Pravopis

odgovora

Objavljeno (Izmenjeno)

Pa što pitaš ako ne prihvataš kad je tačno? :P 

Bicikl, kaže Pravopis. 

Derati je sasvim legitiman glagol, zašto ne bi bio? 

Isključivo brijati se, brijem. Ne može bijam. 

Izmenjeno od strane Margaritta
Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa što pitaš ako ne prihvataš kad je tačno? :P 

Bicikl, kaže Pravopis. 

Derati je sasvim legitiman glagol, zašto ne bi bio? 

Isključivo brijati se, brijem. Ne može bijam. 

Bar da znam, da ne ulazim u frku sa neznanjem, kao za dojiti :) 

Znaci da sam ipak bila u pravu za sve tri reci za koje sam pisala. 

Često me ispravljaju kada kažem derati se . Kazu da ne derem kožu nikome nego vičem . <_<

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boze, prvi put cujem da neko kaze 'ja se brijAm'!

A sto se tice derati, i ja ga koristim. Al mislim da ga ljudi u proslom vremenu pogresno izgovaraju. Npr. Ja sam se juce drao na njega! Umjesto 'derao'. Bar kod nas u CG to cesto cujem. I onda pomislim na d(e)ranje koze:-))) Btw,ne postoji DRATI, zar ne?

Mitko, ni ja nikad necu prihvatiti da beba doji hahaha

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoji drati i odnosi se na dranje koze. Mada mislim da moze imati i druga znacenja.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ih kako smo se mm i js raspravljali dal je fOtrola ili fUtrola... I dan danas ja prodjem i kazem futrola a on odgovori fotrola. Nismo nikad proverili sta je pravilno. Jednom smo ceo dan to ponavljali postalo nam bilo zanimljivo ko ce prvi da se zezne i kaze drugacije tj napravi lapsus i onda ovaj drugi "pobedjuje"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja mislim futrola.bar ja tako govorim ceo zivot.a ja kad sam govorila " derao" u smislu " vikao" svi me ispravljali da se kaze " drao" , tako da na kraju ne znam sta je ispravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nikad čula za fotrola, ceo život govorim futrola. A meni "derao", "derala" jako rogobatno zvuči, mislim da je ipak "drao", "drala" iako su oblici isti i od glagola "drati". Tako se bar uvek kod nas u Bg-u govorilo, nikad nisam čula drugi oblik. Kažem kod nas u Bg-u jer sam npr primetila ovde na forumu da novosadjanke kažu da ih beba "šuta", a mi govorimo "šutira". 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kazem fUtrola.

Mislim da je ispravno 'derao'(vikao) iako zvuci kao sto rekoste rogobatno.

Za mene je otkrice rolsue(roll shoe)! :-)))) Ja sam uvjek govorila rosule.

mama maza i zeklica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mene su ovde cudno gledali na: vijaju se(u smislu jure se), zimogrozljiva sam(ovde kazu zimomorna, mori me zima umesto grozim se zime :D ) i svi moji prijatelji govore biciklo, jedina sam koja kaze bicikl.  Mada znam neke u Ns koji kazu biciklA, u zenskom rodu. Mene strasno nervira sto vidim da ima mnogo ljudi koji govore i pisu sumljam, hvalis mi itd.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"ja mislim" i "nikad cula" i nije bas legitiman razlog da nesto proglasite za nepravilno. Pise lepo sve u Pravopisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja tako pricala pa mi niko nije verovao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"ja mislim" i "nikad cula" i nije bas legitiman razlog da nesto proglasite za nepravilno. Pise lepo sve u Pravopisu.

Ako na mene aludiraš, nisam ništa proglasila za nepravilno. Baš zato sam i rekla "ja mislim" jer nisam gledala u Pravopis, da jesam, "ja mislim" mi ne bi trebalo. A "nikad čula" upotrebih baš zato što to nikad nisam čula, kao kad bi npr sad neko rekao da se kaže "kufinja" a ne "kuhinja". Opet, naravno, ne znači da je nepravilno i nisam to ni rekla.

Ova tema služi da onaj ko želi iznese svoje mišljenje o nekoj reči koja mu deluje zanimljivo ili čudno, da pita za neku nedoumicu neformalno, tako da niko ovde ništa ne proglašava. Nisu ovo beleške za sledeće izdanje Pravopisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nervira me to sto na internetu mogu da pronadjem pravila svih jezika samo srpski ne mogu , ili nesto vrlo malo.

Da li ima nesto na internetu? Da li možda ima da se kupi ebook pravopisa ?

Licno bih vise volela da se ovde piše sta je u pravopisu 

Ni ja nikada ne koristim šutirati nego šutati, sta kaze pravopis?

Sto se tice rošula, taj izraz koristim. Jeste da na drugim jezicima nije takav, možda ipak treba da govorimo kako se zaista kaze na onom jeziku iz kog smo rec usvojili, ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nervira me to sto na internetu mogu da pronadjem pravila svih jezika samo srpski ne mogu , ili nesto vrlo malo.

Da li ima nesto na internetu? Da li možda ima da se kupi ebook pravopisa ?

Licno bih vise volela da se ovde piše sta je u pravopisu 

Ni ja nikada ne koristim šutirati nego šutati, sta kaze pravopis?

Sto se tice rošula, taj izraz koristim. Jeste da na drugim jezicima nije takav, možda ipak treba da govorimo kako se zaista kaze na onom jeziku iz kog smo rec usvojili, ili?

Kotrljalo za zatezanje zadnjice :lol:

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

EG, imas sajt kakosepise.rs (valjda je domen rs?) tu obicno ima tacan odgovor.

 

Ja kazem rolšue :D

 

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

EG, imas sajt kakosepise.rs (valjda je domen rs?) tu obicno ima tacan odgovor.

 

Ja kazem rolšue :D

 

Hvala

Moram malo da obnavljam srpski, 80% pisanja i komunikacije mi je sada na nemackom i engleskom, plašim da ne pobrljavim sa srpskim :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izrazi u Kikindi koje ja ranije nisam cula (retko sam posecivala Vojvodinu uopste) :Motati (juriti).Nosio (u smislu odvezao u skolu ili slicno).krtog (nered).gdi si(gde si),izraz prziti ne koriste.za sve kazu peci(ja recimo przim u tiganju.pecem u rerni).biciklA se ovde takodje cesto koristi.Nekome su ovi izrazi normalni,meni je trebalo puno vremena da se na njih naviknem :) ima ih jos .ali trenutno ne mogu da se setim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledam sada Rts 1 , i novinarka kaze : i ovo je dobar put da se ljudi vrate bicklama :huh: 

Mislila sam da se zbunila, ali je ona posle toga identično ponovila 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako glase pridjevi od imenica:

Razred

Brat

Breza

Postoji sukob misljenja kod nas u kuci, pa da vidim ko je u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.