Montesori metod i igracke iz domace radinosti

odgovora

Objavljeno

Secer, bas danas sam pitala drugaricu (uciteljicu) o ovoj metodi, nije imala vremena "na siroko" da mi ispirca, ali u principu deca ne budu inteligentnija :) tj da ta metoda nema veze sa inteligencijom. Vec se razvijaju razlicite sposobnosti dece od najranijeg doba a ne po ovom nasem sablonu "e sad mu je vreme za to i to".

U Banjaluci ima vrtic ali privatni :(.

Nisam nista konkretno ti rekla ;) jel da?

pa ono.......... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

viki, pa devojke su se malo prepirale na pocetku i to je nekima zasmetalo..iako je bas bilo zanimljivo :lol::lol::lol: salim se., naravno....ali to je na ovom forumu sasvim normalno..uvek nesto smeta, narocito iskrenost :)

ali bez frke, nego sta ima sa montesori?? :lol::lol:

:P:lol::D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je zanimao Montessori metod i procitala sam sve postove... :blink::huh:

Nista o metodu nisam saznala,ali zato kao da sam odgledala deo neke spanske serije... :lol::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Chi mama, napisala sam nesto osnovno o metodi u temi "Ambicija roditelja vs. ambicije deteta" - valjda se tako zove. Klikni ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Chi mama, napisala sam nesto osnovno o metodi u temi "Ambicija roditelja vs. ambicije deteta" - valjda se tako zove. Klikni ovde

Hvala Bojana! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Montesori pedagogija je veoma slozena pa je tesko upoznati je u celini, to zahteva godine. Tesko je i u par recenica opisati o cemu se radi, ali da pokusam.

Prvo, dete ima ogromne potencijale za razvoj, posebno u periodu od rodjenja do sest godina. Da bi se ti potencijali ostvarili, potrebno je da se dete razvija u skladu sa svojim tempom, dakle pristup je individualan, mora biti u odgovarajucoj sredini koja obuhvata odrasle i njihov odnos prema detetu sa jedne strane i postojanje odgovarajucih predmeta i aktivnosti sa druge strane. Dakle, tesko se primenjuje samo kod kuce i zahteva edukaciju roditelja au potpunosti se moze jedino primeniti u vrticu.

Drugo, osnovne oblasti u okviru kojih se detetu omogucava optimalan razvoj do trece godine su razvoj krupne i sitne motorike, govor, samostalnost, upoznavanje sveta putem cula (slobodno dodirivanje), a od trece do seste godine samostalnost, dalji razvoj govora i razvoj pisanog jezika, upoznavanje sa matematikom, prirodom i drustvom za sta je dete pridodno zainteresovano. Svaka aktivnost se radi sa konkretnim predmetom/ didaktickim materijalom napravljenim posebno u tu svrhu. Da bi se omogucio kompletan razvoj, dete mora svakodnevno boraviti u vrticu, dakle stalno imati mogucnost koriscenja, usavrsavanja i uvezbavanja.

Trece, razvoj inteligencije se smatra osnovom ljudskog razvoja u celini. Zato sto je inteligentno bice, dete od malena ima potrebu za usavrsavanjem pokreta ruke, sto mu sa danasnjim zveckama i plasticnim igrackama nije omoguceno, a za sta u Montesori jaslama postoje posebni didakticki materijali; za ranim razvojem govora, sto mu je tepanjem i crtanim filmovima otezano (racuna se pre svega govor upucen direktno bebi, koga ona ima koristi), za sta postoji poseban nacin, uvek vezan za odredjen predmet; za samostalnoscu, za sta se najcesce smatra premalenim, dok u Montesori jaslama deca od 1,5 godine sama postavljaju sto koristeci pravo posudje i pribor za jelo, deca od 2 godine sama sipaju vodu iz staklene case, deca u vrticima sama brinu o prostoriji, sama se oblace, vracaju predmete na mesto itd, a nacin na koji se dolazi do ovog podrazumeva prave predmete, mnogo strpljenja i pokazivanja i pustanje deteta da uvezbava, bez kritikovanja i pozurivanja); za aktivnim upoznavanjem sveta pomocu cula i samostalnim otkrivanjem sveta (na primer osnovne boje dete upoznaje preko obojenih plocica a zatim se pusta da otkrije da je nebo plavo, cvet crven a majica zuta) umesto da mu se sve servira gotovo, kao suva informacija; ima potrebu da ovlada citanjem i pisanjem kao sredstvom ljudske komunikacije i osnovama matematike sto mu je omoguceno na zanimljiv nacin i opet prema njegovim kapacitetima.

