Moja beba ne priča

odgovora

Objavljeno

E, da, Ana, ili ko god zna,

mozete li malo strucnije zasto duda usporava govor, bas me zanima koje objasnjenje stoji iza toga, jer ne vidim bas logiku, osim ako dete ne drzi dudu konstantno u ustima.

A odvikavanja od dude se unapred bojim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, da, Ana, ili ko god zna,

mozete li malo strucnije zasto duda usporava govor, bas me zanima koje objasnjenje stoji iza toga, jer ne vidim bas logiku, osim ako dete ne drzi dudu konstantno u ustima.

A odvikavanja od dude se unapred bojim.

Verovatno nam je jasno zašto kada je non-stop u ustima :)

A kada je samo povremeno, ona je navela prepreku psihološke-emotivne (vezanost za predmet koji se oralno upotrebljava :blink: )

Znaš kako sam ovo "prihvatila", u kontekstu "može da bude a i ne mora" nešto mi je bilo "sirovo" njeno objašnjenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink:

Onda cu i ja biti za "ne mora"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dete ima "fore" da progovori do trece godine. svako dete se razvija svojim tempom i ne treba porediti. s tim da razume znaci i da upija neke stvari. neki brze propricaju, prohodaju, dok neki to urade kasnije.

uvek sam za opciju PITATI PEDIJATRA jer googlanje i forumi umeju da bace u paniku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima ja sam novi clan, htela sam i ja da se pozalim, ne znam sta da radim veoma sam se zabrinula citam vase odgovore i pitanja i primetila sam da vasa deca skoro sve razumeju, ali moje dete ima 14 meseci ne prica, nece nista da razume bukvalno je ne zainteresovan sto ga ja vise ucim on je sve bezobrazniji cak ni ne kaze mama ili tata samo mmmmm aaaaa i eeeee to mu je sve, a kad kazem Lave daj mi medu ili daj mi auto on se samo smeje i pocne da se ludira, cak i kad mu kazem ne ne sme to da se dira malo kao povisim ton ma kakvi on i dalje dira i smeje mi se, stvarno ne znam sta da radim, i da cak sam ga vodila kod logopeda mada sve savete koje mi je logoped dao nista ne pomazu :( ne znam sta da radim sa takvim detetom dal ima neki problem ili sta je sa njim starno nisam vise pametna..... nadam se da neko ima odg na moje ovo pitanje :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mukice mozes li napisati sta ti je rekao logoped i sta ti je pedijatar savetovao?Ja jedino sto mogu da ti predlozim je da kupis one knjigice sa zvukom,npr.zivotinje koje kada okrenes stranicu knjige cuje se odredjeni zvuk date zivotinje.I da mu pricas ovo je krava,ona kaze muuu,kuca kaze av,av...itd.Po meni su jako interesantne knjigice sve i one kao za bebine prve pojmove,kao sto je knjiga za prirodu.I da sednes sa njim i pricas,nesto da mu drzi paznju.

Kristina86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li je ikada ranije izgovorio lepo rec mama, tata, baba, deda? da li je ikada sklapao slogove, pokusavao da imitira zvuke i slicno? i da li si o ovome pricala sa pedijatrom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Macka mazo logoped mi je rekao da mu stalno kroz igru govorim mama, daj daj, tata ba ba, de deda, ali ja to vec mesec dana radim cak sam mu kupila neku drvenu tablu sa zivotinjama i brojevima nesto slicno kao slagalica, mada to mu je bilo zanimljivo jedan dan i to je to, pitala sam pedijatra on kaze da je to mozda nasledno i da je lenj jako je lenj, juce me je iznenadio posto u kuhinji u jednoj fijoki drzim kutiju sa babnanicama, ja ga pitam gde su bananice on se nasmeje, ode do te fijoke otvori je i uzme bananicu, kao da kasni naspram druge dece njegovog uzrasta :( Vaskrsija pa jednom je rekao mama i nikad vise kao i ade i ide i vise nikad ga nisam cula da je to izgovorio, zvukove nije imitirao kao sto sam rekla pedijatar je rekao da je lenj ili je mozda nasledno, mada da nasledno bude i to da za nista nije zainteresovan ne znam moracu da pokusam i sa tim knjigama sto ispustaju zvukove zivotinja :) valjda ce za to biti zainteresovan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Macka mazo logoped mi je rekao da mu stalno kroz igru govorim mama, daj daj, tata ba ba, de deda, ali ja to vec mesec dana radim cak sam mu kupila neku drvenu tablu sa zivotinjama i brojevima nesto slicno kao slagalica, mada to mu je bilo zanimljivo jedan dan i to je to, pitala sam pedijatra on kaze da je to mozda nasledno i da je lenj jako je lenj, juce me je iznenadio posto u kuhinji u jednoj fijoki drzim kutiju sa babnanicama, ja ga pitam gde su bananice on se nasmeje, ode do te fijoke otvori je i uzme bananicu, kao da kasni naspram druge dece njegovog uzrasta :( Vaskrsija pa jednom je rekao mama i nikad vise kao i ade i ide i vise nikad ga nisam cula da je to izgovorio, zvukove nije imitirao kao sto sam rekla pedijatar je rekao da je lenj ili je mozda nasledno, mada da nasledno bude i to da za nista nije zainteresovan ne znam moracu da pokusam i sa tim knjigama sto ispustaju zvukove zivotinja :) valjda ce za to biti zainteresovan

