Da li deci dozvoljavate da koriste kompjuter?

odgovora

Objavljeno

Mi smo landare, po ceo dan smo napolju. Tako je od rođenja. I po zimi i po kiši. Da li zbog toga ili nečeg drugog, uglavnom mi smo kasno krenuli da gledamo crtaće. Sa skoro 2 godine. Tako je i sad. Pogleda pola sata crtaće i to obično pred spavanje. I naravno da mu kontrolišem koje gleda, one naše stare obožava. Uz Popaja najslađe pojedemo spanać. Ultru sam isključila, a nakupovala Nodija, Tomasa, Pepu prase, Jagodicu Bobicu, Traktor Toma, Ružno Pače. I Taličnog Toma imamo.

A pre neki dan sam u parku videla retkost. Devojčice igraju lastiž. A moje dete kad je to videlo odmah se priključio. Suze su mi krenule. Setila sam se svog detinjstva i naših igara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno je retkost da se vidi da neka deca igraju lastis....ne mogu da verujem. Komsinica i ja ponekad igramo sa nasom decom i ucimo ih pored lastisa i druge igre iz naseg detinstva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako i treba. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo nasem detetu dozvolili sat vremena dnevno pored kompjutera i sat vremena dnevno pored tv...ostalo vreme je u svojoj sobi i bavi se ,,umetninama,,crta lepi pravi razne oblike od kojecega,vaja ,slika,kreira odecu(inace joj je san da postane modni dizajner,a ne lekar i sl)

srecni smo sto smo uspeli koliko toliko da je usmerimo na neki kreativni rad a da to nije kompjuter...takodje se druzi s drugom decom i tu su setnje,kupanje,bicikl..itd

ali nazalost kompjuter mora da koristi jer je to ceka kroz celo skolovanje a i pored toga ima dosta solidno znanje engleskog jezika za sta je zasluzan bas komp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja sam skoro imala razgovor na temu: "Ma imam ja onaj stariji lap top, pa sam mislila da ga "ocistim" i dam S da se ona na njemu igra i uci!" :blink: S je moje dete, ja odlucujem na cemu ce ona da se igra i zato sam morala da se zahvalim i kazem da smatram da u ovom uzrastu ona itekako puno toga ima da uci, ali da ja ne zelim da uci uz kompjuter!

Argumenti: "Ali ima tako puno edukativnih sajtova, jesi videla ovaj ili onaj...?" me apsolutno nisu interesovali! Moje dete sa 3god da ima svoj lap top- taj film se nece prikazivati! <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja sam skoro imala razgovor na temu: "Ma imam ja onaj stariji lap top, pa sam mislila da ga "ocistim" i dam S da se ona na njemu igra i uci!" :blink: S je moje dete, ja odlucujem na cemu ce ona da se igra i zato sam morala da se zahvalim i kazem da smatram da u ovom uzrastu ona itekako puno toga ima da uci, ali da ja ne zelim da uci uz kompjuter!

Argumenti: "Ali ima tako puno edukativnih sajtova, jesi videla ovaj ili onaj...?" me apsolutno nisu interesovali! Moje dete sa 3god da ima svoj lap top- taj film se nece prikazivati! <_<

Bravo za odluku, potpuno podržavam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja cerkica kompjuter koristi jedino ukoliko zeli da odgleda neki crtac i to svaki drugi,treci dan..