Cetvrto, u Montesori sistemu dete je aktivno, ono odlucuje sa cim ce raditi, sa kim ce raditi, gde ce raditi, koliko dugo (ponavljanje je kljuc uspeha), jer svaka aktivnost koju izabere ima smisao i svrhu, nasuprot klasicnom sistemu obrazovanja u kome odrasli bira sta ce se raditi, bez obzira na interesovanje dece i u kome je on aktivan dok deca pasivno slusaju ili ucestvuju u aktivnostima neprimerenim njihovom uzrastu (deca do tri godine koja saraju papir obojenim prstima na primer). Zato sto svaki dan donosi samostalno mnostvo odluka i zato sto se bavi smislenim aktivnostima prilagodjenim njegovom uzrastu godinama, dete postepeno razvija koncentraciju, paznju, radne navike, samopouzdanje i zadovoljstvo sobom, iz cega se onda razvija i dobar odnos sa drugima. Ovome doprinosi i mesovita grupa, u kojoj starija deca pomzau mladjoj i daju im primer a mladja pomazu starijoj da razvijaju saosecanje, da pomazu i podsticu, bolje nego sto bi ikada moglo da se ovim socijalnim vestinama ovlada na neki drugi nacin.

Pravilnom primenom Montesori pedagogije, sto zahteva godine proucavanja, postovanje deteta, strpljenje i postojanje vere u dete, dete moze razviti osobine koje mu ne znace samo u skoli vec i u zivotu. One faze o kojima se danas cesto govori, bes, agresija, strahovi, navodna razmazenost i drugi poremecaji u ponasanju, ne pojavljuju se. Dete je zadovoljno, stalno u poslu i to jeste rad, ne igra, ali rad za dete od zivotne vaznosti, to je rad na izgradnji sebe. Mi odrasli volimo ili ne volimo da radimo, ali dete mora, na to ga tera njegova priroda, kako bi postalo najbolji predstavnik svoje vrste i ako to ne radi ne samo da je besno i nesrecno, vec nije spremno ni za zivot (o tome svedoce deca sa govornim manama, losi rezultati na Piza testu, pravljenje bauka od matematike, deca bez strpljenja, lepog ponasanja itd).

Kod nas naravno, i ne samo kod nas, ima raznih vrtica koji se izdaju za Montesori i ljudi koji nijednu strucnu knjigu iz te oblasti nisu procitali, bez cega je nemoguce raditi pravilno. Kao neki vodic roditeljima, Montesori vrtic ne moze biti onaj u kome se Montesori nacin rada primenjuje po izboru roditelja ili sat ili dva u toku dana, niti onaj koji nema bar osnovne Montesori materijale (koji kostaju ali su neophodni u radu), niti onaj koji nema pravo posudje, case, pribor za jelo, metle, cetke i krpe, niti onaj u kome nema linije u obliku elipse na podu, niti onaj koji je presaren i sa plasticnim igrackama, niti onaj u kome se gledaju crtani filmovi, ni onaj u kome deca ne postavljaju sama sto i samostalno jedu. Da bi bio efikasan, Montesori metod se primenjuje kao jedina obrazovno vaspitna opcija u vrticu, mora imati drvene didakticke materijale, odredjen broj, ne previse; nikada se nece videti odrasli kako sedi detetu nad glavom, vec deca samostalno idu svojim poslom; grupne aktivnosti ne lice na uobicajene u vrticima; deca slobodno razgovaraju, rade po zelji zajedno. Idealna grupa je do tridesetoro dece (zbog sticanja bogatih socijalnih iskustava) sa dvoje odraslih. Odrasli posmatraju, beleze, prate svako dete, ali ne u svakom trenutku, jer je jedan pogled na dete posle izvesnog vremena dovoljan da se odredi da li je sve u redu ili ne.

Montesori obuhvata i osnovnu i srednju skolu, podjednako specificnu po nacinu rada, ali o tome nekom drugom prilikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Putnice, hvala na dužem odgovoru!

Da li možeš da preporučiš neku stručnu literaturu pogodnu za roditelje i primene Montessori metode kod kuće?

Zahvaljujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cetvrto, u Montesori sistemu dete je aktivno, ono odlucuje sa cim ce raditi, sa kim ce raditi, gde ce raditi, koliko dugo (ponavljanje je kljuc uspeha), jer svaka aktivnost koju izabere ima smisao i svrhu, nasuprot klasicnom sistemu obrazovanja u kome odrasli bira sta ce se raditi, bez obzira na interesovanje dece i u kome je on aktivan dok deca pasivno slusaju ili ucestvuju u aktivnostima neprimerenim njihovom uzrastu (deca do tri godine koja saraju papir obojenim prstima na primer).

Da li to znaci da dete ne bi trebalo da crta do svoje 3 godine?Jesam li dobro razumela?

Posto mi crtamo vec odavno,i tako smo preko flomastera upoznali boje koje su Teodoru jako zanimljiva,kao i samo crtanje.crtamo kad on zeli(svaki dan,on trazi),naravno on samo sara,nekad samo jednom nekad sa obe ruke,ali usput prica sta crta i koje je to boje,nekad celu pricu razvije kroz papir.Ja mislim da to povoljno utice na njegovu mastu,a o tome da ne pricam kako raspoznaje boje,i kad idemo ulicom imenujemo sve koje je boje,i jako se lepo zabavljamo na taj nacin.Omiljena boja mu je crvena,pa zatim zuta i ljubicasta.

Inace,jede sam sa pravim priborom(osim noza),pije iz prave staklene case(tako da je pre neki dan polomio jednu moju omiljenu solju iz koje smo pili "kafu" tj.on mleko mi kafu,zajednicki ritual uz caskanje),i mislim da ce polako i sam da se oblaci.U sustini idemo ka tome da bude sto samostalnije,u tome vidim samo pozitivno(dok bi bake sve uradile umesto njega samo da ne napravi nered,jel'da... grozno)...

Inace,hvala Putnice za text... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upijajuci um Marije Montesori je odlicna knjiga, ima i raznih prevoda po sajtovima, malo treba potraziti. Na stranim sajtovima se mogu videti materijali za razne uzraste pa mozda mogu da se dobiju ideje za primenu kod kuce.

www.nienhuis.com

www.montessori-n-such.com

U Montesori pedagogiji se smatra da dete moze smisleno da crta kada poznaje i razlikuje boje, oblike, proporcije , kada ume da posmatra spoljni svet na precizan i detaljan nacin (sto uci preko materijala za edukaciju cula) i kada moze da drzi olovku (veoma zahtevna aktivnost koju dete vezba kroz zanimljive vezbe, postepeno se usavrsavajuci), kada poznaje i vezba sa razlicitim tehnikama i ima ideju sta da nacrta (a da to nije kopiranje necijeg crteza). Priprema za sve ove aktivnosti u idealnom slucaju, dakle kada dete ide u Montesori jasle od recimo 1,5 godine, traje do trece godine i vrsi se na postepen i sistematican nacin koji obezbedjuje uredjenost predstava u mozgu i formiranje originalnih ideja u likovnom izrazavanju.

Ne treba zaboraviti ni da se u grupi vrsnjaka u vrticu (najcesce drzavnim ali i privatnim gde se crtanje veoma forsira), ona deca koja jos ne znaju da crtaju ili nisu za to zainteresovana, veoma cesto izlozena podsmehu i zbog toga pate, iako su mozda u drugim, vaznijim stvarima bolja od vrsnjaka. Dakle, crtanje je fantasticna, inteligentna aktivnost, ali kao i za sve drugo trazi poznavanje tehnike, vezbanje i odredjenu zrelost deteta.

To sve naravno ne znaci da detetu treba zabraniti da crta, ali kao sto vec napisah postoje druge, vaznije aktivnosti, posebno do tri godine, a za crtanje ima dovoljno vremena. Sve u svoje vreme jedan je od vaznih principa u razvoju dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajte predloge kako provoditi vreme sa detetom od 1.5-2 godine u kuci. Dolazi nam lose vreme, pa necemo moci da idemo napolje tako cesto i dugo. Dakle kako izbeci gledanje TVa. Predlozite neke igre. Kako napraviti neku zanimljivu igracku, a da to bude jednostavno, jeftino i da moze i dete da ucestvuje.

Evo ja sam nabavila veliku kutiju od bojlera da se dete kroz nju provljaci, ali mom sinu to nije interesantno.

