Voda za bebe

odgovora

Objavljeno

A šta ćemo za bebe koje se ne doje????

Ili za njih nema spasa?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A šta ćemo za bebe koje se ne doje????

Ili za njih nema spasa?!

Pa napisala sam šta sa bebama koje ne doje. Naravno da je bilo kakva hrana bolja od nikakve. Pitanje je samo u tome zašto neka baba ne doji? Moj stav je da je dužnost svake majke da da sve od sebe da bi uspešno dojila bebu, ali ako neće, nema toga ko je može naterati.

Uporediću ovo sa pušenjem (mada možda nije najsrećnije poređenje, ali je slikovito)... Na svakoj kutiji piše da je pušenje štetno, ali ljudi opet puše. Dakle, znaju se prednosti dojenja nasuprot AD mleka, pa ko kako hoće neka izvoli... Objektivno ne mogu da doje jedino majke koje su imale radikalnu mazektomiju, kao i one koje usled neke druge vrste kancera ili neke treće teške bolesti primaju takvu terapiju medikamentima da je mleko kontaminirano. Naravno, alkoholičarke i narkomanke ne smeju da doje. Moguće je da postoji i zdravstveni problem sa bebom, pa ona ne može da sisa... Ali sve zdrave majke mogu da doje svoje zdrave bebe, samo je pitanje požrtvovanosti, a savetovalište je tu ako zatreba... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko je bebi od 6. mjeseci potrebno dnevno vode s tim sto dojim bebu i uvodim joj lagano cvrstu ishranu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko beba želi...oko 50 ml dnevno mislim da je OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 4 mjeseca i dojim je ,Hvala Bogu, imam mlijeka, i dojicu je dok god bude htjela i budem mogla, davala sam joj vode kada je bilo jako vruce pila je neked malo, nekad malo vise a nekad ni ni.. tako mi rekose, doktor pedijatar, babica i mama ( sto je presudilo) ;) zdrava je, vesela, stolica prilicno uredna, grcevi su bili strasni, prezivjele smo... Elem, moja baba Draga rodila 50-tih godina mog ujaka i mamu, oba puta nije imala mlijeka ni kap...desava se na zalost.. nije tad bilo adaptiranih formula, ne ne... hranila ih je laganom zaprskom, slatkom vodom, pa kasnije supom i tako dalje... evo ih zdravi pravi, veliku unucad imaju... Dakle, moje skromno misljenje je, dajte, ne dajte, dojite 2 godine, 2 mjesca, kako god mozete... Svako je prica za sebe pa tako i nase male bebice!!

Pozdav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mihailu je moja mama par puta dala zasladjenu vodu, samo kada je stucao... Medjutim, ja nisam htjela da stavljam secer, pa cak nije htjeo ni par puta da povuce, koliko je potrebno za prestanak stucanja. Sada mu samo dam da pije malo mog mlijeka da bi prestao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja curica je na vrucinama pila i do 200ml. A evo zadnjih dana jako slabo, neznam da l' popije i 50ml. Nekad cak i manje. Ja se sve nadam da je vecina stvari kod beba individualna :unsure: u svakom slucaju cesto je nudim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo u zadnjih mesec dana usli u fazu da skoro u opste nece vodu. Sve ukupno u toku dana da unese 50ml tecnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja sva deca nikako u prvih godinu dana nisu pila vodu...nisu htela...evo sada i Anđelina neće ni kap...samo siki :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa beba ima 2 meseca i nece vodu,caj od kamilice hoce ponekad,ali samo pomesan sa malo mog mleka

i to pije na pipetu,sama vuce iz nje,ili otvara usta i ceka da joj kapnem ....

cuclu ne podnosi,odmah dobije nagon da povraca :lol:

a vidim da je neko spominjao espumisan i moram da kazem da je odlican,samo on pomaze,mala nema grceve uopste,sve dok pije espumisan...kako prestanemo,grcevi se vrate

onaj caj bibilibi smo probali,popila je 15 ml i posle toga je imala jak napad grceva,tako da sve sto sadrzi kim,izbegavamo....

