Pravopis

odgovora

Objavljeno

Ја имам само ћирилицу, морам да инсталирам и српску латиницу, ето због тога не користим шђчћж. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene mrzi da trazim ta ista slova po tastaturi ... ovako mi je tastatura na francuski ,imam i ћирилицу i latinicu ,ali dok sam napisala ovo ćirilicu jedva sam nasla ć... Mala -velika sloova ,ne obracam paznju toliko ..Znam da pisem i kad treba da ga pravilno napisem ja ga napisem ,ali sad ne pisem ovde sastav ili ne znam šta :)

Ali zato kad mm pogresi kad pise neki komentar ili sta vec ,ja ga obavezno ispravim ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Isti razlog kao i Mirjanin :) Lakse mi je ovako ,na srpskom mi je sve istumbano a i mrzi me da se navikavam

Koristim ih samo kad moram i tada me dosta uspore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isti razlog kao i Mirjanin :) Lakse mi je ovako ,na srpskom mi je sve istumbano a i mrzi me da se navikavam

Koristim ih samo kad moram i tada me dosta uspore

Isto:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Na poslu koristim ta slova ako pisem latinicom, ali uglavnom pisem cirilicom. Kod kuce uopste nemam naviku da podesim tastaturu na latinicu ili cirilicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za one koji ne znaju - predlog s (sa) se piše bez apostrofa jer ovde ne dolazi ni do kakvog izostavljanja glasova :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priznajem i pored toga da mail zavrsavam sa "s postovanjem" dugo sam se borila sama sa sobom da ne pisem apostrof i bila sam ubedjena da gresim sto to ne radim.

U svakom slucaju Kristal, mozes mi dati 1 i sescu u cosak, jer sam bila ubedjena da je pravilno pisati "S' postovanjem"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je samo dobronameran savet :) . Tema je otvorena odavno, za svaku nedoumicu pitajte, neko će odgovoriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Bez ikakvih namera jel?! :lol:

Meni ostala ta navika jos od "starog" radnog mesta gde su insistirali da pisemo tako. Ali potrudicu se da to ispravim... Ne verujem da bi mi bio problem.

Ovo je samo dobronameran savet :) . Tema je otvorena odavno, za svaku nedoumicu pitajte, neko će odgovoriti.

Podrazumeva se da si stavila kao savet a ne da kritikujes nekoga. Ko zeli da prihvati, prihvatice a ko ne zeli, zaobicic ce ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Tastatuta mi je english/greek....e sad da trazim ciilicu ili abecedu, menjam sve itd, mi je mnogo heavy akcija.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Tastatura mi je nem-eng,nemam ni cirilicu ni latinicu na srpskom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tastatuta mi je english/greek....e sad da trazim ciilicu ili abecedu, menjam sve itd, mi je mnogo heavy akcija.:)

isto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogu li da pitam žene/devojke koje ne koriste šđčćž, zašto to ne čine?

Bez ikakve namere, zaista me iskreno zanima.

Jednostavno- mrsko mi je... t1840.gif

U skoli sam naucila "slijepo kucanje", ali sam vremenom izbacila šđćčž, jer mi je zbog posla ovako islo mnogo brze (a brzina je cesto bila presudna)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam uzela da prelistam onaj glupavi časopis za devojčice Lili( ne kupujem ga ćerkama,nego smo ga dobile)...i zgrozila se, ne znam da li temom ili više 'jezikom' kojim je naslovljena tema,ovako:'Šta obući za prvi dejt za simpatijom' :o

Užas,zgrožena sam...ili kada čujem da na televiziji voditeljke kažu,citiram,šta je to što ove sezone mast hev u vašem ormanu....P.S. ovo je za temu 'Skrnavljenje našeg jezika'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam uzela da prelistam onaj glupavi časopis za devojčice Lili( ne kupujem ga ćerkama,nego smo ga dobile)...i zgrozila se, ne znam da li temom ili više 'jezikom' kojim je naslovljena tema,ovako:'Šta obući za prvi dejt za simpatijom' :o

Užas,zgrožena sam...ili kada čujem da na televiziji voditeljke kažu,citiram,šta je to što ove sezone mast hev u vašem ormanu....P.S. ovo je za temu 'Skrnavljenje našeg jezika'

pa u beogradu svaka druga rec im je BRAND!!! kad to cujem dobijem proliv , s oprostenjem. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ću biti fina i reći da imam 'dijareju',skoro svaki dan :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam magistar srpske filologije i uopšte mi ne smetaju bilo čije pravopisne greške na ovom forumu. Čak su mi fenomenološki simpatične. Mi smo ovde prvenstveno radi druženja, a ne da podučavamo. Zar ne? Tema je neprimerena forumu... apsolutno bespredmetna... Pravopis?!! U temi ženske priče?!! Molim vas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam magistar srpske filologije i uopšte mi ne smetaju bilo čije pravopisne greške na ovom forumu. Čak su mi fenomenološki simpatične. Mi smo ovde prvenstveno radi druženja, a ne da podučavamo. Zar ne? Tema je neprimerena forumu... apsolutno bespredmetna... Pravopis?!! U temi ženske priče?!! Molim vas...

