Kravlje mleko

odgovora

Objavljeno

ja ne znam za kravicu ali nama je pedijatar rekao da moze da pije kravlje mleko jer smo mi prvo njoj davali kozije.nas pedijatar je neki matori deda , sa iskustvom i smejao nam se sto trosimo pare na kozije mleko. istina moja beba jos uvek sisa a papice joj prvim sa mlekom iz tetrapaka.

jednom prilikom je i ona imala problem sa tvrdom stolicom bas kad je pocela sa cvrstom hranom, 3dana se napinjala sirota i nije mogla da kaki pa smo kupili neke ne znam kako se kod nas to zove kao neka ampula ulje je unutra i to joj je pomoglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,imam problem cini mi se bas znog kravljeg mleka...Davala sam jedan dan svojoj petomesecnoj devojcici dvotrecinsku 2.8 kravicu i od tada ima jako tvrdu stolicu...Jadna zacrveni se kao paprika koliko se napinje i iskaki se jako malo i bas tvrdo...:-(

Zanima me da li je neko imao slicno iskustvo i sta mi predlazete da radim?

Doduse vec mesec dana jede kasice,pa je stolica vec bila tvrdja,ali dok misam pocela sa kravicom mogla je bez problema da se iskaki...

UNAPRED HVALA!!!

Samo jos da dodam da sam kravicu dala samo zato sto moja beba JAKO slabo pije adaptiranu formulu,pa sam mislila da ce joj se mozda vise svideti Kravica te da ce je kolicinski vise piti...ali i nju isto pije...

ne brini se nista.. tako je bilo i nasoj bebi..samo joj masiraj malo stomacic sa maslinovim uljem..

tvrda stolica je cesta pojava kad se predje na kravicu..kad pocne da se steze samo joj podigni nogice da bi lakse mogla da se pokaki, iako zaplace (sto je mnogo vjerovatno) ne brini jer ce joj poslije biti super :) nemoj da odustajes od kravice ako joj se svidja :)

jos jedan savjet - ako i kad joj dajes kasice, stavi joj jednu malu kasicicu maslinovog ulja i sve to umuti..nece osjetiti i stolica ce joj biti meksa..

nadam se da sam pomogao...

pozz.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ACiD mislimda ste mogli malo da sacekate sa kravljim mlekom ako nista drugo a ono bar do 9-og meseca. Bebin probavni sistem nije dovoljno jak i zreo za nesto sto se zove kravica. Ipak je ona jaca u odnosu na majcino mleko i adaptiranu formulu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mozda smo i mogli..ali smo htjeli da probamo i eto..on ga je super prihvatio.. nije ga mucio stomacic niti bilo sta drugo..sem sto mu je bila u pocetku bila tvrdja stolica ali i to je proslo... znam mame koje daju svojoj bebi od rodjena kravlje mlijeko (istina razblazeno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je to super samo pazite da u buducnosti bebac nema problema, da ne bude alergican na laktozu. Ja sam jedna od tih koje ne smeju da piju mleko sa laktozom. To se desava ako se prerano uvede kravlje mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi imamo 7 mes i 3 ned pedijartar nam je rekla da dete prvo treba da koristi kis. mleko,jogurt,pavlaku da bi se digestivno sistem naselio dobrim bakterijama kao što su te iz jogurta i onda prvo koristiti mleko za pravljnje hrane tipa popare ,sutlijaša isl pa tek onda dati bebi da pije ako se tako radi onda može da se krene i sa 10 mes bez problema u protivnom hoće da se razviju gljivice koje ne predstavlhju neki problem ali stvaraju nor gasove u crevima i sl. e a od mleka i mlečnih proizvoda bih preporučila sve od Šabačke mlekare pošto pouzdano znam da ljudi stvarno skupljajuu kravlje mleko ne koriste kao neki mleko u prahu ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno Ana20!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se zahvalim mamama na savetima...Andjeli sam davala par puta kamilicu,jace zasladjenu i pecenu jabuku i imala je normalnu stolicu danas...Ali ipak cu sacekati jos malo sa kravljim mlekom...Puno pozdrava od nas dve....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jos uvek ne pijemo kravlje mleko. Cekamo da prodje godinica. Ali par puta sam mu kasicu, griz napravila sa mlekom. Nekako mi je rano dati bebi krav.mleko sa 5 m. Ako vec svi kazu da bi trebalo da se saceka, nema potrebe za zurbom. AD mleko radi svoj posao odlicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaista nema potrebe zuriti sa uvodjenjem nekih namirnica. Dete ce se u zivotu najesti svega toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo kao deca pili kravlje mleko i preživeli, isto tako i naši roditelji, i roditelji naših roditelja. I ja sam u početku bila zagovornik toga da deca treba da piju adaptirana mleka, kao edukovala sam se, savremena sam. Međutim, naša iskustva sa adaptiranim mlekom su vrlo negativna. Navodno, deca ne treba da piju kravlje mleko zbog velike količine minerala koji im nisu potrebni i zbog proteina koji mogu da izazovu alergije. E, ti isti proteini se nalaze i u adaptiranom, izuzimajući posebne formule namenjene deci koja imaju alergije. To smo saznali kada je naša devojčica pljuvala adaptirana mleka, pa dobijala osip oko usta, pa išla na testove na alergije... Alergiju nije imala, kravlje mleko pije bez problema.

