Kako naterati goste da se izuju i operu ruke

odgovora

Objavljeno

Kod mene i dalje stanje redovno..ili pacijenti ili pacijenti u najavi :angry: Da Bog sacuva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene najvise brine sto moj tata kad ulazi kod nas u kucu ne izuva se! :( Juce su mi bili sestra bliznakinja, zet i beba, mama i tata... e, oni se nisu izuli! :(

Ja njima mogu da kazem da se izuju bez problema, cak imam i gomilu papuca pored ulaznih vrata nemenjenih za to, ali su svi opusteni kod mene sa izuvanjem zato sto nemam tepihe u kuci vec parket i linoleum u kuhinji. Valjda misle - izdzogirace ona to... :(

Razmisljam da napravim jedan lep plakat gde ce pisati nesto tipa "Drago mama i tata molim vas da zbog mene kada udjete u kucu izujete se, operete ruke... Hvala vam! Vas Milance" I da to zalepim na ulazna vrata sa unutrasnje strane. To svako mora da vidi. I ovako su mi po vratima polepljeni Vini Pu junaci, leptirici i svasta nesto, tako da ovo mogu da provucem uz te slicice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene najvise brine sto moj tata kad ulazi kod nas u kucu ne izuva se! :( Juce su mi bili sestra bliznakinja, zet i beba, mama i tata... e, oni se nisu izuli! :(

Ja njima mogu da kazem da se izuju bez problema, cak imam i gomilu papuca pored ulaznih vrata nemenjenih za to, ali su svi opusteni kod mene sa izuvanjem zato sto nemam tepihe u kuci vec parket i linoleum u kuhinji. Valjda misle - izdzogirace ona to... :(

Razmisljam da napravim jedan lep plakat gde ce pisati nesto tipa "Drago mama i tata molim vas da zbog mene kada udjete u kucu izujete se, operete ruke... Hvala vam! Vas Milance" I da to zalepim na ulazna vrata sa unutrasnje strane. To svako mora da vidi. I ovako su mi po vratima polepljeni Vini Pu junaci, leptirici i svasta nesto, tako da ovo mogu da provucem uz te slicice...

I ja imam samo parket u stanu,bez tepiha,i kod mene se niko ne izuva...da se niko ne uvredi,ali to sam primetila da u Beogradu niko ne radi.Kada sam se ovde doselila,primetila sam da se Beogradjani ne izuvaju.Mislim verovatno ima onih koji to cine,ali u mom slucaju nije tako...Meni je na pocetku bilo jako cudno,jer meni je najosnovnije da se izujes kod nekog kada udjes u kucu,a sada sam oguglala vec.I dalje je isto otkad imam bebu,ne znam da li vredi objasnjavati da treba da se izuju kada ulaze u stan,bojim se da ce se uvrediti?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam problem sa izuvanjem jer je kod nas izuvanje obavezno oduvek. Ulaz mi je u prizemlju tako da je u tom hodniku ( koji samo mi koristimo jer je dever sebi napravio drugi ulaz ) i naša obuća i uredno složene papuče za goste tako da svi koji dolaze ni ne pomišljaju da na stepenice kroče obuveni. Oni koji uzmu Luku u ruke kada dođu su dovoljno svesni da treba ruke da operu, a ovi drugi ga baš i ne pipkaju ili uzimaju u naručje.

