Umnjaci

odgovora

Objavljeno

izasla su mi sva cetiri i to jos oko 18 godine. gornje sam izvadila jer su proprali,nisam ih dovoljno dobro prala tj nisam mogla da lepo cetkicom dodjem do njih,pa sam ih izvadila.obicnim putem,jos pre par godina.tad to nije bilo toliko skupo.mislim da sam pre 3 godine u privatnoj ordinaciji vadjenje i anesteziju platila 1000 din.

umnjaci su zubi koji se ne vrede popravljati,najnekavalitetniji su.jedino je nezgodno ,ako zub toliko propadne da ostane samo koren u vilici,pa se mora na operaciju.

nikad ne cekam da do toga dodje,cim osetim da nesto nije u redu-idem do zube.

i sad u trudnoci sam skoro sve zube sredila,posto trudnice i porodilje imaju besplatnu zubarsku negu-koristim je maximalno :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bokicina mikice, ne radi se kod mene i Citane o tome da su nam zubi jako propali, pa zato moramo kod hirurga, već o tome da nisu u potpunosti uspeli da izbiju iz vilične kosti (jer nemaju gde). U slučaju da je zub delom ili ceo u čeljusti vađenje može da obavi samo hirurg. To je operacija, ponekad se seče vilična kost, a posle ide ušivanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bokicina mikice, ne radi se kod mene i Citane o tome da su nam zubi jako propali, pa zato moramo kod hirurga, već o tome da nisu u potpunosti uspeli da izbiju iz vilične kosti (jer nemaju gde). U slučaju da je zub delom ili ceo u čeljusti vađenje može da obavi samo hirurg. To je operacija, ponekad se seče vilična kost, a posle ide ušivanje.

:huh: JAOOO :o

nisam citala ostale postove pa ne znam sta je kod koga bio slucaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citana, ovo deluje utešno :rolleyes: . Juče mi moja zubarka rekal da treba da nazovem hirurga pod hitno, ali uhvatila me frka.

Kristal idi dok ti je "tema" u glavi jos vruca.Znas i sama kako stvari koje odlazes posle budu tri puta teze.

P.s.podseti me na ovo kada ja resim da idem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam bila kod hirurga i prošla neočekivano, ali zaista neočekivano, dobro i srećno. Ispostavilo se da umnjak koji treba da operišem ima kupast koren (skoro zakržljao) i izvađen mi je na uobičajen način za tri minuta. Inače, u ordinaciji je sve bilo spremno za operaciju i hirurg se razočarao kada je video da od toga nema ništa (čitaj hoće više para), pa mi je predlagao da mi operiše ovaj drugi. Ostaje mi taj drugi umnjak, videćemo kakav on ima koren.

bret voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam bila kod hirurga i prošla neočekivano, ali zaista neočekivano, dobro i srećno. Ispostavilo se da umnjak koji treba da operišem ima kupast koren (skoro zakržljao) i izvađen mi je na uobičajen način za tri minuta. Inače, u ordinaciji je sve bilo spremno za operaciju i hirurg se razočarao kada je video da od toga nema ništa (čitaj hoće više para), pa mi je predlagao da mi operiše ovaj drugi. Ostaje mi taj drugi umnjak, videćemo kakav on ima koren.

:) drago mi je da si ti dobro (i jeftino) prosla :)

nadam se da ce i ovaj drugi umnjak hteti da ,,saradjuje u tvoju korist`` :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:) drago mi je da si ti dobro (i jeftino) prosla :)

nadam se da ce i ovaj drugi umnjak hteti da ,,saradjuje u tvoju korist`` :lol:

Hvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prošla sam kao bos po trnju sa umnjacima. Gornji su mi izrasli do pola, a donji su samo probili desne i ostali tako jer nema mesta u vilici, a iovako imam guste zube.

Povremeno bi mi se upalili kad bi hteli da rastu, i to bi prolazilo za par dana.

