Kad je najbolje vreme početi bebu navikavati na nošu?

odgovora

Objavljeno

Nosu smo kupili kada je imala 13 meseci i u pocetku je to bila nova igracka, nije nikako htela da sedi na njoj ni sa pelenom ni bez pelene i nismo je forsirali ali smo joj stalno pricali za sta sluzi nosa i kroz igru je pocela da seda na nju ali obucena. Negde na forumu sam procitala da prohodavanje i navikavanje na nosu idu jedno s drugim i meni se eto bas poklopilo kada je prohodala (skoro sa 16 meseci) ja je pitam ujutru Ana hoces na nosu da piskis, ona kaze oce, ja je stavim i ona stvarno piski! Nisam mogla da verujem. Taj dan je ceo dan piskala na svakih pola sata na nosu - valjda joj je bilo interensantno, sledeci na sat, a sada piskimo na dva, dva i po sata, da li se izvezbala sta li nemam pojma. Uglavnom, zadovoljna sam kako napredujemo.

Bravo za Anu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvrco, ajde ja tebi pošaljem moju Emu na par dana na takvo odvikavanje od pelena :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvrco, ajde ja tebi pošaljem moju Emu na par dana na takvo odvikavanje od pelena :)

jel mogu i ja da posaljem mog malisu? hoce on na nosu,ali nekad se zaigra ili kasno kaze..ali trudi se,ljubi ga majka.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

najbolje vreme je kad dete sazri dovoljno da zna sta treba tu da se radi. sve pre toga moze da bude malo srece pa se uhvati neko piskenje i sl, ali dok dete ne sazri nista od toga.

mi smo Luki vec sa 8 meseci kupili nosu i bila sam odlucna da nauci i nista od toga.

ima nekih mesec dana kako smo skinuli pelene, i danju i nocu i to je to.

sazreo je odjednom, i bez problema smo to "odradili"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad čitam vaša iskustva meni se čini da ova moja neće "sazresti" do polaska u školu. :( Nošu vuče po stanu umesto kolica, eto to je njen jedini fizički kontakt sa njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad čitam vaša iskustva meni se čini da ova moja neće "sazresti" do polaska u školu. :( Nošu vuče po stanu umesto kolica, eto to je njen jedini fizički kontakt sa njom.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: moram se nasmejati Ema je sou :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad čitam vaša iskustva meni se čini da ova moja neće "sazresti" do polaska u školu. :( Nošu vuče po stanu umesto kolica, eto to je njen jedini fizički kontakt sa njom.

pa to je ok. nama je jedna nosa sluzila za igranje, ima rucke kao bike a u drugu je stavljao kocke..

PA SU SAD OBE U FUNKCIJI!!!

smesan pre neki dan, trci i vice buzo buzo daj nosu, i stao i kaze aaa, samo sam pudnuo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa to je ok. nama je jedna nosa sluzila za igranje, ima rucke kao bike a u drugu je stavljao kocke..

PA SU SAD OBE U FUNKCIJI!!!

smesan pre neki dan, trci i vice buzo buzo daj nosu, i stao i kaze aaa, samo sam pudnuo!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: moram se nasmejati Ema je sou :D :D

Samo se ti smej. Sledeće leto će i kod tebe biti taj isti šou :) A bogami i kod mene (pošto ovo leto prođe a mi i dalje nismo seli na nošu).

pa to je ok. nama je jedna nosa sluzila za igranje, ima rucke kao bike a u drugu je stavljao kocke..

PA SU SAD OBE U FUNKCIJI!!!

smesan pre neki dan, trci i vice buzo buzo daj nosu, i stao i kaze aaa, samo sam pudnuo!!!

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma svaki dan je sou sa njim i sa nosom...

odoh u ot, jos ovo da dodam:

pre dva dana isli u savetovaliste, i malo i veliko dete i dr kaze mm dok pregleda Stefana da on skine Luku u gacice. ja pomislim jbt, pa zamisli da je jos u pelenema, koji blam.

ma, nije blam ali bih se malo smorila..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa to je ok. nama je jedna nosa sluzila za igranje, ima rucke kao bike a u drugu je stavljao kocke..

PA SU SAD OBE U FUNKCIJI!!!

smesan pre neki dan, trci i vice buzo buzo daj nosu, i stao i kaze aaa, samo sam pudnuo!!!

