Da li su vaša deca poslušna

odgovora

Objavljeno

Ponosna sam na vas! :rolleyes:

Bravo za Mihu! :*

Hvala, drage moje! :wub:

Danas je vec pravio male probleme, plakao je jer su mu rodjaci imali trotinet i autic, a mi njemu nismo povezli nista... Tako da sam utrcala u prvu kinesku radnju i kupila mu loptu... Uskoro od njih necemo moci hodati po stanu, toliko ih imamo. <_<

Inace, sto se tice njegove povremene neposlusnosti, primijetila sam da mm ima kraci fitilj od mene, a mislila sam da ce biti obrnuto. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako da sam utrcala u prvu kinesku radnju i kupila mu loptu...

Inace, sto se tice njegove povremene neposlusnosti, primijetila sam da mm ima kraci fitilj od mene, a mislila sam da ce biti obrnuto. :unsure:

:lol: :lol: Eto kako smo nepredvidivi. I mame i tate. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: Eto kako smo nepredvidivi. I mame i tate. ;)

Upravo tako... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ''mlada'' mama sa popriličnim brojem godina (44), moj suprug je stariji od mene 9 godina i ovo mu je drugi brak. Zajedno imamo devojčicu od 16 meseci. Imamo i zajednički problem. Nikako se ne slažemo oko vaspitanja deteta. Ja sam vrlo liberalna i kod mene je sve dozvoljeno. Moje dete može da radi sve što hoće osim stvari koje recimo mogu da ga povrede. Napr. da uzima nož, da pipa šporet koji je uključen, vruću peglu i sl. Može da jede kad hoće (srećom te nije probirljiva, pa jede sve), može da spava kad hoće, može da pretura po maminoj tašni, da briše prašinu zajedno sa mnom itd. Uglavnom sve joj dozvoljavam. E tu nastaje problem. Tata smatra da joj previše povlađujem i da se ona ponaša bezobrazno. Posebno je problem kada sednemo za ručkom pa joj ja dam kašiku ili viljušku. Tada ona obožava da čeprka po činiji za salatu i naravno prosipa i baca hranu oko sebe. Meni nije to baš simpatično ali smatram da ona na taj način uči kako se koristi pribor, pa je pustam da radi šta hoće. I tako, primera imam bezbroj ali da vas ne gnjavim time. Problem je što tata onda viče, brani joj da radi nešto što ja dozvoljavam, ona počne da plače a ja onda krećem u raspravu sa suprugom. Smatram da svako dete treba da se razvija ''prirodno'', da samo uči i da treba da bude radoznalo. Jer dete nije životinja pa da ga dresiram, kad ja kažem ''sedi'' ono sedne, kad kažem ''legni'' ono legne, niti je dete u zatvoru pa mora da poštuje satnicu sad se jede a sada se spava. Molim vas ako imate slična iskustva javite se a ako i ne bar sam se izjadala nekome. Pokušala sam sa drugaricom ali je ona mišljenja da dete treba tući (apsolutno sam protiv toga) i da ako joj sada dozvoljavam sve kasnije će mise to obiti o glavu.

P.S. Nadam se da sam na pravoj temi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sally...omašila si temu...ovo je do godinu dana... :P

Šalim se...bogami, ni ja se ne slažem sa tvojim metodom...ali u principu ne činiš ništa pogrešno..kako je vaspitaš takva će biti... :)

