PAPA test i vaginalni bris

odgovora

Objavljeno

Nalaz Papa test uredan,bar po rijecima ginekologa,druga grupa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nalaz Papa test uredan,bar po rijecima ginekologa,druga grupa!

E, nema... sva si bre po PE-ESu ;) super!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nalaz Papa test uredan,bar po rijecima ginekologa,druga grupa!

Jel' sam ti rekla?!!! Super. Ja cu sad u martu da radim opet papa test i vec mi nije dobro od straha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja upravo uradila biopsiju, za 10 dana rezultati. Jedva cekam! Nadam se da je sve ok.....

A sto biopsiju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sto biopsiju?

Bas. Da li ti je bio los PAPA ili kolposkopija?

Ja sam posle dva meseca odradila ceo pregled sa kolposkopijom i UZ, a skoro jos jedan. Sad cekam menstruaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas. Da li ti je bio los PAPA ili kolposkopija?

Ja sam posle dva meseca odradila ceo pregled sa kolposkopijom i UZ, a skoro jos jedan. Sad cekam menstruaciju.

Meni je na Papa izaslo da imam odjednom HPV, CIn1, a na kolposkopiji sve cisto. Da li to znaci da ce promene na grlicu materice tek uslediti, ili kao sto kaze moj dr da opet uradimo papa jer mozda je bila neka druga infekcija, ili nesto drugo na grlicu a papa ga prepoznao kao HPV?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel' sam ti rekla?!!! Super. Ja cu sad u martu da radim opet papa test i vec mi nije dobro od straha.

Seceru,hvala ti puno!Jos da stigne nalaz HPV i onda cu mirno da spavam!Ne brini sad cu ja tebe da bodrim! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Seceru,hvala ti puno!Jos da stigne nalaz HPV i onda cu mirno da spavam!Ne brini sad cu ja tebe da bodrim! :rolleyes:

Ma sve je ok bre, ne brini. I hvala na bodrenju, ja necu ni smeti da odem na papa sad u martu :unsure::unsure::unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je na Papa izaslo da imam odjednom HPV, CIn1, a na kolposkopiji sve cisto. Da li to znaci da ce promene na grlicu materice tek uslediti, ili kao sto kaze moj dr da opet uradimo papa jer mozda je bila neka druga infekcija, ili nesto drugo na grlicu a papa ga prepoznao kao HPV?

PAPA nema veze sa HPV. HPV je virus, a PAPA pokazuje da li imas maligne celije.

Prvo se radi bris, jer infekcije mogu da promene izgled grlica.

Mm kaze da on radi biopsiju kad je bar jedno od Dva nalaza los(PAPA ili kolposkopski nalaz). Da budes sigurna. Moze biti da je promasio mesto u uzimanju biopsije gde je maligno. Ili da se promasi kad se uzima PAPA bris, pa da je on u redu, a kolposkopski je lose.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PAPA nema veze sa HPV. HPV je virus, a PAPA pokazuje da li imas maligne celije.

Prvo se radi bris, jer infekcije mogu da promene izgled grlica.

Mm kaze da on radi biopsiju kad je bar jedno od Dva nalaza los(PAPA ili kolposkopski nalaz). Da budes sigurna. Moze biti da je promasio mesto u uzimanju biopsije gde je maligno. Ili da se promasi kad se uzima PAPA bris, pa da je on u redu, a kolposkopski je lose.

Hvala na odgovoru enav.

Ali ovde na Papa testu ti izlazi sve. Bar meni na rezultatu papa testa pise sve, pa tako i HPV virus, CIn1. E sad mi nista nije jasno.

Posle toga me je dr poslao na kolposkopiju i sve je bilo cisto kao suza, kaze taj dr da nema potree da se uzima uzorak posto je sve perfektno. A onda kad sam sa nalazima sa kolposkopije otisla kod mog dr-a i rekao mi to sto sam ti gore rekla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru enav.

Ali ovde na Papa testu ti izlazi sve. Bar meni na rezultatu papa testa pise sve, pa tako i HPV virus, CIn1. E sad mi nista nije jasno.

