Policisticni bubrezi kaj bebe

odgovora

Objavljeno

Zdravo, nova sum na forumov i odnapred se izvinuvam sto ke pisuvam na makedonski, no podobro e vaka otkolku da imam po 100 greski vo sekoj post.

Imam 6mesecno since, Darko. Vo tekot na bremenosta se utvrdi deka ima cisti na desniot bubreg. Sega, po raganjeto, na kontrolata kaj nefrolog na 6 meseci, na eho se utvrdi deka desniot bubreg voopsto ne funkcionira. Gi napravivme site ispituvanja i toa e toa, ima samo lev bubreg, koj e dvojno pogolem od drugiot i raboti 100% I JA OBAVUVA FUNKCIJATA. OVA E UTVRDENO SO POSLEDNOTO IZOTOPSKO TESTIRANJE.

Dali nekoj od vas ima vakvo slicno iskustvo, da go podeli ovde na forumov? Vi blagodaram mnogu. Pozdrav :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da ti pomognem,nemam slicna iskustva,ali drzim fige malom Darku da nema vise zdravstvenih problema i da taj levi bubreg nastavi da radi 100%.Poljubac za bebu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo, nova sum na forumov i odnapred se izvinuvam sto ke pisuvam na makedonski, no podobro e vaka otkolku da imam po 100 greski vo sekoj post.

Imam 6mesecno since, Darko. Vo tekot na bremenosta se utvrdi deka ima cisti na desniot bubreg. Sega, po raganjeto, na kontrolata kaj nefrolog ngaa 6 meseci, na eho se utvrdi deka desniot bubreg voopsto ne funkcionira. Gi napravivme site ispituvanja i toa e toa, ima samo lev bubreg, koj e dvojno pogolem od drugiot i raboti 100% I JA OBAVUVA FUNKCIJATA. OVA E UTVRDENO SO POSLEDNOTO IZOTOPSKO TESTIRANJE.

Dali nekoj od vas ima vakvo slicno iskustvo, da go podeli ovde na forumov? Vi blagodaram mnogu. Pozdrav :wub:

Draga Kara,u mojoj porodici policisticni bubrezi su nasledni-imao ih je moj deda,ima ih moj otac,sestra i njen dvadesetomesecni sin. Mogu jedino da ti iz njihovih iskustava kazem da zive normalno, deda je docekao lepu starost, umro je u 72 godine, ne od bubrega, vec od srca. Ono sto je najvaznije jesu redovne kontrole, da se cuvate infekcije i kad Darko malo poraste da kontrolisete krvni pritisak. Moja sestra je iznela dve trudnoce potpuno bez problema a zbog policisticnih bubrega ima i visok pritisak. Znam da je tesko prihvatiti cinjenicu da detetu nesto fali, ali znaj da i sa tom bolescu moze normalno da se zivi. ZELIM VAM SVE NAJBOLJE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.