Dojenje ili AD mleko

Dojite ili ne   115 votes

  1. 1. Da li ste dojile (dojite) ili ne?

    • Da, krace od 6 meseci
      35
    • Da, duze od 6 meseci
      70
    • Ne
      10
    • 0

Molimo vas da se prijavite ili regstrujete da biste glasali.

odgovora

Objavljeno

Verujem da se trudila i jako mi je žao što nije uspela... Puno je loših saveta, a pravih informacija nedostaje! Možda je, ni kriva - ni dužna, pokušavala na neispravan način, jer ne može mleko tek tako, bez razloga da presuši!? Zaista dojiljama treba prava podrška, koja izostaje u ovoj državi. Puno je majki koje iskreno žele, a ne znaju kako! Dojenje se uči!

Preporučujem tekstove na ovoj stranici: http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=238

ma jednostavno nema mleka

ovo joj je drugo dete,prvo je uspela da doji petnaest dana,ovo bar malo duze...

pa kako ne,svi pricaju o tome kako je majcino mleko najzravije a u porodilistu te ni ne pogledaju!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sinoc gledam na Nacional Geographic emisiju koja se zove Tabu,i sokirala sam se,zena u Australiji doji dete od 5 godina,detetu nogu stizu maltene do vrata od sobe i ladno sisa,a sto je zanimljivo to,da su naucnici dokazali da je dete samostalnije i inteligentije onaj sto duze sisa,a kazu da bi bilo dobro kada bi zene dojile do 5-7!!! Zamislite vi to,koja hrabrost!!

Moram da se nadovezem.Ovde kod nas u selu je zena dojila dete 5 godina.Ono ode da se igra i kad je gladno ponese stolicicu,sedne pored majke majke i sisa.Ziva istina!Meni je bilo neverovatno ali to je bilo bas davno.Inace ja sam moje dete dojila samo 2 meseca kada sam naglo izgubila mleko zbog moje svekrve...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dojila sam 3.5 meseca, i na zalost posle nisam imala mleka. Ja sam za dojenje ako je moguce pa makar i mesec dana...koliko ko moze.

Isto i ja ovako. Uvek sam za dojenje, naravno, ali ako neko ne moze dojiti, zna se, dohrana i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ovu temu zapocela da bi se videlo ko je 'za' a ko 'protiv'. Sigurno je da su sve majke za dojenje. Ima mali milion razloga zasto neke majke ne doje ili nisu dojile, a o tome se malo prica. Sa druge strane, stalno u javnosti slusamo kako je jako mali procenat majki koje doje.Ja, prosto, ne verujem u to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam moju M dojila 17 meseci,a onda se jedno jutro probudila i rekla da nece daa siki.I vise nije htela ni blizu sike.Uf,bas mi je bilo zao,mada sam znala da je vec vreme da prestane.MM se jos dugo zezao kako jos uvek trcim za njom i vicem:"Ajde jos malo,ajde jos malo...." :lol: Da je htela,sigurno bih je dojila bar do 2 godine.A u pocetku je bilo strasno.Prvih mesec dana dok je ona sisala,ja sam plakala od bolova,ali bukvalno.I bas zbog toga sam jako ponosna sto sam uspela tako dugo da je dojim.Inace,nemam nista protiv adaptiranog mleka,ali mi e jako zao kad neko moze da doji,a nece iz ko zna kojih razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ovu temu zapocela da bi se videlo ko je 'za' a ko 'protiv'. Sigurno je da su sve majke za dojenje. Ima mali milion razloga zasto neke majke ne doje ili nisu dojile, a o tome se malo prica. Sa druge strane, stalno u javnosti slusamo kako je jako mali procenat majki koje doje.Ja, prosto, ne verujem u to.

Ja poznajem jednu zenu koja ima troje dece i ni jedno nije dojila jer joj je to prevelika obaveza....da neduzim mogla je ali je bila neodgovorna i lenja, njen izgovor je da kod prve bebe nije imao ko da joj objasni kako dete sisa i kako treba namestiti bebu i nije znala za silikonske bradavice, a patronazna nije dolazila...ha,ha kada je rodila drugo dete i kada joj je dosla patronazna ona nije bila kuci (hitno je morala da ode da prijavi dete), a bebu je cuvala svekrva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ovu temu zapocela da bi se videlo ko je 'za' a ko 'protiv'.