Mislim da nije strasno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kompjuter podrzavam samo zbog edukacije i crtaca. Imam interaktivnni bukvar koji je veoma interesantan. Dala sam bratancu mm, (ima 5 godina, pominjala sam ga u nekom prethodnom postu) on se odusevio. Dzebe kad ga koristi samo kada je kod nas, jer kad ode kuci opet igra igrice. :angry: Njegovi roditelji, ocigledno, kompjuter smatraju dadiljom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa malena ima 3 godine i 8 mjeseci. Do sada nije igrala igrice na kompu, ali od ove godine je krenula u skolu i tamo imaju satove informatike. Da, dobro ste procitale - u skolu. Zivimo u Spanjolskoj i tu djeca kracu u skolu sa napunjene tri godine. Uglavnom, pocela se interesirati za kompjutere i nasli smo joj par igrica namijenjene njenoj dobi (ucenje boja, brojeva, oblika i sl.) Najvise joj se svidja Dora (igrica je nesto poput crtica). Naravno, limitiramo joj vrijeme koje moze provesti za kopjuterom. Najcesce je to upravo onih pola sata dok ja radim rucak, a mladji brat spava. Mislim da u tome nema nista lose, dok god su edukativne i ne igraju nesto sto ih potice nasilju. Osobno mislim da je puno opasnije gledati razno razne crtice, npr. Pokemone ili Spuzva Boba (koji obiluju nasiljem). Trebam napomenuti da inace provodimo svako slobodno vrijeme s njima vani, na zraku. Isto tako pokusavamo sto manje navikavati ju na voznju automobilom i gdje god je moguce idemo pjesice. Osim toga, tri puta tjedno ide na rolanje. Kad smo doma crtamo, igramo se s kockicama, slazemo puzle... Da rezumiram, mislim da joj od pola sata kompjutera dnevno nece biti nista. Dok god roditelji imaju granice i drze ih se, dijete ce ih se isto pridrzavati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica od 4 godine koristi comp. Ne previse ali joj je dozvoljeno da ga koristi. Zna da sama pusti igrice ili crtace. Ja verujem da dete treba uciti svemu za sta pokaze interesovanje. Pa ako zna azbuku sto ne bi znala i da cacka oko racunara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mame, mi smo krive sto deca sede ispred tv a ne oni....zato hajde da im pruzimo detinjstvo kakvo smo mi imali...........ja cu svoju ovog leta nauciti da igra lastis.

Tako je.Postoji mnogo drugih nacina da se deca edukuju,koji su mnogo efikasniji od komp.

Moje dete nece sesti za kompijuter dok mu u skoli ne bude izricito receno da se neki zadatak mora odraditi na racunaru. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi koristimo kompjuter, u vrlo malim dozama, ali ga koristimo po 15tak minuta dnevno. U to vreme uglavnom crta u Paint-u ili gleda na youtube-u brojeve na raznim jezicima.

Takva količina ne mislim da može da mu škodi, šta više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce me je jedna poznanica pitala da li moje dete igra igrice na racunaru!?

Rekla sam NE i ona me je zaprepasceno pitala " a sto ne?"

Moje dete u julu puni tri god i smatram da joj igrice nisu potrebne. Ne dozvoljavam joj da dira kompjuter.

Ta moja poznanica ima dete od 3.5god i njen sin se vec uveliko igra na kompu...

Sta mislite ko je u pravu?

Ja mojoj cerkici od 2,5 god pustim na kompu da gleda slicice i klipove sa zivotinjicama i pustim joj decije pesme ali ne i da igra igrice jer smatram da u njenom uzrastu joj takva vrsta zabave nije potrebna. Roditelj bi trebao da zna kako da zabavi i animira svoje dete. Ovako mali oni se mogu naigrati sa bilo cim. Treba da razvijaju mastu a za kompjuter ima vremena, u koje doba zivimo nema sanse da ce ostati kompjuterski nepismeni. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos uvek ne. Samo sedi i gleda dok starije seke od tetke igraju igricu. Mala mi je, sama ce izraziti zelju kada zeli i da li zeli. Za sada jos uvek samo treska tastaturu.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja cerkica koristi komp samo ako hoce da slusa decje pesmice i to je 2 do 3 puta nedeljno pa nekad ni jednom u toku nedelje neprivlaci je nesto narocito i sa neke strane mi je drago zbog toga,ali nije joj zabranjen tako da kad god pozeli moze da ga koristi ali ona ipak vise voli da se igra napolju i sa igrackama i da se seta nego komp...ps. drago mi je zbog toga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

odemo pre par dana kod prijatelja, njihov klinac mesec dana mladji od Luke i totalno navucen na igrice na kompu. oni sa takvim odusevljenjem pricaju kako on sve zna, koji taster da pritisne, gde se sta nalazi...

mislim da je to prerano. kod nas se laptop gotovo ne gasi, mm je programer i kuci uglavnom radi, a i kad ne radi tu je b92, limundo kod mene bebac naravno :lol: i Luka je to prihvatio da kad je neko za kompom radi nesto.

ima vremena, naucice. jeste da deca najvise preko igrica nauce ali ne mora u trecoj godini.

ptičica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod mene je takodje ograniceno,ali voleli bi da igraju svaki dan po celi dan,ali ne moze.Pustim ih 1-2 puta nedeljno,ili ako odemo negde u goste gde tamo deca igraju,oni izigraju sa njima i onda ih ne pustam i kuci.Ponekad mi bude krivo kako moja deca slabo znaju oko tehnike,vidjala sam njihov uzrast kako barata i maminim i tatinim telefonima,moja deca ne uzimaju nase telefone,jedino da nam dodaju kad stigne poruka ili zvone.

