Iskustvo sa babicama

odgovora

Objavljeno

Drage žene,

iako ovo pismo nije i ne može biti opravdanje mojeg ponašanja prema vama, molim da me saslušate. Obraćam vam se u ime svoje struke i molim vas za oprost.

Zato što sam vas sputavala rutinom.

Zato što sam imala puno predrasuda, a malo razumijevanja.

Zato što vas nisam slušala i uvažavala ono što ste mi govorile.

Zato što vam u bolovima nisam pružila utjehu nego samo nudila lijekove.

Zato što sam vam na vrhuncu krize oduzela priliku da je same prebrodite.

Zato što nisam učinila ono što sam rekla da ću učiniti.

Zato što sam vas napustila i priklonila se medicinskoj tehnici ili liječnicima.

Zato što vas u trenutcima nesigurnosti nisam ohrabrila niti vam ulila samopouzdanje.

Zato što sam vas plašila i uznemiravala uporabom tehnologije.

Zato što sam vas odvajala od tek rođenog djeteta i odnosila ga na odjel za novorođenčad.

Za sve to vam se danas želim duboko ispričati. Želim se ispričati za svu bol koju sam vam nanijela. Žao mi je...

Nisam bila dovoljno strpljiva.

Pokorila sam se samo medicinskom autoritetu, vas nisam slušala.

Nisam imala dovoljno samopouzdanja da bih se usprotivila ponašanju ostalog osoblja prema vama.

Nisam vas slušala i nisam «mislila» srcem nego samo glavom.

Nisam poštovala vašu privatnost i nisam ustrajala na tome da je drugi poštuju.

Bila mi je potrebna rutina jer sam se bez nje osjećala nesigurnom.

Nisam vas slušala niti gledala na vas kao na jedinstvene osobe.

Pogrešno sam vas procjenjivala, pogrešno prosuđivala vaše osjećaje, potrebe i sposobnosti.

Preuzela sam kontrolu i nisam vam omogućila da to same učinite.

Nisam vjerovala vašim sposobnostima niti sposobnostima vašeg tijela da samo rodi.

Nisam vam poklanjala dovoljno pažnje.

Nisam uspjela zanemariti osobne probleme i pružiti vam podršku.

Nisam vjerovala vašim majčinskim sposobnostima niti sposobnostima vaših beba da na njih odgovore.

Moje pogreške su rezultat moje pogrešive ljudske prirode, a nespremnost za promjenu - rezultat straha da će me odbaciti ili otpustiti s posla. Ali ta ista ljudska priroda omogućila mi je da nešto naučim iz svojih pogrešaka, da uvidim bol koju su moja djela prouzročila, da se iskreno ispričam za njih i da zatražim vaš oprost. Nadam se da će ovo što sam spoznala i naučila pri nekom vašem budućem susretu s mojom strukom, pobuditi u vama osjećaj posebnosti i moći koja se može osjetiti kada je babica istinski «sa ženom»* tokom porođaja.

Želim vam hrabrosti i ljubavi

Vaša babica.

Pismo je napisala Jenny Parrat, australska babica sa dvadesetogodišnjim iskustvom asistiranja porodu kod kuće i u bolnici. U pisanju ovoga pisma oslanjala se na svoju kliničku praksu, tri vlastita porođajna iskustva i nekoliko istraživanja provedenih na tom području. U sklopu svoje doktorske disertacije provela je istraživanje kojim je nastojala pokazati i pojasniti kako se žene osjećaju i kako same sebe doživljavaju tokom porođaja. Rezultati toga istraživanja predstavljaju okosnicu ovoga pisma.

Pismo je objavljeno u časopisu Birth Matters, 2005., glasilu australske udruge Maternity Coalition, koja se, između ostaloga, zalaže za promicanje prakse rađanja usmjerene prema ženi, prihvaća

