Kolačići

odgovora

Objavljeno

Jok...šta je to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jučerašnji letnji kolačić:

100g maslaca (izvadite iz friž.bar pola sata pre spremanja)

2 jaja

200g brašna

1 prašak za pecivo

250g šećera

3 vanilin seć.

500g (mereno sa košticama) kajsije ili drugog letnjeg voća (npr. šljive su idealne)

malo šećera u prahu za posipanje

mleka

jogurta

Priprema:

Izradite maslac (5 min. na 1.,5.min na 2.,5min. na 3.brzini po pravilu),dodate 2 jaja i dobro izradite mikserom.Brašno dobro izmešate sa pp i dodate smesi,izmiksate,dodate sećer i dok miksate dolivate mleko i jogurt(neka bude pola-pola) dok ne dobijete smesu malo gušću od smese za palačinke.Obložite papirom za pečenje tepsiju i ulijete smesu,pa od gore ređate voće(narafno oprano,bez koštice).Pečete u rerni oko 25min. na 200 C.(svaka rerna je drukčija,proveravajte uvek!)

Thats all,malo posla puno užitka,sinoć spremljeno jutros nestalo. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jok...šta je to?

Izvinjavam se-glazirane... :)

Ljubičice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja ću ti odgovoriti.... čokoladu ne topiš samu, već staviš mleko, maslac i čokoladu i po mogućstvu topiš na pari, tako bude tečna, pa možeš glazure da praviš :D

Da,da,tako..negde sam procitala,ali ne znam tacno gde,da moze i malo slatke pavlake da se stavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i od mene koji recept...

CIMET TORTICE

kesica cimeta

kesica vanilin secera

kesica praska za pecivo

1 casa(od jogurta) iseckanih oraha

1/2 case ulja

2 case brasna

1 casa vode

1 casa secera

sk kakaa

3 sk pekmeza od sljiva

Sve ovo dobro izmutiti u vecem sudu,i sipati u veci podmazan i pobrasnjen pleh i peci pola sata na 150-180C.

Gotovu koru dok je jos topla premazite tankim slojem pekmeza od sljiva(oko 2-3kasike),pa e isecite na kocke.Kad se prohladi,prelijte glazurom od bele cokolade i ukrasite po zelji.

Provereno i jako ukusno,a lako se pravi.

Prijatno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AMERICKE PALACINKE

1 jaje

1.5dcl mleka

2 kasike istopljenog mlecnog margarina

To umutiti,pa dodati:

150gr brasna

2 sk secera u prahu

1/3 sk soli

kk praska za pecivo

Umutiti da se dobije gusta smesa za palacinke,sipati malo u tiganj i kutlacom napraviti oblik male palacinke,precnik oko 10cm.Brzo se pece,pazite da vam ne zagori.

Od ove kolicine sastojaka ispadne oko 6-7palacinki.MM i moj sin ih vole,a ja sam vise za nase tanke palacinke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo recept za sampitu,mojoj mami uvek uspe,ja sam jednom davno probala i nije mi uspelo i od tad se nisam usudila da je opet pravim.

Kora:

10zumanaca

8kas.secera

7kas.mleka/vode

3kas.ulja

8kas.brasna

1 prasak za pecivo

Peci u podmazanom i pobrasnjenom plehu

Fil:

10belanaca

1kg secera

Umutiti belanca sa 5kasika secera i u to polako dodavati vruc uspinovan secer nerpestano muteci.(ostatak od kg secera uspinovati sa 15kasika vode,i kuvati 15min od kad provri)

Glazura:

Cokoladu istopiti sa 10kasika vode i malo ulja,pa vrelom cokoladom preliti sampitu.

Prijatno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

COOKIES (kukiz)

200gr brasna

200gr secera u prahu

100gr putera/margarina

100gr seckane cokolade za kuvanje

100gr seckanih oraha

1 jaje

sve se zamesi zajedno(bez posebnog reda i obrade,samo se muti)masa je gusta i odmah se prave LOPTICE .Pravite ih male jer se one u rerni SPUSTE I NARASTU,pa ih redjajte na podmazan pleh(ja stavim i papir za pecenje) i na udaljenosti od par cm jednu od druge.pece se na 180 C oko 15 minuta.

KKUGLICE SE SPUSTE I NARASTU,KOLACICI OTVRDNU KAD SE IZVADE IZ RERNE PA NEMOJTE CEKATI DA U RERNI OTVRDNU,VEC KAD VIDITE DA SU SE KUGLICE SPUSTILE I NARASLE-GOTOVO JE.

Pravila danas,super su,brzo se naprave i ukusni su.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove sam kolacice pravila za slavu...

ZERBO TROUGLOVI

KORA:

4 belanceta

120g secera

150g mlevenih oraha

PRELIV:

200gr secera

FIL:

4 zumanceta

125g secera

125g putera

50g rendane cokolade

UKRASAVANJE

po stangla rendane bele i crne cokolade

Umutiti cvrst sneg od belanaca postepeno dodajuci secer,na kraju umesati orahe,peci 15min na 180C,izvaditi i ostaviti da se ohladi u plehu.

