Štucanje i povracanje

odgovora

Objavljeno

Moja unica jos uvek stuca ali samo kad pocne da place i brzo prestane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja beba stuca stalno i to joj ne smeta valjda je to normalno za bebe.

Mene brine sto je pocela da povraca hranu.. ne bih rekla da se prejede jer jede 90ml na 4 sata a ima mesec i 1 nedelju i trebalo bi da joj povecamo na 120ml ali ona i ovo nekad ne pojede.. Povracanje je pocelo pre oko nedelju dana, nekad povrati sirasto mleko a nekad nesvareno i imam utisak kao da izbaci pola od onog sto je pojela... Na prvoj kontroli je lepo napredovala 930 gr.. a sada ne znam kad stalno bljucka.. Ne znam da li da promenim mleko hranim je Bebelakom, ne sisa, pije caj za grceve i njega zna da izbljucka i nekad joj dajem malo vode..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dendzy, pretpostavljam da je problem u samom mleku ili u pripremi. Pogledaj rok trajanja, ili ako si podgrevala već prokuvanu vodu, ili nisi dobro oprala i sterilisala flašice. Takođe, posle hranjenja, obavezno da podrigne, pazi da ne povlači vazduh...ne tumbaj je posle hranjenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba koja je stara mesec i po je prevremeno rođena i u početku je sisala i bila na dohrani. Od kada ne sisa jela je Aptamil premature i tada nismo imali problema. Kada je napunio 3kg morali smo da pređemo na Aptamil Comfor 1 i od tada sam primetila da skoro svaki put posle jela bljucne u mlazu, ili kada ga stavim da podrigne ili kada ga spustim da legne meškolji se i bljucne. Lepo napreduje na težini, jede 90gr na 3-4 sata, mada nekad imam utisak da bi jeo još, a dr nam je rekla da mu ne dajem jer je bucko. Od kada smo došli iz porodilišta nosić mu je zapušen, čistimo fiziološkim i od skoro pumpicom.

Šta mislite da li bebac bljucka zbog nosića ili vrste hrane? Da li možda da mu promenim hranu i da li to smemo bez konsultacije sa dr?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...kakva je stolica? Ako je zelena mijenjaj hranu...Ne vjerujem da bljucka zbog nosića.

A možda jednostavno izbacuje višak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mislim da je vrlo moguce da bljucka zbog zapusenog nosica ili je jednostavno "alava" beba pa izbacuje visak. Bitno je da lepo napreduje, a kao sto i Filipa rece boja stolice je ipak najbolji pokazatelj. Ako je zelenkasta onda bebac ipak jeste mozda gladan ili mu jednostavno ta vrsta hrane ne odgovara. Sto se tice zapusenog nosica, malo je nezgodan period (grejna sezona - suv vazduh) i to ume da utice, mozda bi mogla da mu podignes uzglavlje u kreveticu u kome spava, cistis nosic kao i do sada i na grejna tela stavis vodu ili ukljucis isparivac ukoliko ga imas. Bice sve to ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...kakva je stolica? Ako je zelena mijenjaj hranu...Ne vjerujem da bljucka zbog nosića.

A možda jednostavno izbacuje višak...

Stolica nam je nakad žuta, a nekad baš zelenkasta. Vrlo često se grči kada kaki. Za grčiće dajem mu espumisan kapi uz svaki obrok po 10 kapi.

šta mislite na koju hranu da pređemo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stolica nam je nakad žuta, a nekad baš zelenkasta. Vrlo često se grči kada kaki. Za grčiće dajem mu espumisan kapi uz svaki obrok po 10 kapi.

šta mislite na koju hranu da pređemo?

