Voda za bebe

odgovora

Objavljeno

Dajem ..pogotovo kad je toplo a idemo u setnjicu uvek pije!

Nudim je od prvog dana po malo tako da hoce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne,samo dojim bebu,s obzirom da je 75% vode u majcinom mlijeku,nema potrebe za vodom,s tim sto pravimo cesce podoje kad su vrucine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smatram da je voda neophodna za ljudski organizam, tako da Filipu često nudim vodu što on svakako prihvata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam recimo zvala "Halo bebu" i pitala ih,i oni kazu kao do godinu dana je najsigurnije prokuvavati vodu. mada neko prestaje posle 4,6,8 meseci...zavisi ko kako oseca da treba

Pa da. JEste,tako otprilike treba.Ja licno ne bih ranije prestala.Mnogo nam je zagadjena voda. A svako i treba da cuva svoje dete onako kako misli da je najbolje. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je! Svako najbolje poznaje svoju bebu! :rolleyes: Moj Laza ima deset meseci i pocela sam mu davati "akva vivu" ! Mislim da decu treba navikavati postepeno na vodu koju i mi pijemo! Treba je prokuvavati dok beba ne pocne sve da jede! Tada je njen organizam spreman za nesto novo i lakse ce se izboriti sa eventualnim crevnim infekcijama! :lol: pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije strasno ako se ponekad ne prokuva. ;)

Uh, utesi me :).

Presla sam na flasiranu vodu, do 7 sam prokuhavala. E sad, mene brinu i ove flasirane, nadam se da nisu tocene u ko zna cijim garazama, jer malo malo pa na TV javljaju kako su pronasli garazu u kojoj se pune sokovi, alkohol...pa me ne bi cudilo da to rade i sa obicnom vodom. Jooooooooooj, da mi je da napuni godinu dana :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, utesi me :).

Presla sam na flasiranu vodu, do 7 sam prokuhavala. E sad, mene brinu i ove flasirane, nadam se da nisu tocene u ko zna cijim garazama, jer malo malo pa na TV javljaju kako su pronasli garazu u kojoj se pune sokovi, alkohol...pa me ne bi cudilo da to rade i sa obicnom vodom. Jooooooooooj, da mi je da napuni godinu dana :) :) :)

E za flasirane ne znam. ;) Samo znam da ponekad sinu koristim Rosu ali je on ne voli jer je bljutava.Koristim je ponekad za pripremanje hrane.A ona koja je 100% dobra je Humana voda za bebe i kupuje se iskljucivo u apoteci,mada je 1/2 litre oko 80-90 dinara a 1,5l oko 150-160 din. :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mojoj bebi dajem vodu od kako smo izasli iz porodilista tj. od njegovog petog dana sto zbog fizioloske zutice, sto zbog toga sto je na adaptiranom mleku.

Moje misljenje je da u svakom slucaju bebi treba davati vodu bez obzira kakva je ishrana u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Unapred se izvinjavam ako tema postoji, ali ja je nisam nasla. Interesuje me kada ste prestale prokuhavati vodu bebi?

Ili me uputite ako ima otvorena tema. Hvala!

ja kupujem "ROSU VODU"i neprokuhavam,tako od 4 mjeseca po savjetu pedijatra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po prvi put ću se obratiti svima na forumu u svojstvu novopečene savetnice, vršnjačkog savetovališta za dojenje! :D

Dotakli smo se ove teme na obuci...

Dojenim bebama se voda NE DAJE! A razlog je jednostavan. Majčino mleko sadrži supstance koje optimalno pripramaju bebin probavni trkt i bubrege za pravilno funkcionisanje, pa bi unos bilo čega dodatnog, osim majčinog mleka, razbaživalo koncentraciju ovih supstanci i time opterećivalo bebine organe dodatno, nepotrebno. Ovo se ne odnosi na dane kada je dojena beba pod ekstremno povišenom temperaturom usled neke bolesti. Tada se voda daje radi rehidracije, a prekida se po povratku telesne temperature na normalnu.

Kada su u pitanju bebe hranjene AD mlekom, voda se preporučuje, jer je AD mleko mnogo gušće od majčinog mleka, pa ga je u bebinom sistemu potrebno dodatno razblažiti vodom. Ali to ne znači da treba odstupati u količini vode pri pripremi obroka AD mleka (treba postupati po recepturi!), nego ćete nuditi bebu čistom vodom nakon hranjenja.

Dakle, da rezimiram...

DO 6og MESECA ISKLJUČIVO DOJENJE, A NAKON TOGA UVODITI POSTEPENO DOHRANU (žitarice, povrće, voće...), PA TADA POČETI I SA PONUDOM VODE, CEĐENIH SOKIĆA, SUPICE, ČAJA...

