Pravopis

odgovora

Objavljeno

Upravo sam procitala poruku od Kristal u kojoj spominje pravopis i gramatiku.

"Pa mi pade na pamet" da vas pitam, koliko se trudite da pravilno pisete?

Ja sam nekad strasno insistirala na tome da me drugi isprave kad pogresim, i obavezno druge ispravljala (pa se sa pola ljudi posvadjala ). E onda se odjednom svi negde zurimo (konkretno CHAT na FB) i pisemo sve sa malim slovima, bez znakova interpukcije, ma ne znamo gde je pocetak a gde kraj recenice, jer je tako brze, a u dopisivanju i sat vremena potrosimo. I tako polako tupimo.... SMS da i ne spominjem, sto rece jedna moja drugarica, ma da nema ovih SMS, ne bih ni znala koliko su ljudi nepismeni.

I da, koliko cesto piste olovkom na papiru? Pitam jer ja jako malo, uglavnom za sve koristim laptop, i kad nesto napisem, shvatim da mi se rukopis uzasno pokvario :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj, znaš li koliko mi se puta dogodilo da u brzini otkucam svašta pa se posle vraćam i ispravljam greške?! Srećom, Bebac ima ono "izmeni poruku" pa se ispravljam!

Isto i ja koristim lapić, svuda ga vucaram sa sobom, pa ću uskoro i ja zaboraviti da pišem :lol:

A o gramatici da ne govorim! Očekujem da mi se skrene pažnja ako se dogodi da pogrešim ;)

P.S. Volim ja vas, drage mame i buduće mame, u svakom slučaju g010.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa trudim se da pisem pravilno i vodim racuna o gramatici sto ne znaci da mi je uvek 100% sve tacno,greskica se uvek podkrade :P . Ma nije kriv SMS,mislim da se ne pismeni samo kriju iza tih porukica i kao zure pa sve ide malim slovima bez znakova interpunkcije. Posebno me nervira kada umesto š-pise ch ili kako vec,umesto v-w i slicne gluposti. To stvarno ne mogu da razumem i mislim da je jeko ruzno. Sta, ispravljaju azbuku,zele da budu duhoviti....???

Mislim da je to posledica ne citanja. Deca jednostavno nemaju naviku da citaju.To smatram roditeljskim propustom ili mozda ni ti roditelji ne citaju pa ni jadna deca nemaju na koga da se ugledaju.Navika i ljubav prema pisanoj reci se usadjuje od malih nogu,pa drage mame gledajte sta nam je ciniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U potpunosti se slažem sa Bacom, ako ti je od malena ugrađen sistem vrednovanja pisane riječi i gramatike, pa ne može tebe brzina omesti u stavljanju znakova interpukcije i sl.

To mi je smiješno...posebno načini izmijene riječi, kao npr. bwe(šta to znači)???????

Ako nećemo paziti na svoj jezik i način izražavanja, pregaziće nas...

Posebno se ježim od ubacivanje stranih riječi u svakodnevnom izražavanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco i Jellena, i ja se slažem sa vama. Kada vidim da neko piše ch, x umesto h, i slične stvari, ja te postove ne mogu ni da čitam, bodu mi oči.

Svakome može da se potkrade pravopisna greška, ali se dobro vidi kada je neko nepismen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudim se da pisem sto je moguce pravilnije. Sad, da se potkrade neka greska- to je sigurno, ali ne opterecujem se time.

Ne desi se bas cesto da uzmem olovku u ruke i da nesto napisem. Trenutno pisem dnevnik, i to jako rijetko- upisujem samo najvaznije stvari u trudnoci...

Voljela bih da steknem naviku pisanja pisama- tome bi se moji najdrazi najvise obradovali i iznenadili... o015.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodim racuna o pravopisu i gramatici. Nekad mi se potkrade neka grerska, ali LJUDSKI JE GRSITI. :)

Znake interpunkcije koristim uvek. U CHAT-u, kad pisem SMS,... uvek.

