Kad je najbolje vreme početi bebu navikavati na nošu?

odgovora

Objavljeno

Ja sam stavljala decu na nosu od momenta kada su pocele da sede. Mislim, naravno da mi je bili jasno da nece odmah poceti tu da piske i kake, ali mi je bili jako bitno da se u najranijem mogucem uzrastu naviknu na sedenje na nosi, jer kasnije je velika verovatnoca da ce pruzati otpor kao i prema mnogim drugim, za njih nepoznatim stvarima. Sedele smo na svakih sat i po do dva po desetak minuta i igrale se. Ako se desi da beba nesto i uradi na nosu, onda mi svi po kuci pocnemo da je hvalimo, da maltene slavimo njenu kakicu ili sto je piskila. I tako ona vremenom prihvata da je uradila nesto dobro, i pre ili kasnije poveze to u nosi sa nasom srecom :D Pelene smo skinule sa godinu dana, i preko dana i preko noci...Sto se noci tice, za najstariju kcerku sam navijala sat na svakih sat vremena, pa posle na dva, posle dva puta u toku noci, dok nije sama pocela da se budi ako joj se pripiski dok spava. Srednja je sama prestala da piski po noci tj. da se budi i trazi nosu ako joj se pripiski.

Mislim da je jako bitno poceti na vreme tj. rano, zato sto je zabluda da dete pre druge ne moze da nauci. Sve zavisi od roditeljskog pristupa i zivaca koje uglavnom mama ima za ovu 'obuku'. I jako je bitno da nema nikakve prisile. Dete sedi na nosi iskljucivo koliko se njemu sedi. Ako hoce da ustane, nema jos malo...odmah ustaje. Ako bude primoravanja, nema nista od nose...I sad, kad imam bebu od 7 meseci, pocele smo vec sa ucenjem, pa ocekujemo da se do leta resimo pelena! Srecno svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam stavljala decu na nosu od momenta kada su pocele da sede. Mislim, naravno da mi je bili jasno da nece odmah poceti tu da piske i kake, ali mi je bili jako bitno da se u najranijem mogucem uzrastu naviknu na sedenje na nosi, jer kasnije je velika verovatnoca da ce pruzati otpor kao i prema mnogim drugim, za njih nepoznatim stvarima. Sedele smo na svakih sat i po do dva po desetak minuta i igrale se. Ako se desi da beba nesto i uradi na nosu, onda mi svi po kuci pocnemo da je hvalimo, da maltene slavimo njenu kakicu ili sto je piskila. I tako ona vremenom prihvata da je uradila nesto dobro, i pre ili kasnije poveze to u nosi sa nasom srecom :D Pelene smo skinule sa godinu dana, i preko dana i preko noci...Sto se noci tice, za najstariju kcerku sam navijala sat na svakih sat vremena, pa posle na dva, posle dva puta u toku noci, dok nije sama pocela da se budi ako joj se pripiski dok spava. Srednja je sama prestala da piski po noci tj. da se budi i trazi nosu ako joj se pripiski.

Mislim da je jako bitno poceti na vreme tj. rano, zato sto je zabluda da dete pre druge ne moze da nauci. Sve zavisi od roditeljskog pristupa i zivaca koje uglavnom mama ima za ovu 'obuku'. I jako je bitno da nema nikakve prisile. Dete sedi na nosi iskljucivo koliko se njemu sedi. Ako hoce da ustane, nema jos malo...odmah ustaje. Ako bude primoravanja, nema nista od nose...I sad, kad imam bebu od 7 meseci, pocele smo vec sa ucenjem, pa ocekujemo da se do leta resimo pelena! Srecno svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca do 18 meseci apsolutno nemaju nikakav osecaj za fizioloske potrebe.

Najgore mi je kad cujem:"moje dete sa 7 meseci piski u nosu",pa naravno da piski kada ga roditelji drze po pola sata i naravno da se desi slucajno.

