PAPA test i vaginalni bris

odgovora

Objavljeno

Jeste li radile Papa test? Koliko cesto ga radite?

Ja sam bila pre neki dan i pokazao mi je II grupu, moja snaja je III grupa, radjena joj je biopsija materice i cekamo rezultate. Ima li razloga za paniku kad je Papa test III grupa? Kakva su vasa iskustva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PAPA III svakako ukazuje na neku promenu, ali ne mora biti ništa opasno. Meni je doktorka radila PAPA test mesec dana posle porođaja i bio je kao III grupa, ali se predomišljala, jer sam se tek porodila i dojila, pa me poslala u Narodni Front u Bgd-u da mi oni urade i bilo je sve ok. Inače, radim ga jednom godišnje, ustvari tako mi ga doktorka radi, ja nikad nisam sama tražila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jednom godisnje obavezan pregled,papa test i kolposkopija. Tako pre trudnoce,a Boga mi i sad,pogotovo sto planiram drugog bebca :P . Do sada je sve bilo ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bar jednom godisnje!to nije zafrkancija!ne razlikuje se od klasicnog pregleda,ne boli,a zivot znaci!

mislim da III nije problem,nisam do sada imala tih problema.

ma,svaka promene kad se primeti ili nasluti,trk do dr da se prekontrolises,pola sata cekanja u cekaonici kod dr nije nista naspram onoga sta moze da se izgubi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I PAPA i kolposkopiju sam radila i pre i dva meseca posle trudnoce i hvala bogu sve je u redu. Sledeca kontrola tek za godinu dana! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj ginekolog preporucuje papa test jednom godisnje...posle porodjaja sam radila i cini mi se da sam bila II grupa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u ovo mojih godina samo dva puta radila Papa test i obecala sam sebi da cu ga od sad raditi svake godine. Ne boli, ne kosta, a znaci mnogo.

Ima jedan slogan na reklami nesto tipa: "Obecala sam deci da cu ziveti" (ili nesto slicno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim ga redovno, kao i kolposkopiju. Ja sam imala III grupu na nalazu, pa sam otisla u Front, gde su mi nasli ranicu na grlicu, uradili biopsiju, a ranicu "sprzili", ne znam tacan medicinski naziv za to. Nalaz biopsije je bio dobar. I posle 6 meseci sam opet ostala u drugom stanju, i sve je bilo ok sa trudnocom. Sada su nalazi Pappa II grupa, i sve je u redu. III grupa ne mora da bude nista ozbiljno, ali za kontrolu i pracenje sigurno jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Novosadjanke,dali neko moze da mi preporuci nekog privatnog ginekologa?Htela bih da izvadim komplet briseve.I ukoliko vam je poznat njihov cenovnik? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, jednom godisnje radim papa test i kontrolni pregled, sebe radi i mnogo sam mirnija. Kolposkopiju nisam radila jer mi moja doktorica nije spominjala a iskreno, sramota me i reci, ne znam sta je to, sta pokazuje ni kako se radi ..... moze neko da mi objasni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od 20god pregledi jednom godisnje, od 25god jednom godisnje Papa test. Od sada jednom godisnje kontrola i po potrebi. Bogu hvala, sve uredu do sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, jednom godisnje radim papa test i kontrolni pregled, sebe radi i mnogo sam mirnija. Kolposkopiju nisam radila jer mi moja doktorica nije spominjala a iskreno, sramota me i reci, ne znam sta je to, sta pokazuje ni kako se radi ..... moze neko da mi objasni?