Pozz i dobro nam došla na forum... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Sally, tema je zanimljiva i ne sumnjam da ćeš dobiti puno saveta. Kuckam sa mob, pa ću biti kratka: ja sebe ne smatram mnogo popustljivom, ali za sada su mom sinu zabranjene samo opasne stvari. Mislim da ti je ćerka mnogo mala da bi bilo: Sedi lepo i jedi salatu... Kako dete raste, postavljaju se granice, i to one kojih može da se pridržava... Tako smo radili i sa ćerkom i ona je "ispala" super. Ne može dete od 2 i 9 god da bude na isti način poslušno. A zapravo imam sreće jer suprug i ja imamo iste stavove oko vaspitavanja. A to za batine, ne znam kako bih komentarisala, da li bi neko STVARNO tukao jedoipogodišnje dete?! Ako nisi čitala, najtoplije preporučujem knjigu Zorana Milivojevića Mala knjiga za velike roditelje, super je i vredi svaku paru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sally mislim da ne grešiš u vaspitanju, ali isto tako mislim da treba da sedneš sa mužem i da kompromisno nađete zajedničke smernice za vaspitavanje vaše devojčice. Jer najgore je za nju (koja već sve razume) da gleda kako se svađate oko njenog vaspitanja, a još će biti gore kad nauči da manipuliše vašim neslaganjem u vaspitanju. Roditelji treba da budu na jednoj strani, neka to ne bude ni skroz tvoja, ni skroz njegova, ali vaša strana treba u najboljem interesu vaše kćerke da bude jedna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miša je poslušan...onako...mislim da ima mali bezobrazni pogled koji utvrđuje granice. I mislim da moj dečak od godinu i tri meseca je jedan mali zreli prevarant koji ima svoje male ciljeve do kojih iznalazi neka zaobilazna rešenja kada zna da su mu načelno ti mali ciljevi zabranjeni. Ali kad vidi da je prigustilo sluša SVE. Kad čuje da sam skroz ozbiljna u zabrani, i po mom glasu kad oseti da je on u opasnosti ako ne posluša onda sluša i radi tačno šta i kako treba. Zato mi je mnogo sumnjiv, u smislu...oni su mali...ne znaju oni to...khmmm :ph34r: :ph34r: :ph34r::wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Sally, tema je zanimljiva i ne sumnjam da ćeš dobiti puno saveta. Kuckam sa mob, pa ću biti kratka: ja sebe ne smatram mnogo popustljivom, ali za sada su mom sinu zabranjene samo opasne stvari. Mislim da ti je ćerka mnogo mala da bi bilo: Sedi lepo i jedi salatu... Kako dete raste, postavljaju se granice, i to one kojih može da se pridržava... Tako smo radili i sa ćerkom i ona je "ispala" super. Ne može dete od 2 i 9 god da bude na isti način poslušno. A zapravo imam sreće jer suprug i ja imamo iste stavove oko vaspitavanja. A to za batine, ne znam kako bih komentarisala, da li bi neko STVARNO tukao jedoipogodišnje dete?! Ako nisi čitala, najtoplije preporučujem knjigu Zorana Milivojevića Mala knjiga za velike roditelje, super je i vredi svaku paru.

Najpre hvala od srca i tebi i svima na savetima. Lepo si rekla da je mnogo mala da bih joj ja postavljala neke granice. Smatram da će kako raste tako i da sazreva i samim tim da shvati šta treba a šta ne treba da se radi. TJ naučiće se (valjda) lepom ponašanju. Što se tiče moje drugarice, ona je istukla svog sina kada je imao dve godine (sada ima 7) i kaže da je dobro zapamtio batine. Tako mi je ona na osnovu ličnog iskustva toplo preporučila batine, ali to je valjda ono, lako je vaspitavati tuđu decu. Hvala na preporuci za knjigu, nisam je čitala ali obećavam da hoću.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sally, mislim da je u toj dobi deteta moguće govoriti samo o nekoj uslovnoj poslušnosti, jer dete tad intenzivno istražuje, želi sve da dotakne, uzme, zabavlja ga kad nešto ispusti, razbije i sl. a svakako ga zabavlja i ako se roditelji zbog toga nerviraju. Još je ona mala da bi razumela neko filozofiranje kako nešto ne treba da radi jer nije lepo i sl, no kako bude starija neke se granice trebaju lagano postavljati, bar to je moj stav. Negde sam čitala da deca već posle 6. meseca počinju polako i manipulativno da plaču, tj. da plač tada već ne mora biti znak nezadovoljene potrebe, a kako su starija veštija su u tom manipulisanju, ako tako može da se nazove. Slažem se da ako se ti i suprug ne složite oko njenog vaspitanja da bi mogla vrlo brzo početi to da obilato iskorištava, ma koliko se tebi činilo da je mala i da ništa ne zna :rolleyes: No sve su to dečija posla i nije ništa nenormalno, zato je bolje da se ti i suprug oko toga mnogo ne nervirate, samo morate biti složni. Sva deca imaju periode kad su nemogući, neka pre neka kasnije.