Donji desni sam izvadila hiruškim putem i prošlo je OK. Posle sedam dana vadila konce i to je to.

Gornji desni izvađen normalno.

Donji levi se upalio tako da sam sve zvezde videla. 2 kutije antibiotika nisu pomogle (a pila sam slabe jer sam još uvek dojila). Izvađen hiruški, a posle dva dana nastaje pakao od bolova. 3 hirurga gledaju i snimak i ranu i ništa. Posle 7 dana odlazim kod ČETVRTOG hirurga koji me spasao muka. Desilo se da je krvni ugrušak otpao sa kosti pre vremena, što je uzrokovalo da hrana lepo sedne direkno na ogoljenu kost i živce. To su strašni bolovi koje sam trpela nekoliko dana, pošto MORONI nisu skontali o čemu je reč. Jedan maksilo facijalni hirurg je čak rekao - ma to ti je malko isčašena vilica prilikom vađenja - sigurno ste jako zinuli. :blink:

I tako, svaki drugi dan tokom 2 nedelje sam išla na neke terapije kod zubara. Katastrofalno bolne - stružu kost da izazovu novo krvarenje da se stvori ugrušak.

Ukupna agonija je trajala oko mesec dana.

Inače, posle sam saznala da se taj gubitak ugruška ČESTO dešava, pogotovo kod ljudi posle 30.te, POGOTOVO kod žena.

Ostao mi je još jedan. Ovaj, nadam se, da će moći da se izvadi normalno.

Kažu - ako treba da se vade, najbolje ih izvaditi pre 25.te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sa gornjim nisam imala proble, a donji su mi izrasli malo, odnosno, ostali su impaktirani u viličnu kost. Ovi donji su mi izrasli posle 25. godine, desni čak posle 30.

Iskreno, nisam očekivala da ću ovako proći, i moja zubarka se iznenadila, a i pokajala što me nije poslala da to snimim jer je mogla i sama da ga izvadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phenix, ti problemi posle vađenja umnjaka mogu da nastanu i ako nije bilo operacije. Ja ću danas da se vidim sa mojom zubarkom, pa da vidimo da li je sve ok. Ona reče da je to bolest i zove se alveolit (ili alveolitis) i nastaje jer je taj deo vilice slabije prokrvljen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phenix, ti problemi posle vađenja umnjaka mogu da nastanu i ako nije bilo operacije. Ja ću danas da se vidim sa mojom zubarkom, pa da vidimo da li je sve ok. Ona reče da je to bolest i zove se alveolit (ili alveolitis) i nastaje jer je taj deo vilice slabije prokrvljen.

Jeste, upravo tako alveolitis. A može se desiti i posle običnog vađenja. Najčešće na donjoj vilici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam bila kod hirurga i prošla neočekivano, ali zaista neočekivano, dobro i srećno. Ispostavilo se da umnjak koji treba da operišem ima kupast koren (skoro zakržljao) i izvađen mi je na uobičajen način za tri minuta. Inače, u ordinaciji je sve bilo spremno za operaciju i hirurg se razočarao kada je video da od toga nema ništa (čitaj hoće više para), pa mi je predlagao da mi operiše ovaj drugi. Ostaje mi taj drugi umnjak, videćemo kakav on ima koren.

C E S T I T A M na hrabrosti !!! :) samo napred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste, upravo tako alveolitis. A može se desiti i posle običnog vađenja. Najčešće na donjoj vilici.

:( :( :(

vas dve o tom alveolitisu kao o sladoledu sa slagom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( :( :(

vas dve o tom alveolitisu kao o sladoledu sa slagom :)

Moja zubarka mi je o tome pričala bez uvijanja i opušteno, pa se ja nisam nešto uplašila. Juče mi je pregledala ranu i kaže da je ok. Inače, bila sam spremna na sve. Da nije bilo ok, išla bih svaki dan na kiretiranje rane, ali kad idem kod moje zubarke ništa mi nije strašno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:)

blago tebi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam oba donja umnjeka, gornji mi nisu ni rasli, a sudeci po svemu, i nece. Ni jednom, FALA BOGU, nisam imala problema sa njima, niti sam ih popravljala niti vadila. Opet Fala BOGU, imam mnoooogo dobre zube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam sva cetiri umnjaka, i za sada su u dobrom stanju.