Kolposkopija se radi uvek pri redovnom pregledu, mozda ti je i radila a ti ne znas :) Elem, to je mikroskop koji uvecava mislim do 25 puta ( mozda sam i lupila :) ) i pomocu koga dr gleda unutrasnjost materice i grlica, i konstatuje ima li nekih promena na tkivu. Eto, najprostije receno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kolposkopija se radi uvek pri redovnom pregledu, mozda ti je i radila a ti ne znas :) Elem, to je mikroskop koji uvecava mislim do 25 puta ( mozda sam i lupila :) ) i pomocu koga dr gleda unutrasnjost materice i grlica, i konstatuje ima li nekih promena na tkivu. Eto, najprostije receno :)

Vjerovatno je radila .... iskreno niti vidim sta radi "tamo dole" kada pregleda, niti zelim ... znam samo da mi je strasno neprijatno. Jednom sam vidjela "neku spravicu" :o i nije mi bilo dobro ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce sam bila kod cika doce,javila se zbog kao povcanog sekreta,mada je i bio red da obavim uopste kontrolu,radio je papa test i VS.I kolposkopiju...sad kaze da postoji jedno polje koje kao nije primilo boju,da se to istrazuje,al cekaju se rezultati briseva,jer kao oni ce pokazati dal je sve ok,ili infekcija,zbog koje sam kao dosla,ili nesto trece...dal cemo ugovarati sl susret ili kao ako je sve ok kontrola za sest meseci.Ultrazvuk je takodje sve ok. Bila sam bas opustena kad sam izasla i posle,al se sinoc neki strah poceo uvlaciti,ne znam dal sam ja tako lako prihvatila ili postoji razlog za brigu,sad mi vec nije svejedno i svasta mi pada na pamet,a ne znam ni sta bi mogla ocekivati ??? :unsure::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nataša, nemoj se mnog nervirati, dok ne stignu rezultati, jer ako je samo povećana količina sekreta, bez svraba, peckanja i crvenila, ne može biti ništa opasno... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U maju mesecu sam ja imala te simptome i na svoju ruku sam uzela kasesten vaginolete i mast,povuklo se.medjutim taj pojacan sekret mi se dve puta javio u toku dva meseca,al je bio po meni u ne normalnim kolicinama,i to sredinom siklusa na dan dva,to sam pisala u temi cekamo plusice cini mmi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Udecembru prosle godine doktorka mi je otkrila ranicu i papa je bio IIgupa.Dobila sam terapiju-vaginalete.Kada sam pre nekoliko dana ponovo radila kolp.,ranica je jos bila tu,nije reagovala na terapiju, a papa je sad III-a .Doktorka mi je rekla da ce mi raditi ,,skidanje,,sledeceg meseca posle menstruacije.Kaze III grupa pokazuje neke promene,nije mnogo ozbiljno ali nije ni zanemarljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Javi nam kako to izgleda...Možda i mene to čeka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Udecembru prosle godine doktorka mi je otkrila ranicu i papa je bio IIgupa.Dobila sam terapiju-vaginalete.Kada sam pre nekoliko dana ponovo radila kolp.,ranica je jos bila tu,nije reagovala na terapiju, a papa je sad III-a .Doktorka mi je rekla da ce mi raditi ,,skidanje,,sledeceg meseca posle menstruacije.Kaze III grupa pokazuje neke promene,nije mnogo ozbiljno ali nije ni zanemarljivo.

nadam se da ce sve proci u najboljem redu.Mene u jednom trenutku uhvati panika,i sve najgore mi pada na pamet,u drugom sam opustena,a znam da nista ne vredi bez rezultata papa.Koristilo mi je to sto sam saznala i za tvoje iskustvo,jer gde god sam gledala sve se vrti oko kancera,samo mi ta rec bode oci.... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nadam se da ce sve proci u najboljem redu.Mene u jednom trenutku uhvati panika,i sve najgore mi pada na pamet,u drugom sam opustena,a znam da nista ne vredi bez rezultata papa.Koristilo mi je to sto sam saznala i za tvoje iskustvo,jer gde god sam gledala sve se vrti oko kancera,samo mi ta rec bode oci.... :blink:

