TORCH skrining

odgovora

Objavljeno

TORCH skrining je pregled krvi na toksoplazmozu, rubelu, citomegalo virus i herpes.

Da li je neko radio ovaj pregled u toku trudnoće i kakva su vaša iskustva ako ste ga radili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

da li postoji neka analiza kojom se potvrdjuje da li je infekcija cmv virusom bila aktivna recimo pre par meseci ili da je ta infekcija jos iz detinjsta.

Unapred zahvalna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

da li postoji neka analiza kojom se potvrdjuje da li je infekcija cmv virusom bila aktivna recimo pre par meseci ili da je ta infekcija jos iz detinjsta.

Unapred zahvalna

Draga Jellko, postoje analize na TORCH ako hoces sve da pregledas a naravno da mozes i samo CMV. U tom slucaju radi se aviditen na CMV- IgG i IgM pokazuju ti da li je infekcija stara i koliko je stara npr. da li je neki duzi vremenski period ili cak od detinjstva ili je od nedavno.

Ig M antitela se pojavljuju kao reakcija organizma na infektivni agens. Njihova detekcija se moze izvrsiti 7-21 dan nakon infekcije. Traju izvesno vreme. Najduze traju IgM antitela kod Toxoplazme....kod rubele, herpesa i citomegalovirusa - do mesec dana. Posle toga se pojavljuju IgG antitela. Ova antitela su nosioci trajnog imuniteta na dati agens i zadrzavaju se u krvi citav zivot.

Objasnjenje: Ako se u prvom trimestru trudnoce dokazu IgM antitela na neki virus iz tkz. TORCHa....ginekolog ce savetovati prekid trudnoce, jer ovi virusi imaju teratogeno dejstvo na plod. Jedino kod Toxoplazme postoji terapija, pa se trudnoca moze nastaviti uz lekarski nadzor.

Ako se dokazu IgG antitela(cak je pozeljno da budu detektovana kada su u pitanju rubela i citomegalovirus)-to je oznaka da je majka nekada u zivotu bila u kontaktu sa tim virusom; da je fetus zasticen majcinskim IgG antitelima. IgG antitela prolaze kroz posteljicu i zastitice vasu bebu. Ova antitela ce se ujedno detektovati u krvi vaseg novorodjenceta do njegovog 3. meseca. Posle toga nestanu i beba ce se u slucaju infekcije morati sama izboriti za svoj imunitet.

Ovo sam nasla i nadam se da ce ti bar malo pomoci. Ja sam zaradila u trudnoci CMV, Toxo i Rubelu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga bila si u pravu!Sad cekam rezultate i nije mi dobro :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga bila si u pravu!Sad cekam rezultate i nije mi dobro :(

Draga sta kazu rezultati?? Jel' sve uredu?? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela rezultate,sutra zovem dr da mi pojasni

Cmv IgG reaktivan 139 RU\ml

IgM nereaktivan 0,3

aviditet 0,89 e sad ovde pise da je nizak 0,2 a visok od 0,8 tako da sam na granici i mnogo zbunjena!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzela rezultate,sutra zovem dr da mi pojasni

Cmv IgG reaktivan 139 RU\ml

IgM nereaktivan 0,3

aviditet 0,89 e sad ovde pise da je nizak 0,2 a visok od 0,8 tako da sam na granici i mnogo zbunjena!

Uh, ne znam sta da ti kazem. Drzim ti palceve i nadam se da ce biti sve kako treba. Ipak ce ti doktor to najbolje objasniti. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zvala,kaze da je to normalan nalaz u trudnoci,da to IgG stanje pokazuje da sam imala infekciju nekad davno a aviditet da je u pitanju reinfekcija za koju ne zna kad se desila.E sad kako mi nisu IgM povisena znaci da nemam akutnu,trenutnu infekciju ali da mi taj negativni rezultat moze reci da sigurno nisam bila u kontaktu sa virusom pre 3-4 meseca.E sad kako sam i pre tri nedelje radila test a rezultat bio isti na IgM 0,3 verujem da je infekcija sigurno starija od sedam-osam ako ne i vise meseci.Kaze i da ako su mi ostali nalazi UZ ok da nemam razloga za brigu!Nadam se da je tako :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke pitanje,

Ja sam 13a nedelja, radila sam TORCH nekih tri-cetiri meseca pre nego sto cu zatrudneti i imam stvoreni imunitet samo na rubeolu. Ne znam da li treba ja sad i u trudnoci da ponavljam ovaj test. Bas mi neka frka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke pitanje,

Ja sam 13a nedelja, radila sam TORCH nekih tri-cetiri meseca pre nego sto cu zatrudneti i imam stvoreni imunitet samo na rubeolu. Ne znam da li treba ja sad i u trudnoci da ponavljam ovaj test. Bas mi neka frka...