Nego....??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u savetovalištu videla da mnogo žena ne doji svoju decu, već ih hrani adaptiranim mlekom. I mene su te majke savetovale da prekinem sa dojenjem jer beba na taj način ne može lepo da napreduje?! Kao, daš joj bebelac i da vidiš kako će da dobija na kilaži. Opravdanje za neke majke koje nisu dojile je, naravno, da nisu imale dosta mleka. Inače, primetila sam da se slabije obrazovane majke radije opredeljuju za adaptirano mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam moju M dojila 17 meseci,a onda se jedno jutro probudila i rekla da nece daa siki.I vise nije htela ni blizu sike.Uf,bas mi je bilo zao,mada sam znala da je vec vreme da prestane.MM se jos dugo zezao kako jos uvek trcim za njom i vicem:"Ajde jos malo,ajde jos malo...." :lol: Da je htela,sigurno bih je dojila bar do 2 godine.A u pocetku je bilo strasno.Prvih mesec dana dok je ona sisala,ja sam plakala od bolova,ali bukvalno.I bas zbog toga sam jako ponosna sto sam uspela tako dugo da je dojim.Inace,nemam nista protiv adaptiranog mleka,ali mi e jako zao kad neko moze da doji,a nece iz ko zna kojih razloga.

A kad pogledas anketu, javljaju se samo majke koje su dojile i koje doje. Ispada da ni jedna majka nije protiv dojenja. I u porodilistu sam vidjala majke koje su odmah odlucile da ne doje. Prosto me ne interesuje razlog, interesuje me zasto se te majke ne izjasnjavaju? Sigurno se boje osude.

Kad vec spominjete svi razloge zasto je neka majka odustala od dojenja, imam jedan 'zlatan' primer: "da dojim ne bih mogla da ostavim bebu kod mojih na cuvanje dan ili dva i da se lepo odmorim." To je OK. Ja ne bih mogla bez svog bebca vise od 2 sata, ali mora da to hormoni rade kad dojis ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dojke služe za dojenje, a ne za nošenje dubokog dekoltea, to je moje mišljenje.

Kada se radi o tome da li društvo osuđuje odustajanje od dojenja, moj je utisak da ta pojava zavisi od neposredne okoline dojilje, a ne od našeg društva u globalu. Moja neposredna okolina je u većini indiferentna, tj. sasvim im je svejedno dojim li, s jednim izuzetkom osobe koja, iako nikad nije rađala niti odgajala, večito ima brdo nekih priča iz druge ruke o tome kako su sve bebe njenih drugarica dok su bile dojene - bile gladne, a site postale tek kad su ove poodustajale od dojenja i gurnule bebama adaptirana mleka, insinuirajući i da je moja beba gladna! ... Naravno u tim pripovedanjima se uvek nađe i lik nekog pedijatra koji je celu stvar podržavao...

Poenta: Postoje i osobe koje će vas upravo radi dojenja osuđivati! (Iz neznanja ili ljubomore.)

Meni se jako dopada kako je u Hrvatskoj organizovana podrška dojenju od strane udruženja Roda! Najvažnije je da majke dobiju sve informacije, pa da onda donose odluke, a kod nas informisanost zapravo jeste dezinformisanost!

... A što se osećaja krivice radi nedojenja tiče, mislim da je sasvim prirodno osećati je bez obzira na raspoloženje okoline, jer sve mi u dubini svoje duše znamo za šta dojke jesu, a za šta ih žene u životu zloupotrebe...

U POTPUNOSTI SE SLAZEM!!! Moj Luka ima 7.meseci, dojim ga i dalje iako mi se mleko dosta smanjilo, ali ne odustajem, jer mislim da je to najzdravije za dete, a ujedno i najlepsi osecaj bliskosti sa svojom bebom.

3x URA za dojenje!!!!!!!!!!

Znam da ne trebamo da komentarisemo, nego samo da se izjasnimo, ali moram da kazem, da kod nas nije samo neinformisanost u pitanju, vec i neka "moda", jer su danas devojkama, nazalost, uzori i idoli, osobe sa javne scene, koje sebe nazivaju "dzet-setom ili vip". a daleko su od toga!!! Njihove izjave vezane za decu, se uglavnom svode na to..." Imam 3 bebisiterke, nisam mogla da dojim jer mi je losa krvna slika..., porodicu se carskim rezom,"...

Sta reci posle ovoga?????

Pozdrav svim mamama koje doje, ali i onim koje se jos razmisljaju!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama koje doje, ali i onim koje se jos razmisljaju!!!!!

