Kako naterati goste da se izuju i operu ruke

odgovora

Objavljeno

Ja po ovom pitenju,vidim,da sam izuzetak-nisam uopste terala ljude da peru ruke,nisam ni pomislila na to.Kod nas se svi izuvamo,pa tako i gosti.Moja Mina je od rodjenja ,bukvalno ode prvog dana,bila svakodnevno u kontaktu sa velikim brojem ljudi i svi su je i mazil i pipkali i ljubili.I nista joj nije falilo.Za dve godine je 3 puta dobila temperaturu koja je za 12 sati sama pala.Nikad nije pila antibiotike.Izuzetno zdravo dete.

A sada nesto sto sam naucila u skoli-za pola minuta trljanja ruku sapunom skine se smo 50%bakterija.A sta mislite koliko ljudi sekundi trljeju ruke? Dete mora da se navikava na sve ,tako mu se jeca imunitet.A tek kad pocnu da trpaju u usta kojesta sa zemlje.....Nemojte se previse opterecivati oko takvih stvari.Decici svakako nece nista faliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U principu se slažem sa viki, ne volim baš da je sve sterilno, ali kad su moji bili bebe, svi su se izuvali i prali ruke i verovatno da bih tada to i tražila od njih, sad već kad su veći nisam u tom fazonu, ali gostima ostala ta navika (što je sasvim ok), samo što im ja sada ne dam da se izuvaju, nemam tepihe, a ni papuče za sve, ne mogu bosi po parketu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez puno pardona i izvinjavanja, zamolis goste da se izuju, das im papuce i pokazes gde je kupatilo i koji je peskir za ruke! Tako sam radila i jos uvek radim!

Upravo tako! Uostalom, ja sam u SVOJOJ kuci pa mi se moze. Kao sto neko rece - ko se uvredi, ne mora ni da dolazi vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A od toga mi se na ulici dizala kosa na glavi kad neko hoće dete da dira za ruke ili ne daj bože lice.

Kad bih videla da mu neko prilazi, ja bih samo rekla "samo ga molim vas nemojte dirati.". Naravno, neki bi se uvredili i prostrelili me pogledom :blink:

Sto bi rekao Radovan III - seljaci i stocari :D, pa sta, nek se ljute :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SUPER TEMA!

Bez pardona prema svima! BEBAC JE NAJBITNIJI! Nema ko da se ljuti...Ako neko treba da se ljuti to smo mi,mame jer su gosti nevaspitani i ne znaju da TREBA oprati ruke pre nego sto se uzme beba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh i ja imam tih problema... Muza sam otvoreno pitala pre neki dan "Da li iko od tvojih rodjaka i prijatelja moze da bude NORMALAN?" Prvo njegova drugarica dovodi svoje dete od 18 meseci kod nase bebe od tri meseca (koliko je tada imala) a mali BOLESTAN !!! Poludela sam.... Onda, njegova sestra od tetke dolazi, pravi pitu, secka luk, i dira dete po rukama a dete ruke stavlja u usta, prilazi joj licem skroz do njenog lica KOSA PUSTENA !!!! Da sam opet poludela je blaga rec... I kazem joj "Ne sa pustenom kosom, nikako..." A ona ce meni "Navikla se ona na mene" Grrrrrrrrrr dakle stvarno !!!! Nekulturni, nemaju osnovno vaspitanje ni higijenu.... Meni su ruke SASUSENE koliko ih perem i koliko sam vodila racuna o tome uvek a pogotovu kad odem kod nekoga ko ima bebu ili dete, prvo izuvanje, pranje ruku a tek onda beba... Nosila sam i dezinfikator u torbi i pre nego sto mi se cerka rodila kad sam kod kume isla (njena cerka je 2 meseca starija od moje)