Potpuno je apsurdno uopšte hraniti bebu AD mlekom, ako to nije krajnja, ali ZAISTA KRAJNJA solucija! Sada imamo savetovalište, pa ''manjak'' mleka & ostale boljke ne bi ni jednoj majci trebale da budu razlog za odustajanje od dojenja! Javite se ako imate problema. Možete meni, preko neke teme na forumu ili direktno porukicom, a ja ću se svojski potruditi da dobijete ispravan savet, pomoć i podršku od mene lično ili već neke druge mame savetnice... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi dajemo razlicite flasirane vode bebi. Pocnemo sa jednom, pa kada je popije promenimo u neku drugu. Ali prokuvam samo vodu sa cesme, a nju koristim i za pice i za pripremu jela. Svaka mama zna kako treba da svojoj bebi ugodi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo,Zemunci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Luki prokuvavala vodu do 2.meseca, posle sam pocela da mu dajem flasiranu, ili Rosu ili Akva vivu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage mame moj matea ima 2 mes i 4 ned i nece da pije vodu...inace sisa samo...neki savet... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MateaTanja, ja nevedim nikakav problem... Uzivaj... Cak i pedijatri sad preporucuju da bebe koje sisaju ne piju vodu... Ti ga ponudi, pa ako nece, super boze moj... Bice vremena i za to.... Ne brini se, nemas razloga... Samo ti njega doj i to je savrseno dovoljno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Masa sledece nedelje puni 6 meseci,pije flasiranu vodu i ne prokuvam joj.Kako kad hoce toliko i pije,nekad popije dve kapi a nekad nece nikako. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja dajem mom bebcu vodu od kada smo izasli iz bolnice,iako sisa,mozda mu i nije potrebna,ali kada prihvati,sto da ne,ne treba preterati,samo nekoliko gutljajcica,nece mu skoditi,on je sad napunio 3 ipo meseca,oed pre neki dan mu stavljam malo meda u vodu,i mnogo mu se vise svidja :rolleyes:

Bebama mladjim od 1 god.ne treba davati med zbog alergije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Vasilije ima 4mes i 8 dana i samo sisa,pre 15 dana na sistematskom je imao 7.500gr lepo napreduje i ne treba mu nista sem dojenja. Pocecu da mu uvodim pirinac sa mojim mlekom sa 5 mes.,pa krompir,sargarepu,tikvice,karfiol,kelerabu koje mogu da se pomesaju sa pirincem i kasikicom maslinovog ulja,pa sa 6 mes. voce jabuku,breskvu,krusku,bananu,kajsiju. sa7-8mes piletinu,teletinu, ribu- masnu morsku, 2do3 puta nedeljno. Videcemo kako ce da prihvati,pa cu i njegove zelje da poklopim sa jelovnikom. Ne mora sve da bude po PS-u :lol: Sokove cu da mu cedim sama i da pocnem da mu dajem od 6mes.Vodu nece da pije,ali ponudicu mu je posle obroka od 5 mes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po prvi put ću se obratiti svima na forumu u svojstvu novopečene savetnice, vršnjačkog savetovališta za dojenje! :D

Dotakli smo se ove teme na obuci...

Dojenim bebama se voda NE DAJE! A razlog je jednostavan. Majčino mleko sadrži supstance koje optimalno pripramaju bebin probavni trkt i bubrege za pravilno funkcionisanje, pa bi unos bilo čega dodatnog, osim majčinog mleka, razbaživalo koncentraciju ovih supstanci i time opterećivalo bebine organe dodatno, nepotrebno. Ovo se ne odnosi na dane kada je dojena beba pod ekstremno povišenom temperaturom usled neke bolesti. Tada se voda daje radi rehidracije, a prekida se po povratku telesne temperature na normalnu.

Kada su u pitanju bebe hranjene AD mlekom, voda se preporučuje, jer je AD mleko mnogo gušće od majčinog mleka, pa ga je u bebinom sistemu potrebno dodatno razblažiti vodom. Ali to ne znači da treba odstupati u količini vode pri pripremi obroka AD mleka (treba postupati po recepturi!), nego ćete nuditi bebu čistom vodom nakon hranjenja.

Dakle, da rezimiram...

DO 6og MESECA ISKLJUČIVO DOJENJE, A NAKON TOGA UVODITI POSTEPENO DOHRANU (žitarice, povrće, voće...), PA TADA POČETI I SA PONUDOM VODE, CEĐENIH SOKIĆA, SUPICE, ČAJA...

Potpuno je apsurdno uopšte hraniti bebu AD mlekom, ako to nije krajnja, ali ZAISTA KRAJNJA solucija! Sada imamo savetovalište, pa ''manjak'' mleka & ostale boljke ne bi ni jednoj majci trebale da budu razlog za odustajanje od dojenja! Javite se ako imate problema. Možete meni, preko neke teme na forumu ili direktno porukicom, a ja ću se svojski potruditi da dobijete ispravan savet, pomoć i podršku od mene lično ili već neke druge mame savetnice... :)

Pa sad , ja se neslazem ( moja beba je pila vodu od prvog dena iako je sisala i veoma radi ju je uzimala )

ali ok, svako ima pravo na svoje misljenje.