ducka77 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne slazem se sa tobom u potpunosti. To sto tvojoj devojcici nije odgovaralo nijedno adaptirano mleko ne znaci da je kod sve dece tako. To sto su nasi roditelji pili, i njihovi roditelji ne znaci da je zdravo za nasu decu sada. Vremena su se promenila, pocevsi od zagadjenosti vazduha, zemlje i sl pa do naucnih otkrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne slazem se sa tobom u potpunosti. To sto tvojoj devojcici nije odgovaralo nijedno adaptirano mleko ne znaci da je kod sve dece tako. To sto su nasi roditelji pili, i njihovi roditelji ne znaci da je zdravo za nasu decu sada. Vremena su se promenila, pocevsi od zagadjenosti vazduha, zemlje i sl pa do naucnih otkrica.

Bez uvrede, da li to treba da znači da i deca treba da budu zagađena nezdravom hranom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vremena se jesu promenila, naročito u smislu brzine širenja informacija i mogućnosti da razni moćnici mogu da kroje javno mnjenje prema svom aršinu. Koliko zarađaju proizvođači adaptiranih mleka?

Svi ste primetili da su savetovališta širom Srbije izlepljena reklamama za razna adaptirana mleka. Korumpirani zdravstveni radnici (od strane farmaceutskih i sličnih industrija)- realnost današnjice.

Leno, nemoj pogrešno da shvatiš ovo jer ovi komentari nemaju veze sa tobom, to je moje viđenje stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne slazem se sa tobom u potpunosti. To sto tvojoj devojcici nije odgovaralo nijedno adaptirano mleko ne znaci da je kod sve dece tako. To sto su nasi roditelji pili, i njihovi roditelji ne znaci da je zdravo za nasu decu sada. Vremena su se promenila, pocevsi od zagadjenosti vazduha, zemlje i sl pa do naucnih otkrica.

slazem se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatar rekao da mozemo sa sest meseci da predjemo na kravlje sa 2,8 % i mi smo to uradili.Vec mesec dana pijemo kravicu i nema problema. :lol:

I meni je pedijatar isto rekao. Mi pijemo ono mleko iz kese što se kuva 2,8. Tako nam je doktorka rekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam svom sinu pocela da dajem imlekovu kravicu sa 2.8% mm, nisam nikakvih problema imala, ponekad pije i suboticko mleko kada u prodavnici nema kravice od 2.8%, i nisam primetila razliku sem u boji kad se mleko skuva. Imlekovo mleko ostane belo, a suboticko bude malo zuckasto.

Sama sam presla na kravlje mleko bez konsultacije doktora, jer detetu sa 9 meseci voda (rosa) vise ne mora da se prokuvava, a pri tom jede svasta pa zasto ne bi pio i kravlje mleko bez dodatka vode.