Na sta bi to licilo da jedna buduca uciteljica pise nepravilno. :D

I kao sto pomenuste, ne posnosim kada neko pise ch-č, tj-ć, w-v... Pisu w umesto v jer, zaboga, mrzi ih da pritisnu 3x 8, lakse im je da jednom pritisnu 9. :huh: A najvise na svetu mrzim kad vidim u poruci XAXAXAXAXAXA... grrrrrrrrr :angry:<_<

A sada, VELIKI POZDRAV za Evu, B. Jovanovica i M. Egeric jer su nas terali da pisemo one glupave praktikume i sveske, tako da nikako nisam mogla da "zaboravim" da pisem. :D :D :D

I sada pisem. Lakse mi je da ucim iz sveske, pa makar prepisala celu lekciju iz knjige u svesku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se trudim da pisem i da pricam pravilno, bez obzira sto zivim na jugu. Prvo zato sto su nas u gimnaziji ucili tako, kao drugo sto sam student, a buduci pravnik (nadam se), a kao trece moji zive u Novom Sadu, pa pricaju pravilno. A najvaznije od svega je sto je meni tako lepo. I u pravopisu se trudim da ne pravim neke greske, ali sigurno je da nekad omanem :lol: I kad pisem sms, stavljam interpunkcijske znake, velika slova i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudim se da pisem sto je moguce pravilnije. Sad, da se potkrade neka greska- to je sigurno, ali ne opterecujem se time.

Ne desi se bas cesto da uzmem olovku u ruke i da nesto napisem. Trenutno pisem dnevnik, i to jako rijetko- upisujem samo najvaznije stvari u trudnoci...

Voljela bih da steknem naviku pisanja pisama- tome bi se moji najdrazi najvise obradovali i iznenadili... o015.gif

Na zalost pisanje pisama se sve vise i vise povlaci a sve je popularniji i popularniji mail, chat, sms... Po meni to nije ta draz i uspomena, kao sada kada uzmem neka stara pisma pa citam pa mi nekako drugacije..lepse.. Mada i pored interneta cestitke za praznike volim da ispisujem i saljem postom licno :rolleyes: Isto tako vise volim i da dobijam.

Pokusavam da pisem gramaticki pravilno ali ne uspeva mi bas uvek, kao i mnogima :rolleyes: Inace se ne zamaram time da drugima trazim greske ali strrasno mi para oci kada se reci tipa "ne znam i ne mogu" pisu zajedno :o Uzas!

I ja vodim Minin dnevnik, e tu koristim hemijsku :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja vodim računa o pravopisu, jer moj posao to zahteva. Ovde na forumu sam malo opuštenija, pa možda ponekad i malo grešim. Meni ne smetaju ove "greške" što navodite, jer smatram da ljudi to svesno rade, da bi bilo zanimljivije. Takođe, ljudi sa juga Srbije pričaju i pišu nepravilno zato što tako i uče u školi ( što je za mene naravno nedopustivo; da nastavnik ili profesor "podlegne" dijalektu i to prenosi đacima), tako da te ljude ne osuđujem, niti mislim da to ima veze sa njihovom ineligencijom. Pisma i čestitke takođe sve manje koristim, ali dragim ljudima šaljem, kao i oni meni, i divan je osećaj kad poštar zazvoni i preda pismo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i divan je osećaj kad poštar zazvoni i preda pismo...

Ja redovno šaljem čestitke meni dragim ljudima, pisma više ne pišem (osim delu rodbine na robiji, nema drugi vid komunikacije :( )

Trudim se da pišem pravilno, međutim, u žurbi se dogodi do "progutam" slovo ili preskočim neki znak interpunkcije i sl. ali, nije ništa dramatično.

Žao mi je što ne koristimo ćirilicu, mada mi trebalo.

Takođe, kada pišem (olovkom) tada isključivo koristim štampanu i pisanu ćirilicu, a kada hvatam beleške, na žalost, koristim pisanu latinicu, zbog posla i engleskog jezika sam je uveo u upotrebu.