Boljeli su me samo kada su tek pocinjali da rastu, a da nisam vidjela ovu temu, potpuno bih zaboravila da ih imam. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jedan operisan, drugi izvadjen, treci pod lekom i pred vadjenjem pulpe (kad se porodim),a cetvrti ce cini mi se da leti vrlo brzo jer necu uopste da razmisljam da li ce se upaliti/pokvariti i sl. Inace, vodim racuna o zubima,ali s umnjacima sam bas bas do sad imala problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u donjoj vilici su mi jos uvek umnjaci....ali u gornjoj sam izvadila odmah...i to sam ih imala tri gore :blink: ...jedan je cak rastao sa strane kao neki rog...bili su tek poceli da rastu, morala sam da ih vadim jer su mi kao citani veliki zubi a malo mesta pa bi to upropastili celu vilicu....izvadila sam ih na uobicajeni nacin, nikakve bolove, tegobe i slicno nisam imala...mada bila sam dosta mladja , mozda zbog toga...tipa 20 godina .....

ali opet i dok nisu poceli da rastu su mi malo pomerili zube, i zbog toga sam morala fiksnu, da ih malo dovedem u red. na svu srecu belu, pa se to i ne vidi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je kad citam da ih neko jos ima i ne smetaju im ili ih se na relativno lak nacin ratosiljao... ;)

Seceru kod tebe bas neki interesantni gornji bili... Bitno da ih nema vise! Kad si nosila tu trajnu protezu i koliko dugo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je kad citam da ih neko jos ima i ne smetaju im ili ih se na relativno lak nacin ratosiljao... ;)

Seceru kod tebe bas neki interesantni gornji bili... Bitno da ih nema vise! Kad si nosila tu trajnu protezu i koliko dugo?

stavila sam je pocetkom ove godine i jos je nosim...jos par meseci moram jer nisam imala nekih velikih problema, samo mi je trojka malo virila ....ali sto duze nosis to bolje da se ne bi odmah vratili.....

ali ja bih je nosila dozivotno, jer je providna, ne vidi se, a usne su ti polu napucene od nje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stavila sam je pocetkom ove godine i jos je nosim...jos par meseci moram jer nisam imala nekih velikih problema, samo mi je trojka malo virila ....ali sto duze nosis to bolje da se ne bi odmah vratili.....

ali ja bih je nosila dozivotno, jer je providna, ne vidi se, a usne su ti polu napucene od nje :D

Eto ti secerka: umesto botoxa nasla revolucionarno resenje- protezu! :lol:

U zdravlje da je nosis i lepo da se smejes! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedna osmica manje!!!

Jos samo jedna je ostala u donjoj vilici...uh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni gore desno raste umnjak ne boli samo svaki dan ga sve vise i vise osecam

e sad sam u nedoumici dal da ga vadim jer dolazi na mesto 6 koje sam izvadila jer se slomila plomba pa sma morala ceo zub da vadim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni gore desno raste umnjak ne boli samo svaki dan ga sve vise i vise osecam

e sad sam u nedoumici dal da ga vadim jer dolazi na mesto 6 koje sam izvadila jer se slomila plomba pa sma morala ceo zub da vadim

Ma, ne vadi ga, nema nikakve potrebe za tim čim ima gde da se smesti. Meni nemaju gde da se smeste i to mora da se vadi. Inače, gornji umnjaci i nisu problematični za vađenje, čak se vrlo lako vade (koliko sam načula).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.