Kravlje mleko

odgovora

Objavljeno

(Danka E. @ 19.02.2011, 11:38)

Zasto je onda osnovna namirnica kada odemo u prodavnicu hleb i MLEKO.

Zasto vazi da deca pred spavanje popiju casu mleka?

Znaci svi zivimo u zabludi da itekako treba piti kravlje mleko? smile.gif

Ajde da malo napišem ovde šta znam o kravljem mleku.

1. Kravlje mleko je savršeno za tele, ali ne i za ljudski organizam. Kako za dečiji, tako i za odraslog čoveka. Naime, čovekov organizam vrlo teško vari mleko (navodno se čaša mleka vari oko 12h), i nešto malo lakše mlečne prerađevine, jer su one več polusvarene.

2. Sadržaj hormona u kravljem mleku je optimalan za kravlji organizam, ne i za naš.

3. O industrijskom mleku neću da govorim, o "dozvoljenom" sadržaju antibiotika (i krave imaju mastitise) i gnoja.

4. Neki od proteina kravljem mleka su prilično škodljivi za ljudski organizam (primera radi, glavni protein kazein se koristi za izradu lepka za drvo, izradu plastike, farbe itd.). O kazeinu ima raznih naučnih studija. Neke dovode u direktnu vezu ADHD poremećaj.

5. Odavno je već poznato da kalcijum iz mleka naš organizam izuzetno teško apsorbuje, a i uopšte, mleko je tek na, recimo, 10.tom mestu po sadržaju kalcijuma u odnosu na druge namirnice - prvenstveno biljne (najviše ga u stvari ima u povrću). Uostalom, i odrasloj kravi treba kalcijum - a ona pase samo travu, pa ga ima dovoljno za svoje king sajz kosti biggrin.gif

6. Najučestalija alergija (to sam već bila napisala) od svih alergija ukupno registrovanih jeste na proteine kravljeg mleka.

7. Ako je do unosa probiotskih kulutra - njih vrlo lako možemo uneti čiste, kupljene u apoteci, bez balasta mleka.

To je čista propaganda gde se tvrdi da je mleko jako zdravo, da su ljudi koji ga piju zdraviji, plodniji, duže žive i sl. Ranije je bilo generalno "zdravije" i manje zagađeno vreme, pa su ljudi duže živeli i bili zdraviji, ne zahvaljujući mleku, već više verovatno uprkos njemu.

Novija istraživanja (a ne EPP) pokazuju da prevelika konzumacija kravljeg mleka dovodi do deficita kalcijuma u kostima, da izaziva mukus u plućima, kao i da pogoduje razvoju raznih mikroorganizama. Kandida ga recimo obožava. I to je naučna činjenica.

U azijskim zemljama, oko 90% stanovništva ne može da vari mleko, pa ne vidim da imaju problem, sa npr., plodnošću.

"Čaša mleka - čaša zdravlja" je nešto što su nam puštali kao reklamu na TV-u i to je ono što je urezano u svest ljudi.

U krajnjem slučaju, kod kravljeg mleka nije laktoza ta koja je najlošija koliko drugi mlečni proteini izuzetno teško svarljivi i škodljivi, a o kravljim hormonima da ne govorimo.

Kravlje mleko je produkt žlezda krava koje u idealnoj srazmeri sadrže kravlje hormone za malo tele.

Ono što je jako važno naglasiti jeste da čovekov organizam najčešće prestaje da proizvodi enzim koji vari laktozu (koju sadrži i majčino mleko, razume se) između druge i pete godine! Nakon toga, zaista je upitno da li gurati u sebe namirnicu koju vrlo teško varimo i nije kompatibilna sa našim organizmom.

Meni je ovo lično bilo dovoljno da mleko potpuno izbacim iz upotrebe.

Da se razumemo - ja sam obožavala sireve sa plemenitim buđima i još uvek ih volim, ali kad pomislim na sve ovo gore napisano - izgubim želju da ih jedem.

U tome sam dosledna što se deteta tiče - on ne jede ništa mlečno.

Meni se desi da povremeno nešto pojedem što sadrži nešto od mlečnih proizvoda, ali organizam mi se toliko odvikao od toga da mi uglavnom posle bude muka i vrlo vrlo teško svarim.