Uspinovati secer na tihoj vatri(da se ne bi jako zgusnuo) i preliti preko kore koju ste izvadili na tacnu,i preseci na pola.

Na pari skuvati krem od zumanaca i secera,pa kad se ohladi dodati umucen puter i rendanu cokoladu.Nafilovati koru,prekriti drugom i nju premazati filom,i posuti rendanu crnu i belu cokoladu.Moze se seci na kocke,trouglove,a ja sam je koristila kao tortu.

RUM SALAMICA

TESTO

130g secera u prahu

130g mlevenih oraha

1 belance

pola kasike kakaa

kasika ruma

FIL

1 tvrdo kuvano zumance

100g secera u prahu

100g putera

kasika ruma

Zamesiti testo,pa ga razviti na kesi ili foliji.Puter umutiti penasto sa secerom,dodati rum i propasirano zumance,pa filom premazati koru i uviti u rolat,ostaviti na hladnom da se stegne.

ROLAT SA RATLUKOM

130g secera u prahu

130g mlevenih oraha

1 belance

pola kasike kakaa

kasika ruma

FIL

kutija ratluka(izmesiti pa oblikovati valjak)

Zamesiti testo pa ga razviti na kesi ili foliji,staviti valjak od ratluka,uviti u rolat,i ostaviti da se susi 1-2dana pre sluzenja.

MOKA STAPICI

125g mlevenih oraha

100g secera

malo ekstrakta vanile

malo brasna

malo prcedjene jake crne kafe ili instant kafa

secer u prahu(za posipanje)

DEKORACIJA

50g posne cokolade

kasicica ulja

kasika vode

Promesati orahe sa ostalim sastojcima,pa izruciti na radnu povrsinu posutu secerom u prahu,razviti pravougaonik debljine prsta,pa nozem,koji stalno umacete u vrucu vodu,secite stapice,poredjajte u podmazan pleh(najbolje na pek-papir) i pecite 7-8min na 160C.Cokoladu otopiti sa uljem i vodom,pa kasikom sipajte s visine u tankom mlazu preko ispecenih stapica.

Sve je jako ukusno,pravila sam jos i cimet tortice,recept je u kolacicima.

Prijatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

My Heart, kad mogu da se dovezem do tebe...? :) Na kolače.

Stalno spremaš te slatkice i veruj da mi je krenula voda na usta...

Mmm, njam, njam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

My Heart, kad mogu da se dovezem do tebe...? :) Na kolače.

Stalno spremaš te slatkice i veruj da mi je krenula voda na usta...

Mmm, njam, njam...

Kad god hoces...ja jako volim slatko(cokolada,torta,sitni kolaci..),ali mm ne voli,pa se uglavnom ja razvalim da ne bih bacala... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IVANCICEEEEEEEEEEEEE...hajmo na tanane...

eh sada...sta mi nije jasno...Fil???jel mislis litar i po mlijeka???jel se prvo mlijeko skuha pa se onda doda brasno secer i zumanci???jel se treba brasno secer i zumanci prvo umutiti pa onda istresti u mlijeko,ili sve zajedno umutiti pa kuhati???i koliko grama ima ovaj tvoj margarin??? i jel mislis na tecni margarin ili onaj tvrdi za kolace???

i da li se isplati ovo praviti???izgleda pravo fino i ukusno,ali da li je zaista ukusno???

Mama mazo...skuhaš mlijeko, a žumance razmutiš sa brašnom(odvoji malo hladnog mlijeka da možeš to razmutiti), onda to saspeš u vruće mlijeko.

Ima jedna anegdota sa mnom, kada sam tek učila praviti kolače, nađem ovakakv recept i razbijem jaja u vrelo mlijeko, a ono se odmah stvrdnulo žumance...i pliva gore.

Vjerovatno se radi o klasičnom margarinu, 250 grama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivancice na kolacice...arg-dator.gif

Evo meeee....

Cico skuva se pola litre mleka, sklonis sa vatre.

U to dodas umucena zumanca, brazno i secer sa malo vode.

Stavis sve u jednu ciniju,pa mikserom smuckas da mozes da zakuvas u mleku.

Kuva se ko pudnig par minuta da se zgusne.

Kad se dobro ohladi, umutis 250gr / to je jedan ceo / margarin, pa u to dodas fil od zumanaca.

Sve to sipas preko kore, pa odozgo slag.

ZA koru 2 dl mleka da vri, pa tako vrelo mleko prelijes preko kore cim je izvadis iz rerne.

Ja taj kolac ne stavljam na posluzavnik, nego u pleh u kome pecem ostvim da se prelivena kora ohladi.