Kad smo otisli na kontrolu, kao i uvek pitala me je kakvo mleko pije, rekla sam da sam pocela da mu dajem kravlje, ona se slozila i rekla da mu dajem sa 2.8%mm, sa jednom malom ravnom kasicicom secara na 2dl i rekla mi je da ne smem da mu dajem belance i med... Uvece pred spavanje mu dajem mleko bez secera ili nan jer je zubar rekao da ne bi trebalo da mu se daje sok ili mleko sa secerom pred nocno spavanje (jedino ako mu se posle toga operu zubici) ili u toku noci da mu dam flasicu da pije i spava tako, jer ti zubi treba da mu traju do 11 godine a jako je strasno kad dete od 2 godine dodje sa pokvarenim zubom... Tako da preko noci samo voda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vremena se jesu promenila, naročito u smislu brzine širenja informacija i mogućnosti da razni moćnici mogu da kroje javno mnjenje prema svom aršinu. Koliko zarađaju proizvođači adaptiranih mleka?

Svi ste primetili da su savetovališta širom Srbije izlepljena reklamama za razna adaptirana mleka. Korumpirani zdravstveni radnici (od strane farmaceutskih i sličnih industrija)- realnost današnjice.

Leno, nemoj pogrešno da shvatiš ovo jer ovi komentari nemaju veze sa tobom, to je moje viđenje stvari.

Uffff...... Ne mogu da se opterecujem ovim stvarima. S jedne strane si u pravu, zivimo u zaista gadnom vremenu. S druge strane, svi imamo pravo izbora sta cemo i kako cemo. Sve u svemu, obe smo u pravu samo sto od toga nemamo nista! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni stvarno nije jasno zašto neki roditelji žure sa uvođenjem namirnica kao što su kravlje mleko i dohrana gustom hranom.

Istina je da su naši roditelji, i roditelji naših roditelja preživeli kravlje mleko, i nemora detetu ništa da fali od njega,

ali zašto rizikovati zdravlje mališana koje ste 9 meseci nosili u trbi i dali bi život za njega, a nemožete se suzdržati od preranog uvođenja nekih namirnica??!!

A takođe naglašavam da mnoge stvari koje su naše babe i majke radile, danas kategorički osuđujemo, ali kada je u pitanju ishrana većina se koristi opravdanjem

"PA i nas su pa smo živi i zdravi, i šta nam fali..."

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni stvarno nije jasno zašto neki roditelji žure sa uvođenjem namirnica kao što su kravlje mleko i dohrana gustom hranom.

Istina je da su naši roditelji, i roditelji naših roditelja preživeli kravlje mleko, i nemora detetu ništa da fali od njega,

ali zašto rizikovati zdravlje mališana koje ste 9 meseci nosili u trbi i dali bi život za njega, a nemožete se suzdržati od preranog uvođenja nekih namirnica??!!

A takođe naglašavam da mnoge stvari koje su naše babe i majke radile, danas kategorički osuđujemo, ali kada je u pitanju ishrana većina se koristi opravdanjem

"PA i nas su pa smo živi i zdravi, i šta nam fali..."

A kada misls da je pravo vreme za uvodjenje namirnica kao što su kravlje mleko i dohrana gustom hranom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dohrana gustom hranom ne pre 6 -og meseca a kravlje mleko ne pre pre godinu dana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni stvarno nije jasno zašto neki roditelji žure sa uvođenjem namirnica kao što su kravlje mleko i dohrana gustom hranom.

Istina je da su naši roditelji, i roditelji naših roditelja preživeli kravlje mleko, i nemora detetu ništa da fali od njega,

ali zašto rizikovati zdravlje mališana koje ste 9 meseci nosili u trbi i dali bi život za njega, a nemožete se suzdržati od preranog uvođenja nekih namirnica??!!

A takođe naglašavam da mnoge stvari koje su naše babe i majke radile, danas kategorički osuđujemo, ali kada je u pitanju ishrana većina se koristi opravdanjem

"PA i nas su pa smo živi i zdravi, i šta nam fali..."