Zamislite koliko bi čudno bilo da napišem ВЕЈТ ФОР МЕ :) или ВАИТ ФОР МЕ!!!

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zamislite koliko bi čudno bilo da napišem ВЕЈТ ФОР МЕ :) или ВАИТ ФОР МЕ!!!

pozdrav

a080.gif

Ma sta cudno... :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se trudim da pisem pravilno, ali nekada mi se omakne u brzini, narocito kada kucam duze poruke (na forumu) ili mail-ove. SMS-ove pisem po pravopisnim pravilima, sa sve velikim slovima, tackama i zarezima. Olovkom pisem recepte i dnevnik od moje devojcice a i cesto resavam ukrstene reci...Inace mi je jako smetalo kada napisu recimo fejs ( umesto face) i slicno, mada sada i ne tako. Ja obicno napisem fb ili face. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ufff ježim se na preDpostaviš...

Sad sam to pročitala pa da dodam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja vodim računa o pravopisu, jer moj posao to zahteva. Ovde na forumu sam malo opuštenija, pa možda ponekad i malo grešim. Meni ne smetaju ove "greške" što navodite, jer smatram da ljudi to svesno rade, da bi bilo zanimljivije. Takođe, ljudi sa juga Srbije pričaju i pišu nepravilno zato što tako i uče u školi ( što je za mene naravno nedopustivo; da nastavnik ili profesor "podlegne" dijalektu i to prenosi đacima), tako da te ljude ne osuđujem, niti mislim da to ima veze sa njihovom ineligencijom. Pisma i čestitke takođe sve manje koristim, ali dragim ljudima šaljem, kao i oni meni, i divan je osećaj kad poštar zazvoni i preda pismo...

Mislim da ljudi na jugu uče ista pravila kao i svi drugi jer je gramatika i pravopisna norma jedna i ista za sve. Tony je primer za to - iako je sa juga vrlo je pismena. Na fakultetu sam imala koleginice iz Vranja, Leskovca, Pirota i one su stekle znanja kao i svi drugi.

Nivo pismenosti možda ne govori o inteligenciji (mada je to diskutabilno u 21. veku kada su informacije svima dostupne), ali o nivou obrazovanja svakako govori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ljudi na jugu uče ista pravila kao i svi drugi jer je gramatika i pravopisna norma jedna i ista za sve. Tony je primer za to - iako je sa juga vrlo je pismena. Na fakultetu sam imala koleginice iz Vranja, Leskovca, Pirota i one su stekle znanja kao i svi drugi.

Nivo pismenosti možda ne govori o inteligenciji (mada je to diskutabilno u 21. veku kada su informacije svima dostupne), ali o nivou obrazovanja svakako govori.

Nisam imala nameru nikog vređati i naravno da su pravila u pravopisu ista za sve na teritoriji Srbije, ali ponavljam pojedini nastavnici i profesori "podležu" dijalektu i "ne prenose" sva pravila pravopisa našim đacima. I na forumu mogu da se uoče " te greške". To se najviše odnosi na upotrebu padeža. Bila je anketa na TV-u, gde su inervjuisali narod u BGD-U, pa 95% njih nije znalo koliko ima padeža u srpskom jeziku, a kamoli da ih sve nabroji. I moje drugarice sa juga Srbije se trude da govore pravilno, ali tek boravkom u novoj sredini, nauče nešto, što se uči u petom razredu osnovne škole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde ili kad se dopisujem sa nekim na skype ili msn ne trudim se bas da pisem pravilno,ako bas negde treba onda se trudim,i velika slova itd. Olovku i papir koristim samo ako ja i mm igramo UNO ,ili pisemo spisak sta sve treba da se kupi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam imala nameru nikog vređati i naravno da su pravila u pravopisu ista za sve na teritoriji Srbije, ali ponavljam pojedini nastavnici i profesori "podležu" dijalektu i "ne prenose" sva pravila pravopisa našim đacima. I na forumu mogu da se uoče " te greške". To se najviše odnosi na upotrebu padeža. Bila je anketa na TV-u, gde su inervjuisali narod u BGD-U, pa 95% njih nije znalo koliko ima padeža u srpskom jeziku, a kamoli da ih sve nabroji. I moje drugarice sa juga Srbije se trude da govore pravilno, ali tek boravkom u novoj sredini, nauče nešto, što se uči u petom razredu osnovne škole.

