Ljubomora kod dece

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svim forumasima,

Dragi roditelji,interesuje me vase iskustvo o ljubomori medju malom djecom. Naime,moj sin Luka ima godinu i 5 mjeseci a ja sam u cetvrtom mjesecu trudnoce. Veoma je vezan za mene,tata dosta radi,porodica i ostala rodbina ne zive u istom gradu,tako da smo stalno zajedno. Cak i kada odemo u posjetu baki i dedi,cim ja izadjem iz sobe on pocne da place i da me doziva. Takodje,vec pokazuje ljubomoru kad me suprug zagrli ili kad pomazim bratanicu,tada dodje- njih gura i pruza ruke da ga uzmem. Nekoliko puta sam probala da prepustim uspavljivanje suprugu,sestri i mojoj mami ali to se uvijek neslavno zavrsavalo,plakao bi vise od sat vremena i na kraju bi odustali :( . Pokusala sam da mu objasnim da ce dobiti brata ili seku,ali mislim da je jos mali da shvati to! Brinem se i kako ce podnijeti odvojenost od mene dok budem u bolnici i kako ce prihvatiti prinovu! Mislim da ce period prilagodjavanja biti dosta tezak,al nadam se da su neki od vas sa slicnim okolnistima dozivjeli i pozitivna iskustva!

Hvala i pozz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Maja je extra podnela dok sam bila u bolnici 7 dana al kad sam dosla kuci stalno je plakala i vikala mama mama grlila me nije htela da me pusti ! A tek kad je videla bebu uzas 3 dana je vristala al sad sve to polako dolazi na svoje vidim da je ljubomorna koliko god se trudim da sa njom provedem vreme al procice sve to ! (Jedino me malo brine sto nocu u snu cest place i vice mama ne ide) valjda joj je to ostalo dok ne zaboravi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Gavrilo ima 19 meseci, a moj Mihailo 4 meseca.

Mislili smo muž i ja da tako malo dete neće moći da bude mnogo ljubomorno na bebu.

Ali, prevarili smo se !

Baš je ljubomoran, a to ispolava tako što me ignoriše kad uzmem u ruke Mikija ili tako što traži da uzmem njega a spustim bebu.

Razlika između mojih sinova je 15 meseci.

Vrlo sam isfrustrirana što ne mogu obojici da se posvetim onoliko koliko bih želela.

Rastrzana sam između njih dvojice, volela bih da mogu da se udvostručim, pa da se obojici posvetim 100 %.

I, da - boli kad te dete ignoriše !

Nekoliko puta sam već plakala zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mislila da moj Vuk nije ljubomoran. On sad ima 16 meseci. Pre neki dan smo bili kod mog brata koji ima bebu od 2 meseca i kad sam ga uzela, nastala je histerija! Strašno smo se iznenadili. I posle, kad sam uzela bebu od 8 meseci od mog drugog brata, desilo se isto. Izgleda da je to normalna reakcija za dete tog uzrasta. Ne mogu ni da zamislim da imam jošn jednu bebu, kako bi tek onda bilo kad bi stalno bili zajedno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una je stara 15 meseci a za 2 meseca nam stiže brat. Baš se plašim kako će reagovati na bebu. Išli smo skoro kod prijatelja koji su dobili bebca i ja sam ga sve vreme držala u naručju, Una se nije bunila. Priđe kad je pozovem, pogleda bebu i nastavi da se igra. Mada, to ne znači da neće biti ljubomorna. Nije preterano vezana za nas, hoće kod svakoga, ne plače kad izađem iz stana...možda se ponekad pobuni kad bi i ona napolje ali definitivno nikad ne plače kad ja ostanem u stanu a ona ide :D ..moja mala skitačica

Jedva čekam da se porodim i vratim u normalu, nadam se da će dobro prihvatiti brata... A ako i bude problema, sve se to reši...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima!

