Voda za bebe

odgovora

Objavljeno

Isto je i kod mene, na zalost nemam dovoljno mleka za mog velikog momka, pa ga dohranjujem. Price tipa "samo forsiraj" sam napustila jer se dete evidentno pati posto ne spava duze od sat vremena "u cugu", vristi ,a kad se docepa sopstvene ruke sve prsti kako cmokce. E probala sam i fitolat tablete i cajeve za dojilje i masazu i toplu vodu i pelenu preko grudi da ih utoplim,ali on jedino od dohrane spava i nema zelenu stolicu.

Uostalom, ni sve krave nisu mlecne :)

Pravilo kako novorođenče treba dojiti po satu je isprazna i neodrživa u praksi. Priče ''samo forsiraj'' su jedine valjane, ali svako zna svoje valjda, pa se nećemo ubeđivati dalje. Jedini način da se poveća količina mleka je da se ono troši iz grudi, a nema tog ''pomagala'' koje bi smo mogli konzumirati pa da mleka samog od sebe bude odjednom više. MLEKA POSTEPENO U TOKU OD NEKOLIKO DANA BIVA SVE VIŠE, ISKLJUČIVO UKOLIKO BEBU DRŽIMO NA DOJKAMA KAD GOD ONA TRAŽI, PA MAKAR I ''SVAKI ČAS'', I NARAVNO AKO NE MORIMO SEBE ŽEĐU, TJ. PIJEMO DOVOLJNO NPR. OBIČNE ČESMOVAČE! :)

Koliko vidim po tikeru, tvoja beba ima tek dve sedmice, pa je bilo za očekivati da joj je tzv. prelazna stolica zelene boje zbog mekonijuma koji je tako boji. Tek u drugoj sedmici života stolica postepeno poprima zlatnožutu boju, ali i to je individualno, odnosno orjentaciono, jer bebe nisu isprogramirani roboti, kao što već jednom rekoh. :)

I da... VODU NE TREBA DAVATI DOJENIM BEBAMA, A DOJENJE TREBA FORSIRATI, JER NEĆE SAMO OD SEBE DA SE DOGODI. :) ... Pa sad kako kome drago dalje... :wub: Kao što rekoh, nećemo se ubeđivati.

PS

Marina, ako se predomisliš oko dojenja svoje bebice, javi mi se na pp. Nije kasno za relaktaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pravilo kako novorođenče treba dojiti po satu je isprazna i neodrživa u praksi. Priče ''samo forsiraj'' su jedine valjane, ali svako zna svoje valjda, pa se nećemo ubeđivati dalje. Jedini način da se poveća količina mleka je da se ono troši iz grudi, a nema tog ''pomagala'' koje bi smo mogli konzumirati pa da mleka samog od sebe bude odjednom više. MLEKA POSTEPENO U TOKU OD NEKOLIKO DANA BIVA SVE VIŠE, ISKLJUČIVO UKOLIKO BEBU DRŽIMO NA DOJKAMA KAD GOD ONA TRAŽI, PA MAKAR I ''SVAKI ČAS'', I NARAVNO AKO NE MORIMO SEBE ŽEĐU, TJ. PIJEMO DOVOLJNO NPR. OBIČNE ČESMOVAČE! :)

Koliko vidim po tikeru, tvoja beba ima tek dve sedmice, pa je bilo za očekivati da joj je tzv. prelazna stolica zelene boje zbog mekonijuma koji je tako boji. Tek u drugoj sedmici života stolica postepeno poprima zlatnožutu boju, ali i to je individualno, odnosno orjentaciono, jer bebe nisu isprogramirani roboti, kao što već jednom rekoh. :)

I da... VODU NE TREBA DAVATI DOJENIM BEBAMA, A DOJENJE TREBA FORSIRATI, JER NEĆE SAMO OD SEBE DA SE DOGODI. :) ... Pa sad kako kome drago dalje... :wub: Kao što rekoh, nećemo se ubeđivati.

PS

Marina, ako se predomisliš oko dojenja svoje bebice, javi mi se na pp. Nije kasno za relaktaciju.