Ima svakakvih prosvetnih radnika, to je živa istina, znam to vrlo dobro jer sam i sama prosvetni radnik.

A naši dragi voditelji na televiziji (sem izuzetaka koji uvek postoje), takođe, slabo poštuju gramatička pravila, raspolažu siromašnim fondom reči i u nameri da ispadnu pametni, samo pokazuju svoje pravo lice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima svakakvih prosvetnih radnika, to je živa istina, znam to vrlo dobro jer sam i sama prosvetni radnik.

A naši dragi voditelji na televiziji (sem izuzetaka koji uvek postoje), takođe, slabo poštuju gramatička pravila, raspolažu siromašnim fondom reči i u nameri da ispadnu pametni, samo pokazuju svoje pravo lice.

E, drago mi je da smo se razumele. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima svakakvih prosvetnih radnika, to je živa istina, znam to vrlo dobro jer sam i sama prosvetni radnik.

A naši dragi voditelji na televiziji (sem izuzetaka koji uvek postoje), takođe, slabo poštuju gramatička pravila, raspolažu siromašnim fondom reči i u nameri da ispadnu pametni, samo pokazuju svoje pravo lice.

Prosvetni radnici (jadnici) ni sami ne znaju baš najbolje pravila, pa ne mogu ni da prenseu svoje (ne) znanje.

Nisam posebno stručan, da bi mogao da objasnim sve greške,ali, za voditelje bi uveo kazne !!!

Na B92 (U92) u zadnje vreme sve više ima tuđica, i to, ništa manje nego KROATSKIH, i to prolazi bez kazne, niko se ne obazire. Inače, najčešće slušam isti i ne mogu da verujem šta se sve "potkrade".

A državni nam servis, koji svi plaćamo i to ne malo, doveo je "u svoje redove" neke od ljudi koji to ne mogu i ne zaslužuju.

Na RADIO BG 1 su došli Gorica i Dragan sa B92 i njihov program sam uvek rado slušao, slušam i dalje, ali tu ima jedna stvar interesantna, ako obratite pažnju na njihovo izražavanje, BRATE, MISLIM, OVO - ONO !? KATASTROFA ... TO NE SME DA SE EMITUJE NA JAVNOM SERVISU, JAVNI SERVIS NIJE KOMERCIJALNA STANICA, JA TO PLAĆAM (kao i svi mi) I OD JAVNOG SERVISA OČEKUJEM DA BUDE UPRAVO TO, JAVNI SERVIS, SVIH GRAĐANA A NE SAMO GRAĐANA BEOGRADA KOJI SE OTPRILIKE TAKO IZRAŽAVAJU (dobar deo BG, na žalost :( )

O Antoneli Riha da ne trošim reči, da nije tužno bilo bi žalosno, po čemu li ona zaslužuje da radi na javnom servisu ???

To je nešto što je nedopustivo, opet kažem, nisam kompetentan da na tu temu raspravlja, trudim se da pišem ispravno, koristim SRPSKI jezik a onda na sve to dolaze

Zato drage mame, knjigu u šake i da svoju decu učite pravilnom izražavanju, čitanju i pisanju, jer od institucija koje bi to trebalo da rade, NEMA NIŠTA :(

Ja se polako ali sigurno spremam, ne znam samo kako ću istoriju uspeti da objanim :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosvetni radnici (jadnici) ni sami ne znaju baš najbolje pravila, pa ne mogu ni da prenseu svoje (ne) znanje.

Kako te nije sramota da ovako nešto kažeš? Nisam ja jedini prosvetni radnik na ovom forumu. I kako ti uopšte procenjuješ šta neko zna, a šta ne zna?