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Polako ljudi moji, pa to sto ja kazem da sam zadovoljna ne znaci da ona sve radi kako treba, vec da nisam previse ocekivala, a evo vec dve nedelje setamo u gacicama po dvoristu. Upiski se ponekad, ali ukaki se STALNO. Prosto ja vidim da se ona uzvrtela, i kada je pitam da li hoce nosu ona nece, kada je stavim da sedi trpi dok je ne podignem i onda se ukaki. Ali dobro, kao sto rekoh ne opterecujem se jer je sve pocelo iz igre i zezanja i svako njeno trazenje i, da kazem, punjenje nose me obraduje nemate pojma koliko!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa to je ok. nama je jedna nosa sluzila za igranje, ima rucke kao bike a u drugu je stavljao kocke..

PA SU SAD OBE U FUNKCIJI!!!

smesan pre neki dan, trci i vice buzo buzo daj nosu, i stao i kaze aaa, samo sam pudnuo!!!

Ahahahha šou ste :lol: :lol: :lol::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa to je ok. nama je jedna nosa sluzila za igranje, ima rucke kao bike a u drugu je stavljao kocke..

PA SU SAD OBE U FUNKCIJI!!!

smesan pre neki dan, trci i vice buzo buzo daj nosu, i stao i kaze aaa, samo sam pudnuo!!!

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je zaista diskutabilna tema.Moja curica ima 7 meseci i kontala sam da pocnem da je stavljam na nosu,ne zato sto mislim da je idealno vreme i da je spremna,ili da bi se hvalila kako je rano naucila,nisam kompleksas sto se tice tih stvari,uostalom meni ce moje dete uvek biti najpametnije,najsladje,najbolje itd. bez obzira kakva su druga deca a mislim da tako razmislja vecina majki.Nego da se vratim na temu,primetila sam da otkako sam pocela da joj uvodim cvrstu hranu,kad god je hranim i to obicno za dorucak a nekad i za rucak ukaki mi se pa sam mislila tad da je stavim pa da vidim kako ce to ici s obzirom da otprilike znam kad ce kakiti i mozda ce bas zbog te olaksavajuce okolnosti nauciti brze na nosu i prihvatiti je.A inace za 5 a najkasnije 8 meseci pocinjem da radim i to po smenama od 12 sati a suprug isto tako i moracu da je upisem u obdaniste,dusa me boli ali nema ko da je cuva,svekrva mi ima secer i 70 god i bukvalno nezna sebe da cuva nezelim da razbijam glavu a mama mi takodje radi i to svaki radni dan tako da ni ona nemoze a da stvar bude gora joca mi ima alergiju na kravlje mleko i to dosta jaku i ne verujem da ce joj proci pre druge godine zato mi treba osoba koja je normalna,pazljiva i savesna a mislim da bi mi bilo lakse kad bi je bar uspela nauciti na nosu,nije da mislim da su vaspitacice nemarne i da ce je drzati upisanu i to,da me neko neshvati pogresno al opet sebi verujem najvise i svakakvih nas ima a moja kuma je vaspitacica i znam dobro koliko posla imaju i koliko dece cuvaju i verujte da nije zlonamerno ali nestizu uvek svoj deci da pruze jednako paznje i nege koja im je potrebna.Kupila sam nosu kao malu stolicicu ima i poklopac i to zato sto se ona puno vrti pa se cesto prevrne ali sve zene starije i cak koleginice su mi rekle da im je najbolji rezultat dala najobicnija nosa bez melodija i sto cuda i da je to bacanje para ali su to skontale tek kad su bacile pare,tako da pokusacu a ako neuspe neopterecujem se meni je cak doktorka rekla da se tolerise do 5 godina.Sad sam roman napisala al eto neka malo da citate! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam moju Magi neki dan stavila,ustala je brzinom svetlosti i "rekla" da je to ne interesuje :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam moju Magi neki dan stavila,ustala je brzinom svetlosti i "rekla" da je to ne interesuje :lol::lol:

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol: DETE TI BAREM ISKRENO KAZE,DA NE RAZBIJAS GLAVU STO NECE DA SEDI!!!!! :)

A ja moju jocu stavila ona se sva nekako iskrivila,taman je namestim ona se vrpolji,vristi na mene onako zapovednicki,ma kakvi sekunde nema mira.Necu da je forsiram za jedno mesec do dva cu probati opet kad bude malo veca,mozda cemo tad uspeti sad nevredi a citala sam da su neke mame stavljale svoje bebe od 7 meseci pa cak i od 6 na nosu,svaka im cast ja stvarno neznam kako su to uspevale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su sa 6 meseci svi govorili da je obavezno stavljam na nosu da se privikava, ja sam pocela sa 8 meseci i odustala! Shvatila sam, sto su kasnije mnoge majke potvrdile, da do godinu ipo dana sigurno dete nece razumeti sta treba da radi.