Treba da se porodim u maju, a cerka mi sad ima 20 meseci pa me zanima ova tema oko ljubomore jer me to tek ceka! Htela bih da cujem kako ste vi organizovali cuvanje dece dok ste bile u porodilistu, kako ste vi to podnele i kako je starije dete to dozivelo? Mnogo se brinem i nisam sigurna kako ce to sve da izgleda kad dodje dan porodjaja (ili noc). Gde onda sa cerkom, kako ce ona to da dozivi? Kako ce da bude kad beba dodje kuci?

Kako je kod vas to izgledalo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene u klubu ;)

Maleni ima 20 mjeseci, a bebica nam stize iduceg mjeseca. On je vec ljubomoran na sve i svakoga kada sam ja u pitanju jer ja sam njegova "macica" i tacka. Mm i ja moramo da sjedimo na razdaljini, niko ne smije da me poljubi i pomazi, odmah dotrcava, sklanja svakog i baca mi se u narucju...Tako da ocekujem haos!!!!

Ipak, ja mu od pocetka pricam o bebi, on mazi stomak i ljubi, sam kaze "Una pava" i nalsoni glavicu na moj stomak, ali sve je to samo posledica moje price, jer naravno on tek treba da shavti i vidi kako gubi svoj tron!

Sto se tice odlaska u porodiliste to mi je trenutno najveca nocna mora jer kako da budemo odvojeni toliko dugo. Ja radim, tako da je on navikao bez mene u toku dana, ali kako sa nocima...Mm ce naravno uzeti slobodno kada se ja porodim, tako da ce ga on cuvati, uz naravno pomoc moje mame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una je stara 15 meseci a za 2 meseca nam stiže brat. Baš se plašim kako će reagovati na bebu. Išli smo skoro kod prijatelja koji su dobili bebca i ja sam ga sve vreme držala u naručju, Una se nije bunila. Priđe kad je pozovem, pogleda bebu i nastavi da se igra. Mada, to ne znači da neće biti ljubomorna. Nije preterano vezana za nas, hoće kod svakoga, ne plače kad izađem iz stana...možda se ponekad pobuni kad bi i ona napolje ali definitivno nikad ne plače kad ja ostanem u stanu a ona ide :D ..moja mala skitačica

Jedva čekam da se porodim i vratim u normalu, nadam se da će dobro prihvatiti brata... A ako i bude problema, sve se to reši...

Citajuci ovaj text bas sam se pronasla... Ja imam sina od 11 meseci a treba za 3 meseca da rodim batu... Bas me brine kako ce Dorian reagovati kad bata dodje kuci. Isto kao i Una nije ljubomoran kad diram drugu decu, niti place kad ja idem negde, sem kad hoce i on napolje... Ja ga cesto ostavim kod babe i dede da se igra i bude super, samo da ima nekoga, ne bira drustvo. Kad se porodis javi kava je situacija :P Ja licno mislim ako mu budem posvecivala paznju maximalno koliko budem mogla da ce sve biti ok i da nece biti ljubomoran.. U suprotnom ne znam kako cu to psihicki podneti... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Gavrilo ima 19 meseci, a moj Mihailo 4 meseca.

Mislili smo muž i ja da tako malo dete neće moći da bude mnogo ljubomorno na bebu.

Ali, prevarili smo se !

Baš je ljubomoran, a to ispolava tako što me ignoriše kad uzmem u ruke Mikija ili tako što traži da uzmem njega a spustim bebu.

Razlika između mojih sinova je 15 meseci.

Vrlo sam isfrustrirana što ne mogu obojici da se posvetim onoliko koliko bih želela.

Rastrzana sam između njih dvojice, volela bih da mogu da se udvostručim, pa da se obojici posvetim 100 %.

I, da - boli kad te dete ignoriše !

Nekoliko puta sam već plakala zbog toga.