Nema potrebe da ponavljaš, jer je organizam stvorio antitela, preležala si rubeolu jednom i to je to, nećeš dva puta ;) Opusti se što se tiče nje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Suncokret na odgovoru. Tu i jesam mirna, nego me brinu ove ostale stvari, da li zbog njih da ponavljam, sto se tice Toxo, ne brine me puno, jer nemam macku i znam kako da se pazim, ne znam samo za ovaj Citomegalo. Izludecu, sto vise citam, vise se traumiram, majke mi, nikako da se opustim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Suncokret na odgovoru. Tu i jesam mirna, nego me brinu ove ostale stvari, da li zbog njih da ponavljam, sto se tice Toxo, ne brine me puno, jer nemam macku i znam kako da se pazim, ne znam samo za ovaj Citomegalo. Izludecu, sto vise citam, vise se traumiram, majke mi, nikako da se opustim

Nije samo mačka prenosilac Toxo, moraš dobro da paziš kako pereš povrće i voće, zatim, dobro kuvaj/prži meso, ne sme da bude nimalo sirovo, izbegavaj sušene mesne proizvode, mlečne proizvode koji nisu pasterizovani. Što se tiče Citomegalo virusa, tu se ponašaj kao i obično, puno voća i povrća, vitamina, Cito ti je virus koji se ponaša kao i grip, neki ljudi ni ne znaju da ga imaju, evo ja sam stvorila imunitet na njega a pojma nemam kad sam ga imala. Samo malo više budi obazriva oko ovih stvari sad u trudnoći i nemaš brige :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima,imam jedno pitanje vezano za toksoplasmu.Posto meni apsolutno niko od doktora to nije pominjao interesuje me koje su indikacije da se radi ovaj test.Nemam macku niti bilo koju zivotinju ali to me niko nije ni pitao.23 sam nedelja trudnoce i ne znam dali treba da predlozim doktorki da uradim taj test,ne znam da li sve trudnice rade test ili doktori kod nekoga posumljaju na to i salju ga na taj test?Da li postoje neki simptomi,kako znati da li treba raditi taj test?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima,imam jedno pitanje vezano za toksoplasmu.Posto meni apsolutno niko od doktora to nije pominjao interesuje me koje su indikacije da se radi ovaj test.Nemam macku niti bilo koju zivotinju ali to me niko nije ni pitao.23 sam nedelja trudnoce i ne znam dali treba da predlozim doktorki da uradim taj test,ne znam da li sve trudnice rade test ili doktori kod nekoga posumljaju na to i salju ga na taj test?Da li postoje neki simptomi,kako znati da li treba raditi taj test?

Evo moj slucaj,

Imala sam toxo, cito i rubeole u trudnoci. Nikad nisam imala nikakve siptome, ama bas nista. Ultrazvukom se ispostavilo da je beba bolesna i doktor na Betaniji me je poslao da radim analize na torch i ispostavi se da sam u 3 mesecu zakacila ta 3 virusa koja su jako opasna u trudnoci. Ja sam zbog toga morala da prekinem trudnocu a bila sam 36 nedelja. Dakle, nije samo macka prenosilac toxoplazmoze. Ja nisam imala nikakav kontakt sa mackama jer nemam macku a opet sam ga dobila. Najbolje je da ipak odradis to i da budes mirna. Necu da te plasim ali bolje to uradi cisto zbog sebe i bebe. U danasnje vreme svasta je moguce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala ti ali sam u jako losim finansiskoj situaciji pa ne znam da li moze negde privatno da se odradi samo nesto od toga npr samo toxoplasmoza ili negde drzavno?a kako inace doktori upucuju na te analize meni to niko nije pominjao i niko iz mog okruzenja to nije radio doktori to i ne pominju?posto meni na uz uvek kazu sve ok sad ne znam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala ti ali sam u jako losim finansiskoj situaciji pa ne znam da li moze negde privatno da se odradi samo nesto od toga npr samo toxoplasmoza ili negde drzavno?a kako inace doktori upucuju na te analize meni to niko nije pominjao i niko iz mog okruzenja to nije radio doktori to i ne pominju?posto meni na uz uvek kazu sve ok sad ne znam?