Neki ljudi jednostavno nikada nece nauciti - strasno je to sto se neki tako ponasaju A IMAJU DECU ! To nikako ne mogu da razumem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja imam ovaj problem, ali rešenje nisam našla. Koliko god ljubazna bila, ili se uvrede, ili imaju neki glup izgovor tipa "nisam ništa pipala". Retki su oni koji se nasmeju i prokomentarišu kako su baš blesavi što se sami nisu toga setili. Dodatni problem je mm, koji me stalno kritikuje i smatra da sam neprijatna prema gostima (a oni su super, nema veze što nemaju jednu osnovnu kulturu). Pored toga, u početku sam često bila u situaciji da čak i njega treba da opominjem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma bre, ljudi bi trebalo da znaju oprati ruke svaki put posle toaleta, i kad uđu od napolje nezavisnno od postojanja bebe u kući. To je osnovna kultura, a na žalost kod nas je to ređa pojava nego što bi trebalo. Zašto smo imali pre par godina problem sa žuticom ?! Pa zato što ljudi nisu prali ruke kad izađu iz toaleta!!!Kod nas je pušenje zabranjeno jer smo oboje nepušači, i neću da se davim u tuđem poroku, a izuvanje nam je do sada zavisilo od čistoće poda. Ako smo ga prali danas, onda danas i sutra izuvanje, a posle mogu i obuveni da uđu. Ali ako će u stanu da bude beba koja puzi po podu...onda će biti svakodnevno pranje poda, i automatsko izuvanje svih gostiju. Pranje ruku...apsulutno...put do sobe ide preko kupatila :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je bilo neprijatno u pocetku pa sam mm zamolila da on vodi racuna o gostima da li peru ruke pre nego da se igraju sa bebom. Medjutim sad-stanem ispred kupatila (koje se nalazi odmah do ulaznih vrata), otvorim vrata od kupatila i prokomentarisem kako cu im dodati peskir ili slicno i da cu im ostaviti papuce ispred vrata da ih obuju pre nego da udju u sobu-jer MORAMO DA VODIMO RACUNA O NASEM MALOM PUZACU. Nikad niko na to nije mogao da odgovori da nece...Sta? Da kaze da nece da vodi racuna o malom puzacu?-odmah bih ga pitala zasto je uopste i dosao?

E sad neko i prokomentarise da ga mi preterujemo, jer ja ne dozvoljavam ni bosi da udju u sobu-iskljucivo u nasim papucama! Mozda su i upravu-ali vremenom cemo da popustimo malo-za sad nikako.

Desavalo se i da kazu kako nisu nista pipali uzput, da su pravo iz kuce dosli i da nema potrebe-ali ja svakako stanem uz kupatilo, otvorim vrata, nasmesim se (da se ne uvrede ;) i kazem da su BAR kvaku morali da pipnu...dodacu vam cist peskir :)

Mislim da je u ovakvim situacijama jako vazno da se naglasi da je to u interesu deteta, a ne da su to pravila kuce...Ponekad ljudi zaborave a sujetni su pa ne daju da se podsete i to daleko ume da ode...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam to odma na pocetku naglasila neki su se i naljutili,ja sam im samo rekla ako necete kao ja kazem nemojte ni dolaziti kod bebe,ispala sam vestica al bas me briga,moja zaova dovela dvoje male dece BOLESNE a moja nije imala ni 6 nedelja i ja je lepo vratim kuci,dodji kad ti deca ozdrave,ja mogu sve da ispostujem a oni se svi prave ludi,ma ko vas j*** ne morate ni dolaziti,meni je moje dete najvaznije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cim mi se putem telefona najave ja im naglasim da se ne ljute ali ako su bolesni, smrcaju, kaslju i slicno da ne dolaze ..... i do sada se nisu ljutili ... Kada dodju odmah im u hodniku ponudim papuce tako da im indirektno kazem da se izuju. Prije neki dan je jedna usla u cizmama :blink: i sjela ... fino sam samo dosla, ponudila joj papuce ... naljutila se a bas me briga. Pitam se da li kod sebe u kuci hoda u cizmama!!!

A sto se pranja ruku tice pa udjem sa gostima kod bebe, stanem kod krevetica i kazem necemo ga buditi. Ako se i probudi ja ga iznesem, pokazem i vracamo se u drugu sobu na dojenje a gosti sjede sa muzem i mamom.

Iznenadila sam se koliko ljudi (cast izuzetcima) imaju razumjevanja i sami nece da ga nosaju i diraju ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod mene se zna obavezno izuvanje,malo dete je stalno na podu ,valja se po tepihu,ali dugo mi je trebalo to da iskorenim...a kad je slava sklonim tepihe pa preribam sve kad prodje....sa ljubljenjem u rukice imam stalni problem ,ali nisam jos nijednom bila bezobrazna,obrisem iili operem ruke detetu....za pranje ruku pre uzimmanja bebe jos niko nije bije nekulturan pa nije bilo potrebe da opominjem nekoga....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja se puno nerviram jer em sto mi udju obuveni em sto moram da im kazem da peru ruke,a ovo se odnosi na mog svekra i svekrvu.Joj a kada udju i odma hoce da mi uzmu dete pa dobijem ospice i zadavila bi ih.Nemam pojam kako prvo ne odu u wc i operu ruke.Mnogo me nerviraju!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uopste ne obracam paznju na to da li je neko oprao ruke, ili ne... :unsure:

On ionako mnogo toga vec sada trpa u usta i prinosi licu, da su ruke nasih najblizih zaista mali (nikakav) problem. Mnogi ga ljube samo u kosicu, nikako po licu ili rucicama, i stvarno sam im zahvalna na tome, ali ne dizem frku ni ako ga neko i poljubi.