Sve mislim ima vremena,ako ih pustis oni meru nemaju,a onda se pomislim kako nece biti ukorak sa ostalom decom,pa ni sama ne znam da li sam u pravu,ali za sada je tako vrlo malo i ograniceno su za komp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

no no.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kad je jurcao na moj notebook i nisam dala, stalno se vraćao.

Onda sam ga pustila - dva dana mu je prilazio, i sad ga ne gleda.

Kao što je napisala Phoenix, crtanje u Paintu, ne može da škodi, šta više.

A ono što detetu ne pokažete na kompu, neće ni da zna da radi.

I ako mi roditelji ne sedimo po ceo dan i čvrakamo - neće ni dete da ga traži (previše). :)

bekulino voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš sin (3 g) ima svoj kompjuter vec gosinu i pol, u biti od kada smo skuzili da ima koordinaciju misa i slike. Najprije su to bili logicke igrice za njegovu uzrast sa web stranice babyTv-a , a danas bez problema "lista" crtice ili klipove sa youtuba, igra igrice i sve ostalo što rade malo veca djeca od njega. Zna si sam ukopcati kopm, zna gdje treba kliknuti da bi mu se otvorile određene stranice koje su u memoriji kompa i sl.

Naravno, vrijeme ispred kopmjutera je ograniceno uglavnom su to dva sata u toku dana, kao i kontrola šta se gleda i što se igra (nema nasilnih igrica, niti ove nove crtice japanske produkcije, nema ninđa kornjace ili sl)

I ne utice niti na njegovo vrijeme za igru sa nama ili u parkicima sa djecom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš sin (3 g) ima svoj kompjuter vec gosinu i pol, u biti od kada smo skuzili da ima koordinaciju misa i slike. Najprije su to bili logicke igrice za njegovu uzrast sa web stranice babyTv-a , a danas bez problema "lista" crtice ili klipove sa youtuba, igra igrice i sve ostalo što rade malo veca djeca od njega. Zna si sam ukopcati kopm, zna gdje treba kliknuti da bi mu se otvorile određene stranice koje su u memoriji kompa i sl.

Naravno, vrijeme ispred kompjutera je ograniceno uglavnom su to dva sata u toku dana, kao i kontrola šta se gleda i što se igra (nema nasilnih igrica, niti ove nove crtice japanske produkcije, nema ninđa kornjace ili sl)

I ne utice niti na njegovo vrijeme za igru sa nama ili u parkicima sa djecom...

Slazem se!

Moj stariji sin je od 2.5 god. voleo crtace, pa komp, znao da ukljuci, da misem klikne na nesto,otvori-zatvori ikonicu, shvativsi to, mi smo mu stavili ikonicu preko koje je ulazio i igrao igrice, bebece, kako ih mi zovemo....i danas sa 6 god. ga interesuju, i snalazi se na kompu bolje nego stariji, i igrao bi on stalno, ali mi ogranicavamo, i to na vikend igranje po pola sata....E, koliko starijeg interesuje kompjuter, toliko mladjeg uopste, ponekad bi da slusa pesmice decije, ali ga igrice ne interesuju, ima 3 god, cak ga i crtaci ne interesuju uopste(pred spavanje posle price hoce da mu pustim neki dugometrazni, to odgleda 5 min i zaspi naravno), i pre ce da uzme igrackice da se igra, da vozi auto, redja kocke nego da se mota oko kompjutera ili TV -a i zbog toga mi je bas drago! Ja sam za informatičku pismenost, za logicke, pametne igrice....sve ostalo je suvisno i stetno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja bih se slozila. Kako da nauce da koriste kompjuter ( a definitivno ce im trebati) ako ih stalno teramo? Bitno je imati kontrolu sta kad i koliko dugo dete radi na kompjuteru. Ako se to drzi u redu, onda nema frke nikakve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ne, jos uvek je mala. Jedino gleda crtace na kompu, pod uslovom da nista ne dira... ;) Al obavezno ga ugasi, kad joj dosadi.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ne, jos uvek je mala. Jedino gleda crtace na kompu, pod uslovom da nista ne dira... ;) Al obavezno ga ugasi, kad joj dosadi.... :D

jel na dugme :D :D :D tako moj Paja.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.