I mamama koje iz nekog opravdanog razloga nisu mogle da doje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svog sina dojila 13meseci i prestala sam ga dojiti jer mislim da je to dovoljno,da ne dobija vise dovoljno hranljive materije iz majcinog mleka,vec treba da jede cvrstu zdravu hranu.E sad,svako ima svoje misljenje,a i literature su razlicite-ima gde se savetuje dojenje godinu dana,ima gde se prica o 2god.itd... Mi smo se bas mucili,mogla sam i ja prestati jer mi je tesko padalo.Kad se rodio sisao je 2sata,slobodno mogu reci da je ceo dan "visio na sisi" :lol: ,tek sa 6meseci smo uspeli da to vreme svedemo na pola sata.Medjutim,znala sam da je to najzdravije za mog malisana,i istrajala sam.Kad vec nisam mogla vise(puno vremena je oduzimalo to dojenje,nisam imala nimalo vremena da se opustim,posvetim sebi),izasla sam sat vremena,prosetala se,i to mi je bilo dovoljno da se malo 'izluftiram'...

Inace,pocela sam da radim kad je imao 8 meseci,bake ga cuvaju od tad,ali sam uspela da se organizujem.Pre posla dojenje,posle cvrsta hrana,voce,i opet dojenje...

Nadam se da cu i sa cerkicom imati toliko mleka...

Pozdrav svim mamama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kad pogledas anketu, javljaju se samo majke koje su dojile i koje doje. Ispada da ni jedna majka nije protiv dojenja. I u porodilistu sam vidjala majke koje su odmah odlucile da ne doje. Prosto me ne interesuje razlog, interesuje me zasto se te majke ne izjasnjavaju? Sigurno se boje osude.

Kad vec spominjete svi razloge zasto je neka majka odustala od dojenja, imam jedan 'zlatan' primer: "da dojim ne bih mogla da ostavim bebu kod mojih na cuvanje dan ili dva i da se lepo odmorim." To je OK. Ja ne bih mogla bez svog bebca vise od 2 sata, ali mora da to hormoni rade kad dojis ;)

Moja najbolja drugarica ima dva deteta i ni jedno nije dojila uopste, vec ih je taj period odhranila na adaptiranom mleku. Nije htela iz nekih njenih razloga i ne osudjujem je ni malo. Zdrava su, prava, vesela, po malo bolesljiva (kao i mnoga), ista kao i njihovi vrsnjaci.

Kao sto sam rekla ja sam ZA dojenje ali ne osudjujem ni one koje ne mogu niti one koje nece, to je njihov izbor i njihova deca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... one koje nece, to je njihov izbor i njihova deca.

Novorođenčad nemaju svoj glas, nego mame biraju za njih. Moj stav je: PRAVO SVAKOG DETETA JE DA BUDE DOJENO, a mama koja baš neće da doji iz ''nekih svojih razloga'', otima to pravo svom rođenom detetu.

Majčino mleko je više od puke hrane, a dojenje je više od pukog hranjenja!

PS

I ranije su mi rekli da sam isključiva, pa ne morate vi ovde. Moj stav je samo moj stav i ništa više od toga. Imam ''svoje razloge''. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Novorođenčad nemaju svoj glas, nego mame biraju za njih. Moj stav je: PRAVO SVAKOG DETETA JE DA BUDE DOJENO, a mama koja baš neće da doji iz ''nekih svojih razloga'', otima to pravo svom rođenom detetu.

Majčino mleko je više od puke hrane, a dojenje je više od pukog hranjenja!

PS

I ranije su mi rekli da sam isključiva, pa ne morate vi ovde. Moj stav je samo moj stav i ništa više od toga. Imam ''svoje razloge''. :P

slazem se,potpuno si u pravu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Novorođenčad nemaju svoj glas, nego mame biraju za njih. Moj stav je: PRAVO SVAKOG DETETA JE DA BUDE DOJENO, a mama koja baš neće da doji iz ''nekih svojih razloga'', otima to pravo svom rođenom detetu.

Majčino mleko je više od puke hrane, a dojenje je više od pukog hranjenja!

PS

I ranije su mi rekli da sam isključiva, pa ne morate vi ovde. Moj stav je samo moj stav i ništa više od toga. Imam ''svoje razloge''. :P

Donekle se slazem i sa tvojim stavom ali ne mislim da je bebi ona ili slicne njoj zene ista "otima/le". Ja na to ne gledam tako ostro i principijalno i ako sam dojila Minu i dojicu i narednu decicu :rolleyes: . Ipak cete kroz zivot okruzenje gledati po tome kakav si covek, a ne da li si bio dojen ili dohranjivan, bitnije mi je neko kucno vaspitanje i ljubav koju pruzas detetu.