Potpisujem, ovo je nažalost tačno. Moja kuma ima dva sina, razlika između njih je 1 godina i 3 meseca i kod njih u kući je uvek haos. Ja nemam tih problema, jer je ćerka starija od sina 6 godina i sa njene strane nema ljubomore, ali je zato on ljubomoran na svakog ko mene zagrli, poljubi, ma da me samo prstom dotakne, a ima 20 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene brine ova ljubomora... :( Teodor ima 17meseci,a 2.beban nam stize u oktobru,razlika ce biti 1meseci.Teo je jaaako ljubomoran,ne sme me cak ni muzic zagrliti,cak i macu gurne ako se privija uz moje noge.Sad se tome samo smejemo,i meni naravno prija kad hoce samo mene,ali sta ce biti u oktobru kukuuu... :unsure:

Zasad zna kako ce se beba zvati,mazimo stomak i gledamo njegove slike uz pricu:vidis kako si ti bio mala beba,tako ce i seka biti mala beba,ona te vec sad voli,salje ti poljubce is maminog stomaka,bla bla bla... I tako i on ljubi svoju seku u maminom stomaku,i cesto je spominje,pa krece ista prica.Nadam se da ako budemo zajedno radili oko nje neke svari kao sto su kupanje,menjanje pelena,itd.nece biti tako velike ljubomore...

Pozdrav svim mamama! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una je stara 15 meseci a za 2 meseca nam stiže brat. Baš se plašim kako će reagovati na bebu. Išli smo skoro kod prijatelja koji su dobili bebca i ja sam ga sve vreme držala u naručju, Una se nije bunila. Priđe kad je pozovem, pogleda bebu i nastavi da se igra. Mada, to ne znači da neće biti ljubomorna. Nije preterano vezana za nas, hoće kod svakoga, ne plače kad izađem iz stana...možda se ponekad pobuni kad bi i ona napolje ali definitivno nikad ne plače kad ja ostanem u stanu a ona ide :D ..moja mala skitačica

Jedva čekam da se porodim i vratim u normalu, nadam se da će dobro prihvatiti brata... A ako i bude problema, sve se to reši...

Alexa,vidim da se mali Niksa rodio :rolleyes: ,zelimo vam puno srece. Kako se Una privikava na brata? Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto imamo novih mamika po II put ajde da malo dignemo temu.

Razlika izmedju mojih je 18 mes, tako da sam ja prakticno imala 2 bebe u kuci.Sin je jos uvek nosio pelene kada je bebica stigla i po savetu psihologa i pedijatra, nisam pokusavala odvikavanje niti sam ga tog septembra dala u vrtic. I ne mislim da sam pogresila. Ko je video njihove zajednicke slike zna o cemu govorim , o tolikoj ljubavi i vezanosti izmedju njih dvoje da je to prelepo.

Kada smo izasli iz porodilista seka je bati donela ogromnu knjigu ( jojo mnogo voli slikovnice , knjige ) tako da je to bio logican izbor, kojom se on odusevio, i evo cuva je i danas posle god dana. Prisao je autosedistu, pogledao malo cupavo stvorenje, i okrenuo se svom poslu. Vise mu je bilo zanimljivo da on seda u AS i da ga tata nosi kroz kucu, nego beba.

Zajedno smo jos tokom trudnoce pricali na temu bebe, dali joj krevetac njemu kupili veliki krevet, ukrasili njegov/ njen zid novim slicicama, tako da se nisam nadala nekoj pretaranoj reakciji.Nije je ni bilo.

Ono sto se desilo kroz nekih par meseci, jeste njegova ljubomora ali projektovana na mene, sto ja moram da dojim bebu, da je presvlacim, bas kad beba siki on tad trazi sok, cokoladu, da mu pustim crtani, sve ono sto ja fizicki ne mogu jer sedim na krevetu i dojim malu.

Trazio je da samo sa mamom da ide napolje u setnju, prodavnicu, mama da ga uspavljuje...ali i to je vrlo brzo prestalo, jer sam ga ukljucila oko svih aktivnosti vezanih za bebu, od kupanja, presvlacenja, sve mi je dodavao, vadio vlazne maramice, kao veliki sve je radio, a kada beba spava onda sam ja sa njim crtala, pricala mu pricice, kuvali smo rucak zajedno, slagali popeglan ves ma sve sto mozete da zamislite..