Mia je pocela da se buni kada je posednem, pa ja sa njenih 13 meseci i ne forsiram.

Sada kada je toplo, skinem joj pelene po dvoristu i kada piski i kaki ja joj obratim paznju na to i ona se smeje ko luda sto piski!

Sada tek primecuje da se i to radi, a u pampersu je tesko. pRE su u tekstilnim pelenama deca primetila da su mokra pa je mozda tako i svest o potrebi dosla ranije. Bar ja tako opravdavam svoju majku i svekrvu, koje me dave da moram da je posedam na nosu!

Moje dete je razvijeno i pametno, pa sam sigurna da ce mi reci da treba da ide na wc kada bude u7mela govoriti i kada bude pravo vreme za to.

Naravno, dotle cu pokusavati da je nekad stavim na nosu, da ne bude gresim u necemu, ali sve ce to priroda resiti, pa ;ljudi moji nije niko odrastao u pelenama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovako...Ako je moja cerka do 6 mjeseci mogla da skapira sta znaci NE,DODjI,DOLjE GLAVU,ZINI,a to sve zato sto sam je fakticki od rodjenja ,moglo bi se reci vaspitavala,a po medicinskim proracunima sa tim treba poceti tek od pola god.,onda sigurno i sa vec god. moze skapirati za sta i kada treba koristiti nosu,ukoliko je mi na vrijeme budemo ucili o tome.Za djecu koja i sa dvije god. nose pelene,krivicu pripisujem roditeljima,zato sto im do tad nisu usadili naviku za to,a dijete je onda,normalno tipa,"pa dobro mi je ovako,zasto bih ja napustao igradje da odem u vc,ili da donesem nosu,kad mi je lakse u peleni da sve to odradim i onda me jednom djevno presvuku"...i naravno ko zna kad ce samo zatraziti da obavi nuzdu na nosi,a vi cete i dalje trositi pare na pelene....Mozda se mnogi i ne slazu samnom,ali eto samo sam htjela da iznesem svoje misljenje...

Ti zaista misliš da u glavi deteta od dve godine može da se odigra taj proces mišljenja, citiram "pa dobro mi je ovako,zasto bih ja napustao igradje da odem u vc,ili da donesem nosu,kad mi je lakse u peleni da sve to odradim i onda me jednom djevno presvuku"?!

Prvo, mislim da ni jedna iole normalna majka ne presvači svoje dete SAMO jednom dnevno.

Drugo, navikavanje na nošu treba da se odgira tek kada je dete psihološki spremno za to, a ne onda kada roditelji odrede da je pravo vreme. Navići dete na nošu kada ono nije fiziološki i psihološki spremno nije nemoguće, ali je istovremeno jako pogrešno!

Dete, odn. bolje da kažem bebe, pre 18.tog meseca nisu svesna svojih fizioloških potreba, rada sfingtera, te svako forsiranje može izazvati blokadu.

Mislim da treba pratiti signale koje dete daje, pa shodno tome prionuti na posao. Mi smo tu da im taj proces prelaska sa pelene na nošu olakšamo, a nikako da forsiramo da usvoje ono za šta nisu spremni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa Phoenix u velikoj meri. Međutim, ja sam ipak pokušala da pronađem sredinu između ovih potpuno oprečnih mišljenja.

Ipak stavljam Vasilija na nošu ujutru kad se probudi i posle popodnevnog spavanja, jer uvek u to vreme kaki. Nijednom do sada se nije desilo da sedi duže od deset minuta i prihvata to, čak mu bude i zabavno.

To radim iz jednog jedinog razloga - da bih mu pošto završi "posao" obukla gaćice umesto pelene i poštedela ga dodatnog znojenja. Naravno, kad se upiški brišemo barice i umivamo se, ali mu je sigurno prijatnije nego sa pampersom! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti zaista misliš da u glavi deteta od dve godine može da se odigra taj proces mišljenja, citiram "pa dobro mi je ovako,zasto bih ja napustao igradje da odem u vc,ili da donesem nosu,kad mi je lakse u peleni da sve to odradim i onda me jednom djevno presvuku"?!