Ja nisam mr, samo sam običan profesor srpskog jezika i književnosti :D . Smatram da je tolerancija jedna lepa stvar, a arogancija i nadmenost, pa ne znam baš. Na forumu svako može da pokrene koju god temu hoćei, naravno u granicama pristojnosti i moralnosti.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam magistar srpske filologije i uopšte mi ne smetaju bilo čije pravopisne greške na ovom forumu. Čak su mi fenomenološki simpatične. Mi smo ovde prvenstveno radi druženja, a ne da podučavamo. Zar ne? Tema je neprimerena forumu... apsolutno bespredmetna... Pravopis?!! U temi ženske priče?!! Molim vas...

Ne slažem se sa ovim stavom. Mi jesmo ovde radi druženja, ali to ne znači da treba zaboraviti na maternji jezik. To je gradivo osnovne škole, a pravilna upotreba sopstvenog jezika odraz kulture i poštovanja prema jeziku, ali i prema drugima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ako mi se nadje neka greska u pravopisu zbog brzine,a neki put zaboravim da proverim da li sam sve dobro napisala...:)

oprostite ako neki put pogresim....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sama nekad pogresno nesto otkucam na forumu, pogresim slovo dok kuckam, a ne proveravam. Takve stvari pokusavam da ne primecujem na forumima. Ne mesam posao sa slobodnim vremenom.

Trebalo bi da mi to smeta, po nekim profesionalnim kriterijumima, ipak sam ja diplomirani filolog i u poslu mi izuzetno smetaju pravopisne greske, a i gramaticke, mada cinjenica je da i mi filolozi, ponekad imamo jezicke i pravopisne nedoumice. I to je za ljude. Nije toliko poenta da li neko nesto u brzini lose otkuca, vec koliko zaista poznaje pravopis. Svakodnevno koristim papir i olovku, a moj muz i ja imamo obicaj da jedno drugom tako ostavljamo porukice. Volim nas jezik i zaista se trudim da ga pravilno koristim kako u piasnoj formi, tako i u govoru, mada svakom se desi da pogresi... Tome i sluze pravopisni recnici zar ne? :)

Tako da opustite se, mislim da je lako shvatiti sta je neko hteo da kaze, cak i kada to lose napise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sama nekad pogresno nesto otkucam na forumu, pogresim slovo dok kuckam, a ne proveravam. Takve stvari pokusavam da ne primecujem na forumima. Ne mesam posao sa slobodnim vremenom.

Trebalo bi da mi to smeta, po nekim profesionalnim kriterijumima, ipak sam ja diplomirani filolog i u poslu mi izuzetno smetaju pravopisne greske, a i gramaticke, mada cinjenica je da i mi filolozi, ponekad imamo jezicke i pravopisne nedoumice. I to je za ljude. Nije toliko poenta da li neko nesto u brzini lose otkuca, vec koliko zaista poznaje pravopis. Svakodnevno koristim papir i olovku, a moj muz i ja imamo obicaj da jedno drugom tako ostavljamo porukice. Volim nas jezik i zaista se trudim da ga pravilno koristim kako u piasnoj formi, tako i u govoru, mada svakom se desi da pogresi... Tome i sluze pravopisni recnici zar ne? :)

Tako da opustite se, mislim da je lako shvatiti sta je neko hteo da kaze, cak i kada to lose napise...

Tema nije otvorena da bi jedni druge ispravljali i kritikovali :) . I, vrlo dobro se vidi ko slučajno greši, a ko ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema nije otvorena da bi jedni druge ispravljali i kritikovali :) . I, vrlo dobro se vidi ko slučajno greši, a ko ne.

E tu se apsolutno slazem sa tvojim misljenjem... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako da opustite se, mislim da je lako shvatiti sta je neko hteo da kaze, cak i kada to lose napise...

Ovo je lijepo napisano... Ja cesto imam pravopisnih nedoumica, ali se ne sjetim da dodjem na ovu temu. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema nije otvorena da bi jedni druge ispravljali i kritikovali :) . I, vrlo dobro se vidi ko slučajno greši, a ko ne.

Evo, ja sam napravila grešku kod građenja potencijala :D . Kako bih ispravila svog učenika da sam mu našla takvu grešku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.