Nemam nameru da stojim kao saobraćajac pred vratima kupatila i usmeravam goste u tu prostoriju, ali zato ni ne dozvoljavam svakome da ga nosa i pipka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izuvanje je stvar opšte kulture (higijene) i stila života. Ja ne mogu da zamislim da u kući/stanu budem obuvena. Jedva čekam da se raskomotim. Kako u svom domu, tako i kad odem u goste. Tako i velika većina mojih gostiju. Naravno, ima i onih koji to ne čine. U početku sam se zgražavala, a onda nekako počela da ih razumem. Ima onih koji možda imaju bušne čarape. Ili nekome možda smrde noge. Imam npr jednu drugaricu koja najčešće neće da se izuje, a kad sam je jednom opomenula (beba je puzala, mi u prizemlju, napolju kiša, blato), ona se izula, ali mi je dala do znanja da se neće osećati prijatno jer sam joj pokvarila stajling - to je jedna od onih uvek skockanih od glave do pete. Imam utisak kao da se osećala golo samo zato što se izula. A mislim da ima i onih koji jednostavno neće da se izuju zato što na taj način drže neku distancu sa domaćinom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to je nepoštovanje domaćina i higijene koju održava u kući. Nezamislivo mi je da neko može da uđe u stan u cipelamaa kojima gazi napolju (po ispljuvcima, izmetu kerova (slučajno) i već kojekavoj prljavštini) gde je beba ili malo dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to je nepoštovanje domaćina i higijene koju održava u kući. Nezamislivo mi je da neko može da uđe u stan u cipelamaa kojima gazi napolju (po ispljuvcima, izmetu kerova (slučajno) i već kojekavoj prljavštini) gde je beba ili malo dete.

I stvar navike, verovatno jer mislim da osobe koje svoju kuću drže urednom i koji se i kod kuće izuvaju tako se ponašaju i u gostima. I onako svaki dan prišem podove u kući, a vala još i svaki put posle gostiju nit' mi pada na pamet, nit' mogu. U mojoj kući moraš da me ispoštuješ, a napolju ako hoćeš hodaj i go i bos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh dete tek treba da se rodi, a ja vec vidim citajuci ove teme kojih cu sve problema imati za gostima, zvanim i nezvanim.... :(

Mi i sad volimo da se izuvaju gosti, ne drzimo tepihe, samo parket, koji redovno usisavamo i dzogerisemo..al uvek imas nekog ko ni ne pita jel se izuva ili ne samo uleti obuven :angry:

E kad dodje beba, nece moci, moracu izigravati zandara verovatno <_<

Izuvanje je stvar opšte kulture (higijene) i stila života. Ja ne mogu da zamislim da u kući/stanu budem obuvena. Jedva čekam da se raskomotim. Kako u svom domu, tako i kad odem u goste. Tako i velika većina mojih gostiju. Naravno, ima i onih koji to ne čine. U početku sam se zgražavala, a onda nekako počela da ih razumem. Ima onih koji možda imaju bušne čarape. Ili nekome možda smrde noge. Imam npr jednu drugaricu koja najčešće neće da se izuje, a kad sam je jednom opomenula (beba je puzala, mi u prizemlju, napolju kiša, blato), ona se izula, ali mi je dala do znanja da se neće osećati prijatno jer sam joj pokvarila stajling - to je jedna od onih uvek skockanih od glave do pete. Imam utisak kao da se osećala golo samo zato što se izula. A mislim da ima i onih koji jednostavno neće da se izuju zato što na taj način drže neku distancu sa domaćinom...

Sto je najgore, uglavnom se ne izuvaju one sto izigravaju "dame" i kao imaju stav - seljacki je izuvati se, a one su u stvari najgore pokondirene tikve i malogradjanke.

Sigurno im smrde noge pa ih blam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh dete tek treba da se rodi, a ja vec vidim citajuci ove teme kojih cu sve problema imati za gostima, zvanim i nezvanim.... :(

Mi i sad volimo da se izuvaju gosti, ne drzimo tepihe, samo parket, koji redovno usisavamo i dzogerisemo..al uvek imas nekog ko ni ne pita jel se izuva ili ne samo uleti obuven :angry:

E kad dodje beba, nece moci, moracu izigravati zandara verovatno <_<

Lepo sačekaš goste u hodniku i preprečiš im put i kažeš - evo ovde imate papuče. Kad to obave, onda im lepo pokažeš gde je kupatilo i kažeš - a tamo možete oprati ruke. Ako neko kaže - ne treba, čiste su mi. Ti lepo sa osmehom kažeš - ipak zbog bebe, molim vas da ih operete.