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја сам имала кастрофално искуство са бабицама, па ме је овај текст изненадио, морала сам га подијелити са вама.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Жао ми је што си тако лоше прошла са бабицама. Ја иако нисам никог познавала у породилишту, добро сам прошла, сарађивала сам максимално и ваљда су зато и биле ок према мени. А ово је донекле и тачно, зна жена о чему прича, мада мислим да су бабице у мањим градовима љубазније, у БГ-у све иде ко на траци, па нема времена за неку претерану љубазност, ја је нисам ни очекивала. Са сином сам се више намучила, бабица га подигла и каже" види га како је леп", а ја се мислим носи га жено, немам снаге ни за шта. Она је исто активно учествовала, али је ипак била фер и мислила је како сам се намучила, па да ме обрадује, о томе сам тек касније размишљала и било ми је драго што се тако поставила, иако ме не познаје.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje iskustvo sa babicom je sasvim ok..jedina koja se stvarno trudila da mi pomogne i jedina koja je bila sabrana tokom celog porodjaja..da nije bilo nje..ma ne smem ni da mislim :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja zaista nisam imala losa iskustva sa babicama, ni prvi ni drugi put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U mom slucaju su babice bile korektne, ali bile su i neke koje su znale da budu drske i bezobrazne (sto sam cula i videla). U sustini ja imam lepo iskustvo sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nije bilo babice, ja bih se poradjala još dva dana. Sva sreća da je bila tu, bila je pažljiva, strpljiva i puuuunoooo mi pomogla da svoju bebu donesem na svet. Hvala joj na tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ima dobrih i finih toliko ima i gadova!!! Ja sam ok prosla mada je bilo par situacija sa tim gadurama da covek poludi!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala takodje ok iskustvo sa babicama. Bilo je "stiskaj,stiskaj...sad stani...sad stisni najace sto mozes i beba ce izaci...bravo...evo ga tvoj sin",to je to.posle smo se jos raspricale,slikale su malog sa mobilnim da bih mogla poslati mmuzu-toga se ja sama nisam ni setila...mislim da sam im se dopadala,jer sam posle cula dok sam 2sata lezala u sali kako se neke zene "ponasaju" na porodjaju... Cula sam kako jednu uvode u salu "aaa,3.dete?super!" a posle bilo urlanja i svega... Ja nisam ni glasa pustila,meni ne bi pomoglo da se derem u to sam sigurna.... Ne znam,svaki je porodjaj drugaciji,ali mislim da ako slusas i radis kako ti govore sve ce biti ok,tako je bar meni bilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala predivno iskustvo sa babicom, mnogo mi je pomogla u toku porodjaja, a i kasnije, bas se zalagala za svaku porodilju, doduse jos uvek je mlada, ko zna mozda se vremenom iskvari, ali bila bi velika steta... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Domka Kovacic - nema mazenja, ima da se slusa i da se gura :) u mom slucaju, radi svoj posao odlicno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

babica Renata u Betaniji.. bila je super

ali zato sestra u predporodjajnoj ZLO ZLO ZLO... Mislim da joj je neki nadimak Boba ili nesto tako..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dva porodjaja i dve potpuno razlicite babice. Prvi put je bilo grozno, porodila sam se u Visegradskoj, a babica je stajala na vratima, vikala "guraj, guraj smena mi se zavrsava za pola sata" i PUSILA! Drugi put, u Dragise Misovica, babica je bila fenomenalna! Ulivala je poverenje, slusala sam sve sto mi govori i rodila veeeliku devojcicu bez i jednog sava! Posle toga je trazila da donesu led i stave mi na stomak da bi se materica brze vracala i stvarno je sve bilo divno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divno pismo, i nazalost, mnoge nikada i ne pomisle da su postale masine bez i malo emocija... :(

Ja sam potpuno indiferentna prema babici koja je prisustvovala mom porodjaju, cak joj se ni imena ne sjecam... Znam samo da su sve oko mene graktale:"Predisi bol, predisi..." A kada sam pocela da se poradjam, sjecam se njihovih laktova svuda po mom stomaku... Neka njezna rijec, utjeha i sl??? Kao da sam ja tu dosla da odradim neki posao, a ne da na svijet donesem dijete! Razocarana sam... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imala sam ok iskustvo sa babicom. Bila je fina prema meni, nije vikala u toku porođaja (kao što rade neke, žalile mi se drugarice). Ova je baš bila dobra i bodrila me. Mada, i ja sam bilaodlična na porođaju, otišla bez straha u porođajnu salu i porodila se bez vrištanja i kukanja. Verovatno je zato bila takva. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Shvatila sam da babice ne vole žene koje se deru, onda su grozne prema njima.

Nisam se drala, ali imala sam rizičan porođaj jer je bebac bio krupan, pa su me porađale 3 babice i 3 doktora. 2 su mi skakala na stomak da se bebac spusti a treća dr me je secnula. Jedna babica mi je davala podršku a druge dve me porodile. I zato im hvala, babice su iz Fronta Nataša, Marija i Ivana A dr. Babić, Stojanović i Soldo. Zato mi je porođaj ostao u najlepšoj uspomeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam shvatila i cula pre nego sto sam se porodila da su babice te koji dosta posla odrade na porodjaju naravno pored doktora ali ja ne da sam imala uzasnu babicu na porodjaju nego UZAS UZASEVA, upala je u smenu nije mi nista objasnila sta treba da radim kao da sam se ja pre toga poradjala sto puta i pritom mi je rekla u jednom trenutku da cu ako ne gurnem da ubijem svoju bebu....to je BABICA :angry: to je podrska prvorotki...samo da sam mogla ime da joj zapamtim da joj se zahvalim posle svega :angry: i zbog tako lepog tretmana u Narodnom frontu porodjaj mi je ostao uspmena koje ne zelim da se secam iako bi to trebao da bude jedan od lepih trenutaka u zivotu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima ih raznih, ali mnoge vole da izigravaju da su posebne, a kad se nesto iskomplikuje samo se sklone i zovu doktora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam shvatila i cula pre nego sto sam se porodila da su babice te koji dosta posla odrade na porodjaju naravno pored doktora ali ja ne da sam imala uzasnu babicu na porodjaju nego UZAS UZASEVA, upala je u smenu nije mi nista objasnila sta treba da radim kao da sam se ja pre toga poradjala sto puta i pritom mi je rekla u jednom trenutku da cu ako ne gurnem da ubijem svoju bebu....to je BABICA :angry: to je podrska prvorotki...samo da sam mogla ime da joj zapamtim da joj se zahvalim posle svega :angry: i zbog tako lepog tretmana u Narodnom frontu porodjaj mi je ostao uspmena koje ne zelim da se secam iako bi to trebao da bude jedan od lepih trenutaka u zivotu