Putpuno se slazem sa tobom! Neke stvari koje su bile dobre u njihovo pa i nase vreme, nisu dobre u vreme nase dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj stav je da nema potrebe zuriti. Mi smo sa dohranom poceli kada je imao 5 i po mjeseci. Sve sam uvodila lagano i pazljivo, bez trke. Kravlje mlijeko sam pocela da mu koristim za spremanje kasica negdje sa 11 mjeseci. Ja mislim na treba biti pazljiv i prije svega treba posmatrati svoje dijete. Mislim da je takodje vazno to da dijete ne moze da iskoristi sve sta treba iz kravljeg mlijeka tj. da mu ono ne moze dati sve ono sto je potrebno za pravilan rast i razvoj. Meni argument da je tako bilo nekada i da su nase babe i ame tako radile nije dovoljno jak.

Procitajte clanak od Dr. Komnenovic, meni su inace njeni savjeti bili puno od pomoci, i njena knjiga mi je dala puno dobrih recepata:

Postoji nekoliko razloga zbog kojih kravlje mleko ne treba uvoditi u bebinu ishranu pre navršenih godinu dana. Najvažniji je taj što bebin digestivni sistem nije u stanju da vari proteine kravljeg mleka.

Koji su još razlozi da se kravlje mleko ne uvodi prerano u bebinu ishranu?

1. Odojčad koja je na kravljem mleku ne uzima dovoljno gvožđa, linolne kiseline i vitamina E, a uzima prevelike količine natrijuma, kalijuma i belančevina. Pošto su molekuli belančevina u kravljem mleku veliki, oni mogu da prolaze kroz crevni trakt nesvareni, izazivajući crevno krvarenje. Ono je nevidljivo golim okom, ali može da bude štetno, zato što dovodi do nedostatka gvožđa i posledične anemije. Kravlje mleko sadrži suviše malu količinu gvožđa, čija je bioiskoristljivost veoma niska.

2. Kod beba koje su sklone alergijama, rano uvođenje kravljeg mleka može da podstakne pojavu alergije.

3. Za odojčad sa genetskom predispozicijom insulin zavisnog dijabetesa, rano uvođenje mleka može da bude "pomažući" faktor.

4. Kravlje mleko sadrži manje linoleinske kiseline. Manjak ove neophodne masne kiseline kod odojčadi može da izazove proliv, ekcem, čak da "pojača" ojed od pelena.

5. Kravlje mleko sadrži manje mlečnog šećera laktoze, u kojoj se nalazi galaktoza, potrebna za izgradnju mijelinskih omotača oko nerava.

6. Vrsta laktoze koja je prisutna u kravljem mleku nije u stanju da u crevnom traktu bebe izgradi čistu kulturu korisnih, bifido bakterija. To omogućava štetnim bakterijama da se slobodno razmnožavaju i stvaraju štetne sporedne produkte.

7. Kravlje mleko sadrži znatno više proteina od majčinog, što izaziva opterećenje bubrega i dovodi do dehidracije. Još je gore davati razblaženo kravlje mleko, jer to može da izazove preterano unošenje proteina u organizam zbog uzimanja velike količine, kako bi se zadovoljila kalorijska vrednost.

Ove promene stvaraju podlogu za infekciju i slabe imuni sistem, posebno kod genetski predisponirane dece.

8. Kravlje mleko sadrži dvostruko više proteina kazeina - koji se duže vari, ima tendenciju zgrušavanja i izaziva konstipaciju (zatvor).

9. U adaptiranoj mlečnoj formuli, protein koji je uzet iz kravljeg mleka je modifikovan - da bi bio svarljiviji. Količine proteina koje su uzete su u manjim koncentracijama nego u kravljem mleku i približno odgovaraju nivou u majčinom mleku. Da bi se popravila svarljivost, obezbedile neophodne masne kiseline i redukovala kontaminacija, mlečna mast je zamenjena biljnim uljima.