Cim cuje da se probudila to je trk u njenu sobu , mama nana, odmah joj stavlja pelene i sve ostalo na krevet da je presvucem, daje joj igracke...

sve smo ga naucili sta je beba smela da a sta ne , tj koje igracke njoj sme da da.

Danas je vec pesma, cuva je zajedno se igraju, svuda zajedno idemo, cak ponekad je to problem ako je njoj vreme za spavanje a njemu nije on nece napolje sa tatom jer ne ide nana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima,evo proslo je tri mjeseca od kad je Luka dobio seku Miu,i ljubomora nije vise tako strasna kao sto je bila u pocetku(razlika izmedju njih je 22mjeseca). Posto je bio jako vezan za mene i lio je suze"krokodilske" svaki put kad bih negdje otisla bez njega,mislila sam da ce mu tesko pasti kad odem u bolnicu na par dana,ali baka kaze da je bio pravi dobrica.E, al zato kad smo dosli kuci,imali smo napade placa i histerije,vristao bi svaki put kad bih dojila bebu,trazio da njega nosim,pokusavao da je gadja i udara,cak je u toku sna jecao i udarao sebe u glavu! I sad kad se toga sjetim,pocnem da placem :( ,sreca pa nije dugo trajalo. Takodje,budio bi se u toku noci kad i beba,pa onda i on u plac,tek uglavnom tih prvih dana je bilo uzasno,sreca pa su mi majka i sestra ,koju Luka obozava, pomagale,inace bih vjerovatno pala u depresiju. Kako je vrijeme proticalo,polako se privikavao i ispadi su postali sve redji.Valjda je konacno"svario" da vise nije samo on centar svijeta,mada i dalje ako posvetim malo vise paznje sestrici,pravi nestasluke i tako skrece paznju na sebe.

Eto to je moje iskustvo,nadam se da ce se/su se vasa djecica bolje privikla na drustvance.

Pozz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mozda sam negde vec pisala na ovu temu,ali evo i mog iskustva sa ljubomorom...

Starija cerkica je imala ne pune 3 godine kad se rodila Nina,dok sam bila trudna u stvari od kad sam otisla na trudnicko starija cerka Lana je pocela jako da se vezuje za mene,ali tad nije nikako ispoljavala ljubomoru cak je stalno isla za mnom i ljubila mi stomak i jedva cekala da se rodi seka da se igraju kao drugarice(kako ona kaze) i tako je i bilo kad se Nina rodila ona je bila srecna,a ja sam po pravilu sve radila kako treba ukljucivala je u sve aktivnosti oko bebe kupanje povijanje mazanje kremicom...i sve je bilo dobro dok Nina nije pocela da hoda i petlja se oko njenih igracaka i onda je krenula sa onom cuvenom recenicom nedam to je moje.A onda naravno kako je Nina jos mala i sva paznja je usmerena ka njoj nekad primetim tuzan pogled Lanin i dodje mi da zaplacem.Svoju ljubomoru je u pocetku ispoljavala iskljucivo kroz svoje ponasanje pocinjala je da besni i za najmanju sitnicu bacala stvari kad je Nina iznervira,a sad kako je Nina malo veca pocinje i da je gura kad god za to vidi priliku.I sve cesce mi postavlja pitanje kad ce mama Nina da poraste,pa da mozemo lepo da se igramo kao drugarice tako da ocekujem da ce ti izlivi ljubomore prestati cim Nina malo poraste da njih dve mogu da se sporazumeju,ali u svakom slucaju ovaj period je jako tezak i za njih i za mene trudim se da nekako balansiram celu situaciju i nadam se da uspevam u tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razlika izmedju Steve i Veljka je nekih 3 godina i 3 meseca..Nije ispoljavao ljubomoru u nekoj velikoj meri, više je to neko maženje kada držim batu..inače pomaže oko presvlačenja i kupanja bebe, ustvari u kupanju svi učestvujemo, to nam je onako nešto baš zajedničko..baš se trudim da ga uključim u sve aktivnosti, da se nikako ne oseti zapostavljenim zbog bebe..on tepa svom bati mali slatki Veljko :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lucia je imala 20 mjeseci kad smo saznali da smo opet trudni. Vec tada smo poceli sa pripremama. Prvo smo njoj sa dvije godine kupili krevet i rekli joj kako je ona velika dobra djevojcica pa moze spavati u krevetu. Ni u jednom trenutku nismo rekli da ide iz krevetica jer cemo taj njen dati bratu. Jednostavno smo maknuli krevetic iz kuce (dali prijateljima na cuvanje da ga ona neko vrijeme ne vidi). Kad smo ga ponovo vratili u kucu maknuli smo s njega sve ono sto bi ju moglo podsjecati da je krevetic bio njen.