U pravu si, necemo se ubedjivati. Ne daj Boze nikome da zeli da doji svoju bebu ,a da nema dovoljno mleka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam u dilemi :blink: kako li sam ja narasla ovolika bez dojenja jer moja majka za mene nije imala mleka (za starijeg brata jeste), uz dohranu razblazenim kravljim mlekom uz vodu i caj...nisam proveravala, ali mozda svetlim u mraku od "greske u odgoju" :P:D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam u dilemi :blink: kako li sam ja narasla ovolika bez dojenja jer moja majka za mene nije imala mleka (za starijeg brata jeste), uz dohranu razblazenim kravljim mlekom uz vodu i caj...nisam proveravala, ali mozda svetlim u mraku od "greske u odgoju" :P:D:lol:

bas si me slatko nasmejala ;)

Isto je i kod mene, na zalost nemam dovoljno mleka za mog velikog momka, pa ga dohranjujem.

moj decak je imao 4,5kg kad se rodio. tako i dok sam bila u bolnici morali su ga dohranjivati posto nije bilo dovoljno.

Slazem se da je majcino mleko najbolje i ne razumem majke koje mogu a nece. A isto tako smatram da nije kraj sveta ako neide nikako!

Fala bogu pa mi dete napreduje, zdravo i sve voli da jede ljubi ga majka ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas si me slatko nasmejala ;)

moj decak je imao 4,5kg kad se rodio. tako i dok sam bila u bolnici morali su ga dohranjivati posto nije bilo dovoljno.

Slazem se da je majcino mleko najbolje i ne razumem majke koje mogu a nece. A isto tako smatram da nije kraj sveta ako neide nikako!

Fala bogu pa mi dete napreduje, zdravo i sve voli da jede ljubi ga majka ;)

Ma samo nek su zdravi i veseli i mamama vise nista ne treba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dajem bebanu vodu,na kasicicu,zbog zutice.videcu za kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dajem bebanu vodu,na kasicicu,zbog zutice.videcu za kasnije.

I mi smo isto dobili savet od patronažne da dajemo zašećerenu vodu bebi zbog žutice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZOCO...pošto ova tema već postoji, ja se nadam da se nećeš ljutiti što sam izvršila malu korekciju, odnosno spajanje sa postojećom.

Dobro je sto si to uradila,svako je to greskom postavljeno a nisam znala kako da to ispravim! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u početku prokuvavala vodu sa česme i umalo nisam dobila nervni slom kad sam videla kako po lončetu plutaju komadići kamenca! Naša rodjaka koja je pedijatar kaže da bebi ništa neće biti od toga, ali ja sam bila zgrožena pa sam prešla na Odmenjsku vodu koju ne prokuvavam a jednu flašu iskoristim za 2 dana za obroke.Kod nas u apoteci postoji i Humana voda ali je preskupa.

Što se tiče kamenca - mene više brine kamenac koji se taloži na flašicama od otkuvavanja. Estetski jaaaako ružno a i brine me pomalo.

Ja sam izgleda najzgranutija mama na ovom forumu!? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Priboj mislim da je vecina devojaka isto bila iznenadjena tim pojavama kod prokuvavanja vode ali vremenom te vise nista nece iznenaditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ROSA IMA NAJMANJE NATRIJUMA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa napisala sam šta sa bebama koje ne doje. Naravno da je bilo kakva hrana bolja od nikakve. Pitanje je samo u tome zašto neka baba ne doji? Moj stav je da je dužnost svake majke da da sve od sebe da bi uspešno dojila bebu, ali ako neće, nema toga ko je može naterati.

Hmm...ovo je lakse receno nego uradjeno...tj.porodila sam se po prvi put,sve je proslo u redu,mleko mi nadoslo posle treceg dana,bebac je dojio...

Dosli smo kuci i onda pocinju "problemi".Muz i ja sami zivimo,nemam nikog osim njega da mi pomogne.Ja u stresu,nervozna,nisam jela kako treba,nisam se snalazila nikako...i naravno sve sam manje mleka imala.Izmuzavala sam se do 2.meseca i onda sam prestala...