Nekad pravimo 'cajanku': izvadim mu tri soljice i tacne, pa on onda redja soljice na tacne ili tacnom poklopi solju. Ne drzi ga dugo ali se jako obraduje kada vidi da vadim soljice.

Izvadim mu nekuvanu testeninu, pa mu uabcim u serpicu i dam kasiku da mesa, kao kuva rucak, i da prebacuje u drugu serpicu.

Stavim klikere u flasicu od pola litre i onda ih izrucim u neku posudu, pa mu kazm da ih vraiti u flasicu. Ovo mora da se nadgleda da ne stavi kliker u usta, ali je dobra vezba za finu motoriku

Dajte i Vi neki 'nista spektakularno' predlog :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sa svojom curom isla u igraone, vodila je u kino da gleda crtice, vjerovatno imas neke prijatelje koji imaju djete.

A obicno je moj stariji brat glumio vuka pa su se ganjali po kuci cijelu zimu ... sve to dodje smo od sebe, zavisi sta dijete voli.

Kupi mu puno malih autica i napravi putic od papira ili ako si u prilici onaj tepih sa saobracajnim znakovima.

Sve to dodje samo od sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Plastelin, crtaci na DVD-ju, makazice za decu i papiri raznih boja pa oni to kao seckaju (i ovo je dobro za motoriku i mojoj maloj je bas zanimljivo )...

Zalepila sam veliki hamer papir na zid pa sad vrlo rado pise po zidu a inace joj brzo dosadi piskaranje po svesci, ali na zidu je bas interesantno i dugo je drzi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja cu sad verovatno da ti odmognem... :rolleyes:

Ja mojoj maloj pravim Montessori materijal pa se time dosta zabavljamo- ramovi za ucenje motorike, rodovi, slova i tablice, racunaljke... Moju curu interesuju slova pa stalno redja kartice i dovlaci igracke koje pocinju tim slovom. Naredja ih i po podu, kad nagazi na neko vice koje je i pocinje pesmicu vezanu za njega. Tako da mozete da smislite za koju njemu dragu osobu slovo stoji (tipa T ja za tata) i onda smislite i blesavu pesmicu da ide uz slovo...

Takodje plastelin- ima silnih onih sablona i kalupa za modelovanje, a kad nestane kupljenog plastelina onda umesi domaci...

Lepljenje- cestitke rodjendanske i Bozicne, ukrasi za bastu, hvataci snova, "wind chimes" i nizanje svacega na kanap pa kacenje po kuci ili basti...

Mi smo sad iz biblioteke uzeli knjigu za pravljenje poklona pa smo do sad isprobavali ramove za slike, torbice za cure, dekorisali papir za uvijanje poklona onim krompirovim pecatima, planiram pred Bozic sapune itd...

Jos nizemo ogrlice i narukvice od testenine, papira, drvenih perlica...

Ono sto smo puno prosle godine koristlli je knjiga "Games to play with 2-year olds" ali je ona sa igrama na temu pevanje pesme i sta se uz nju radi... To je volela...

Ne pada mi trenutno nista vise na pamet... Al ima toga jos, kad se setim dodacu... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne znam koliko ti je dete ali evo ti neke ideje da pravite kod kuce i zabavljate se:

http://www.make-baby-stuff.com/bean-bag-toss-game.html

http://www.make-baby-stuff.com/cardboard-p...ouse-plans.html

http://www.make-baby-stuff.com/playdough-recipe.html

http://www.make-baby-stuff.com/how-to-make...den-puzzle.html

ne znam da li ims devojcicu ali mozete praviti lutke od papira....ostampas, iseces je i lutku zalepis na karton (znas i sama to smo svi imali kad smo bili mali) i oblacite je.....:)

ovde imas da ostampas jednu lutku a ispod imas njene otfits tj garderobu.....

http://www.vam.ac.uk/moc/kids/things_to_ma...abel/index.html

i jos jedna papirna lutka

http://www.vam.ac.uk/moc/kids/things_to_ma...olly/index.html

takodje mozete praviti od papira i kartona kucice za lutke kao sto je npr ovo

http://www.vam.ac.uk/moc/kids/things_to_ma...room/index.html

http://www.vam.ac.uk/files/file_upload/30540_file.pdf

http://www.vam.ac.uk/files/file_upload/30539_file.pdf

i namestaj....to sve se ostampa i oboji i onda redja namestaj tacnije lepi...ali imas objasnjenja...

http://www.enchantedlearning.com/crafts/origami/doll/

http://www.enchantedlearning.com/crafts/newyear/dove/

http://www.enchantedlearning.com/crafts/box/barn/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super su vam predlozi! Samo tako nastavite. Neki predlozi mi deluju za decu koja su malo starija. Ako neko zna neki predlog bas za dete od 1.5-2. Ako mozete da se setite sta ste radili kada su vam deca bila manja.