Mislim da je skroz apsurdno stavljati dete na nosu koje jos nije svesno svojih potreba.

Treba sacekati da samo izrazi zelju,da samo pokaze da mu pelene smetaju,da se samo zaiteresuje sta vi to radite u kupatilu i sl.To najcesce izrazavaju bas oko ovog perioda 18 meseci.

E tako ce se najlakse odvici od pelena.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca do 18 meseci apsolutno nemaju nikakav osecaj za fizioloske potrebe.

Najgore mi je kad cujem:"moje dete sa 7 meseci piski u nosu",pa naravno da piski kada ga roditelji drze po pola sata i naravno da se desi slucajno.

Mislim da je skroz apsurdno stavljati dete na nosu koje jos nije svesno svojih potreba.

Treba sacekati da samo izrazi zelju,da samo pokaze da mu pelene smetaju,da se samo zaiteresuje sta vi to radite u kupatilu i sl.To najcesce izrazavaju bas oko ovog perioda 18 meseci.

E tako ce se najlakse odvici od pelena.....

Nije Danka, pokusaj ako imas malo dete, sa godinu dana ce jasno i glasno da ti trazi nosu kad hoce da piski ili kaki. Pa nemoguce da moje dvoje dece mogu a da necije ne moze. Samo probaj, videces, odusevices se koliko se obraduju jer ti je drago sto su nesto uradili u nosu. Ako krenes sa 6 meseci, sa godinu dana vec neces ti morati da mislis o tome vec ce ti sama beba pokazati nosu ili reci da hoce da piski ili kaki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije Danka, pokusaj ako imas malo dete, sa godinu dana ce jasno i glasno da ti trazi nosu kad hoce da piski ili kaki. Pa nemoguce da moje dvoje dece mogu a da necije ne moze. Samo probaj, videces, odusevices se koliko se obraduju jer ti je drago sto su nesto uradili u nosu. Ako krenes sa 6 meseci, sa godinu dana vec neces ti morati da mislis o tome vec ce ti sama beba pokazati nosu ili reci da hoce da piski ili kaki.

Pa to i ja kazem sacekacu da sama iskaze potrebu.Neko pre,neko kasnije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca do 18 meseci apsolutno nemaju nikakav osecaj za fizioloske potrebe.

Najgore mi je kad cujem:"moje dete sa 7 meseci piski u nosu",pa naravno da piski kada ga roditelji drze po pola sata i naravno da se desi slucajno.

Mislim da je skroz apsurdno stavljati dete na nosu koje jos nije svesno svojih potreba.

Treba sacekati da samo izrazi zelju,da samo pokaze da mu pelene smetaju,da se samo zaiteresuje sta vi to radite u kupatilu i sl.To najcesce izrazavaju bas oko ovog perioda 18 meseci.

E tako ce se najlakse odvici od pelena.....

Slazem se sa ovim :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca do 18 meseci apsolutno nemaju nikakav osecaj za fizioloske potrebe.

Najgore mi je kad cujem:"moje dete sa 7 meseci piski u nosu",pa naravno da piski kada ga roditelji drze po pola sata i naravno da se desi slucajno.

Mislim da je skroz apsurdno stavljati dete na nosu koje jos nije svesno svojih potreba.

Treba sacekati da samo izrazi zelju,da samo pokaze da mu pelene smetaju,da se samo zaiteresuje sta vi to radite u kupatilu i sl.To najcesce izrazavaju bas oko ovog perioda 18 meseci.

E tako ce se najlakse odvici od pelena.....

Masa dece ni sa 18 meseci nemaju pojma sta se radi u nosi. Nisu svesna. Drugo je ako forisras, pa u tome uspes, kao moja mama samnom, mada mislim da su to jako retki slucajevi.

Sa 18 meseci treba definitivno poceti sa nosom, ali ne moze da se ocekuje da ce dete to da ukapira i da izrazi zelju.Treba vremena.