Ako se neko uvredi, takav ti i ne treba u kući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam po tom pitanju cesto bila u fazonu da nekog ne uvrijedim, pa se desavalo i da precutim, a onda sam pocela da opominjem. Na finjaka - "samo operite ruke jer po ulazu ima svega, pa sta znam". Kad mi je bilo neprijatno da nekog posaljem u kupatilo, koristila sam prisustvo mojih ili mm, pa kao prvo njima skrenem paznju na prljave ruke, pa i ovi ostali ukapiraju.

I dan danas me pojedini od "ovih" gledaju kao "bolesno pedantnu", ali sta me briga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni najteže pada to neizuvanje cipela kad mi dođu gosti.Ovdje se niko čini mi se ne izuva.Ima ih koji kažu nismo Turci da se izuvamo.Pa što onda jedete proju i kačamak ako niste Turci?:)A još me iritira kad ja odem kod nekog u goste,pa se izuvam,a on me "kune"(što,uh,mrzim najviše od svega)da to ne radim.Al ja nema šanse da se ne izujem,posle molim za papuče,da odem u kupatilo i operem ruke.Meni dete ceo dan provodi na podu,i sad treba da se unose raznorazni bacili s polja?Kad dođem kod mojih još je gora situacija.Oni nikome ne govore,izujte se,da se jelte ne zamjere.Al sam ja počela,kao i za duvan,da uvodim i izuvanje,kad sam tamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni najteže pada to neizuvanje cipela kad mi dođu gosti.Ovdje se niko čini mi se ne izuva.Ima ih koji kažu nismo Turci da se izuvamo.Pa što onda jedete proju i kačamak ako niste Turci?:)A još me iritira kad ja odem kod nekog u goste,pa se izuvam,a on me "kune"(što,uh,mrzim najviše od svega)da to ne radim.Al ja nema šanse da se ne izujem,posle molim za papuče,da odem u kupatilo i operem ruke.Meni dete ceo dan provodi na podu,i sad treba da se unose raznorazni bacili s polja?Kad dođem kod mojih još je gora situacija.Oni nikome ne govore,izujte se,da se jelte ne zamjere.Al sam ja počela,kao i za duvan,da uvodim i izuvanje,kad sam tamo.

Da,da, znaju to ljudi da kazu cesto. :angry:

Ja se izuvam kad odem negdje u goste ako bas ne insistiraju da se ne izuvam.

Inace, kad kod mene dolaze, volim kad se sazuju(a ja im automatski ponudim papuce jer nemam tepih), ali ne insistiram na tome,i tako kad uspartaju obuveni ja poslije njihovog odlaska brisem parket ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam šta bilo koga da teram. Moja kuća moja pravila. U mojoj kući se svi izuvaju i dete niko ne pipa bez da opere ruke. Nema izuzetaka. Ko hoće to da poštuje super, ko ne poštuje moju kuću i moja pravila nije ni dobrodošao kod mene. Zdravo doviđenja.

Beki7 i moskito1122 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam šta bilo koga da teram. Moja kuća moja pravila. U mojoj kući se svi izuvaju i dete niko ne pipa bez da opere ruke. Nema izuzetaka. Ko hoće to da poštuje super, ko ne poštuje moju kuću i moja pravila nije ni dobrodošao kod mene. Zdravo doviđenja.

Bravo Nice. Slazem se sa tobom. Mene najvise nervira sto pipaju dete prljavim rukama i to za njegove rucice koje stalno trpa u usta :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma to je vrhunac ne kulture, cim udjes u neciju kucu radis po pravilima te kuce, ako sam ja izuvena onde je valjda uredu da se izujes, a ruke su posebna prica, ja samo dodam sredstvo za dezinfekciju ruku onda se malo postide neki uzmu a neki i odu da operu ruke, mada ljudi nekad i zaborave, treba ih malo podsetiti fino i kulturno ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.