Kako sam mogla nastaviti sa dojenjem?Pila sam cajeve za nadolazenje mleka;masirala grudi redovno uljem,takodje za nadolazenje mleka;pila vode kao kamila...Sta je trebalo jos da radim?A bebac je non stop plakao zato sto nije imao dovoljno hrane...

Da napomenem jos,da sam se u trudnoci hranila veoma veoma zdravo,bila aktivna,isla na plivanje do 8.meseca...i bila ubedjena da cu svoju bebu dojiti ma po koju cenu.Ali kad nije islo sta sam mogla.Grizu savesti nemam.

Zakljucak je da,mozemo pricati sve i svasta dok ne postanemo majke a kad to postanemo,vidimo da su neke stvari mnogo teze nego sto nam se cini ili cinilo.A vecina zena ne moze da doji tj.ne mozes svaku stavljati u isti kos i reci da nece da doji.Milion puta sam tada zvala porodiliste i savetovaliste,isla kod njih i na kraju su mi rekli,nemojte da ste tuzni,bolje je da budete srecna mama i pruzate bebi dovoljno ljubavi,paznje,ljuljanja,mazenja nego da ste nervozni,neraspolozena jer ce i beba to osetiti.

Oduzih pricu.:) Da se vratim na temu voda.Ovde u CH takodje NIKO ne savetuje davanje vode od samog rodjenja.Pitala sam pedijatra,2-3 babice u porodilistu,zenu u savetovalistu...kazu da bez obzira koje mleko pije beba,voda joj nije potrebna sve dok ne pocne jesti kasice.Tada pocinje da im se nudi voda i nezasladjen caj.Ne preporucuju se slatki cajevi i sokici zbog karijesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam imala mleka tako da Dunjicu dohranjujem Humanom. Savetovali su da dajem bebi vodu. Probala sam ali joj se ne svidja. Pocela sam da joj dajem HIPP-ov caj od komoraca protiv grceva i sa njim je odusevljena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni Luka nije hteo vodu do nekih 5 meseci sigurno ako ne i posle. Dok sam ga dojila nisam mu ni nudila vodu, jer sam par puta probala nije hteo, a posle kad sam prestala sa dojenjem nije jos 2-3 meseca zeleo uopste vodu.

I naravno da nisam to forsirala jer dr je rekla :"ako nece vodu, nece vodu" i tacka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodoru nismo davali vodu dok nije krenuo ozbiljno sa kasicama,pio je vodu i nezasladjen caj.

Sada Ani takodje ne dajemo vodu,i necemo sve do 6.meseca(isto dok ne uvedemo kasice).

Ali moja su zimska deca,mislim da bi im dala da su rodjena leti,naravno posle podoja po 1-2 kasisice.Ne znam,ali mi se cini da bi tad i bebice bile zedne da ne piju uopste vodu... :unsure: Ali kazem-to je sve Ako i Ali ... :lol: Sta bi bilo kad bi bilo..... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je doktorka rekla da je davanje vode bebi nepotrebno dok sisa,sto sam procitala i u knjigama,medjutim bake misle drugacije! :lol: Ja sam svojoj devojcici ipak ponudila malo vodice medjutim i nije se preterano obradovala :P:blink: tako da joj jos uvek ne dajem vodu!

Ah te bake...!!! i moja mama mi je pričala da je meni i sestri davala vodu, čak na otpusnim listama piše dojenje i pojenje a sa mesec dana limunada!!! sada to više ne valja...ko će ga znati.

Ja mojoj bebi kuvam vodicu sa kimom protiv grčeva i dajem joj par kašičica, i to ne svaki dan, a mislim da joj pomaže da izbaci gasove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U svim knjigama koje smo citali je navedeno da se bebama ne daje voda do navrsenog sestog meseca. Pedijatar nam je rekla da mozemo bebi ponuditi vodu, ali da je ne teramo da pije ako nece jer dobija dovoljno vode kroz mleko. Mi mu ponudimo vodu skoro svaki dan, i nekada je bas zedan i obraduje se, a nekad nece ni jednu kasicicu. Kakva su vasa iskustva?