Ovde je sasvim normalna stvar da se izuvamo, tako da to ne moram posebno naglasavati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure a jel neka probala da na zid gde ce gosti moci da vide okaci smesnu ili dovitljivu izjavu u vezi kucne higijene i veze sa bebom? Znam da se ovde mogu kupiti razne tablice sa porukama pa mi je palo na pamet da mozete da napravite nesto slicno tako sto cete u neki bebi ram napisati rimu o izuvanju ili pranju ruku... Ako imate sujetne goste mozda ovakva sugestija urodi plodom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uopste ne obracam paznju na to da li je neko oprao ruke, ili ne... :unsure:

On ionako mnogo toga vec sada trpa u usta i prinosi licu, da su ruke nasih najblizih zaista mali (nikakav) problem. Mnogi ga ljube samo u kosicu, nikako po licu ili rucicama, i stvarno sam im zahvalna na tome, ali ne dizem frku ni ako ga neko i poljubi.

Ovde je sasvim normalna stvar da se izuvamo, tako da to ne moram posebno naglasavati.

Borjana,ti i ja smo ,kako vidi,izuzetak.Jel to nama nesto fali? :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana,ti i ja smo ,kako vidi,izuzetak.Jel to nama nesto fali? :lol::lol::lol:

Viki i kod nas ti je bilo tako, i jos smo mi dete jako rano poceli izvoditi u svet.

Ali ne znamo mi verovatno iz iskustva cega se druge mame plase- ja recimo ne znam nijednog pusaca, niko mi nije iz kafane dosao da vidi dete i nismo imali cesto vece decice sa potencijalnim bacilima da nam dolaze... Sve to zavisi od kalibra posetioca, rekla bih. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure a jel neka probala da na zid gde ce gosti moci da vide okaci smesnu ili dovitljivu izjavu u vezi kucne higijene i veze sa bebom? Znam da se ovde mogu kupiti razne tablice sa porukama pa mi je palo na pamet da mozete da napravite nesto slicno tako sto cete u neki bebi ram napisati rimu o izuvanju ili pranju ruku... Ako imate sujetne goste mozda ovakva sugestija urodi plodom. ;)

Divna ideja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala A.N.A ;)

Sad jos neko kreativniji da se javi sa porukom i resen problem. Ne sumnjam da ce nam filolozi na forumu u tome pomoci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja uopste nisam imala ovaj problem... U pocetku su dolazili samo najblizi, kojima nisam ni razmisljala da li mogu nesto da kazem ili ne, tako da nisam imala ovaj problem... A posle se cesto desavalo da,kad dolazi neko od rodjaka da vidi bebu, tu budu ili moja mama ili svekrva, pa one s vrata krenu "evo papuce, ovde je kupatilo", i stvar resena... nemam pojma da li se neko naljutio, a iskreno bas me briga... Ne znam kako bih reagovala da je neko bez pranja i izuvanja dirao bebu, posto sam bila extremna prbih par nedelja kad je u pitanju sterilnost, ne cistoca, kuce... Ali dobro, i to prodje :D

Jedino sad zna svekrva da dodje s recenicom "oprala sam ruke kuci", i to kaze bas svaki put, ali ih provuce pod vodu s otvorenim vratima od kupatila (valjda da mi dokaze da ih opet pere:D ), ali sad ne pravim neki problem oko toga. Najcesce ljudi vec s vrata peru ruke, uglavnom se izuvaju, ali se podovi ionako brisu svaki dan, pa mi nije neki veliki problem... A on vec ima skoro 2 godine, tako da ne histerisem vise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja uopste nisam imala ovaj problem... U pocetku su dolazili samo najblizi, kojima nisam ni razmisljala da li mogu nesto da kazem ili ne, tako da nisam imala ovaj problem... A posle se cesto desavalo da,kad dolazi neko od rodjaka da vidi bebu, tu budu ili moja mama ili svekrva, pa one s vrata krenu "evo papuce, ovde je kupatilo", i stvar resena... nemam pojma da li se neko naljutio, a iskreno bas me briga... Ne znam kako bih reagovala da je neko bez pranja i izuvanja dirao bebu, posto sam bila extremna prbih par nedelja kad je u pitanju sterilnost, ne cistoca, kuce... Ali dobro, i to prodje :D