Opet ja...Malopre sam cula rezultate (tacnije,ja sam se sa drugaricom pojavila u privatnoj laboratoriji,ta drugarica je nekad radila s tim dr,tako da sam preko veze upala,dogovor je bio,on ce se javiti njoj,a ona meni.)Malopre me je zvala i kaze javljeno joj je da je sve u redu,papa II,nikakve promene,ako budem imala neka tegobe da se javim.A ja sam nekako sve ocekivala samo ne to,pred menstruciju,tacnije dva dana od posete dr opet mi se pojavio sekret,koji me je zabrinuo al nisam htela nista da koristim,cekajuci rezultate.I sad on kaze da je sve ok.Ne znam sta da radim?Opet iscekujem problem sredinom ciklusa i bas me strah neki,ne verujem da to treba da prihvatim kao normalno.

Vase misljenje i saveti bi mi dobrodosli.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre trudnoce obavezno jednom godisnje radila i PAPA i kolposkopiju.

Od trudnoce naovamo idem jednom godisnje na pregled i za spiralu, a od kad sam napunila 25 pozivaju me da radim PAPA. Do sad je sve bilo ok, sad bi trebalo ponovo da odradim test, ali cekam prvo rezultate brisa na sekret i ultra zvuk za spiralu pa cu onda i PAPA... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

LAKI/LUKA jesi li sredila onu ranicu, ako jesi, napiši kako to izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam radila PAPA test pre mesec dana, i evo danas dobila rezultat, II grupa.

Uskoro idem kod mog ginekologa pa da vidimo ima li boljitka, posto se vec dva meseca borim sa nekom upalom i ranicom na grlicu materice. Za sada je samo bila terapija sa vaginaletama....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre Nove godine, otisla ja na tumacenje testa, bila mi je druga grupa, sve ok. Sekret treca grupa. Rekla mi da imam ogromnu ranicu na grlicu i da to treba da se spali. <_<

Posto nemam pojma nista oko toga, mada gledala nesto na netu, ali bih vise volela da cujem necije misljenje od vas, ako je neko upucen sa tim.

Da li boli i da li obavezno mora da se radi u totalnoj anesteziji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je definitivno bolna tema za mene, ali mozda moje jako bolno iskustvo posluzi nekom i mozda mu pomogne... Nadam se da niko nece biti nikad u toj situaciji

Poenta je sta rade nasi dr kad pacijent nije u rizicnim grupama, a PAPA svaki put sve gore i gore, dok na kraju se ne dodje na spasavaj sta se spasti da...

Ali da krenem od pocetka:

Sa 19 godina, u decembru 2006. pocinju problemi... zbog konstantnih visegodisnjih krvarenja izmedju dva ciklusa ja odem kod dr, ona mi kaze ma to nije nista, ali ako hoces mozemo da radimo kolposkopiju, kad ono ranica preko cele povrsine grlica materice. Pita ona mene od kad imam odnose i koliko partnera, ja kazem, od 18, jedan. Dobro je niste u rizicnoj grupi... Mozda je ovo od sekreta, PAPA je los, ali i dalje 2 ne sekirajte se... Dodjite za godinu dana...

11.2007. Moja dr otisla u penziju i ja prebacim karton na Studentsku polikliniku, greska koja je mogla da me kosta glave... Zena nakon opet cudnog PAPA II dolazi do zakljucka da je to sigurno HPV, naravno bez uradjene tipizacije, ja joj donesem cist vaginalni i cist cervikalni bris i bris na trihomonas, ona kaze, pa da mora da je HPV... Do kraja 2008. cak cetiri puta je pevala istu pesmicu....

U martu 2009. ona na godisnjem ja radim kolposkopiju i promenim lekara kad ono imam sta da vidim PAPA III, mozaik povrsinskog sloja, opet krene on meni neke gluposti i ja ga lepo pitam gde ja da uradim tipizaciju HPV-a, posto ako nema vidljivih kondiloma, onda ostaju samo one opasne grupe na grlicu materice... Odem ja lepo u DIA lab, HPV tipizacija negativna na sve poznate grupe virusa, ureaplazma i mikoplazma negativna, nema hlamidije, a vaginalni i cervikalni bris sterilan na patogene bakterije, viruse i na trihomonas...