Micilici - mene jako zanima Montesori metod. Dosta sam citala o tome (Upijajuci um i svasta sa neta). Kod nas u blizini nema vrtic koji radi po tom programu, pa bih da ga primenjujem koliko je moguce kod kuce. Ali nasla sam samo par video klipova o tome sta raditi kod kuce, odnosno kako urediti prostor. Upoznata sam sa nekim 'igrackama' koje se primenjuju u montesori programu, videla sam na netu i dosta su skupe. Pa me zanima koje si 'igracke' pravila sama i uopste kako prmenjujes Montesori kod kuce. Moj sin ima samo 18 meseci, a sve sto sam videla je za malo stariji uzrast. Davala sam mu, na primer, kockice raznih boja (tri boje), pa mu pokazala da ih grupise po bojama, ali izgleda da je jos malim jer nije znao i nije mu interesantno.

Hvala unapred na predlozima.

Vreme nam jos uvek dozvoljava da budemo napolju, ali planiram da kupim decije makaze, papir u boji i sastojke za 'domaci' plastelin. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

seceru hvala na sajtovima, odlicni su. a i mene zanima montesori programza kod kuce. gde mogu da nadjem te savete? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

seceru hvala na sajtovima, odlicni su. a i mene zanima montesori programza kod kuce. gde mogu da nadjem te savete? :D

e nema na cemu....ja o montesoriju ne znam mnogo, tu ce moci Micilici vise da ti pomogne. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super su vam ovi linkovi. Mnoooogoooo mi se svidjaju. Jos samo da Emilija poraste da mozemo da se "igramo"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj cure, izvinite sto me nema sa odgovorom. Ali jako mi je drago da ima jos zainteresovanih za metodu! Moj savet- samo napred, sto ranije pocnete to je lakse, lepse I znacajnije za vase dete!

Ja savete o Montessori metodu, materijalima I vezbama nalazim vecinom u knjigama. Savetujem se i sa psihologicom po potrebi, al to bude jednom mesecno poputt dnevnika aktivnosti I njenih predloga sta sledece.

Sto se literature tice sve od Marije M.- pocev od Montessori metode, preko Apsorbujuceg uma je ne preporucljivo vec obavezno procitati pre ili kasnije (al bolje sto pre). To su knjige korsine za svakog roditeja, a ne samo za one koji se planiraju toj metodi posvetiti. One su osnova da se metoda upozna bez greske, da se ne luta I nagadja (a puno je interpretacija I nagadjanja na netu I po cesto samo po imenu vrticima I skolama) kada je primena u pitanju.

Od drugih koje nisu njene a super su za pocetak mogu najtoplije da ih preporucim:

How to raising an amazing child- the Montessori way - Tim Seldin

Teach me to do it myself - Maja Pitamic

Teaching Montessori in the home- Pre-school years - Elizabeth Hainstock

E u njima su date I ideje kada su vezbe u pitanju, kao I materijal iz kucne radinosti I sve tri su super za pocetak I za najosnovniju primenu metode.

Takodje sam pre nekog vremena naisla na puno vezbi na You Tube, al trenutno sa telefona kuckam pa cu iskopati linkove kad stignem kuci

Ono sto smo mi do sad pravili su "rodovi" za racunanje (moj tata je bio glavni majstor), ramovi za oblacenje (kopce, rajsfeslus, drikeri, pertle), posudice za cula- miris I zvuk, table za teksture (razne materijale od smirgl papira do vestackog krzna lepila na dascice pa ih ona spaja zatvorenih ociju), Montessori slova (roze I plava pozadina za samoglasnike I suglasnike I nalepljena slova od smirgl papira), slova u pesku, stapici za brojanje (posudica sa obelezenim brojevima I ona o odgovarajucu pregradu ubaci odredjeni broj stapica)...