Posle toga me je dr poslao na kolposkopiju i sve je bilo cisto kao suza, kaze taj dr da nema potree da se uzima uzorak posto je sve perfektno. A onda kad sam sa nalazima sa kolposkopije otisla kod mog dr-a i rekao mi to sto sam ti gore rekla.

Hmmm, mene takodje buni to za HPV... Jer uglavnom se tzv. HPV DNK TEST se uz PAPA test radi kad ima sumnje na nesto, nikad kao osnivni test... Uglavnom i zato sto HPV tipizacija kosta poprilicno u laboratorijama, mozda sumnja na HPV, jer tamo gde ima displazija, tj. cin-a, najcesce ima i HPV-a, ali ja sam ziv dokaz da to ne mora da znaci...

Da se ne bi brinula CIN 1 nije narocito opasan...

Evo ti sta sam ja nasla na sajtu svojevremeno kad je meni trebalo, ovaj deo se odnosi na tebe, a dacu ti i link ako te interesuje vise...

"Displazija lakog stepena (CIN I, LGSIL): promene slabo izražene i to u površinskim ćelijama, čije su citoplazme uredne, jezgra blago povećana, nepravilnog oblika, jače obojena. Jezgro zauzima više od trećine površine ćelije. Kod blage displazije može se očekivati spontano povlačenje u oko 50-80% slučajeva tokom 1 godine, čak i uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV"

http://www.vasginekolog.rs/index.php?optio...a&Itemid=79

Obavezno prati razvoj situacije, ali nemoj mnogo da brines, uglavnom nije opasan nalaz... Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Bebo draga samo guraj napred. Sta reci za nase dr,a da vec nije receno. Svaka ti cast,skidam kapu za hrabrost i istrajnost

Izvini, ne zalazim cesto na ovu temu, pa nisam videla post :) Hvala, a nasi dr, cast izuzecima, strasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bebo, prava si hrabrica, tako mlada da sve to izguraš i Hvala Bogu da je srećan kraj! Kada pogledam tvoj tiker, uvek mi bude toplo oko srca, jer sam čitala tvoje postove i ranije, nisam komentarisala, ali mi je drago da si uspela da ostvariš svoj san.

Maliveseljak, ja ti takođe pružam podršku da VTO uspe, i da te čitamo u temi-Prvi trimestar. :)

Inače, meni je dr. 2007. "konstatovala" ranicu na grliću materice, a svi ostali parametri su bili ok, i predložila mi je da to privatno sredi u svojoj ordinaciji. Posumnjala sam u njenu dijagnozu, i posle konsultacije i detaljnog pregleda još kod dva ginekologa, potvrđeno je da nema nikakve ranice.

Pre, nekoliko nedelja sam bila na redovnom ginekološkom pregledu i sve je ok. Doktorka mi je super žena i rekla mi je da je šteta da ovako mlada i zdrava, nemam još jednu, dve, tri trudnoće i poželela je da se dogodine vidimo sa tom dijagnozom.

Strasno, to sam cula privatno rade razne intervencije koje su besmislene, cak i konizacije se rade kod obicnih upalnih procesa, bez malignih i predmalignih promena... To je kao kada bi neko sekao deo plucnog krila zbog upale ili vadio bubreg zbog kamena... Strasno sta se sve ne radi privatno..

Hvala ti na podrsci, izvini nisam gledala ovu temu neko vreme, nije mi narocito prijatna :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je definitivno bolna tema za mene, ali mozda moje jako bolno iskustvo posluzi nekom i mozda mu pomogne... Nadam se da niko nece biti nikad u toj situaciji

Poenta je sta rade nasi dr kad pacijent nije u rizicnim grupama, a PAPA svaki put sve gore i gore, dok na kraju se ne dodje na spasavaj sta se spasti da...