Odgovori mi samo, zasto su u porodilistu mojoj i ostalim bebama davali vodu, ako one to nesmeju da piju ?

Ja nisam imala mleka i niko me nije ni pitao da li imam ili ne, i kada sam im rekla da je moja beba gladna oni su joj dali VODU Na srecu kuci smo otisli treci dan i patronazna setra mi je rekla da joj posle svakog obroka ponudim vodu pa ako uzme-uzme ako ne-ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sad , ja se neslazem ( moja beba je pila vodu od prvog dena iako je sisala i veoma radi ju je uzimala )

ali ok, svako ima pravo na svoje misljenje.

Odgovori mi samo, zasto su u porodilistu mojoj i ostalim bebama davali vodu, ako one to nesmeju da piju ?

Ja nisam imala mleka i niko me nije ni pitao da li imam ili ne, i kada sam im rekla da je moja beba gladna oni su joj dali VODU Na srecu kuci smo otisli treci dan i patronazna setra mi je rekla da joj posle svakog obroka ponudim vodu pa ako uzme-uzme ako ne-ne.

Nina to sto su tebi savetovali ne znaci da je to 100% ispravno! Znamo kakvih zdravstvenih radnika , babica i patronaznih sestara ima... Ja sam pre za varijantu pracenja savremenih istrazivanja i onoga sto SZO na tu temu kaze, a oni ne preporucuju davanje vode- u stvari preporucuje upravo ovo sto je Zemunci napisala, od reci do reci.

A na temu savetovanja "kojekakvih": za vikend sam temu dojenja dotakla sa curom koja je sestra na neonatologiji i koja ne planira svoje dete dojiti duze od 4 meseca! Da, zna ona i savetuje drugima da doje, ali bi njoj licno bilo maltretiranje :blink: Eto koliko su pojedini savesni i koliko se pridrzavaju savet koje daju! U porodilistu ovde im nikada ne bi dali vodu, ali zasto to u Srbiji rade ne znam... Mozda da bi im napunili stomacice i uspavali ih kad vise nece mleka a voda lakse "prolazi"? Zaista ne znam odgovor na to, ali svako ko je zdravstveni radnik i imalo je upucen i prirdzava se savremenih metoda reci ce da se voda dojenoj deci ne daje uopste (iskljucivo kod temperature) dok se ne uvede dohrana.

P.S. Zemunci super post, drago mi je da imamo savetnika za dojenje na forumu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako se to vidi po fontaneli?

Fontanela je svakako malcice udubljena,ali ukoliko je udubljena vise nego inace-beba je zedna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta reci,ali ni brat ni ja nismo imali problema (hvala Bogu i da kucnem u drvo ;) ) iako nam je voda davana od prvog dana; on je sisao godinu dana, a ja samo dva meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako date vodu bebi (pod pretpostavkom da je bakteriološki ispravna), nećete bebu neposredno povrediti, niti će se ona naprasno razboleti, ali... Ugrožavate time kvalitet uspostavljanja laktacije, a istovremeno ometate pravilan razvoj bebine crevne flore. Ako nema preke potrebe za vodom, čemu onda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako date vodu bebi (pod pretpostavkom da je bakteriološki ispravna), nećete bebu neposredno povrediti, niti će se ona naprasno razboleti, ali... Ugrožavate time kvalitet uspostavljanja laktacije, a istovremeno ometate pravilan razvoj bebine crevne flore. Ako nema preke potrebe za vodom, čemu onda?

Prvi put ovo cujem? A zasto bi voda to ometala, a caj ili sok ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi put ovo cujem? A zasto bi voda to ometala, a caj ili sok ne?

Isto važi za bilo koju tečnost, ako je u pitanju dojena beba, ali je ovo tema o vodi, pa nisam posebno imenovala čajeve i sokiće, mada sam u onom dugačkom odgovoru napisala ''...unos bilo čega dodatnog, osim majčinog mleka...'', što se onda odnosi naravno, na čajeve i sokiće.

Ljudi, ne žurite! Bože daj zdravlja, pa bebe imaju ceo život pred sobom za vodu, sokiće i čajeve! Mogu 6 meseci da sačekaju, ako je tako predodređeno prorodno! A i logičnno je, jer tek od 6 navršenih meseci bebe počinju da sede, pa je onda piti i jesti kašastu i čvrstu hranu prirodan sled događaja nakon predhodnog ležećeg ISKLJUČIVOG dojenja (uz nastavak ovog do navršene dve godine života radi imunizacije, koja dalje treba preventivno da prati socijalizaciju deteta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.