Na odlazak u bolnicu smo ju isto pripremali objasnjavajuci joj da ce mama ici u bolnicu da mi "izvade" bracu iz buse. Pomoglo je i to sto mi je prijateljica bila nedavno rodila i odveli smo ju kod njih u rodiliste da vidi bebu. Onda sam joj stalno govorila da ce i mama ici isto tako i da ce me doci posjetiti, a da ce baka brinuti za to vrijeme o njoj. Citala sam da prvi susret s mamom mora biti bez bebe u rukama. Odnosno, prvo posvetiti paznju njoj, a bebu niti ne gledati. Tako smo i napravili. Dosla je k meni u sobu, ja sam sjedila na krevetu, a brat je lezao u svom bolnickom kreveticu. Nju smo odmah posjeli kod mene na krevet i nismo uopce obracali paznju na maloga. Pitala me sta mi je to na ruci, pricali smo malo s njom, a onda ju pitali da li hoce vidjeti brata. Onda mu je ona dala igracku koju mu je ona kao "velika seka" kupila. To je bila prva i jedina igracka koju smo stavili pored bebe. Kad su nam ljudi dolazili u posjetu svi su nam donosili poklone za malenoga, ali i neku sitnicu njoj - jer je postala "velika seka". Na taj nacin je povezala bratov dolazak kao nesto lijepo, a poziciju "velika seka" kao nesto pozitivno i korisno. Dopustili smo joj da ga primi u ruke kad je ona to htjela, da ga kupa, da ga ljubi, kasnije da ga hrani... Naravno, sve uz nasu pomoc i nadgledanje. Po izlasku iz bolnice smo par puta ostavili bebu sa bakom, a otisli samo s njom u setnju, u park... Nakon nekog vremena nam je rekla da ne zeli ici vise nikud bez brata. Nikad nismo vidjeli niti trag ljubomore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da vam ispricam i nasu pricu: Razlika izmedju moje dve cerke je 21 mesec. Mladja sada ima 9 meseci, pocela je da puzi i sad su pocele zajedno da se igraju. Zajedno su oko igracaka u sobi, zajedno prave nered, starija mladjoj daje raznorazne igracke i naucili smo je koje su igracke za bebu a koje nisu. Kad starija dobije neku novu igracku, par sati je ne daje seki ali posle je prodje odusevljenje i onda joj pokaze i da joj da se igra. Mladja sve stavlja u usta, pa je u pocetku to smetalo starijoj jer joj sve izbalavi, ali posle se navikla. Starija voli da glumi stariju sestru pa joj cesto govori da ne sme beba u kuhinju, da ne sme u usta da stavlja sitne stvari i slicno, desavalo se da starija cerka mladju udari blago po glavi dok ova mala puzi ali mi nismo reagovali, pustili smo ih i toga sad vise nema. Inace, praktikujemo da obe u isto vreme "grdimo". Najcesce ovu stariju opominjemo da ne dira to, da pazi, da ne trci, da ne baca igracke ali onda to pricamo i ovoj manjoj, iako nas ona gleda belo. Bitno je da nema razdvajanja, one su za nas iste i kad porastu i kad se posvadjaju ili potuku (a bice i toga :rolleyes: ) obe ce biti na isti nacin kaznjene, nema razdvajanja ma koja god da je kriva.