Moje dete je još malo i nije počelo još uvek sa tim "ispadima", no muž i ja imamo stav da dete ne treba ograničavati u istraživanju dok god to ne ugrožava njegovu bezbednost ili podrazumeva namerno uništavanje stvari po kući. Onda treba reagovati primereno uzrastu deteta, ali da mu se jasno stavi do znanja da neke stvari nisu dozvoljene i da će ako uradi nešto što ne treba, snositi posledice. Naravno pod tim ne podrazumevam uskraćivanje detetu osnovnih potreba, a još manje batine, ima i drugih načina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sally, mislim da je u toj dobi deteta moguće govoriti samo o nekoj uslovnoj poslušnosti, jer dete tad intenzivno istražuje, želi sve da dotakne, uzme, zabavlja ga kad nešto ispusti, razbije i sl. a svakako ga zabavlja i ako se roditelji zbog toga nerviraju. Još je ona mala da bi razumela neko filozofiranje kako nešto ne treba da radi jer nije lepo i sl, no kako bude starija neke se granice trebaju lagano postavljati, bar to je moj stav. Negde sam čitala da deca već posle 6. meseca počinju polako i manipulativno da plaču, tj. da plač tada već ne mora biti znak nezadovoljene potrebe, a kako su starija veštija su u tom manipulisanju, ako tako može da se nazove. Slažem se da ako se ti i suprug ne složite oko njenog vaspitanja da bi mogla vrlo brzo početi to da obilato iskorištava, ma koliko se tebi činilo da je mala i da ništa ne zna :rolleyes: No sve su to dečija posla i nije ništa nenormalno, zato je bolje da se ti i suprug oko toga mnogo ne nervirate, samo morate biti složni. Sva deca imaju periode kad su nemogući, neka pre neka kasnije.

Moje dete je još malo i nije počelo još uvek sa tim "ispadima", no muž i ja imamo stav da dete ne treba ograničavati u istraživanju dok god to ne ugrožava njegovu bezbednost ili podrazumeva namerno uništavanje stvari po kući. Onda treba reagovati primereno uzrastu deteta, ali da mu se jasno stavi do znanja da neke stvari nisu dozvoljene i da će ako uradi nešto što ne treba, snositi posledice. Naravno pod tim ne podrazumevam uskraćivanje detetu osnovnih potreba, a još manje batine, ima i drugih načina.

U potpunosti se slažem sa tobom. Decu ne treba sputavati sve dok to ne ugrožava njihovu bezbednost. A granice ćemo polako postavljati kako bude rasla. I u pravu si kada kažeš da iako mi se čini da je mala i da ne razume ipak ponekad primećujem da me ona razume.

Sa suprugom ću razgovarati da moramo da zauzmemo isti stav i da joj treba dati slobodu. Na bih volela da moje dete sutradan ima neko strahopoštovanje prema meni odn. nama pa da recimo počne da krije neke stvari od nas ili da nas laže. Želim otvoren odnos, naravno ne bih da joj budem drugarica, jer ja sam joj ipak majka a to ne znači da mora da strahuje od mene. Možda je ovo moje razmišljanje preuranjeno a s druge strane možda i nije. I ja bih da budem ''najbolja'' mama na svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Elena je dosta poslusna ako tako mogu reci, zna da bude tvrdoglava u nekim situacijama ali jednostavno to je ona, inace ovako je dobra a u gostima pu pu pogotovo dobrica mamina :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Luna je neposlusna... Ali polako stajemo i tome na rep. Danas mi je mm rekao da sam kao tiranin, jer sam joj, dok je nesto bzvz histerisala, brojala do 3 i onako strogo je gledajuci pokazala prstom na sobu, i ona je sama otisla da se smiri. Puno mojih napora se udvostrucuje zato sto je on previse popustljiv. S jedne strane ga i razumem jer je on snjima stvarno malo u toku dana, ali me to sve i umara, sto moram da izigravam dezurnu vesticu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.