Pitam se kako bebe koje ne govore izrazavaju zelju za nosom? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Masa dece ni sa 18 meseci nemaju pojma sta se radi u nosi. Nisu svesna. Drugo je ako forisras, pa u tome uspes, kao moja mama samnom, mada mislim da su to jako retki slucajevi.

Sa 18 meseci treba definitivno poceti sa nosom, ali ne moze da se ocekuje da ce dete to da ukapira i da izrazi zelju.Treba vremena.

Pitam se kako bebe koje ne govore izrazavaju zelju za nosom? :unsure:

Naravno dala sam samo orijentaciono po onome sto sam citala,mada mislim da se konacan pravi uspeh(sto podrazumeva da i tokom cele noci ostaju suvi)postize tek oko 2,3 godine,pa i kasnije se desi po neki oppsss! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se prošlog vikenda nameračila da obučem Aleksi gaće, pa da vidimo ko će više da izdrži, ali razboleo se i ništa nije bilo od toga.

Ovog vikenda sam i zaboravila na svoju nameru, ali Aleksa nije-izgleda da mu je došlo "iz dupeta u glavu", jedno 3-4 puta je tražio da piški u nošu i redovno je jednom dnevno kakio, sve to je sam tražio, iako ima pelenu svo vreme.

Anja je skinula pelenu sa 2 godine, negde sa 15 meseci sam počela da je stavljam na nošu, ali tek sa nekih 20 je shvatila šta se od nje traži. Tada sam bila po ceo dan kod kuće sa njom i mogla sam da se ubeđujem sa njom, sa Aleksom provodim 4h dnevno i potpuno i zaboravim da mu nudim nošu, vidi on kakva je situacija, pa rešio sam sve da odradi. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanimaju me vasa iskustva i misljenje u vezi ove teme.

Ja sam bila za to da je bebu dobro poceti stavljati na nosu posle 6-7 meseca da bi se polako navikao,medjutim kada sam se konsultovala sa nasom pedijatrom,ona je rekla da se deca stavljaju na nosu onda kada pocnu da se bude suvi?! Ne znam dali da se slazem sa tim,sta vi mislite o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to i ja kazem sacekacu da sama iskaze potrebu.Neko pre,neko kasnije ;)

Kako ce ti iskazati potrebu za nosom ako ne zna cemu sluzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Masa dece ni sa 18 meseci nemaju pojma sta se radi u nosi. Nisu svesna. Drugo je ako forisras, pa u tome uspes, kao moja mama samnom, mada mislim da su to jako retki slucajevi.

Sa 18 meseci treba definitivno poceti sa nosom, ali ne moze da se ocekuje da ce dete to da ukapira i da izrazi zelju.Treba vremena.

Pitam se kako bebe koje ne govore izrazavaju zelju za nosom? :unsure:

Donesu je, pokazu je, objasne ti gestom, sednu obuceni na nju i ukake se ( meni se to desavalo sa mojim klincima :D zateknem ih da sede na nosi sa govancetom u gacama :D). Nemojte mi, molim vas zameriti, ali stvarno verujem da su deci pelene grozno neugodne i da ih treba sto pre osloboditi toga, doduse, ja sam sa najdtarijom kcerkom imala problem sa ekcemom pa smo morale tako, a onda sam kad je srednja dosla na red vec imala pozitivna iskustva pa je islo vrlo glatko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako ce ti iskazati potrebu za nosom ako ne zna cemu sluzi?

Deca ne iskazuju potrebu za nosom,vec potrebu da piske i kake.U bilo kakvoj strucnoj literaturi ne postoji izraz"potreba za nosom" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno dala sam samo orijentaciono po onome sto sam citala,mada mislim da se konacan pravi uspeh(sto podrazumeva da i tokom cele noci ostaju suvi)postize tek oko 2,3 godine,pa i kasnije se desi po neki oppsss! :rolleyes:

Vidis, moj Petar ima suvu nocnu pelenu jos od pre prvog rodjendana, ali tek sad pocinje da kapira cemu sluzi nosa. Sve je to individualno.