Ne zelim da pametujem,ali ja mislim da ne postoji rec lenj,kada je beba i malo dete u pitanju.I meni su pricali svi,lenja ti je beba,nece da vuce da sisa. :wacko: Mislim to je apsurd.Nemoj misliti da ti je dete lenjo,jer nije,sigurna sam u to.Moras pricati stalno sa njim,kad kuvas,pricas mu sta radis,kad treba da ruca,kazes mu da postavite sto zajedno i ovo je tanjir,kasika,viljuska...Znam za tu drvenu tablu,imamo je i mi i jako je dobro i to za ucenje.Mozes mu kupiti i onu tablu pisi,brisi,pa da mu crtas.Probaj nekoliko varijanti i vidi sta mu najduze drzi paznju.Mozda je to lopta,igrajte se njome,ali mu sve vreme pricas.Polako i ne suvise glasno.Mi imamo macu,pa ja stalno kazem mojoj Nadji,ajde da damo maci da jede,i ona je posle nekog vremena sama kada se probudi,uzme cinijicu macinu i hranu i kaze.Maco jedi.
Kristina86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se cini da on sve razume samo vas zeza ;) Cim je skontao gde su bananice, zna on i ostalo ;) Bice vama tek veselo sa njim :D

Miva, Ivančica i Ehinacea volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ne znam..neka deca ranije progovore neka deca kasnije...ali ipak neke stvari treba da kaze i da govori...

kakva je tvoja komunikacija sa njim, da li vidis da prati stvari koje radis, da li prati druge ljude kako nesto rade, da li je zainteresovan za okolinu, da li te gleda u oci i da li druge ljude gleda u oci, kakav je njegov odnos sa okolinom, sa zivotinjama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bitno je samo da budes sigurna da te dete cuje i da te razume sta kazes.Pa makar to bilo i dva puta u toku dana.Da li reaguje na zvukove,oponasa li li ili imitira li te?Ponavlja li neke radnje za tobom?

Moja samo nesto mrmlja izgovara svega 5 reci i to ne cisto ,npr.pop joj znaci voda itd.Ali kad ona kaze pop,ja jasno i glasno kazem vode i tako bukvalno svaki put.Bitno mi je da sve razume,kada joj kazem da nesto donese,zna predmete ili sta god da joj kazem razume ali ne prica jos uvek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa MatroNadja, ako razume gde su bananice, znaci da razume i ostalo, samo vas zavitlava. Moja devojcica nije pricala pune dve godine, a znam da je sve razumela, samo sto ono kazu u narodu "nije imala primedaba", gde ona okom tu ja skokom i zato valjda nije ni pocela da govori pre. Kada je progovorila usta ne zaklapa. Tako da ne brini, ima on fore da progovori, samo ti sto vise pricaj sa njjim i radi, a nisu svoj deci stvari jednako zanimljive u istom uzrastu, vidi sta ga najvise zanima, pa se tako igrajte. Trudi se da se opustis, da on ne oseti tvoju nervozu sto ne prica i da sve sto mozes provuces kroz igru, tako najvise nauce. Jos je on mali, ima vremena da proprica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ovako Vaskrsija obozava decu i obozava da se igra sa njima, danas je bio stric pricao na telefon a on ga gleda ni da trepne i smeje mu se, isto tako kada je nesto objasnjavao mom suprugu prati mu ruke kako mlatara sa njima, da da ponekad gleda u oci kad mu pricas i smeje se ali mu brzo nesto drugo odvuce paznju zato kad komuniciram sa njim to je sve drugo bitnije nego sto mu ja pricam, MatroNadja i meni se cini da on nas zavitlava :) Ehinacea danas je jos nesto uspesno uradio otisao je u kupatilo uzeo peskir samo sto nije pao sa njim koliko je velik i odneo ga u korpu za prljav ves kako ti kazes sto on okom ja skokom mozda je i u meni problem sto ja mu previse udovoljavam i nema primedbi. Cicana da reaguje na zvukove ali ih ne oponasa ni ne imitira me, samo ponekad sto se njemu svidi onda ponovi ali u glavnom sto se njemu svidja onda uradi mada ja mislim da on malo kasni na odnosu duge dece njegovog uzrasta. Macka mazo moracu i to da mu kupim ali ja mislim da ce mu i to biti zanimljivo dan pa ce vec izgubiti volju nadam se da ce uskoro poceti da prica i da slusa sta mu ja kazem da uradi i da me razume ... HVALA VAM PUNO NA ODGOVORIMA MNOGO STE MI POMOGLI I SAD MI JE LAKSE :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki je jos uvek,ne brini.Kazi mi jel on tebi pokazuje prsticem na stvari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moram samo da kazem da je moj najbolji prijatelj progovorio (prvu rec izgovorio!) sa pune dve godine. inace, decko je suvi genije, najbolji ucenik nase generacije u gimnaziji, diplomirao sa prosekom 9,42 (smor, smartypants, ide mi na zivce <_<).

sto kazete, bitno je da dete cuje, da vidis da komunicira, a govor kontam da ne mora da se razvije tako rano. mislim da je 14 meseci rano za brigu, posebno posle price o bananicama. :D

Schveca i MatroNadja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ја онда мислим да ѕа дете нема никакве бриге, проговориће кад му дође време за то

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Macka mazo pa ponekad pokaze mi ako ga to zanima u glavnom ne sta god ga pitam on odluta negde drugde :( ma nadam se da je sve oke sa njim i da ja previse panicim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.