Samo ti širi svoje znanje, dete, i uživaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako te nije sramota da ovako nešto kažeš? Nisam ja jedini prosvetni radnik na ovom forumu. I kako ti uopšte procenjuješ šta neko zna, a šta ne zna?

Samo ti širi svoje znanje, dete, i uživaj!

Niko nije rekao da TI ništa ne znaš (ili znaš), uopšteno sam napisao.

Igrom slučaja sam i sam išao u neku obrazovnu ustanovu, pa sam se isto tako susretao sa profesorima koji nisu imali odgovore na neka pitanja, obzirom na okolnosti, predpostavio sam da ti profesori nisu baš upućeni u materiju kojom se bave.

Svakako, nije ih bilo baš mnogo, ali, na žalost BILO IH JE :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, dečko, znam da nisi mislio na mene, ni ja tebe ne želim da uvredim. Samo, muka mi je što je u ovoj državi najlakše i najbezbolnije pljuvati prosvetne radnike, to je čak i poželjno. Ima istine u tome da neki i ne znaju svoju struku, ali oni koji znaju, često su na birou i ne mogu da nađu posao jer nemaju vezu. Dakle, država je kriva što je dozvolila da pametni mladi ljudi ne mogu da nađu posao, dok, tamo neki rođaci, partijski prijatelji i slični, koji su završavali (ako su i završili) fakultete po nekim isturenim odeljenjima u provinciji, rade po gimnazijama i ostalim školama.

Sasvim sam odlutala od teme, ali jako me nervira priča o odlivu mozgova. Kao država se pita kako to da spreči. Kakva laž, pa ovoj državi mladi mozgovi smetaju jer najbolja radna mesta čuva za članove vladajućih (i ostalih) partija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok, dečko, znam da nisi mislio na mene, ni ja tebe ne želim da uvredim. Samo muka mi je što je u ovoj državi najlakše i najbezbolnije pljuvati prosvetne radnike, to je čak i poželjno. Ima istine u tome da neki i ne znaju svoju struku, ali oni koji znaju, često su na birou i ne mogu da nađu posao jer nemaju vezu. Dakle, država je kriva što je dozvolila da pametni mladi ljudi ne mogu da nađu posao, dok, tamo neki rođaci, partijski prijatelji i slični, koji su završavali (ako su i završili) fakultete po nekim isturenim odeljenjima u provinciji, rade po gimnazijama i ostalim školama.

Sasvim sam odlutala od teme, ali jako me nervira priča o odlivu mozgova. Kao država se pita kako to da spreči. Kakva laž, pa ovoj državi mladi mozgovi smetaju jer najbolja radna mesta čuva za članove vladajućih (i ostalih) partija.

Ha, naravno, upravo tako funkcioniše sistem, NA ŽALOST :(

A da ne bude nesporazuma, kada sam napisao prosvetni radnici (jadnici) nisam mislio da uvredim, to sam preuzeo iz jedne, hajde da kažemo knjige, NACIONALNI PARK SRBIJA, i odnosi se isključivo na ZARADE prosvetnih radnika (jadnika) :(

Kako ljudi žive od primanja, a odgovaraju za tuđu decu, zaista treba biti gimnastičar :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim u Pripremnoj predškolskoj grupi koja se nalazi u selu nedaleko od KŠ-a. Trudim se da govorim što pravilnije zbog posla kojim se bavim, jer sve kreće od nas u vrtiću. A šta da radim kada oni na selu govore svojim govorom i naglaskom da je to strašno. Ispravljam decu ali evo npr. komentar jedne majke je bio "Šta nju briga kako će moje dete da govori!" :blink: Posle će ispasti kako ih ja nisam dobro naučila!

Inače, odrasla sam u porodici prosvetnih radnika, a i sama sam delimično to kao i moj suprug!

Ne volim kad neko vređa naš poziv, pogotovo ako nije kopetentan za to! Primam i primedbe i sugestije, ako pogrešim, ali se trudim da mi se to ne dešava!

Ovo je vrlo osetljiva tema, a mi smo tu da se zabavimo a ne da se raspravljamo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.