10. Kada bebin organizam posle prvog rođendana postane spreman za kravlje mleko, ono će postati njegov dragocen saveznik - sjajan izvor kalcijuma, kao i magnezijuma i vitamina A, značajnih za izgradnju bebinih kostiju i zuba, ali i za regulaciju koagulacije krvi i mišićne kontrakcije. Ako je mleko obogaćeno vitaminom D, to će pomoći telu da lakše apsorbuje potreban kalcijum.

11. Mleko obezbeđuje proteine za rast, ali i ugljene hidrate kao izvor energije.

Uzimanje dovoljnih količina kalcijuma u ovom uzrastu smanjuje rizik od nastanka raznih oboljenja u kasnijem periodu života - hipertenzije (visokog krvnog pritiska), fraktura kostiju...

12. Kada jednom uvedete mleko, neka bude isključivo punomasno. Naime, bebama je potreban visok sadržaj esencijalnih masnih kiselina - koje obezbeđuju važnu energiju za njihov brz rast, a neophodne su za razvoj mozga i mrežnjače oka. Punomasno mleko sa maksimalnim procentom masti je neophodno deci do navršene druge godine života, a posle tog uzrasta se može dati i delimično obrano mleko (dva odsto mlečne masti).

13. Ima mališana koji brzo prihvate kravlje mleko. Ali, pošto ono ima različit ukus i teksturu od majčinog mleka ili formule, neka deca ga teže prihvataju. Zato ga treba uvoditi postepeno. U početku jednom dnevno, i to jedan deo kravljeg mleka i tri dela mleka koje je dete prethodno pilo, pa postepeno povećavati količinu "celog" mleka. Malu količinu mleka takođe možete da pomešate sa cerealijama ili sa čvrstom hranom, na primer, sa pireom od povrća. Mala količina može da bude pomešana sa voćem.

14. Ako dete ipak odbija mleko - ponudite mu puding, sutlijaš, ili milkšejk za užinu. Napravite čorbu sa mlekom umesto sa vodom.

15. Dete u drugoj godini treba da pije od 500 do 700 mililitara punomasnog mleka dnevno. Međutim, više od ove količine nije poželjno, zato što bi se tada smanjio unos druge hrane, posebno one bogate gvožđem i drugim neophodnim nutrijentima.

Blagodeti jogurta

U prvoj godini, bebina glavna hrana bi trebalo da bude majčino mleko ili formula, a kravlje mleko posle navršenih godinu dana. Ali, u uzrastu od oko sedam meseci, mala količina mlečnih proizvoda, pre svega jogurta i sira, predstavlja dobar dodatak bebinoj ishrani.

Jogurt je odlična hrana za stariju odojčad. Bogat je kalcijumom, a od aktivnih bakterija koje su u njemu prisutne, digestivni sistem ima mnogo koristi. To je, takođe, sjajan način da beba u organizam unese mast, koja je veoma potrebna u prvoj godini, pa zato uvek treba dati jogurt sa maksimalnim postotkom masti.

Čak i deca koja imaju intoleranciju na laktozu (nepodnošenje mlečnog šećera), mogu lako da vare jogurt. Laktoza je prilikom pravljenja jogurta promenjena u mlečnu kiselinu, pa se lakše vari. Pod dejstvom mlečne kiseline se menja i struktura masti i belančevina, što omogućava njihovo bolje iskorišćavanje i lakše varenje.

Međutim, ako u porodici postoji opterećenje alergijom na proteine mleka, jogurt ne treba davati pre kraja prve godine života.

Sir je sledeći

Sir je sledeći mlečni proizvod koji se uvodi u ishranu starijeg odojčeta. Bogat je kalcijumom i neophodnim mastima. Može da se posluži kao namaz ili dodatak jelu. Treba početi sa sirevima blagog ukusa i strukture (mocarela, krem sir), a kada se dete navikne na taj ukus, mogu da se uvedu tvrđi sirevi kao parmezan i ementaler.

Prim dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da posle svega sto si ovde napisala, mame ne bi trebalo da imaju nedoumicu kada bebi uvesti kravlje mleko i cvrstu hranu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoj negde sam citala da je neka majka svojoj bebi sa mesec dana davala kravlje mleko a sa dva meseca plazmu! :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.