Jedino sad zna svekrva da dodje s recenicom "oprala sam ruke kuci", i to kaze bas svaki put, ali ih provuce pod vodu s otvorenim vratima od kupatila (valjda da mi dokaze da ih opet pere:D ), ali sad ne pravim neki problem oko toga. Najcesce ljudi vec s vrata peru ruke, uglavnom se izuvaju, ali se podovi ionako brisu svaki dan, pa mi nije neki veliki problem... A on vec ima skoro 2 godine, tako da ne histerisem vise...

imi koristimo taj suptilan pristup :) kad nam se neko najvaljuje u posetu,obabvezno kazemo,,naravno,navratite ako ste svi zdravi``

do sad nisam imala vecih problema...na pocetku je bilo malo gusto utuviti onom tikvanu za koga sam udata neke stvari,ali posle par histerija i urlanja i balvan bi naucio ,a kamoli on :lol: bilo je ili ce im ON FINO OBJASNITI,ILI CU JA DA SECEM GLAVE :lol: naravno,on je sve objasnio,hahaha SMRC,NIJEDNU GLAVU NISAM ODSEKLA,SMRC SMRC,haha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imi koristimo taj suptilan pristup :) kad nam se neko najvaljuje u posetu,obabvezno kazemo,,naravno,navratite ako ste svi zdravi``

do sad nisam imala vecih problema...na pocetku je bilo malo gusto utuviti onom tikvanu za koga sam udata neke stvari,ali posle par histerija i urlanja i balvan bi naucio ,a kamoli on :lol: bilo je ili ce im ON FINO OBJASNITI,ILI CU JA DA SECEM GLAVE :lol: naravno,on je sve objasnio,hahaha SMRC,NIJEDNU GLAVU NISAM ODSEKLA,SMRC SMRC,haha

:D :D :D

Vidis, za mm sam i zaboravila :D, nisam se previse opterecivala njim da li se ljuti ili ne, al nijem u bilo svejedno kad sam kasnije "naredjivala" neke druge stvari familiji kad dolazi (pa i njegovoj, jelte), al sto kazes, i balvan bi naucio :)

A mi i sad, evo sa skoro 2 god., naglasavamo da dodju samo ako su zdravi. Uopste necu da se stresiram ili da gledam u pasulj da li ce mi dete pokupiti nesto ili ne. Sve viruse, ove "nevidljive" kako ih ja zovem, donosimo i mm i ja kuci, na kraju i deca u parku nisu sterilna, tako da je u kontaktu sa virusima, ali necu da mi neko smrljal, kasljucav i kijavicav dolazi, posebno kad ovaj moj je takav da odmah pokupi sve ostalo, pa sto da mucim dete. Jednostavno, osetljiviji je i necu da ga izlazem nepotrebnom. A to koliko je osetljiv vidi se po mojim savetima u temi o temperaturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam imala problem sa pranjem ruku (svekrva) <_< i izuvanjem (svekar) trpela sam dugo dok je Lana bila beba,ona se tako svaki dan autobusom zabidzi,pri tom menja br dva prevoza i sa vrata udje i prvo izgrli ispipa dete po rukama i obrazima,a jaaaa :angry: malo je reci kuvam u sebi...i onda joj dune negde posle pet,deset minuta jao idem da operem ruke vukla sam se po autobusima :blink: i onda mi je jednog dana puko film i rekla sam joj sa vrata da opere ruke beba se sva osula po licu (stvarno jeste,jer ima osetljivu kozu),a ona se odmah nasla uvredjena "jaoooo pa ja perem ruke sigurno joj nisam ja to uradila" na to sam samo dodala "ma ne vi perete ruke,ali kad prvo ispipate dete pa onda" i vise o tomnismo raspravljali sa vrata i dan danas pravo u kupatilo sa vrata :lol:

A svekar kad dolazi (posto oni uvek dolaze odvojeno) imam ponovne glavobolje,s tim sto ovaj ne znam gde zivi pa nezna da treba da se izuje,pogotovo sto zna da njegove unuke gaze,valjaju se i puze po tom tepihu,a kod sebe u stanu uredno hoda u kucnim papucama....isto sam trpela neko vreme,pa svaki put kad ode ja pravim penu pa suvo pranje tepiha uzass :angry: ,a onda sam pocela da se svadjam sa mm zasto on nesto ne preduzme da ne ispadam ja uvek vestica,ali njemu to uopste nije ni u malom mozgu tek kad mu ja kazem on se onda trgne,ali naravno on nije resio problem nego ponovo ja (VESTICA),bilo je neko kisno vreme i krenuo on sa vrata pravac u sobu i ja za njim lepo zamolim i objasnim zasto da se izuje,a on meni kaze "e ma dobro nisu prljave kolima sam dosao" :blink: ZNACI STRASNOOOO,i ja onda ko detetu sve postupno ojasnim zbog cega i kako i jos mu lepo dam papuce i od tad se izuva,ali mora da me zeza svaki put kad udje na vrata kaze Maki je da se izujem :angry::angry: uhh,i sve cesce dolazi u klompama jer ga mrzi da se zapertlava :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam imala problem sa pranjem ruku (svekrva) <_< i izuvanjem (svekar) trpela sam dugo dok je Lana bila beba,ona se tako svaki dan autobusom zabidzi,pri tom menja br dva prevoza i sa vrata udje i prvo izgrli ispipa dete po rukama i obrazima,a jaaaa :angry: malo je reci kuvam u sebi...i onda joj dune negde posle pet,deset minuta jao idem da operem ruke vukla sam se po autobusima :blink: i onda mi je jednog dana puko film i rekla sam joj sa vrata da opere ruke beba se sva osula po licu (stvarno jeste,jer ima osetljivu kozu),a ona se odmah nasla uvredjena "jaoooo pa ja perem ruke sigurno joj nisam ja to uradila" na to sam samo dodala "ma ne vi perete ruke,ali kad prvo ispipate dete pa onda" i vise o tomnismo raspravljali sa vrata i dan danas pravo u kupatilo sa vrata :lol:

A svekar kad dolazi (posto oni uvek dolaze odvojeno) imam ponovne glavobolje,s tim sto ovaj ne znam gde zivi pa nezna da treba da se izuje,pogotovo sto zna da njegove unuke gaze,valjaju se i puze po tom tepihu,a kod sebe u stanu uredno hoda u kucnim papucama....isto sam trpela neko vreme,pa svaki put kad ode ja pravim penu pa suvo pranje tepiha uzass :angry: ,a onda sam pocela da se svadjam sa mm zasto on nesto ne preduzme da ne ispadam ja uvek vestica,ali njemu to uopste nije ni u malom mozgu tek kad mu ja kazem on se onda trgne,ali naravno on nije resio problem nego ponovo ja (VESTICA),bilo je neko kisno vreme i krenuo on sa vrata pravac u sobu i ja za njim lepo zamolim i objasnim zasto da se izuje,a on meni kaze "e ma dobro nisu prljave kolima sam dosao" :blink: ZNACI STRASNOOOO,i ja onda ko detetu sve postupno ojasnim zbog cega i kako i jos mu lepo dam papuce i od tad se izuva,ali mora da me zeza svaki put kad udje na vrata kaze Maki je da se izujem :angry::angry: uhh,i sve cesce dolazi u klompama jer ga mrzi da se zapertlava :lol:

zvoncice opusti se....bez nerviranja i polako...samo im lepo objasni...i sve ce biti ok...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta reci na ovu temu!!!!

Evo juce, udje moja svekrva, koja inace zivi u istom dvoristu, ja pogledam dole ona u novim papucama.

Malo kasnije, muz, dete i ja odlazimo do grada ona naravno trci napolje da se kao pozdravi i vidi sa nama kao da sad idemo na Bahame, ja slucajno spustim pogled ona u istim tim papucama. Naravno kada smo se vratili eto nje,(nisam napomenula da sam usput rekla muzu da to nije normalno i da joj skrene paznju), u istim papucama, ja sam bila u wc prala ruke kad cujem mog muza kako kaze : mama pa u tim papucama ides napolje, sto i ovde, a ona, ona se uvredi i kaze: dobro idem ja i odlete napolje... To je samo jedna prica.

Da ne pricam da je Jana rodjena u zimskom periodu kad svasta vlada, vladao je i svinjski grip, bas mi nije bilo lepo kad su svi dolazili da je vide.

A kad decu ne nauce kako se ponasati kad idu vec u posetu maloj deci to je tek posebna prica.

Kako okrenes neko se ljuti ali da vam kazem Bolje da se drugi ljute nego kasnije vi!!!

Vi imate malo dete i obavezu da ga zastitite.

Ko voli nek izvoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.