Ali da krenem od pocetka:

Sa 19 godina, u decembru 2006. pocinju problemi... zbog konstantnih visegodisnjih krvarenja izmedju dva ciklusa ja odem kod dr, ona mi kaze ma to nije nista, ali ako hoces mozemo da radimo kolposkopiju, kad ono ranica preko cele povrsine grlica materice. Pita ona mene od kad imam odnose i koliko partnera, ja kazem, od 18, jedan. Dobro je niste u rizicnoj grupi... Mozda je ovo od sekreta, PAPA je los, ali i dalje 2 ne sekirajte se... Dodjite za godinu dana...

11.2007. Moja dr otisla u penziju i ja prebacim karton na Studentsku polikliniku, greska koja je mogla da me kosta glave... Zena nakon opet cudnog PAPA II dolazi do zakljucka da je to sigurno HPV, naravno bez uradjene tipizacije, ja joj donesem cist vaginalni i cist cervikalni bris i bris na trihomonas, ona kaze, pa da mora da je HPV... Do kraja 2008. cak cetiri puta je pevala istu pesmicu....

U martu 2009. ona na godisnjem ja radim kolposkopiju i promenim lekara kad ono imam sta da vidim PAPA III, mozaik povrsinskog sloja, opet krene on meni neke gluposti i ja ga lepo pitam gde ja da uradim tipizaciju HPV-a, posto ako nema vidljivih kondiloma, onda ostaju samo one opasne grupe na grlicu materice... Odem ja lepo u DIA lab, HPV tipizacija negativna na sve poznate grupe virusa, ureaplazma i mikoplazma negativna, nema hlamidije, a vaginalni i cervikalni bris sterilan na patogene bakterije, viruse i na trihomonas...

Donesem ja njemu rezultate, kaze on meni super, nema razloga za paniku, sve je u redu, kazem ja kako u redu kad je PAPA III, kako tako bez povoda... Da bi on meni rekao da ne ucim ja njega njegovom poslu, naravno to je vec maj mesec, jer se svi ti nalazi dugo cekaju... Pitam ja da li moze da se radi biopsija, da bi on meni rekao kako sala ne radi do novembra, a da ako hocu mogu kod njega privatno to da zavrsim za 500evrica!!!!

E tu sam pukla prebacila karton na DZ Novi BGD i trazila uput za Narodni front jer Studentska klinika to ne daje, Boze moj imaju salu, to sto ne radi nije vazno...

Dokopam se ja nekako Gaka uradim nove analize, kad ono PAPA III, mozaik dubokog sloja celija... Zakaze meni ona biopsiju, ali kao tek za septembar, jer se to leti ne radi zbog infekcija, a nista se nece desiti ...

Dodjem ja u septembru, moja dr na bolovanju, neka druga pogleda u mene i kaze vi ovo radite sa 22 godine, pa znate li da statisticki zene mladje od 25 godina bez HPV-a ne mogu da dobiju maligne promene, sto se mene tice ovo moze da ceka februar... Ja odem do dr kog poznajem, on me uputi na jednu divnu dr, ona zena me primi i kada je videla koliko sam mlada, kaze ona meni ma nije to nista sigurno... Legnem ja na sto da ona pogleda i nakon 5 minuta me je pitala koliko bola mogu da izdrzim, jer ako nesto nije u redu 2 opste anestezije ne mogu da primim u 10 dana... Taj dan sam radila biopsiju na zivo... 3 nedelje sam se nadala...

Nakon 3 nedelje stize nalaz, ja cekam dr i nista mi nije jasno HSIL CINIII,

Udjem ja kod dr ona je pogledala u papir, pa u mene i pitala me koliko imam godina... Nista drugo nije trebalo da mi se kaze... Prime me u bolnicu uzme se jos jedan komadic, malo dublji, kad ono nalaz CA PVU, to CA mi je vec bilo jasno... Onda su me pitali da li da pokusaju da rade duboku konizaciju ili odmah da rade histerektomiju(sve napolje), ja ih pogledam i kazem, ali ja imam 22 god, ja nisam radjala... On mi mrtav ladan kaze niti cete... Ja odbijem da cupam sve napolje, on mi kaze da rizikujem zivot, mislim se o tome ste svi zajedno mogli 3 i po godine da razmisljate... Na moju srecu ivice konusa su prosle kroz zdravo tkivo i rak je uklonjen... Ta dva meseca agonije sam bila ni ziva ni mrtva, nakon 6 nedelja poceli smo uprkos riziku da ja ne prezivim trudnocu, da je ne iznesem do treceg trimestra, da nikada ni ne ostanem trudna, da se rak zbog hormona trudnoce vrati, ja i sada mm da radimo na bebi, to je bilo jos dugih i teskih 9 meseci uzaludnih pokusaja, ali evo nas...