Žao mi je zbog tvog ružnog iskustva. Nedozvoli da ti to pokvari najlepši momenat u životu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žao mi je zbog tvog ružnog iskustva. Nedozvoli da ti to pokvari najlepši momenat u životu

Sreca je samo sto kad pogledam moju malu lutkicu, sve zaboravim i trudim se da se ne secam vise toga tako mi je lakse :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje iskustvo u NF sa babicom je SAVRSENO.Babica je bukvalno sve sama uradila a doktorka je dosla da me usije i to je super uradila.Ja sam zadovoljna tretmanom 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam shvatila i cula pre nego sto sam se porodila da su babice te koji dosta posla odrade na porodjaju naravno pored doktora ali ja ne da sam imala uzasnu babicu na porodjaju nego UZAS UZASEVA, upala je u smenu nije mi nista objasnila sta treba da radim kao da sam se ja pre toga poradjala sto puta i pritom mi je rekla u jednom trenutku da cu ako ne gurnem da ubijem svoju bebu....to je BABICA :angry: to je podrska prvorotki...samo da sam mogla ime da joj zapamtim da joj se zahvalim posle svega :angry: i zbog tako lepog tretmana u Narodnom frontu porodjaj mi je ostao uspmena koje ne zelim da se secam iako bi to trebao da bude jedan od lepih trenutaka u zivotu

A ti sledeci put idi u Zvezdaru i bices prezadovoljna! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam babicom prezadovoljna!Doduse ja sam isla u skolicu i tacno sam znala sta treba da radim,maksimalno sam saradjivala tako da smo se lepo sporazumele :) Nisam se dernjala ni u jednom momentu,disala sam kontrakcije babica je dolazila povremeno da proveri koliko sam se otvorila...Kada sam osetila prvi napon dozvala sam je,u sekundi se pojavila pored mene i rekla mi da pocnem da napinjem,u tom momentu je dosao lekar i jos jedna babica.Lekar je sve vreme stajao pored i nadgledao,ja i babica smo sve odradile :)

Cak mi je u toku porodjaja nekoliko puta iskliznula noga i i pala direkt na babicina ledja,ja sam joj se u sred napona izvinjavala a ona meni-nema veze samo se ti napni jace sad ce beba!

Posle porodjaja dok sam bila u sali cula sam babice kako me hvale,jer sam odlicno saradjivala i nisam se dernjala :) A kao nagradu su mi dozvolile da mi muz odmah posle porodjaja dodje da me vidi.

Inace porodila sam se na KBC Zvezdara,babica se zove Maja,nikoga tamo nisam poznavala nisam imala nikakvu vezu,i sve je proslo kako se samo pozeleti moze!

Drage moje buduce mame obavezno idite u skolicu za trudnice,saradjujte na porodjaju i sve ce biti ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam shvatila i cula pre nego sto sam se porodila da su babice te koji dosta posla odrade na porodjaju naravno pored doktora ali ja ne da sam imala uzasnu babicu na porodjaju nego UZAS UZASEVA, upala je u smenu nije mi nista objasnila sta treba da radim kao da sam se ja pre toga poradjala sto puta i pritom mi je rekla u jednom trenutku da cu ako ne gurnem da ubijem svoju bebu....to je BABICA :angry: to je podrska prvorotki...samo da sam mogla ime da joj zapamtim da joj se zahvalim posle svega :angry: i zbog tako lepog tretmana u Narodnom frontu porodjaj mi je ostao uspmena koje ne zelim da se secam iako bi to trebao da bude jedan od lepih trenutaka u zivotu

sta reci a ne zaplakati...

moje iskustvo prelepo...mm i babica koja me na kraju izljubila...iakojoj se smena vec zavrsila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle porodjaja dok sam bila u sali cula sam babice kako me hvale,jer sam odlicno saradjivala i nisam se dernjala :) A kao nagradu su mi dozvolile da mi muz odmah posle porodjaja dodje da me vidi.

Njih tamo deranje uopste ne nervira. Svi znaju da porodjaj boli. Ali ako saradjujemo, porodjaj ce i nama i njima ostati u lepom secanju.

Meni su oba porodjaja bila brza, ali je drugi mnooogo vise boleo, bio je intenzivniji. I malo i brzi. Znam da sam mm pred pocetak napona rekla da nema sanse da vise dodjem tu. I kad se setim, stvarno je uzasno, iako je jasno da ce proci. A mozda bih jos jedno dete. Ali ovaj put bih rizikovala i sa epiduralom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.