Kravlje mleko

odgovora

Objavljeno

Stasa pije mleko ujutru i uvece po 210 ml nikakve probleme za sada nema, mlecne proizvode jede sve ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena...grčevi su vjerovatno zbog laktoze...pokušaj da mu daš ovo što mi koristimo...Moja Kravica-bez laktoze.

Nema on vise grceve. To je bila prolazna faza. Dok je sisao nije mu prijalo kravlje mleko. Nije imalo veze sa laktozom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanja za one roditelje koji daju deci kravlje mleko:

Koje kravlje mleko dajete svojoj deci?

Da li se pridrzavate saveta da dete ne treba da popije vise od 500ml dnevno mleka?

Da li se deca posle 2 godine ne bude ranom zorom i traze mleko ili je to individualno?

Pijemo dugotrajno IMLEK mleko, nekad crveno (2,8% mm), nekad zeleno (1,6% mm). a najčešće roze (0,5% mm).

Ne merim koliko popiju.

Mislim da je to invidualno, moja deca su sa 10 meseci prestala (sama) da piju mleko iz flašice i uopšte mleko, i dan danas se bude oko 6:30-7h, a doručak je oko 8-8:30h...sa 18 meseci su (sama) opet počeli da piju mleko iz čaše...do tada sam im pravila sve što može sa mlekom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neda od pre neki dan pije kravicu 3,2AD,uveče pred spavanje.

Preko dana obroci i sisanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka pije mleko ujutru i uvece po 130ml i uvek mu spremim jedan mlecni obrok ili uzinu. Sad sam iscitala sve ispisano i mislim da nema razloga da dete do 2 godine pije AD, malo mi je to preterano. Postujem sve ono sto je Phoenix napisala i verovatno je dosta toga tacno ali krave ne dobijaju kalcijum iz trave (bar ne dovoljno) jer mora da im se dodaje kostano brasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerka je dugo sisala, do 16 meseci, pa neku potrebu za uvodjenjem kravljeg mleka nisam ni imala...prvi put sam joj dala kravlje sa nekih 13 meseci, ono sa 3,2% ml.masti, jer sam tad pocela da joj kupujem kasice sto se prave sa mlekom Do tad sam joj kupovala one kasice sto u sebi imaju adaptirano, a prave se sa vodom.

Sin jos uvek sisa, a takodje mu od mlecnih obroka dajem i Milupine kasice, one sto se prave sa vodom. Kravlje, posle godinu dana! Bilo je xy emisija na tu temu, gde pedijatri natenane objasne zasto ne uvoditi pre, e sad, svako ima pravo da veruje ili ne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka pije mleko ujutru i uvece po 130ml i uvek mu spremim jedan mlecni obrok ili uzinu. Sad sam iscitala sve ispisano i mislim da nema razloga da dete do 2 godine pije AD, malo mi je to preterano. Postujem sve ono sto je Phoenix napisala i verovatno je dosta toga tacno ali krave ne dobijaju kalcijum iz trave (bar ne dovoljno) jer mora da im se dodaje kostano brasno.

U nasem slucaju je bilo potrebno jer kravlje mleko nije podnosio neko vreme. To je bio period odvikavanja od dojenja i kada se odvikao, tj. potpuno prestao da sisa, kravlje mleko mu vise nije predstavljalo problem. U nasem slucaju, to je bilo od 19 do 22 meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajde da malo napišem ovde šta znam o kravljem mleku.

1. Kravlje mleko je savršeno za tele, ali ne i za ljudski organizam. Kako za dečiji, tako i za odraslog čoveka. Naime, čovekov organizam vrlo teško vari mleko (navodno se čaša mleka vari oko 12h), i nešto malo lakše mlečne prerađevine, jer su one več polusvarene.

2. Sadržaj hormona u kravljem mleku je optimalan za kravlji organizam, ne i za naš.

3. O industrijskom mleku neću da govorim, o "dozvoljenom" sadržaju antibiotika (i krave imaju mastitise) i gnoja.

4. Neki od proteina kravljem mleka su prilično škodljivi za ljudski organizam (primera radi, glavni protein kazein se koristi za izradu lepka za drvo, izradu plastike, farbe itd.). O kazeinu ima raznih naučnih studija. Neke dovode u direktnu vezu ADHD poremećaj.