Donesem ja njemu rezultate, kaze on meni super, nema razloga za paniku, sve je u redu, kazem ja kako u redu kad je PAPA III, kako tako bez povoda... Da bi on meni rekao da ne ucim ja njega njegovom poslu, naravno to je vec maj mesec, jer se svi ti nalazi dugo cekaju... Pitam ja da li moze da se radi biopsija, da bi on meni rekao kako sala ne radi do novembra, a da ako hocu mogu kod njega privatno to da zavrsim za 500evrica!!!!

E tu sam pukla prebacila karton na DZ Novi BGD i trazila uput za Narodni front jer Studentska klinika to ne daje, Boze moj imaju salu, to sto ne radi nije vazno...

Dokopam se ja nekako Gaka uradim nove analize, kad ono PAPA III, mozaik dubokog sloja celija... Zakaze meni ona biopsiju, ali kao tek za septembar, jer se to leti ne radi zbog infekcija, a nista se nece desiti ...

Dodjem ja u septembru, moja dr na bolovanju, neka druga pogleda u mene i kaze vi ovo radite sa 22 godine, pa znate li da statisticki zene mladje od 25 godina bez HPV-a ne mogu da dobiju maligne promene, sto se mene tice ovo moze da ceka februar... Ja odem do dr kog poznajem, on me uputi na jednu divnu dr, ona zena me primi i kada je videla koliko sam mlada, kaze ona meni ma nije to nista sigurno... Legnem ja na sto da ona pogleda i nakon 5 minuta me je pitala koliko bola mogu da izdrzim, jer ako nesto nije u redu 2 opste anestezije ne mogu da primim u 10 dana... Taj dan sam radila biopsiju na zivo... 3 nedelje sam se nadala...

Nakon 3 nedelje stize nalaz, ja cekam dr i nista mi nije jasno HSIL CINIII,

Udjem ja kod dr ona je pogledala u papir, pa u mene i pitala me koliko imam godina... Nista drugo nije trebalo da mi se kaze... Prime me u bolnicu uzme se jos jedan komadic, malo dublji, kad ono nalaz CA PVU, to CA mi je vec bilo jasno... Onda su me pitali da li da pokusaju da rade duboku konizaciju ili odmah da rade histerektomiju(sve napolje), ja ih pogledam i kazem, ali ja imam 22 god, ja nisam radjala... On mi mrtav ladan kaze niti cete... Ja odbijem da cupam sve napolje, on mi kaze da rizikujem zivot, mislim se o tome ste svi zajedno mogli 3 i po godine da razmisljate... Na moju srecu ivice konusa su prosle kroz zdravo tkivo i rak je uklonjen... Ta dva meseca agonije sam bila ni ziva ni mrtva, nakon 6 nedelja poceli smo uprkos riziku da ja ne prezivim trudnocu, da je ne iznesem do treceg trimestra, da nikada ni ne ostanem trudna, da se rak zbog hormona trudnoce vrati, ja i sada mm da radimo na bebi, to je bilo jos dugih i teskih 9 meseci uzaludnih pokusaja, ali evo nas...

I uprkos svim teskocama i rizicima moja beba i ja guramo hrabro napred, svakog dana je sve jaca i sposobnija da prezivi prerano rodjena, nadamo se da se to nece ni desiti, da cemo dokurati nas dve hrabro do 9. meseca...

Ja i dalje

radim kontrole na 3 meseca, i biopsije na godinu dana i svesna sam da nakon trudnoce to moze da se vrati, ali nije vazno, moje zlato je vredno toga, vredno je svega na ovom svetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.