I uprkos svim teskocama i rizicima moja beba i ja guramo hrabro napred, svakog dana je sve jaca i sposobnija da prezivi prerano rodjena, nadamo se da se to nece ni desiti, da cemo dokurati nas dve hrabro do 9. meseca...

Ja i dalje

radim kontrole na 3 meseca, i biopsije na godinu dana i svesna sam da nakon trudnoce to moze da se vrati, ali nije vazno, moje zlato je vredno toga, vredno je svega na ovom svetu...

Bebo,bas me je dirnula tvoja ispovest.Samo hrabro,napred!Sigurna sam da nisi blagoslovena tom bebicom samo zato sto si lepa:) vec si dobra,i bices dobra majka.Zelim ti od srca jos neku bebicu!

I sama sam prosla slicno iskustvo,s tim sto su meni skinuli manji deo grlica...Ali,vrlo dobro znam kako je ziveti u strepnji svaki put kada cekas nalaze...Sada ne brinem bas toliko,jer imam jedno slatko stvorenjce pored sebe,kroz koje cu da zivim i kada me jednom ne bude:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmm, mene takodje buni to za HPV... Jer uglavnom se tzv. HPV DNK TEST se uz PAPA test radi kad ima sumnje na nesto, nikad kao osnivni test... Uglavnom i zato sto HPV tipizacija kosta poprilicno u laboratorijama, mozda sumnja na HPV, jer tamo gde ima displazija, tj. cin-a, najcesce ima i HPV-a, ali ja sam ziv dokaz da to ne mora da znaci...

Da se ne bi brinula CIN 1 nije narocito opasan...

Evo ti sta sam ja nasla na sajtu svojevremeno kad je meni trebalo, ovaj deo se odnosi na tebe, a dacu ti i link ako te interesuje vise...

"Displazija lakog stepena (CIN I, LGSIL): promene slabo izražene i to u površinskim ćelijama, čije su citoplazme uredne, jezgra blago povećana, nepravilnog oblika, jače obojena. Jezgro zauzima više od trećine površine ćelije. Kod blage displazije može se očekivati spontano povlačenje u oko 50-80% slučajeva tokom 1 godine, čak i uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV"

http://www.vasginekolog.rs/index.php?optio...a&Itemid=79

Obavezno prati razvoj situacije, ali nemoj mnogo da brines, uglavnom nije opasan nalaz... Pozdrav

hvala draga puno na ovome, nadam se da je sve ok. na kolposkopiji ja nisam imala nista, sve je i spolja i iznutra cisto i to je ono sto mene buni...

ali nije ni bitno i da je Cin1, nije strasno. kao sto ti kazes, a i moj dr. kaze on to se sve skida jer zahvata povrsinski sloj i ne siri se dalje. Iskreno se nadam , ali nisam znala za ovo sto si mi ti napisala za CIn1 da u 50-80% se povlaci. Nadam se da cu upasti u taj procenat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala draga puno na ovome, nadam se da je sve ok. na kolposkopiji ja nisam imala nista, sve je i spolja i iznutra cisto i to je ono sto mene buni...

ali nije ni bitno i da je Cin1, nije strasno. kao sto ti kazes, a i moj dr. kaze on to se sve skida jer zahvata povrsinski sloj i ne siri se dalje. Iskreno se nadam , ali nisam znala za ovo sto si mi ti napisala za CIn1 da u 50-80% se povlaci. Nadam se da cu upasti u taj procenat :)

Da, CIN I je jedina od promena koja najcesce prodje spontano :)

Ako je kolposkopija cista-uzivaj ;) I naravno, kontrola :) I ja se nadam da ces biti u tom procentu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bebo,bas me je dirnula tvoja ispovest.Samo hrabro,napred!Sigurna sam da nisi blagoslovena tom bebicom samo zato sto si lepa:) vec si dobra,i bices dobra majka.Zelim ti od srca jos neku bebicu!