5. Odavno je već poznato da kalcijum iz mleka naš organizam izuzetno teško apsorbuje, a i uopšte, mleko je tek na, recimo, 10.tom mestu po sadržaju kalcijuma u odnosu na druge namirnice - prvenstveno biljne (najviše ga u stvari ima u povrću). Uostalom, i odrasloj kravi treba kalcijum - a ona pase samo travu, pa ga ima dovoljno za svoje king sajz kosti :D

6. Najučestalija alergija (to sam već bila napisala) od svih alergija ukupno registrovanih jeste na proteine kravljeg mleka.

7. Ako je do unosa probiotskih kulutra - njih vrlo lako možemo uneti čiste, kupljene u apoteci, bez balasta mleka.

Meni je ovo lično bilo dovoljno da mleko potpuno izbacim iz upotrebe.

Da se razumemo - ja sam obožavala sireve sa plemenitim buđima i još uvek ih volim, ali kad pomislim na sve ovo gore napisano - izgubim želju da ih jedem.

U tome sam dosledna što se deteta tiče - on ne jede ništa mlečno.

Meni se desi da povremeno nešto pojedem što sadrži nešto od mlečnih proizvoda, ali organizam mi se toliko odvikao od toga da mi uglavnom posle bude muka i vrlo vrlo teško svarim.

Neko je napisao - zašto su glavne namirnice u prodavnicama hleb i mleko? Dodala bih - hleb, mleko i krompir. To su najjeftinije namirnice i dovoljne da čovek preživi. Dakle, da preživi i ništa drugo.

Ovim ne želim nikoga da ubeđujem da kravlje mleko ne valja, samo iznosim drugu stranu medalje. Razumem i podržavam i one koji ga konzumiraju i one koji ne.

Ja sam tek sad skontala da vi ne jedete ama bas nista mlecno. Posto vidim da pises o kravljem mleku, zasto ste iz upotrebe izbacili i npr kozje sireve koji su izuzetno zdravi kao sto je grcka feta samim tim sto njihove koze brte maslinovo lisce itd itd. Zapravo interesuje me zasto svi mlecni proizovodi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja moram da se izjadam na ovoj temi :(. Moj Ogica ni dan danas ne podnosi kravlje mleko, nikako, ni razblazeno, ni ne razblazeno, tacnije cim popije mleko ili pojede nesto sto je spremljeno sa mlekom dobije proliv (prokaki se nakon tog obroka i to je to). Ne reaguje ni na sta drugo mlecno, ni na jogurt, kiselo mleko, pavlaku, sir.... Jedino je mleko problem (i sokici ali njih sve jedno ne pije). On je sada vec veliki i vec sve jede, ponekada bih mu spremila nesto sa mlekom (cokolino, griz...) ali ne vredi, pokusavala sam i uvek je isti ishod :(. Ne znam da li to moze da bude period adaptacije na mleko ili nesto drugo. Jos uvek sisa (ujutru, pred spavanje i uvece) ima uredne obroke i lepo i raznovrsno jede i znam da mu to sto ja hocu nije neophodno ali me opet muci. Veca je kao mala imala problem sa zatvorom kada smo pokusavali da joj uvedemo mleko te smo ostali pri adaptiranom (nije sisala) dok je kasnije odbijala i nije htela da ga pije. Sada ga pije bez ikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama SWAT, jesi li probala kozje mleko? Kako reaguje na njega?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama SWAT, jesi li probala kozje mleko? Kako reaguje na njega?

Nisam :( razmisljala sam o tome da ga nabavim i pokusam ali jos uvek nisam sprovela u delo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja moram da se izjadam na ovoj temi :(. Moj Ogica ni dan danas ne podnosi kravlje mleko, nikako, ni razblazeno, ni ne razblazeno, tacnije cim popije mleko ili pojede nesto sto je spremljeno sa mlekom dobije proliv (prokaki se nakon tog obroka i to je to). Ne reaguje ni na sta drugo mlecno, ni na jogurt, kiselo mleko, pavlaku, sir.... Jedino je mleko problem (i sokici ali njih sve jedno ne pije). On je sada vec veliki i vec sve jede, ponekada bih mu spremila nesto sa mlekom (cokolino, griz...) ali ne vredi, pokusavala sam i uvek je isti ishod :(. Ne znam da li to moze da bude period adaptacije na mleko ili nesto drugo. Jos uvek sisa (ujutru, pred spavanje i uvece) ima uredne obroke i lepo i raznovrsno jede i znam da mu to sto ja hocu nije neophodno ali me opet muci. Veca je kao mala imala problem sa zatvorom kada smo pokusavali da joj uvedemo mleko te smo ostali pri adaptiranom (nije sisala) dok je kasnije odbijala i nije htela da ga pije. Sada ga pije bez ikakvih problema.