Za tako mladji uzrast moracu da se podsetim, al znam da su teksture (ne spajanje vego samo dodir) jedna od njih, takodje vezba presipanja- iz bokala u casu, kasicicom iz jednu posudu u drugu, ne mogu da se setim dal je postavljanje stola po semi pa onda samostalno za taj uzrast ili od 2god, isto I za cetkanje cipela, ciscenje cetkom I djubrovnikom, znam da je pranje ruku isto tu negde, kao I pranje posuda...

Mi sad radimo I sa magnetima, sa tezinama I potapanjem predmeta, sa racunanjem- sabiranje I oduzimanje I tako to , al te su za stariji uzrast, mislim od 3.5-4god...

Joj sad kad ovako "sazvacem" u 3 recenice uzasno mi zvuci... Ne mogu tako da docaram metodu, zvucace ko izrabljivanje deteta... Moja preporuka- obavezno knjiga-dve pre no sto se bilo sta zapocne. Na netu se svasta moze naci, al ja I posle 15ak knjiga I milion saveta tek sad vidim da nista ne znam... Nije tako jednostavno ako se hoce podici "Montessori dete", ako se ne krene od prvog dana (a metoda jeste osmilsjena I za bebe I za malu decu, i za skolarce/srednjoskolce) svako odlaganje je cini ne tezom - jer nije teska ni za dete ni za roditelje, al recimo zahtevnijom ako se zele materijali praviti. Kupljeni su zaista basnoslovno skupi, al dobrim delom se mogu improvizovati dok god se prate osnovna pravila o prirodnim materijalima.

Kuckam opet sa nekim detaljima, koga zanima konkretan materijal ili vezba iskuckacu kako mi to radimo ili iskopati link ako ih ima na netu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E evo jedne ideje koju sam danas isprobala.

Domaci plastelin! Ima na netu dosta recepata, ja sam koristila 1/4 case soli, 1 casa brasna i 1/4 case vode. Posle sam jos dodavala brasna da bi se manje lepilo, a moze i koja kap ulja. Lepo se umesi testo, pa razdelite i dodate boje (jestive).

Bojala sam se da ovaj moji mali cistunac nece hteti da ga pipne, ali nije bilo tako :)

Lapo se igrao, ja i moj muz mu pravili jeza (bodlje od lomljenih spageta), krokodila, auto i slicno. Uzela sam i modlice neke sto imam za vanilice, pa je on utiskivao u testo.

Moj sin ima 19 meseci i nije on tu bas pravio neke figure, da se ne lazemo :) uglavnom je busio prstom rupe i stavljao testo na gomilu ali lepo smo proveli sat vremena.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upijajuci um Marije Montesori je odlicna knjiga, ima i raznih prevoda po sajtovima, malo treba potraziti. Na stranim sajtovima se mogu videti materijali za razne uzraste pa mozda mogu da se dobiju ideje za primenu kod kuce.

www.nienhuis.com

www.montessori-n-such.com

U Montesori pedagogiji se smatra da dete moze smisleno da crta kada poznaje i razlikuje boje, oblike, proporcije , kada ume da posmatra spoljni svet na precizan i detaljan nacin (sto uci preko materijala za edukaciju cula) i kada moze da drzi olovku (veoma zahtevna aktivnost koju dete vezba kroz zanimljive vezbe, postepeno se usavrsavajuci), kada poznaje i vezba sa razlicitim tehnikama i ima ideju sta da nacrta (a da to nije kopiranje necijeg crteza). Priprema za sve ove aktivnosti u idealnom slucaju, dakle kada dete ide u Montesori jasle od recimo 1,5 godine, traje do trece godine i vrsi se na postepen i sistematican nacin koji obezbedjuje uredjenost predstava u mozgu i formiranje originalnih ideja u likovnom izrazavanju.

Ne treba zaboraviti ni da se u grupi vrsnjaka u vrticu (najcesce drzavnim ali i privatnim gde se crtanje veoma forsira), ona deca koja jos ne znaju da crtaju ili nisu za to zainteresovana, veoma cesto izlozena podsmehu i zbog toga pate, iako su mozda u drugim, vaznijim stvarima bolja od vrsnjaka. Dakle, crtanje je fantasticna, inteligentna aktivnost, ali kao i za sve drugo trazi poznavanje tehnike, vezbanje i odredjenu zrelost deteta.

To sve naravno ne znaci da detetu treba zabraniti da crta, ali kao sto vec napisah postoje druge, vaznije aktivnosti, posebno do tri godine, a za crtanje ima dovoljno vremena. Sve u svoje vreme jedan je od vaznih principa u razvoju dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.