Prvo, mislim da ni jedna iole normalna majka ne presvači svoje dete SAMO jednom dnevno.

Drugo, navikavanje na nošu treba da se odgira tek kada je dete psihološki spremno za to, a ne onda kada roditelji odrede da je pravo vreme. Navići dete na nošu kada ono nije fiziološki i psihološki spremno nije nemoguće, ali je istovremeno jako pogrešno!

Dete, odn. bolje da kažem bebe, pre 18.tog meseca nisu svesna svojih fizioloških potreba, rada sfingtera, te svako forsiranje može izazvati blokadu.

Mislim da treba pratiti signale koje dete daje, pa shodno tome prionuti na posao. Mi smo tu da im taj proces prelaska sa pelene na nošu olakšamo, a nikako da forsiramo da usvoje ono za šta nisu spremni.

Slazem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice nose uopste je ne forsiram, mala je, mada je stavljam ujtro i uvece, negdje izmedju 7 i 8 sati. ona u tom periodu kaki i ja sam to uklavirila i onda je stavim. Sto kaze moon, ne sjedi duze od deset minuta, ma ne sastavi ni toliko, ne buni se i lijepo je prihvatila. Lijepo meni, lijepo njoj i svi zadovoljni.

E sad neko mora da navikava bebu na nosu prije 18 mjeseci, jer nema para za pelene, znam za takav slucaj. Muz od drugarice ima platu 250 maraka a na pelene ode 80, pa na kremu, pa maramice. Sve su to stvari koje moras da imas, a odvajas od usta.

Znam da moze da se navikne, ali treba dosta rada i truda. Mene su stavljali od petog mjeseca, tj. cim sam pocela da sjedim i sa nepunih godinu dana sam prestala da nosim pelene. To je zato sto me je cuvala baka i stalno me stavljala na nosu i uvece me budila u 2 da piskim itd. Sa 12 mjeseci sam trcala po stanu i govorila tu-tu tu-tu, trazeci nosu.

Ja mislim da se ne treba prihvatiti svega sto ti dr kaze, k'o pijan plota, nego naci neki kompromis i to je to. Mozda se neko ne slaze sa mnom, ali ja ne vidim razlog da ne stavljam svoje dijete na nosu, kada se ne buni. Naravno druga bi stvar bila da se buni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja situacija je slicna kao i kod Moon i Trmalje.

Miha kaki i piski u nosu ujutru kada ustane, i poslije popodnevnog spavanja, oko 17 h. Izmedju toga se desi da cujem kako prducka, i znam da ce biti jos jedno "bonus" kakenje. :lol: Tako da uglavnom to odradi u nosu. Piski u pelene, i prosto mi je jos mali za sjedenje na nosi na svakih sat ili dva, to ce sacekati.

On je jednostavno navikao na to, uopste se ne buni i od samog starta je super prihvatio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa Phoenix u velikoj meri. Međutim, ja sam ipak pokušala da pronađem sredinu između ovih potpuno oprečnih mišljenja.

Ipak stavljam Vasilija na nošu ujutru kad se probudi i posle popodnevnog spavanja, jer uvek u to vreme kaki. Nijednom do sada se nije desilo da sedi duže od deset minuta i prihvata to, čak mu bude i zabavno.

To radim iz jednog jedinog razloga - da bih mu pošto završi "posao" obukla gaćice umesto pelene i poštedela ga dodatnog znojenja. Naravno, kad se upiški brišemo barice i umivamo se, ali mu je sigurno prijatnije nego sa pampersom! :rolleyes:

Ja se slažem sa pronalaženjem sredine. :)

Valja dete stavljati na nošu što ranije, iako ono ne obavi nuždu u nju, ali da se navikava i da kasnije na nju seda bez da vrišti i plače, ili da na bilo koji drugi način protestvuje.

Moj nikad nije hteo da sedne na nju bez pelene, a uvek je na vidnom mestu iodavno mu je nudimo. (obučen je voza po kući ko autić)

Al ja ne dramim, i ne forsiram ga jer time ne postižem ništa.

Razmišljam da umesto obične noše kupim onu što svira kad se piki u nju, možda upali da na istu češće seda. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.