Možeš samo Toxoplasmu, ali bilo bi dobro kad bi mogla kompletan TORCH da odradiš jer nije za zezanje imati u trudnoći nešto od istog, tipa Rubellu, Xerpes, Cito i Toxo. Pomeni tvom gin. da bi želela da odradiš kompletan TORCH, trebao/la bi da zna za to. Mada, sigurno zna, nego ti ne spominje jer se TORCH uglavnom radi posle spontanog pobačaja, ako postoje neke sumnje u trudnoći na nešto, ako nisi preležala Rubellu...itd.... Ali, nikako nije na odmet uraditi ga, zato ga/je prvom prilikom pitaj da te uputi na taj test, verovatno ga kao trudnica možeš uraditi negde besplatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas me cudi da mi nijedan od 2 ginekologa kod kojih idem jedan zbog uputa kod drugog vodim trudnocu nisu to pomilnjali da nisam juce citala o tome ne bi mi palo na pamet to ne bi ni znala da postoji.Bas cu pitati u sredu doktora i iskreno se nadam da ima negde da se uradi besplatno jer imam sad izdataka idem na 4d ove nedelje i nemam odakle da dam 100-ak evra za taj test?bas bih bila mirnija kad bih ga uradila..A jer on moze da pokaze ako sam imala neki virus kada sam ga imala da li u trudnoci ili pre?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala ti ali sam u jako losim finansiskoj situaciji pa ne znam da li moze negde privatno da se odradi samo nesto od toga npr samo toxoplasmoza ili negde drzavno?a kako inace doktori upucuju na te analize meni to niko nije pominjao i niko iz mog okruzenja to nije radio doktori to i ne pominju?posto meni na uz uvek kazu sve ok sad ne znam?

Ne znam odakle si. Ja sam iz Beceja i pripadamo Novom Sadu, ja sam tamo radila.

Posto sam bila trudnica dala mi je doktorka uput sa sifrom 512 i nisam nista platila a radila sam kompletne analize torch-a i jos nesto sto ne spada u torch tako da je sve bilo besplatno. Inace u privatnim lab. kosta od 12000-16000. Ako vec mozes besplatno neka te uputi na kompletan torch, sigurnije je. Eto ja sam imala 3 virusa. Moras sama da napomenes doktorki jer oni sami nece da ti daju dok ih ne pitas. Kada sam saznala da imam problema u trudnoci isla sam kod privatnog doktora koji me je uputio da radim te analize jer moja doktorka u domu zdravlja kao da pojma nije imala sta je to. Jos se zacudila kao nema potrebe da radim torch ali kad je vec doktor sa privatne klinike insistirao onda evo ti uput. Msm grozni su lekari (cast izuzecima), kao sa zivotinjama da rade!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e hvala ti to mi je bitno da zanm da ipak moze da se radi besplatno u sredu odmah pitam doktora i trazim uput..Stvarno ko da smo zivotinje ali da meni niko nije to spomenuo od doktora uzas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas me cudi da mi nijedan od 2 ginekologa kod kojih idem jedan zbog uputa kod drugog vodim trudnocu nisu to pomilnjali da nisam juce citala o tome ne bi mi palo na pamet to ne bi ni znala da postoji.Bas cu pitati u sredu doktora i iskreno se nadam da ima negde da se uradi besplatno jer imam sad izdataka idem na 4d ove nedelje i nemam odakle da dam 100-ak evra za taj test?bas bih bila mirnija kad bih ga uradila..A jer on moze da pokaze ako sam imala neki virus kada sam ga imala da li u trudnoci ili pre?

Malo sam dosadna ali verujem da te zanima. I mene je zanimalo pa mi niko nije izasao u susret. Aviditet na viruse ti pokaze sve. Koliko dugo imas virus, kada si ga dobila (npr. pre 3 ili 4 meseca, pre godinu dana ili vise) ili u trudnoci. Sve ti pokaze ali mora na uputu da ti pise i AVIDITET na torch ili bilo koji virus inace neces znati kada si ga imala ako imas neki od virusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e hvala ti to mi je bitno da zanm da ipak moze da se radi besplatno u sredu odmah pitam doktora i trazim uput..Stvarno ko da smo zivotinje ali da meni niko nije to spomenuo od doktora uzas

