Toksoplazmoza

odgovora

Objavljeno

u 17-toj sam nedelji trudnoće i imam mačke.

mačak i maca su stari oko godinu dana i u vreme kad smo ih udomili niti sam planirala trudnoću, niti sam znala išta o toksoplazmi. čim sam ostala u drugom stanju, ljudi iz okoline su mi bukvalno naredjivali da OBAVEZNO izbacim mačke iz kuće jer se zna da su one opasne za trudnice. niko ništa konkretno doduše nije znao da mi kaže, pa sam se dala u iscrpno pretraživanje interneta o ovoj temi. sada sam upoznata sa životnim ciklusom ovog parazita, sa svim mogućim statistikama u vezi sa toksoplazmozom kod ljudi uopšte, kod trudnica i kod prenošenja infekcije na plod. dakle, svesna sam rizika kojima se izlažem i maksimalno se trudim da ih što je moguće više umanjim.

mačak više ne ulazi u kuću, ali se maca bila omacila, pa su ona i mačići bili u kući, u prostoriji koja se ne koristi (jer imamo i psa u dvorištu) predhodnih mesec i po dana. koristili su posip koji je uvek čistio moj muž. moram da priznam da nisam odolela da se poigram sa mačićima s vremena na vreme, posle čega sam, naravno, uvek prala ruke. konačno smo razdelili sve mačiće, pa neće više biti problema vezanih za posip, jer će se i mama maca preseliti u dvorište.

na predhodnoj kontroli sam spomenula mace svom ginekologu i ona mi je dala uput za TORCH test koji sam uradila juče i sad čekam rezultate koji bi trebali da budu gotovi u petak. u isčekivanju rezultata mi se javila panika, ponovo sam počela da pretražujem internet na kom ovaj put nisam našla utehu u maloj verovatnoći da se nešto loše desi, već "hranu" za moje strahove i motiv za pitanja tipa "šta ako..."

sad tražim valjda utehu od žena koje su bile u kontaktu sa mačkama u trunoći i rodile zdravu decu. mislim da bi me to malko smirilo, pre nego što stignu rezultati :)

u napred hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da si procitala i da je velika verovatnoca da si vec prelezala toksmoplazmozu i da onda nema rizika za bebu :)

Mi imamo macu Nely, za koju smo jako vezani (pre nje nisam bila ljubitelj macaka,a uvek smo ih imali u dvoristu i kuci),vezali smo se izmedju ostalog i zato sto je imala luksaciju kuka,pa operacije,terapije...Kada smo poceli da "radimo" na bebi,odlucili smo da ce da ostane u kuci,ali smo morali da promenimo neke navike.Imali smo 6 meseci fore,pre nego sto sam zatrudnela da je naucimo da ne moze vise sa nama da spava u krevetu,da se ne penje na stolice,taburee...posip smo izbacili napolje,mm ga je menjao.Mazila sam je naravno i sedela mi je u krilu i uzivaaaale smo zaista,ali posle toga selotejpom skidanje dlaka,odeca na pranje i naravno pranje ruku.

Kada se Lea rodila,izbacili smo sve tepihe, i svakog dana brisali pod.

Lea je sa 16 meseci bila prvi put bolesna(3 dana).Cmace je,mazi,vodi racuna o njenoj hrani i mleku,i nema te srece na svetu kada Lea sedne na pod i pozove macu a ona joj sedne na nogice, pa Lea podvriskuje od srece

Posto imate dvoriste sve varijante su moguce :):):)

Javi rezultate ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da si procitala i da je velika verovatnoca da si vec prelezala toksmoplazmozu i da onda nema rizika za bebu :)

Mi imamo macu Nely, za koju smo jako vezani (pre nje nisam bila ljubitelj macaka,a uvek smo ih imali u dvoristu i kuci),vezali smo se izmedju ostalog i zato sto je imala luksaciju kuka,pa operacije,terapije...Kada smo poceli da "radimo" na bebi,odlucili smo da ce da ostane u kuci,ali smo morali da promenimo neke navike.Imali smo 6 meseci fore,pre nego sto sam zatrudnela da je naucimo da ne moze vise sa nama da spava u krevetu,da se ne penje na stolice,taburee...posip smo izbacili napolje,mm ga je menjao.Mazila sam je naravno i sedela mi je u krilu i uzivaaaale smo zaista,ali posle toga selotejpom skidanje dlaka,odeca na pranje i naravno pranje ruku.

Kada se Lea rodila,izbacili smo sve tepihe, i svakog dana brisali pod.