Vidis, moj Petar je imao grceve kada popije kravlje mleko sve dok sam ga dojila. Probala sam i u periodu kada je imao samo jedan podoj i imao je grceve. Tek posto je prestao da sisa, mozda jos malo manje od mesec dana sam mu ponovo dala i nije imao problema. Sad ga pije sasvim normalno. Meni je dr. rekla da su dojene bebe ponekad osetljive tj, tesko vare kravlje mleko. Prema tome, ne forsiraj nista dok dojis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam :( razmisljala sam o tome da ga nabavim i pokusam ali jos uvek nisam sprovela u delo.

Kad budeš sprovodila u delo, za početak daj razblaženo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidis, moj Petar je imao grceve kada popije kravlje mleko sve dok sam ga dojila. Probala sam i u periodu kada je imao samo jedan podoj i imao je grceve. Tek posto je prestao da sisa, mozda jos malo manje od mesec dana sam mu ponovo dala i nije imao problema. Sad ga pije sasvim normalno. Meni je dr. rekla da su dojene bebe ponekad osetljive tj, tesko vare kravlje mleko. Prema tome, ne forsiraj nista dok dojis.

E upravo sam o tome i razmisljala da li postoji mogucnost da kravlje mleko teze prihvata iz razloga sto jos uvek sisa i eto izgleda da sam ipak bila u pravu. U savakom slucaju necu ga forsirati jer jos uvek ne planiramo prekid dojenja :). Razresih i tu dilemu a tebi hvala na pomoci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad budeš sprovodila u delo, za početak daj razblaženo.

Da naravno ako budem u prilici da nabavim kozije mlekce prvo cemo pokusati sa razblazenim. Hvala Moon :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana uglavnom pije kozije mlijeko, obožava ga!

Sve u čemu čovjek pretjera štetno je ali mislim da čaša mlijeka dnevno ne može da škodi, radije cu djetetu dati mlijeko nego neki sok - bilo da je gazirani ili iz tetrepaka.

Što se Stefe tiče još je na AD. Jedan dan na vikendici, kada mi je nestalo AD dala sam mu kravlje i nije alergičan ali njegova crijeva nisu baš mogla da provare to mlijeko. Govance mu je katastrofa smrdilo. Kada sam to rekla pedijatrici, došli smo do zaključka da je od tog mlijeka tako da nemam namjeru da mu dajem još neko vrijeme i to je to ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedna naucna emisija o genetici pokazala je da je sposobnost ljudi da piju kravlje mleko jedna od najpozitivnijih genetskih mutacija u istoriji evolucije...

Kada pogledate jedino je covek od svih sisara sposoban da kao odrasla jedinka koristi mleko. (dajemo mleko macki, mada mi koji imamo mace znamo da svaki veterinar kaze da im ne dajemo cisto mleko, nego eventualno kogurt, jer macke ne vare mleko-mada i ta minijaturna sposobnost potice od nas ljudi). Ta mutacija, da je tako nazovem je i jedna od najrasprostranjenijih, jer se vremenom ispostavilo da su ljudi koji su koristili mleko u ishrani duze ziveli, imali kvalitetnije kosti i bili su plodniji, na taj nacin, prirodnom selekcijom danas veliki broj svetske populacije uspesno vari laktozu, sto je po osnovnom sklopu sistema za varenje kod sisara, nemoguce. Do delova sveta gde nije bilo u kulturi ljudi da piju mleko do ove mutacije nije doslo, ali to je svega 15 % stanovnistva... Cinjenica je da danas mnoge namirnice cas dolaze na pozitivnu cas na negatvnu listu, svako danas mora na necemu da doktorira, ali mlecni proizvodi zauzimaju znacajno mesto u piramidi ishrane i ja ih se ne odricem, moje dete vec sad, uz dozvolu pedijatra, koji deli ovo misljenje, koristi mleko i jogurt u kasicama, ne pije ga, jer i dalje sisa.

Tolike generacije zdravih ljudi je zivelo na mleku i mlecnim proizvodima, to mi je uvek neka sigurnost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja deca piju dosta mleka, jogurta, cokoladnog mleka, svega mlecnog. Cak i ovaj mali zvrk koji sisa voli da pije, sto me zacudilo jer dve starije nisu htele da omirisu nista mlecno dok su sisale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je od skoro pocela da pije kravlje mleko umesto AD formule.Pred spavanje po 150ml i samo toliko,sto smatram da je sasvim dovoljno,s'obzirom da jede kajmak,jogurt,sir(samo joj dam krisku u ruku ona gricka kao neki slatkis).Ne smeta joj,vec cini mi se prija,ne preterujemo i mislim da sasvim dovoljno unosi mlecnih proizvoda.