Donesu je, pokazu je, objasne ti gestom, sednu obuceni na nju i ukake se ( meni se to desavalo sa mojim klincima :D zateknem ih da sede na nosi sa govancetom u gacama :D ). Nemojte mi, molim vas zameriti, ali stvarno verujem da su deci pelene grozno neugodne i da ih treba sto pre osloboditi toga, doduse, ja sam sa najdtarijom kcerkom imala problem sa ekcemom pa smo morale tako, a onda sam kad je srednja dosla na red vec imala pozitivna iskustva pa je islo vrlo glatko.

Da, to je super, ali stvarno retko. Ja imam srecu da ovo moje cudo hoce da sedne na nosu, i sedi po 20 minuta. Cak i prica o kakenju i piskenju, a opet se desi prazna nosa. Zato, kad mu se kaki, pali daleko od ociju javnosti i kad mu tad ponudim nosu on se gura uza zid. Polako, ja verujem da svi oni na kraju porastu. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca ne iskazuju potrebu za nosom,vec potrebu da piske i kake.U bilo kakvoj strucnoj literaturi ne postoji izraz"potreba za nosom" ;)

Sve se da izokrenuti, a meni se ne da da objasnjavam :) Sto se mene tice, mozes ih drzati i do srednje skole u pelenama, ja samo kazem da je vrlo moguce da nauce u ranom uzrastu, bez suza i primoravanja i da mislim da je tako najbolje za njih. A svako sa svojom decom postupa kako smatra da je najbolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da vam prenesem moje iskustvo sa nosom. Svo troje dece sam pocela stavljati na nosu ked su poceli da sede. otprilike sa 7-8 meseci. Petar je sa 1 godinu poceo da nosi gacice i znao je da kaze nona jer sam ga tome ucila. desavale su se nezgode kad se zaigra a i to je prestalo sa 18 meseci. Vanja je sa 14 meseci pocela da nosi gacice i nezgode se nisu desavale. Nije pricala ali je donosila nosu. Luka jos uvek nosi pampers ali kad hoce nosu kaze pis pis. Desi se da se upiski ali ne i da se ukaki. Mislim da cemo do leta najkasnije skinuti pelenu. Moram i da napomenem da je velika razlika to sto sam prvo dvoje dece gajila u pamucnim pelenama (dete oseca da je mokro i smeta mu) a drugacije je u pampersu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

slična situacija je i kod nas! Andriju sam počela da stavljam na nošu čim je napunio 6 meseci i ne da bih ga forsirala da se odvikne od pampersa već da bi njemu bilo lakše! Do pet ipo meseci sam ga samo dojila i stolica mu je bila redja ali kada je počeo da jede čvrstu hranu i stolica je bila čvršća! :) Tada je počeo da kaki u pampersu i po 15ak minuta! Da bi mu bilo lakše stavila sam ga na nošu i sam je provalio da mu je tako bolje i od tada je koristimo! sada ima 10,5 meseci a od pre desetak dana počeo je da traži nošu i kada mu se piški (uhvati se za pampers izmedju nogu i nešto brblja)! Naravno dešava mu se da se zaigra i da piški u peleni ali polako će se navići i to će izbaciti! I mislim da nijednoj bebi koja ima i neki noćni obrok pampers ujutru ne može da bude suv! Andrija popije od spavanja do budjenja 600ml mleka jer se budi još uvek dva puta noću (sa dojenjem smo prestali skoro ali nam ostala navika budjenja) a ta količina tečnosti nikako ne može da ostane celu noć u njegovoj bešici!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je u poslednje vreme pocela da cupa pelene,vuce,pokusava da skine,kao da joj jako smeta.