sve je to individualno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa beba ima 2 meseca i nece vodu,caj od kamilice hoce ponekad,ali samo pomesan sa malo mog mleka

i to pije na pipetu,sama vuce iz nje,ili otvara usta i ceka da joj kapnem ....

cuclu ne podnosi,odmah dobije nagon da povraca :lol:

a vidim da je neko spominjao espumisan i moram da kazem da je odlican,samo on pomaze,mala nema grceve uopste,sve dok pije espumisan...kako prestanemo,grcevi se vrate

onaj caj bibilibi smo probali,popila je 15 ml i posle toga je imala jak napad grceva,tako da sve sto sadrzi kim,izbegavamo....

sve je to individualno

Goldice, a zasto joj ne dajete na kascicu? A u svakom slucaju ako je beba dojena i nije strasno ako ne bije vodu (mnogi cak ne savetuju da dojene bebe piju vodu do 6 meseci, ja naravno ovo nisam poslusala) Elem mozes joj ponuditi na kascicu i ako hoce ok ako nece boze moj. Ona ce uzeti kada bude htela ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa probali smo na kasiciu,ali nece tako

navikla je na pipetu,posto joj tako dajemo i espumisan,pa voli pipetu

a dajemo joj jer je cesto fontanela uvucena primetno,pa kao zbog toga....nikad ne dajemo na silu,nego ako guta...ako pljuje,ne dosadjujemo joj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To da bebama koje doje nije potrebna dodatna kolicina vode stoji i ima opravdane cinjenice iza sebe. No,apsurdno je pridrzavati se svega sto knjige kazu,kada,kao sto i same znate,svaki pedijatar ima drugu pricu. Nama su i u prodilistu i kod pedijatra savetovali da je ponudimo cajem ili prokuvanom vodo,narocito zato sto je letnja beba i dodatan unos tecnosti je neophodan. Do drugog meseca se neckala,zatim je pila po 50-ak ml dnevno,a sada zbog vestackog mleka i vise,naravno. Cesci podoji su bili nepotrebni jer je napredovala odlicno,a caja koliko poije dosta je. Ja sam radije za blagi caj od kamilice,Victoria je to prvo prihvatila,pa smo uveli mesavinu za stomacic od HIPP-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa probali smo na kasiciu,ali nece tako

navikla je na pipetu,posto joj tako dajemo i espumisan,pa voli pipetu

a dajemo joj jer je cesto fontanela uvucena primetno,pa kao zbog toga....nikad ne dajemo na silu,nego ako guta...ako pljuje,ne dosadjujemo joj :)

Ona ce vec vremenom prihvatiti,slazem se da ne treba da je forsiras,samo polako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodu prokuvavam,jer moram zbog adaptiranog mleka,ali je cuvam u termosu da ne kuvam 5 puta danas. Inace,u Srbiji je najbolja Rosa,cak NIsam za Aqua vivu,probali je i imala je dosta suvog ostatka,dok Rosa nista nije imala. Ovde sam pronasla vodu slicnu Rosi,mi je koristimo za pice i nju kuvam za Viki. Ona ce uskoro napuniti 7 meseci,dok god je na adaptiranom mleku prokuvavacu,pa kasnije polako navikavati na obicnu vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ubedljivo Rosa,na nasem trzistu je najbolja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo nasom malom davali i vodu i kamilicu vec od prvog dana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja dajem Rosu,prakticno od kad se rodio,po mom misljenju je najbolja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja Akiju nudim i vodicu i caj od kamilice. S tim sto bas i nije odusevljen vodom. Ali zato caj od kamilice obozava. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reci mi koji je razlog da tako maloj bebi dajes caj, i to od kamilice, pretpostavljam jos i dodatno zaseceren ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje mišljenje je da više forsira vodu...par mililitara će mu goditi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Aki je pio vodu od prvog dana iako je samo sisao, i to sam mu davala u flašici, čaj od kamilice (hipp-ov) sam mu počela davati sa 1.5 meseci, kad smo počeli odvikavanje od noćnog podoja i za mesec dana kad je počeo spavati celu noć, prestao je sa čajem. I sad izbegavam sokove, forsiram vodu da pije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje mišljenje je da više forsira vodu...par mililitara će mu goditi...

