaze POCME(npr. Film treba da pocme u 18h.) Sad vi meni recite da li je to ispravno ili ne? Ona je inace iz Mostara,pa da nema to kakve veze sa dijalektom?

Inace,po meni je to neispravno.

Pretprosle ili preprosle?

Naravno da nije ispravno pocme.A koliko se ja razumem u pravopis ispravno je pretprosle.

Počme sam uglavnom slišala od ljudi koji su iz Dalmacije(vezujem za nastavnicu geografije iz osnovne) a preprošle je apsolutni hit! Kao recimo presednik umesto predsednik...a imala sam drugaricu u srednjoj koja je uredno pisala Atlancki okean... ts,ts,ts...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ništa tebi ne može da promakne, a? :D

Počme sam uglavnom slišala od ljudi koji su iz Dalmacije(vezujem za nastavnicu geografije iz osnovne) a preprošle je apsolutni hit! Kao recimo presednik umesto predsednik...a imala sam drugaricu u srednjoj koja je uredno pisala Atlancki okean... ts,ts,ts...

Ne,ne...

Meni je najzesce kad moja s kaze lerna :wacko: ,ili moja baba:stiropoL :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne,ne...

Meni je najzesce kad moja s kaze lerna :wacko: ,ili moja baba:stiropoL :lol:

Misliš reLna :D ...a stiropoL premnogo ljudi govori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš reLna :D ...a stiropoL premnogo ljudi govori

Ne bas Lerna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima ih i da govore "labavo" za umivaonik...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, primetila sam da dosta ljudi zamenjuje pojmove "masivan" i "masovan" :D

Jedna moja dobra prijateljica, inače cura fakultetski obrazovana, često govori da su zgrade i mostovi masovni :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.