Neko je napisao - zašto su glavne namirnice u prodavnicama hleb i mleko? Dodala bih - hleb, mleko i krompir. To su najjeftinije namirnice i dovoljne da čovek preživi. Dakle, da preživi i ništa drugo.

Ovim ne želim nikoga da ubeđujem da kravlje mleko ne valja, samo iznosim drugu stranu medalje. Razumem i podržavam i one koji ga konzumiraju i one koji ne.

plodovi zemlje i ducka77 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Phonix.

Ja se slazem sa svim navedenim,ali nekako nebi mogla zamisliti svoj jelovnik i jelovnik svoga deteta bez mlecnih proizvoda.

Zanima me kako detetu nadoknadjujes kalcijum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me kako detetu nadoknadjujes kalcijum?

od voća Ananas

od povrća Patlidžan, Cvekla, Rukola

od začina Susam, Peršun

Ovo su samo neki

Ubeđena sam da je Phoenix negde na forumu ispisala ali sad definitivno ne mogu da nađem i gde :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

od voća Ananas

od povrća Patlidžan, Cvekla, Rukola

od začina Susam, Peršun

Hvala Ana,nisam znala da i u vocu ima kalcijum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam znala mnooooogooooo što šta dok nisam "srela" Phoenix ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Phonix.

Ja se slazem sa svim navedenim,ali nekako nebi mogla zamisliti svoj jelovnik i jelovnik svoga deteta bez mlecnih proizvoda.

Zanima me kako detetu nadoknadjujes kalcijum?

Pitanje ti je pogrešno - kalcijum je potreban organizmu, ali kao što sam napisala već, iz mleka se on vrlo vrlo malo usvaja, tako da i ti svom detetu "nadoknađuješ" kalcijum drugim namirnicama.

Sve što je Ana napisala plus brokoli, cvekla, celer itd.. Ima ga u gotovo svom povrću, manje ili više.

PS. Meni nije bilo jako teško da zamislim, jer ni ranije nisam puno jela, ali svakako neka jela su sadržala. Sada ih ili pravim izmenjeno ili ih ne pravim.

Zaista mi ne nedostaje recepata bez mleka. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PS. Ana je podebljala susam jer je on prvi na spisku po sadržaju kalcijuma, ali naravno, po jedinici mere, što će reći - ne može se baš puno pojesti. Međutim, par kašika taan-a dnevno može.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno Phoenih postujem,samo meni je to fascinantno..... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao sta cu sve saznati, ali bez obzira na sve mi nemozemo zamisliti nas jelovnik bez mlecnih proizvoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kravlje mleko sam pocela kroz kasice da joj uvodim sa 10meseci (pre toga je ruckala sir, kis.mleko, pavlaku, pila jogurt) ali za mleko nam je pedijatar savetovao da sacekamo godinu. Lagano smo uvodili sve vecu kolicinu krav.mleka u kasice, zatim obrok-keks i mleko i juce sam joj prvi put dala krav.mleko u flasici. Vise puta je krenula da pije mleko-misleci da je Humana (koju obozava) i ubrzo bi bacila flasicu. Razlika je ocigledna. Bila je zbunjena i nije htela da popije vise od 5ml kravljeg za to vreme koje sam joj nudila... Ostavila sam flasicu da stoji na stolu. S vremena na vreme bi pokazala prstom na flasicu i trazila da pije, ali cim okusi baci flasicu sa strane i nastavi sa igrom. Pokusacu i danas na isti nacin...

Nisam napisala da moje dete ne pije nikakvu tecnost sem Humane-ponekad popije sokic, ali u poslednje vreme i to izbegava. Ne znam kako da je nateram da popije tecnost t123004.gif t123018.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DOMACE krawlje nerazblazeno mleko moji su pili sa po 6 meseci.... jer ako ga razblazis detetu na neki nacin dajes wodu.... nista im nije falilo narawno mleko sam uzimala od prowerenih ljudi sweze pomuzeno pa kuwano kuci u serpi samo za mleko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam kako da je nateram da popije tecnost t123004.gif t123018.gif

Ni nakoji ;)