Onda stavim fil i slag, pa posle secem i vadim kolac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

smiley_movie_clint_eastwood.gif

Sto...??? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

glad-smiley_142582552.jpg....hvaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaala....sutra javljam kakav je ispao,,,ako stignem....pubiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimkiss_smiley_147387419.gif

i sad se idi mazi sa bebacom...

kiss_smiley_147387419.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama mazo, javi kakav ispao kolač... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hej draga,,,onaj dan mi je bila frka...sve do 8h navecer je bilo da ce kod nas biti rucak i da ce se sjediti...medjutim nazvao stariji brat mm i javio da ce se sjediti kod njega...tako da tek sada evo pravim kolac... :(

Da znaš da sam tuj, ako treba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bele ledene kocke:

ledene-kocke.jpg

Kora:

7 belanaca, 7 kašika šećera, 7 kašika brašna, pola praška za pecivo. Umutit belanca, dodati šećer, pa mikserom sjediniti. Dodati brašno, prašak za pecivo i promešati mikserom na najmanjoj brzini i kratko, koliko da se sjedini. Ispeći.

Vrelu koru preliti sa 250ml vrelog mleka.

Fil:

U 0,5 litre mleka skuvati 7 (ja stavim + kašiku gustina) kašika brašna, 5 kašika šečera i 7 žumanaca.

Promešati brašno, žumanca, šećer i ako je mnogo gusto dodati malo vode. to sipati u skuvano mleko i dokuvati (kao kad spremate puding).

Kad se ohladi umutiti 250gr. margarina i dodati u njega fil.

Šlag:

Umutite šlag i stavite preko kolača. Ja sam prošle godine otkrila onaj tečni i više ne kupujem u prahu...

Da citiram samu sebe, i ispravim recept. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znam,znam duso...nemoj sada da mi begas...u kolikoj tepsiji ti pravis ovaj kolac???

Veća tepsija, da bude tanja korica.

Ja to pravim u velikoj đuvečari, ako znaš šta je to ;)

Debeli pleh pravougaonog oblika. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja nemam gustina...sta cu sad??? :huh:

Dodaj još jednu ravnu kašiku brašna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( ...ja sam sve odjednom mutila,i bjelanca i brasno i secer...valjda nece biti lose zbog toga...

a u zadnji cas si se javila...ja stavila u malu tepsiju,i stavila tamam u rernu kad je tvoj post izasao...i onda vadila iz rerne i stavila u vecu tepsiju... :lol:

Nisi morala, samo bi bilo deblje.

Ja ga obožavam jedem, pa mi ne smeta i manja tepsija. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod mene kora skrooooooooooooooooooooooooooz tanka...jel to ok???tanja od ove tvoje gore... :blink:

Samo onda nemoj da je prepečeš, pošto je prošlo više od 10 minuta kako si je stavila, izvadi odmah i preli mlekom. Ne znam da nije zbog vih sastojaka što se mute zajedno...

Izvadi i preli.

Nema veze što je tanja, samo da se ne prepeče...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

izvadila sam ja nju kad sam napisala da je tanka...ali nije mi upila svo mlijeko...sa strana mi sve pliva u mlijeku...mislim da mi je tepsija prevelika... :(

a i ove smjese "pudinga" mi izgleda malo pomalo... :blink:

Mleko se i meni preliva dok ne upije kora i ne ohladi se, tako da to samo ostavi tako da stoji da se hladi.

Šta ti se čini da će biti malo fila?

Za ceo kolač?

Pa kolika ti tepsija??

Neće. Taj kolač inače nije nešto "visok", staviš više šlaga da bude ukusnije, pa će biti dobar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dok podojim imanu vidjet ces sta je i kako...

mislim da bi bilo bolje da sam pravila u tepsiji u kojoj sam i mislila...

al znam za slj.put... :rolleyes:

Ajd... Kad žurimo pa se ne mož' stignemo... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

em9-Foto06.jpg

evo u kojoj tepsiji sam pekla koru i kako kora izgleeda...a ta povis je sto sam kontala da pravim...

Nije ni ova veća prevelika, ja sam zamišljala onu što stane preko cele rerne.:)

4fc-Foto06.jpg

evo kako mi izgledaju coskovi koji plivaju u mlijeku i koji su daleko od coskova tepsije...

Ovo nema veze, i kod mene tako pliva, ne marim, kad se skroz ohladi, ako i dalje osatne pokupi kašikom višak.

I meni se ovo dešava, ali ja ne diram ništa.

njz-Foto06.jpg

a evo sta samo imam smjese za fil...al nadam se da ce margarin to malo popraviti...

Nije malo smese, videćeš kad staviš preko korice.

Sad odozgo ne znam koji šlag stavljaš, ja umutim onaj od pola litre tečni, ostavim sebi za kafu, a ostalo sve izručim na kolač.

A ako stavljaš u prahu iz kesice - 3 komada.

Sledeći put slobodno onaj manji pleh, pečenje je plafon 15 minuta, fila ima dovoljno.

Mmmm... Obožavam ovaj kolač, meni je poslednji put fil bio nešto redak, da mi se prelivao preko korice kad sam vadila kolač - al je u kući trajao dan i po.

Svi ga rušimo (to je sad stvar ukusa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.