Do sada nema ljubomore, nije je ni bilo a nadam se da je nece ni biti.

Tek sad, na licnom primeru sam uvidela da je ipak bolje da je razlika izmedju dece so manja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je pocelo da pokazuje znake nezadovoljstva kada vidi da me mm grli i ljubi. Pokusavamo na sve nacine da mu objasnimo, ali tesko ide. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja Natasa je JAKO ljubomorna!Kad vidi da me neko zagrlio ona odma dolazi do mene,buni se i sklanja ruku sa mene.Kad joj kazemo da pomazi bebu (stomak) ona se isto tako buni.Primetili msmo da je bas jako ljubomorna i malo se plasim kako ce reagovati kad stigne druga beba,ona ce tad imati 20 meseci.A inace i kad smo kod prijatelja koji imaju devojcicu koja je samo mesec dana mladja od nje i dosta cesto se vidjamo ona joj otima igracke i nece da se igra sa njom,a kamoli da ja uzmem drugo dete!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mia je sa 13 meseci pocela da pokazuje uzasnu ljubomoru prema malim bebama kod kojih idemo da se igramo. Sve je do sada bilo u redu, ona je bebe ljubila i mazila, i odjednom je pocela da ih cupa ,stipa, grebe, gura i da im brani da mi se priblize. Ne znam kada cu roditi drugo dete, samo se nadam da ce tada ona lakse da prihvati malisana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je jako ljubomornoooooooooooooooo, ako se priblizim drugom detetu uzas koja vriska, ove je pocelo da se pojavljuje pre neki dan i haos je, ne moze ni mm da mi se priblizi ona odma vristi i place, nadam se da je faza posto je ovo strasno ;):(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj sin je jako ljubomoran kad ja sjednem kod muza odma me gura od njega ne zeli da mu sjedim u krilu a i mala je ista :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je jako ljubomornoooooooooooooooo, ako se priblizim drugom detetu uzas koja vriska, ove je pocelo da se pojavljuje pre neki dan i haos je, ne moze ni mm da mi se priblizi ona odma vristi i place, nadam se da je faza posto je ovo strasno ;):(

Slična je situacija i kod nas, mada bez vikanja. Ako smo mm i ja zagrljeni, on prilazi, hvata me za ruku i vodi u drugu sobu, a onda se vrati započetoj igri i ignoriše nas. :huh:

Kada uzmem neko drugo dete, naročito ako je reč o bebi, on se namršti i vodi me do kreveta da ostavim dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je Mika prvi put bio ljubomoran. Jako ljubomoran...

Drugarica je njega uzela i pocela da se igra sa njim, on je sav srecan pricao i igrao se sa njom dok ga je nosila, a onda sam ja uzela njenog sina od 14meseci, kad je Mikina igra naglo prestala i on je toliko poceo da histerise i place, pruzio obe ruke prema meni... dok ja malog Lazara nisam dala njegovom tati, a onda je Mika samo nastavio da se igra sa njom kao da se nista nije desilo, ali me je ipak drzao na oku da vidi igram li se sa drugim detetom. E onda je poceo i Lazar sa urlanjem i ljubomorm tako da je svaka uzela svoje dete i njihova igra se zavrsila... Bas sam se razocarala, Milan je cesto u drustvu dece i ja sam cesto sa drugom decom, posebno kad smo Milan i ja bili kod moje sestre bliznakinje i kad sam ja cuvala njega i njeno dvoje dece, nije pokazivao ni trunku ljubomore zato sto sam se posvecivala njima dvoma, a sada... kao da mu je odjednom nesto kvrcnulo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.