To je moje misljenje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma naravno da je kućno vaspitanje jako važno, a nikome kad odraste na čelu ne piše da li je dojen ili nije, ali ipak dojenje traga ostavlja na organizmu ''iznutra'', pozitivnog naravno, ukoliko jeste čovek bio dojeno dete. Dojenje mi je nekako najbolji početak, na koji se, daj Bože zdravlja i pameti, kućno vaspitanje počne naslojavati kad dete postane svesno sebe i okoline..., a ljubav se valjda podrazumeva uz dojenje, što ne znači da majke koje ne doje ne vole svoju decu, nego nekako ne mislim da bi neko mogao uopšte da doji dete, a da ga ne voli! A mi kao majke možemo biti najbrižnije i najdobronamernije, pa opet - dojile, ne dojile, nešto ćemo pogrešiti u odgoju deteta, kad - tad, jer niko nije savršen! Ipak, dojenje je jedina stvar u odgoju i odrastanju koju mu možemo pružiti, a za koju mogu da tvrdim da samo po sebi grešku nema, pa se vredi potruditi oko istog!

... Sad već filozofiram puno! :blink: Praksa je važnija, pa da ne palamudim više...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma naravno da je kućno vaspitanje jako važno, a nikome kad odraste na čelu ne piše da li je dojen ili nije, ali ipak dojenje traga ostavlja na organizmu ''iznutra'', pozitivnog naravno, ukoliko jeste čovek bio dojeno dete. Dojenje mi je nekako najbolji početak, na koji se, daj Bože zdravlja i pameti, kućno vaspitanje počne naslojavati kad dete postane svesno sebe i okoline..., a ljubav se valjda podrazumeva uz dojenje, što ne znači da majke koje ne doje ne vole svoju decu, nego nekako ne mislim da bi neko mogao uopšte da doji dete, a da ga ne voli! A mi kao majke možemo biti najbrižnije i najdobronamernije, pa opet - dojile, ne dojile, nešto ćemo pogrešiti u odgoju deteta, kad - tad, jer niko nije savršen! Ipak, dojenje je jedina stvar u odgoju i odrastanju koju mu možemo pružiti, a za koju mogu da tvrdim da samo po sebi grešku nema, pa se vredi potruditi oko istog!

... Sad već filozofiram puno! :blink: Praksa je važnija, pa da ne palamudim više...

slazem se,potpuno si u pravu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja da se prijavim. Zasada dojim 15 meseci.

Ma nezgodno je što na ovaj podforum dolaze uglavnom mame koje doje, a one koje ne doje najverovatnije neće ni videti anketu. Inače mislim da po zvaničnoj statistici svega 10 do 15% dece je dojeno godinu dana. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih volela da ovo preraste u raspravu šta je bolje i kako treba. Sigurna sam da svako radi ono što misli da je najbolje za njegovo dete i da sva deca nemaju iste potrebe. Mene samo zanima statistika, dakle sa čim ste sve hranili svoje dete tokom prvih 6 meseci njegovog ili njenog života.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih volela da ovo preraste u raspravu šta je bolje i kako treba. Sigurna sam da svako radi ono što misli da je najbolje za njegovo dete i da sva deca nemaju iste potrebe. Mene samo zanima statistika, dakle sa čim ste sve hranili svoje dete tokom prvih 6 meseci njegovog ili njenog života.

Naravno svako neka radi onako kako misli da je najbolje za njegovo dete.Moj licni primer je,da mi je pedijatar savetovao da od 4-og meseca pocnem sa sokicima pa kasice a dojila sam svoju bebu tj. i dalje je dojim za koji dan ce napuniti 7 meseci.Sad vec rucka skoro sve,do sad lepo napreduje i vrlo je zivahna i vesela beba a mislim da je to najbitnije.Svaka beba je prica za sebe. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na anketi nema opcije za kupovno mlijeko iz tetrapaka, jer mi smo to koristili.

Od 4 mjeseca sokići, kašice i mlijeko. Pa postepeno ostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, nema...a mi smo isto pili kupovno, ali ne tetra vec ono sto se kuva ili pravo domace ( kravlje i kozije ). Sisala je prva 3.5 meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto kao kod nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je apsurdno cekati da beba napuni sest meseci i tek tad joj uvesti kasice i sokice...Na kupovnom mleku smo od 5. meseca i lepo napreduje,kao i dok je pio adaptirano.Mogu reci da detetu dajem skoro sve,osim namirnica koje su malo teze za male stomacice i onih koje mogu da izazovu alergiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.