Lea je sa 16 meseci bila prvi put bolesna(3 dana).Cmace je,mazi,vodi racuna o njenoj hrani i mleku,i nema te srece na svetu kada Lea sedne na pod i pozove macu a ona joj sedne na nogice, pa Lea podvriskuje od srece

Posto imate dvoriste sve varijante su moguce :):):)

Javi rezultate ;)

hvala na brzom odgovoru, utešila si me. već sam počela da umišljam da sam jedini ljubitelj životinja među trudnicama :wacko: . gotovo sam sigurna da će rezultati biti dobri, a čak i ako ne budu sasvim ok, čitala sam o tome da postoje lekovi koji sprečavaju da zaraza predje na bebu. u svakom slučaju, naravno da će sve biti dobro, a valjda ću i ja usput naučiti da ne paničim bezrazložno :unsure:

sve u svemu, prelepo je sto će nam deca odrastati uz životinje, jer to sigurno jako pozitivno utiče na njihov psihički i emotivni razvoj

javljam rezultate

sve najlepše

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tijana sta kazu rezultati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da, potpuno sam zaboravila da se javim, baš sam loša :) Sve je, naravno u redu. Doduše nemam ni tih IGg antitela čije bi prisustvo značilo da sam to nekad preležala, pa bih sad bila imuna, ali to samo znači da treba da nastavim da se pazim. Inače, mace više ne ulaze u kuću, čak ni ne mjauču ispred vrata (osim kad su gladni :) ). Imamo veliko dvorište pa im je lepše napolju, a imaju gde i da se sakriju od kiše.

Hvala na brizi i sve najlepše ti želim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je da je sve u redu :)

A gde si radila TORCH?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U higijenskom (Institut za javno zdravlje Vojvodine) u Novom Sadu. Tamo me upućuju na sve te virusološke i bakteriološke analize. Potuno besplatno i rezultati bili za nedelju dana kako je i rečeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti! I mene ceka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tijana, drago mi je što je sve okej. Moja kuma koja nikad nije imala kucu ili macu imala je toksmoplazmozu koju su otkrili u trudnoći i onda je zasedao konzilijum lekara da odluče šta dalje. Srećom su zaključili da je ona to preležala pre trudnoće i sad Marko ima 10 godina i sve je okej. Ali trebalo je to preživeti tih nedelju dana neizvesnosti. A druga kuma koja je imala 2 koker španijela nije imala uopšte toksmoplazmozu. Nema pravila. Ova prva je verovatno pokupila u zagađenoj zemlji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

skoro su me uputili na torch test....hvala bogu bio je negativan....trudnica sme da bude u kontaktu sa mackama,ali sa njenim izmetom nikako jer u njemu ima toksoplazmoze....mene su za svaki slucaj poslali jer imam kuce u stanu,a posteljica ne homogena...za dzabe su me istraumirali,ali dobro sve mi je objasnjeno na veterinarskom fakultetu....kucni ljubimac je ipak kucni ljubimac....i ne treba se nikad osetiti ugrozenim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stigli su mi rezultati od toxopl. za neverovati negativni su i IgG i IgM...a ceo zivot sam sa mackama i zivotinjama,nema pravila definitivno...mada mi je ipak zao sto nikad nisam bila zarazena...sad bih bar bila mirna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bukvalno ceo zivot provela sa mackama i ponekim psom. Imamo dvoriste i mace su uglavnom bile napolju a povremeno ulaze i u kucu. Zimi je moja macka spavala sa mnom u sobi punih 12 godina dok nije uginula. E sad sam se udala i nemamo macku iako ja planiram da je nabavim jer ih obozavam i jednostavno mi fali kucni ljubimac. Plairam da uzmem jedno mace cim malo poaste, trenutno ima 7 dana. E sad svi mi kazu da to ne radim posto sam u 5. mesecu trudnoce ali ja smatram da ako sam ceo zivot provela sa mackama da mi nista nece faliti jos jedna maca. Sta vi mislite o ovome? Plasim se ipak ove bakterije pomalo ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bukvalno ceo zivot provela sa mackama i ponekim psom. Imamo dvoriste i mace su uglavnom bile napolju a povremeno ulaze i u kucu. Zimi je moja macka spavala sa mnom u sobi punih 12 godina dok nije uginula. E sad sam se udala i nemamo macku iako ja planiram da je nabavim jer ih obozavam i jednostavno mi fali kucni ljubimac. Plairam da uzmem jedno mace cim malo poaste, trenutno ima 7 dana. E sad svi mi kazu da to ne radim posto sam u 5. mesecu trudnoce ali ja smatram da ako sam ceo zivot provela sa mackama da mi nista nece faliti jos jedna maca. Sta vi mislite o ovome? Plasim se ipak ove bakterije pomalo ..

Iskreno,ja bih sacekala malo,jer nema potrebe da rizikujes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa naravno ni je ne bih rizikovala ali ipak mislim da ne moze nista da mi se desi jer sam ceo zivot pored macke, ali ipak u pravu ste sacekacu bar jos malo... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bukvalno ceo zivot provela sa mackama i ponekim psom. Imamo dvoriste i mace su uglavnom bile napolju a povremeno ulaze i u kucu. Zimi je moja macka spavala sa mnom u sobi punih 12 godina dok nije uginula. E sad sam se udala i nemamo macku iako ja planiram da je nabavim jer ih obozavam i jednostavno mi fali kucni ljubimac. Plairam da uzmem jedno mace cim malo poaste, trenutno ima 7 dana. E sad svi mi kazu da to ne radim posto sam u 5. mesecu trudnoce ali ja smatram da ako sam ceo zivot provela sa mackama da mi nista nece faliti jos jedna maca. Sta vi mislite o ovome? Plasim se ipak ove bakterije pomalo ..