Moja beba nije htela da okusi vodu dok nije napunila 7 meseci, ni vodu,ali i nikakve tecnosti osim mleka,ni caj,ni sokic. Sada ima 8,5 mes i pije najvise vodu,pomalo cajica,a sokice nece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mene je moja babica savetovala da skuvam 100 ml vode, nekoliko zrnaca kima i pola kasicice secera. ja sam mojoj ceri davala to od 7 dana zivota. u pocetku malo na kasicicu i ubrzo smo presli na flasicu i ad kapi sipamo unutra i popije sa zadovoljstvom. kasnije sam povecavala dozu kima, sad ima mesec i 3 nedelje i sad smo ubacili i par kapljica limuna. uvek probaj ukus pre nego sto im das da piju! inace ona samo sisa a sto se tice grceva skoro da ih i nema. obicnu vodu nece da piju jer im je neukusna posle slatkog mleka!!!!

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce sam na Bebcu procitala da je najbolja voda koja ima malo minerala jer u adaptiranom mleku ih ima.Sto se tice prokuvavanja meni je babica rekla da cim otvorim flasu mogu da dam detetu vodu,a kad duze stoji da prokuvam.Moja prijateljica je farmaceut i ona mi je rekla da skuvam caj FENCHEL TEE,to je caj od kima ili kamilicu i da sa tim pravim hranu jer je dobro zbog grcica,odkad to radim moja Masa spava i po 5-6 sati.I obavezno LEFAX 3-5 puta u toku dana(lek protiv grcica).Jedna vrecica caja na 500ml vode i to moze da stoji u termosu 12 sata,posle toga nova tura.Verujte mi na rec mnogo pomaze,kako to primenjujem Masa nema problema sa grcicima i ima svaki dan stolicu.Ne znam kako je tu kod nas,ali ovde u Nemackoj tako rade.

A gde si Nemackoj? ja sam u Dizeldorfu. pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petru sam davala Rosu po preporuci doktora iz porodilista i to neprokuvanu. Iako je dojena beba, vodu sam mu nudila odmah po izlasku iz bolnice i prihvatio je jer su inace bile velike vrucine.

Ono sto sam ja primetila kroz razne postove na ovom forumu je da bebe kojima nije nudjena voda pre 6 meseci, a dojene su, obicno su imale posle problema da prihvate vodu. To je moj neki zakljucak. Mozda nije realan, ali ja nikako ne vidim razlog zasto bebi ne ponuditi vodu iako sisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Podržavam tvoje stajališe Yelena...voda im ni u kom smislu ne može štetiti, bilo koje godišnje doba da je...posebno prostorije sa centralnim grijanjem gdje borave...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja sam mislila da samo moja beba malo pije...

Bebac trenutno ima 7 meseci i nedelju dana i bas slabo pije(oko 50 ml dnevno) i to samo izmedju obroka.Kad mu ponudim odmah nakon jela,nece nikako.Vodu nece na flasicu,nekako mu dajem na kasicicu ili iz case,mada tako se samo igra i nekad mu pola iscuri sa strane.Na flasicu hoce sokice i cajeve u granulama,mada mi pedijatar ne preporucuje zbog secera tako da pocinjem da ga privikavam na vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi posle ruckanja uzmemo po 2-3 kasicice humana vode.. 1.5l kosta oko 200din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi pijemo prokuvanu rosu.rekli su mi da na 100ml vode stavim jednu kasicicu secera (ne prepunu,a ja stavim i manje).mali je sad na kombinovanoj ishrani,malo moje mleko ,malo ad pane zelim da dehidrira.cajevima bas i nije odusevljen,a ne zelim da mu dajem one preslatke cajeve za bebe,tako da je po mnei voda najbolji izbor.videcu i da tu kolicinu secera sa kojom je spremam polako smanjujem i na kraju potpuno izbacim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da nema potrebe dijete navikavati na HUMANA vodu, sasvim je u redu dati prokuhanu vodu iz česme, neka se organizam navikava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.