Jos uvek se budi punih pelena i ne desava se bas tako cesto da su pelene nakon dva tri sata suve.

Medjutim brine me sto tako vuce i bas izrazava da joj smeta.Mislim da je suvise rano za nosu,ali ne znam da li ipak da joj ponudim i pocnem da je navikavam??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je u poslednje vreme pocela da cupa pelene,vuce,pokusava da skine,kao da joj jako smeta.

Jos uvek se budi punih pelena i ne desava se bas tako cesto da su pelene nakon dva tri sata suve.

Medjutim brine me sto tako vuce i bas izrazava da joj smeta.Mislim da je suvise rano za nosu,ali ne znam da li ipak da joj ponudim i pocnem da je navikavam??

Mislim da nije rano, mozete to obje da shvatite kao igru.

Miha je dok smo bili kod moje mame i kod mm-ovih kakio u nosu, tako mu je bilo lakse, jer se u pelenama bas muci. Napreze se strasno, i po cijeli dan kaki po malo u pelenu, dok u nosi sve zavrsi odjednom. Mi cemo ovih dana nabaviti nosu, pa cemo se igrati. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja sam mislila kada je kupim samo da je unesem i stavim pored igracaka,i da cekam.E kada se ona zainteresuje da vidi sta je to ja cu joj onda pokazati cemu sluzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja sam mislila kada je kupim samo da je unesem i stavim pored igracaka,i da cekam.E kada se ona zainteresuje da vidi sta je to ja cu joj onda pokazati cemu sluzi.

Pa, zainteresovace se sigurno. Svaka nova igracka je interesantna (bar prvih 5 min.). :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja sam mislila kada je kupim samo da je unesem i stavim pored igracaka,i da cekam.E kada se ona zainteresuje da vidi sta je to ja cu joj onda pokazati cemu sluzi.

BRAWO!!! E sad swako dete je po tom pitanju drugacije, recimo meni Wuk nije hteo da koristi nosu pa sam ga ja moljakala,kaznjawala ... i nije wredelo, sa 2 god je sam rekao(uwece kada sam mu oblacila pidzamicu i pelenu) "mama ja owo wise necu da nosim" skinula sam mu je i obukla gacice ne znam od tada da li mu se dwaput desilo da se upiski(kad je imao temperaturu) nocu je sam ustajao da ide u wc ali smo mii ostawljali swetlo u kupatilu da moze da widi.... Andjelija je saswim druga prica njoj nije postojala teoretska sansa da skines pelene a widela je da swi koristimo wc nece pa nece,nakraju smo joj obeceli bebu i kolica ako skine, pa sam na klraju kupila obecano i prestala je da nosi pelene ali jos uwek ima nezgode kada spawa ali joj stawljam ispod carsawa najlon... swako dete ima swoj neki fazon za nosu i wreme kada ce poceti da je koristi, ali sam negde procitala da dete pre 24 meseca ne moze 100% da kontrolise nagon za odlazak u wc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko znam pre 20 meseci,ali dobro.Posto vec vuce pelene itd ipak cu joj ponuditi,znam ja da od toga nema nista,ali nekako moje dete se do sada pokazalo da jako brzo kapira stvari i interesuje se za nesto sta je to,iako je ja ne forsiram.Tako se nadam da ce biti i sa nosom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je u poslednje vreme pocela da cupa pelene,vuce,pokusava da skine,kao da joj jako smeta.

Jos uvek se budi punih pelena i ne desava se bas tako cesto da su pelene nakon dva tri sata suve.

Medjutim brine me sto tako vuce i bas izrazava da joj smeta.Mislim da je suvise rano za nosu,ali ne znam da li ipak da joj ponudim i pocnem da je navikavam??

Proveri da nije u pitanju urinarna infekcija. Ako imaju takvih problema, hoće da vuku pelenu, da se češaju i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne pokazuje nikakve druge simptome sem tih.Od cega se inace javlja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.