To nije bakterija vec parazit i ne moze se izleciti, vec kontrolisati. Bolje sacekaj, jer na bebu moze da ostavi teske posledice(da ne opisujem). Ako dobijes t., svaka trudnoca ce ti biti pod znakom ?

Naravno, uz adekvatnu higijenu se to da izbeci, ali sto bi sad rizikovala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

skoro su me uputili na torch test....hvala bogu bio je negativan....trudnica sme da bude u kontaktu sa mackama,ali sa njenim izmetom nikako jer u njemu ima toksoplazmoze....mene su za svaki slucaj poslali jer imam kuce u stanu,a posteljica ne homogena...za dzabe su me istraumirali,ali dobro sve mi je objasnjeno na veterinarskom fakultetu....kucni ljubimac je ipak kucni ljubimac....i ne treba se nikad osetiti ugrozenim...

znaci, ako je pas u pitanju, nema brige?

mi zivimo kao podstanari i za vikend se selimo u veci stan jer za 3 meseca ocekujemo bebicu :)

no, tek sada mi je proslo kroz glavu da je mozda problem sto je u tom stanu do sada ziveo pas i sto ce gazde po kiriju i racune dolaziti sa njom

naravno da cemo sve srediti pre useljenja ali nemoguće je ukloniti sve dlake

da li neko zna da li je problem da se u trudnoci dolazi u kontakt sa nepoznatim psom i/ili njegovim dlakama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko se dugo cekaju rezultati toxoplazme?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

juhuuuu ....ima li koga????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko se dugo cekaju rezultati toxoplazme?????

Ja sam radila u petak i rezultati su bili u ponedeljak gotovi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To nije bakterija vec parazit i ne moze se izleciti, vec kontrolisati. Bolje sacekaj, jer na bebu moze da ostavi teske posledice(da ne opisujem). Ako dobijes t., svaka trudnoca ce ti biti pod znakom ?

Naravno, uz adekvatnu higijenu se to da izbeci, ali sto bi sad rizikovala...

Jao ja sam sludjena totalno!

U trudnoci sam zakacila toxo a nemam nikakvu zivotinju, bas nikakvu, ni macku ni psa pa sam imala toxo.

Neko kaze ako dobijes u prvoj trudnoci onda nema brige za narednu trudnocu, a opet neko kaze da je neizlecivo i da treba da se kontrolise....Boze koga poslusati...

Jednostavno se plasim da zatrudnim i da ne prodjem ponovo kroz isto...

Devojke pomagajte....... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gogule, znam samo da je moja bliska prijateljica uspela da se izbori sa njom, i treba da se porodi u julu. Isla je na ispitivanja, uzimala terapiju i to je ono cega se ja secam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gogule, znam samo da je moja bliska prijateljica uspela da se izbori sa njom, i treba da se porodi u julu. Isla je na ispitivanja, uzimala terapiju i to je ono cega se ja secam.

Hvala puno na odgovoru.

Jel se otarasila toxo. pre trudnoce ili u trudnoci ( tj.da li je u trudnocu primala terapiju ili pre)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Terapiju je primala pre trudnoce ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja sam sludjena totalno!

U trudnoci sam zakacila toxo a nemam nikakvu zivotinju, bas nikakvu, ni macku ni psa pa sam imala toxo.

Neko kaze ako dobijes u prvoj trudnoci onda nema brige za narednu trudnocu, a opet neko kaze da je neizlecivo i da treba da se kontrolise....Boze koga poslusati...

Jednostavno se plasim da zatrudnim i da ne prodjem ponovo kroz isto...

Devojke pomagajte....... :blink:

Gogole,

Sad sam čitala "Šta da očekujete dok čekate bebu", piše da se ko se jednom zarazi toksoplazmozom, IMA TRAJAN IMUNITET na toxoplasmu gondii. Skeniraću, pa ću staviti ovde. Posle sam gledala i na netu, i potvrdila ovu informaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u drugoj trudnoci imala toxo. Nisu bili sigurni da li sam je zaradila pre ili za vrema trudnoce jer su rezultati nekako bili neodredjeni. Rekli su mi da ne brinem jer da je bilo u prva tri meseca tesko da bi plod opstao. Ako si pre trudnoce zarazena ne smeta bebi jer je onda imuna. Moje bebe su rodjene bez posledica.

Sto se same zaraze tice mozes je dobiti preko svih namernica koje nisu dobro kuvane, pocev od salate pa nadalje. Ja sam bas na sve pazila kao luda pa sam imala toxo. jednostavno peh....

Sve naj, naj zelim. Ne brini i guraj napred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.