E sad meni samo nije jasno ovo "netolerancija na laktozu".Da li je to samo izmisljena propaganda ili sta...?Dok nije pocelo u medijima ni sama nisam cula za to,zaista.Odakle sad to?

Bebo ako vec volite mleko bilo bi jos bolje da nekako nabavis domace,mozes ga staviti i u zamrzivac u flase i bas moze dugo da stoji,a ne gubi sastav.A domace je oko 2,3 puta jeftinije od preradjenog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je od skoro pocela da pije kravlje mleko umesto AD formule.Pred spavanje po 150ml i samo toliko,sto smatram da je sasvim dovoljno,s'obzirom da jede kajmak,jogurt,sir(samo joj dam krisku u ruku ona gricka kao neki slatkis).Ne smeta joj,vec cini mi se prija,ne preterujemo i mislim da sasvim dovoljno unosi mlecnih proizvoda.

E sad meni samo nije jasno ovo "netolerancija na laktozu".Da li je to samo izmisljena propaganda ili sta...?Dok nije pocelo u medijima ni sama nisam cula za to,zaista.Odakle sad to?

Bebo ako vec volite mleko bilo bi jos bolje da nekako nabavis domace,mozes ga staviti i u zamrzivac u flase i bas moze dugo da stoji,a ne gubi sastav.A domace je oko 2,3 puta jeftinije od preradjenog.

Pravo da ti kazem razmisljam o tome... Moja sveki je kupovala od jedne zene dok su mm i njegova sestra bili mali... Razmisljam i ja da kupujem za Milanu domace mleko, pa da ga kuvam...

A sto se tice propagande, iskreno mnogi ljudi su poceli da "ne vare laktozu" u zadnje vreme ;) Mislim da je negde i stvar autosugestije koje reklame postizu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad meni samo nije jasno ovo "netolerancija na laktozu".Da li je to samo izmisljena propaganda ili sta...?Dok nije pocelo u medijima ni sama nisam cula za to,zaista.Odakle sad to?

Evo mene oduvijek boli stomak od mlijeka...imam grčeve i gasove, tako i moja mama...pa i Filip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da ja ispravim svoje zapazanje, jer mi stvarno nije cilj da nekog uvredim. Ja mislim na ljude koji su zakljucili da im mleko smeta u zadnjih godinu dana, a pre toga savrseno uspesno su ga i pili i varili... Mislim konkretno na pojedince iz mog okruzenja, da me neko ne shvati pogresno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da ja ispravim svoje zapazanje, jer mi stvarno nije cilj da nekog uvredim. Ja mislim na ljude koji su zakljucili da im mleko smeta u zadnjih godinu dana, a pre toga savrseno uspesno su ga i pili i varili... Mislim konkretno na pojedince iz mog okruzenja, da me neko ne shvati pogresno....

Ne moraš ispravljati, pa ništa nije loše napisano.... ;)

Malo ću biti OT...

Kod nekih ljudi se pojavi čir na želucu i mlijeko je jedna od namirnica koja odmah može izazvati

neprijatne simptome...

Ali ima i onih koji se pretvaraju, naravno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pre nedelju dana poceli sa kravljim,ali nikako ne ide.Cak sam ga mesala sa AD,ali nikako nece.Kuvala griz u mleku,kasice..nece!tek je juce i danas poceo da uz dorucak pije,i to iskljucivo iz casice!Popije oko 50-100ml.Inace,ujutru i uvece slabo sada pije AD.Jutros je popio samo 50ml,a sinoc 70.Mozda je to neki period prelaska,pa zato??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pre nedelju dana poceli sa kravljim,ali nikako ne ide.Cak sam ga mesala sa AD,ali nikako nece.Kuvala griz u mleku,kasice..nece!tek je juce i danas poceo da uz dorucak pije,i to iskljucivo iz casice!Popije oko 50-100ml.Inace,ujutru i uvece slabo sada pije AD.Jutros je popio samo 50ml,a sinoc 70.Mozda je to neki period prelaska,pa zato??

Pošto ima godinu dana, ja mislim i da ima veze sa ukusom... Verovatno mu se kravlje ne dopada, jer je nov ukus, i treba strpljenja da se navikne na njega... Polako samo, ako neće nemoj ga siliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.