Meni je ovo bila prva trudnoca. Mm i ja prosli smo pakao kroz samo 2 meseca. U 6 mesecu saznam da beba zaostaje sa rastom, nesto nije uredu. 2 meseca je trajala nasa agonija, svaki dan za Novi Sad, pa za Beograd, geneticari, kordocenteza, torch, pa jos sto analiza krvi, nemam pojma koliko sam puta Uz radila, svaki drugi dan ekspertni da se prati stanje bebe. Uzas! Kostalo nas je i para i zivaca. Sreca u nesreci tako se zavrsilo kako je moralo i eto, beba je rodjena mrtva na kraju. Ovo ti pisem samo zbog toga jer doktori nisu ni svesni sta se sve desava. Nemoj da te uplasi moj slucaj, nadam se da ce kod tebe biti sve kako treba. A i ja se nadam drugi put da ce i kod nas biti sve uredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ne mogu da verujem koliko neznalica od doktora ima.Zamislite odem ja kod doktora iz doma zdr i trazim uput za torch i one meni kaze da ne znam da li u zavodu to rade nego da idem kuci i to zovnem ih pa ako rade da dodjem do upu.Oni to naravno rade i ja odmah odem kod njega i on mi da kao neka 3 upura na 1-toksoplasmoza na 2 rubela na 3 clamidija a ja mu kazem zar torch ne obuhvata i herpes i neki virus koji pocinje na c on kaze ne samo ta tri i sad ne znam da li ce mi u zavodu uraditi konpletan torch ili samo to sto je on napisao,boze me sacuvaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ne mogu da verujem koliko neznalica od doktora ima.Zamislite odem ja kod doktora iz doma zdr i trazim uput za torch i one meni kaze da ne znam da li u zavodu to rade nego da idem kuci i to zovnem ih pa ako rade da dodjem do upu.Oni to naravno rade i ja odmah odem kod njega i on mi da kao neka 3 upura na 1-toksoplasmoza na 2 rubela na 3 clamidija a ja mu kazem zar torch ne obuhvata i herpes i neki virus koji pocinje na c on kaze ne samo ta tri i sad ne znam da li ce mi u zavodu uraditi konpletan torch ili samo to sto je on napisao,boze me sacuvaj

:blink: Kakav glupan :angry: Nek' izgugla malo da vidi šta je TORCH! Citomegalovirus, Toxoplasma, Herpes i Rubella! Sve stavke su IGG (nekadašnja infekcija - stvorena antitela) i IGM (sveža - postojeća infekcija) Cccc, ko je sve danas ginekolog :angry: Ništa, ti lepo odi sa tim uputom i kaži im da ti urade TORCH, i da tvoj gin. nije baš najbolje znao da ti kaže šta je to, a oni tamo će ti već uraditi šta treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako sam i ja mislila pa ako ne budu hteli ja cu da mu odem sutra kad se vratim iz zavoda i da mu kazem da mi lepo napise a njima u zavodu cu traziti da mi zapisu sta sve obuhvata jer on meni ne veruje nego ne mogu vise da se cimam po gradu smucilo mi se..e jos mi napisao clamidija kaze to ti je to ch na kraju torch(to je ustvari citomegalo i herpes)i ja mu to kazem i on kaze ne a klamidiju sam radila preko brisa i to nije virus nego bakterija prosto me sramota da odem sa tim njegovim uputom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako sam i ja mislila pa ako ne budu hteli ja cu da mu odem sutra kad se vratim iz zavoda i da mu kazem da mi lepo napise a njima u zavodu cu traziti da mi zapisu sta sve obuhvata jer on meni ne veruje nego ne mogu vise da se cimam po gradu smucilo mi se..e jos mi napisao clamidija kaze to ti je to ch na kraju torch(to je ustvari citomegalo i herpes)i ja mu to kazem i on kaze ne a klamidiju sam radila preko brisa i to nije virus nego bakterija prosto me sramota da odem sa tim njegovim uputom

:lol: Joj, malo mi smešno, pa on je klasični degenerik, kukuuu :ph34r: Verujem da te je sramota, al' to ne treba tebe da bude sramota već njega, zato što je teška neznalica! Ti idi sa tim uputom pa nek' mu se smeju tamo kad vide šta je napisao, a ti što pre ako možeš menja gin. jer ako ovaj ovako lupetara za ovakve stvari ne smem ni da pomislim šta će sl. da mu padne na pamet :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.