I mi imamo taj problem mada ova moja hoće sok ali ja joj retko kad dajem a voda je uvek na stolu i nudim joj uvek par minuta pred obrok. Nekad hoće nekad neće. U toku zime daj bože da je pila i 20ml dnevno Ali mi se čini da sad popije malo više pa se nadam, do leta, da će piti "normalno". Mislim da će početi da pije kada bude bilo potrebe za njen organizam. (bar je tako nutricionista navela) u svakom slučaju u maju mesecu idemo na vakcinaciju pa ću ponovo pitati nutricionistu za vodu, naravno javljam. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja joj stalno nudim vodu, mleko, sok, ali ona ne zeli ni da okusi sta je u flasici. Mozda kad pocne vecu kolicinu soli da rucka-pocne i vodu da pije...k2723.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima :)

Zanima me,da li prokuvavate kravlje mleko ... od nekih sam cula da se to radi,od nekih ne,pa sam skroz zbunjena :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne, niti sam ikada. Ja koliko znam prokuhava se tek izmuženo kravlje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam znala mnooooogooooo što šta dok nisam "srela" Phoenix ;)

Uuuuuuuu a šta sam ja svašta pametno od nje čula i naučila i primenila....uh zlatna joj je svaka reč :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prilikom istraživanja po netu, pročitala sam jednu zanimljivu konstataciju od dr Richtera: Kravlje mlijeko je za tele, a majčino za dijete!

Ovo sam i ja čula od našeg prof.Minića sa instituta za majku i dete......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajde da malo napišem ovde šta znam o kravljem mleku.

1. Kravlje mleko je savršeno za tele, ali ne i za ljudski organizam. Kako za dečiji, tako i za odraslog čoveka. Naime, čovekov organizam vrlo teško vari mleko (navodno se čaša mleka vari oko 12h), i nešto malo lakše mlečne prerađevine, jer su one več polusvarene.

2. Sadržaj hormona u kravljem mleku je optimalan za kravlji organizam, ne i za naš.

3. O industrijskom mleku neću da govorim, o "dozvoljenom" sadržaju antibiotika (i krave imaju mastitise) i gnoja.

4. Neki od proteina kravljem mleka su prilično škodljivi za ljudski organizam (primera radi, glavni protein kazein se koristi za izradu lepka za drvo, izradu plastike, farbe itd.). O kazeinu ima raznih naučnih studija. Neke dovode u direktnu vezu ADHD poremećaj.

5. Odavno je već poznato da kalcijum iz mleka naš organizam izuzetno teško apsorbuje, a i uopšte, mleko je tek na, recimo, 10.tom mestu po sadržaju kalcijuma u odnosu na druge namirnice - prvenstveno biljne (najviše ga u stvari ima u povrću). Uostalom, i odrasloj kravi treba kalcijum - a ona pase samo travu, pa ga ima dovoljno za svoje king sajz kosti :D

6. Najučestalija alergija (to sam već bila napisala) od svih alergija ukupno registrovanih jeste na proteine kravljeg mleka.

7. Ako je do unosa probiotskih kulutra - njih vrlo lako možemo uneti čiste, kupljene u apoteci, bez balasta mleka.

Meni je ovo lično bilo dovoljno da mleko potpuno izbacim iz upotrebe.

Da se razumemo - ja sam obožavala sireve sa plemenitim buđima i još uvek ih volim, ali kad pomislim na sve ovo gore napisano - izgubim želju da ih jedem.

U tome sam dosledna što se deteta tiče - on ne jede ništa mlečno.

Meni se desi da povremeno nešto pojedem što sadrži nešto od mlečnih proizvoda, ali organizam mi se toliko odvikao od toga da mi uglavnom posle bude muka i vrlo vrlo teško svarim.

Neko je napisao - zašto su glavne namirnice u prodavnicama hleb i mleko? Dodala bih - hleb, mleko i krompir. To su najjeftinije namirnice i dovoljne da čovek preživi. Dakle, da preživi i ništa drugo.

Ovim ne želim nikoga da ubeđujem da kravlje mleko ne valja, samo iznosim drugu stranu medalje. Razumem i podržavam i one koji ga konzumiraju i one koji ne.

Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ...sve je lepo objašnjeno i mislim da niko ne može da 'pobije' ništa od ovog...nažalost :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene mm stalno zeza sto volim i spremam neke biljcice. Ja i deca to jedemo, njega ne bih mogla naterati da pojede spanac ili zelje nema sanse. A eto nikad se nebih setila ovo za kravu, pa odakle ona dobija kalcijum a ne pije mleko. Ali ja ipak obozavam i mlecne proizvode. :D Phoenih odoh da ti dam neke zvezdice :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i moje iskustvo, mozda nekom pomogne... moja mala je sisala do 3 meseca, tad mi je nestalo mleko, presli smo na ad, ali je ona pila manje od najmanje kolicine za novorodjencad. dobijala sam nervne slomove, menjala vrste mleka ali nista nije pomoglo. vodu je tamanila. onda je doslo vreme za cvrstu hranu, a i to je kod nad tesko islo, odbijala je i to, sve sam joj kroz zatvoren usta gurala... napredovala je minimalno, i sve to mi je tesko padala. htela sam da predjem na kravicu, ali kad sam procitala sve o tome, odustala sam... zube nije imala do 10 i po meseci, niti su izbijali, tako da nije odbijala zbog toga. kada je imala nesto vise od 9 meseci, na redovnoj kontroli nam je pedijatar rekla da mozemo da predjemo na kravicu 2,8, i da kuvam mleko. od tada moja mala je pocela da pije po 250 ml i da jede jako lepo, i napokon pocela lepo da napreduje, ojacala je i zivnula. pre toga je jela pavlaku, a mleko kravlje sam joj ubacivala po nekad u kasice od 6. meseca. sad hoda i svasta nesto zna :) pije i vodu i sokice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad mi drage mame recite sta da radim...Bebac uskoro puni godinu dana i drugarica mi je savetovala da mu umesto jednog ad mlecnog obroka(pije ujutru i pred spavanje) uvedem kravlje mleko pomesano sa Nestle Lactoplus(vrsta kakao napitka sa potrebnim vitaminima za dete).

Bebac je jedno vreme reagovao na mlecne proizvode ali vise ne,a kravlje mleko mu jos nisam davala.

Znam da kravlje mleko nije toliko bitno u ishrani ali ipak se pitam da li da probam ili da mu i dalje dajem ad mleko a jela da spremam sa kravljim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam malo posle prvog rodjendana pocela sa kravljim mlekom. nisam htela ranije, do 8meseci je sisao, posle smo prehli na humanu i onda sam cekala da se vratimo sa odmora pa sam presla na kravlje. moje dete nije osetilo nikakvu promenu kako smo prelazili sa jednena drugu i trecu opciju, tj mi nismo primetili nista kod njega. lepo je prihvatio bez problema humanu pa i kravlje posle. sad samo uvece pije mleko pred spavanje i uvek stavim nesto, da li je to malo rizolino, keksolino, neskvik.. tek toliko da ima nesto, mozda ne bih trebala ali stavim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako smo svi procitali da je kravlje mleko za tele :lol: , a ne za dete...ja izjavljujem da je moje dete telence :P . Dakle, taj od kako je poceo da pije kravlje mleko, ne zna koliko mu je dosta. B)

Pitanja za one roditelje koji daju deci kravlje mleko:

Koje kravlje mleko dajete svojoj deci?

Da li se pridrzavate saveta da dete ne treba da popije vise od 500ml dnevno mleka?

Da li se deca posle 2 godine ne bude ranom zorom i traze mleko ili je to individualno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iako smo svi procitali da je kravlje mleko za tele :lol: , a ne za dete...ja izjavljujem da je moje dete telence :P . Dakle, taj od kako je poceo da pije kravlje mleko, ne zna koliko mu je dosta. B)

Pitanja za one roditelje koji daju deci kravlje mleko:

Koje kravlje mleko dajete svojoj deci?

Da li se pridrzavate saveta da dete ne treba da popije vise od 500ml dnevno mleka?

Da li se deca posle 2 godine ne bude ranom zorom i traze mleko ili je to individualno?

1. Imlek - kravica, 3,2% mm (ili 2,8% mm). U poslednje vreme se izbezobrazila i samo traži milk šejk (vitalino).

2. Ne :lol: :lol: :lol: .

3. Kako kad, to je individualno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

2. Ne :lol::lol::lol:

:lol::lol: ali do suza sam se nasmejala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.