I sama sam prosla slicno iskustvo,s tim sto su meni skinuli manji deo grlica...Ali,vrlo dobro znam kako je ziveti u strepnji svaki put kada cekas nalaze...Sada ne brinem bas toliko,jer imam jedno slatko stvorenjce pored sebe,kroz koje cu da zivim i kada me jednom ne bude:))

Hvala ti puno :) Sva nasa iskustva tog tipa su nazalost bolna, ali kada uzmem moju dragu, malu bebu u ruke sve ce se isplatiti :)

A cekanje nalaza... rado bih te dane provela u opstoj anesteziji ili jos bolje, u stanju vestacki izazvane kome, pa te lepo probude nako 7-15dana i kazu sve je ok, vidimo se za 6 meseci! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, CIN I je jedina od promena koja najcesce prodje spontano :)

Ako je kolposkopija cista-uzivaj ;) I naravno, kontrola :) I ja se nadam da ces biti u tom procentu :)

Hvala punoooo.Niko me jos nije ovako utesio kao ti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala punoooo.Niko me jos nije ovako utesio kao ti :)

E bas mi je drago :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvata me frka polako, treba da odem do dr jer jos nisam dobila, rekla mi je da dodjem ako ne dobijem u julu, a treba i da joj trazim uput za GAK "Narodni Front" da odem na kolposkopiju i kontolni PAPA test i eventualne dalje analize da vidimo kakvo je stanje nakon trudnoce... 11 meseci nisam radila testove i sada me je iskreno malo frka... :unsure::wacko::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bebo, zar nisi išla na kontrolu 6.nedelje posle porođaja? Tada je meni dr radio PAPU.

I,zašto ti je rekla da treba da dobiješ u julu kada ti još uvek dojiš, a u 99% slučajeva žene ne dobijaju sve do prestanka dojenja...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bebo, zar nisi išla na kontrolu 6.nedelje posle porođaja? Tada je meni dr radio PAPU.

I,zašto ti je rekla da treba da dobiješ u julu kada ti još uvek dojiš, a u 99% slučajeva žene ne dobijaju sve do prestanka dojenja...?

Radila sam samo pregled nakon 6 nedelja...U mom slucaju se PAPA radi 5-6 meseci nakon porodjaja, a i zato moram da vidim zasto nisam dobila... Specificna situacija :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biće sve OK, bez brige!!! :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvata me frka polako, treba da odem do dr jer jos nisam dobila, rekla mi je da dodjem ako ne dobijem u julu, a treba i da joj trazim uput za GAK "Narodni Front" da odem na kolposkopiju i kontolni PAPA test i eventualne dalje analize da vidimo kakvo je stanje nakon trudnoce... 11 meseci nisam radila testove i sada me je iskreno malo frka... :unsure::wacko::huh:

Ma sigurna sam da je sve ok. Verujem da je bebac dosta toga procistio :)

Ja radila papu i sve cisto!!!! JUpiiiii

zvala dr telefonom da mi saopsti rezultate, kaze sve ok...Ja ga pitam za hpv, kaze se ovog puta ni pojavio na papi, sto znaci da nema potrebe za kolposkopijom. skakala sam od srece. ali opet za 6 meseci i opet taj stres.

Ajde drzim ti fige! Ma sve je ok, dont worry!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sigurna sam da je sve ok. Verujem da je bebac dosta toga procistio :)

Ja radila papu i sve cisto!!!! JUpiiiii

zvala dr telefonom da mi saopsti rezultate, kaze sve ok...Ja ga pitam za hpv, kaze se ovog puta ni pojavio na papi, sto znaci da nema potrebe za kolposkopijom. skakala sam od srece. ali opet za 6 meseci i opet taj stres.

Ajde drzim ti fige! Ma sve je ok, dont worry!

E bas mi je drago! Obradovala sam se sad kad sam videla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.