Da se ne ponavljam koleginica savetnica je vec pisala na datu temu

Po prvi put ću se obratiti svima na forumu u svojstvu novopečene savetnice, vršnjačkog savetovališta za dojenje! :D

Dotakli smo se ove teme na obuci...

Dojenim bebama se voda NE DAJE! A razlog je jednostavan. Majčino mleko sadrži supstance koje optimalno pripramaju bebin probavni trkt i bubrege za pravilno funkcionisanje, pa bi unos bilo čega dodatnog, osim majčinog mleka, razbaživalo koncentraciju ovih supstanci i time opterećivalo bebine organe dodatno, nepotrebno. Ovo se ne odnosi na dane kada je dojena beba pod ekstremno povišenom temperaturom usled neke bolesti. Tada se voda daje radi rehidracije, a prekida se po povratku telesne temperature na normalnu.

Kada su u pitanju bebe hranjene AD mlekom, voda se preporučuje, jer je AD mleko mnogo gušće od majčinog mleka, pa ga je u bebinom sistemu potrebno dodatno razblažiti vodom. Ali to ne znači da treba odstupati u količini vode pri pripremi obroka AD mleka (treba postupati po recepturi!), nego ćete nuditi bebu čistom vodom nakon hranjenja.

Dakle, da rezimiram...

DO 6og MESECA ISKLJUČIVO DOJENJE, A NAKON TOGA UVODITI POSTEPENO DOHRANU (žitarice, povrće, voće...), PA TADA POČETI I SA PONUDOM VODE, CEĐENIH SOKIĆA, SUPICE, ČAJA...

Potpuno je apsurdno uopšte hraniti bebu AD mlekom, ako to nije krajnja, ali ZAISTA KRAJNJA solucija! Sada imamo savetovalište, pa ''manjak'' mleka & ostale boljke ne bi ni jednoj majci trebale da budu razlog za odustajanje od dojenja! Javite se ako imate problema. Možete meni, preko neke teme na forumu ili direktno porukicom, a ja ću se svojski potruditi da dobijete ispravan savet, pomoć i podršku od mene lično ili već neke druge mame savetnice... :)

Bebin probavni trakt je nezreo, unosenjem bilo cega dodatnog sem majcinog mleka samo ga jos vise opetrecujemo, i stvaramo uslove za pojavu alergija, u ovom slucaju na polen cveta kamilice, prenosim reci naseg pedijatra.

Znamo da veci procenat majcinog mleka jeste upravo voda pa zasto bi onda dodatno unosili tu tecnost u bebin organizam, da li ce ona vise i bolje napredovati od tolike vode, ili jos gore od caja kamilice (zasladjene) ???

MOja deca nisu okusila kap dok nisu pocela da jedu nemlecnu hranu, sina sam nudila jer je imao zuticu, ali je odbijao, i po savetu pedijatra samo sam ga dojila na svaka 2h danju/nocu celih 2mes.

Nista mu ne fali, cak sta vise sad pije vodu kao veliki , toliko o tome da ih treba navikavati od prvog dana.

Isto po pitanju mnogih drugih stvari koje nisu za ovu temu, ali dacu primer samo cokolade, moja deca pre godinu dana nisu znala sta je to, i nista im ne fali, zato nema sta ne jedu od voca i povrca, jedu sad i cokoladu, krem bananice ali ne vidim poentu zuriti sa uvodjenjem tih stavri u bebin jelovnik. \

Ipak smi mi ti koji odlucuju o tome kako i sta beba se tu nista ne pita, ali zapitajte se vi da li cete svoje greske moci kasnije da ispravite .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reci mi koji je razlog da tako maloj bebi dajes caj, i to od kamilice, pretpostavljam jos i dodatno zaseceren ???

Caj od kamilice je dobar za stomacic. Dajem mu skroz blag caj, dva, tri cvetica stavim u vodu i ne, ne secerim ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje mišljenje je da više forsira vodu...par mililitara će mu goditi...

Moje je da ga ponudim i nudim ga izmedju podoja, ali nema sanse. Ako uzme dva gutljaja za ceo dan. Ono sto mu kapne iz flasice, on ispljuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.