Meni je starije dete odraslo na Bebelac-u te se u Aptamil ali uopste ne razumem, vidim da je milica* pomenula jos neki Aptamil, pa mozda da pokusas sa njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba koja je stara mesec i po je prevremeno rođena i u početku je sisala i bila na dohrani. Od kada ne sisa jela je Aptamil premature i tada nismo imali problema. Kada je napunio 3kg morali smo da pređemo na Aptamil Comfor 1 i od tada sam primetila da skoro svaki put posle jela bljucne u mlazu, ili kada ga stavim da podrigne ili kada ga spustim da legne meškolji se i bljucne. Lepo napreduje na težini, jede 90gr na 3-4 sata, mada nekad imam utisak da bi jeo još, a dr nam je rekla da mu ne dajem jer je bucko. Od kada smo došli iz porodilišta nosić mu je zapušen, čistimo fiziološkim i od skoro pumpicom.

Šta mislite da li bebac bljucka zbog nosića ili vrste hrane? Da li možda da mu promenim hranu i da li to smemo bez konsultacije sa dr?

Pitaj ipak lekara, ali posto je na Aptamilu, možes da pokusas sa Aptamilom AR, on smanjuje bljuckanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba koja je stara mesec i po je prevremeno rođena i u početku je sisala i bila na dohrani. Od kada ne sisa jela je Aptamil premature i tada nismo imali problema. Kada je napunio 3kg morali smo da pređemo na Aptamil Comfor 1 i od tada sam primetila da skoro svaki put posle jela bljucne u mlazu, ili kada ga stavim da podrigne ili kada ga spustim da legne meškolji se i bljucne. Lepo napreduje na težini, jede 90gr na 3-4 sata, mada nekad imam utisak da bi jeo još, a dr nam je rekla da mu ne dajem jer je bucko. Od kada smo došli iz porodilišta nosić mu je zapušen, čistimo fiziološkim i od skoro pumpicom.

Šta mislite da li bebac bljucka zbog nosića ili vrste hrane? Da li možda da mu promenim hranu i da li to smemo bez konsultacije sa dr?

Ne verujem da je u pitanju vrsta hrane ili nosić. Bljuckanje je česta pojava kod beba, nama je naš pedijatar rekao da tako izbace višak hrane koji unesu. Za svaki slučaj, da bi bila mirnija, najbolje je da se konsultuješ sa svojim pedijatrom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je povracanje u mlazu moze da bude i Refluks <<< klikni,jer kod nekih beba je manje izrazen kod nekih vise.

Ne mora da znaci,ali bolje proveriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba koja je stara mesec i po je prevremeno rođena i u početku je sisala i bila na dohrani. Od kada ne sisa jela je Aptamil premature i tada nismo imali problema. Kada je napunio 3kg morali smo da pređemo na Aptamil Comfor 1 i od tada sam primetila da skoro svaki put posle jela bljucne u mlazu, ili kada ga stavim da podrigne ili kada ga spustim da legne meškolji se i bljucne. Lepo napreduje na težini, jede 90gr na 3-4 sata, mada nekad imam utisak da bi jeo još, a dr nam je rekla da mu ne dajem jer je bucko. Od kada smo došli iz porodilišta nosić mu je zapušen, čistimo fiziološkim i od skoro pumpicom.

Šta mislite da li bebac bljucka zbog nosića ili vrste hrane? Da li možda da mu promenim hranu i da li to smemo bez konsultacije sa dr?

DRaga imas dve opciije, tacnije 3. Ili mu ne prija to mleko koje mu dajes, ili je alergija na mleko ili refluks.

VISAK SE NIKAD NE IZBACUJE BLJUVANJEM, za sve mame koje kazu da je visak kad beba bljuje.

Takodje od nosa, nema sanse da bljuje.

Ono sto bih ti ja posavetovala jeste da pricas sa dr da promenite mleko. Ukoliko vidis da i posle novog mleka bljuje, onda bi ti savetovala da uradite RAST test, koji je jedini alergo test na protein iz kravljeg mleka koji moze da se primeni kod tako male bebe. Cisto da iskljucis i tu opciju.

Ovo ti sve govorim iz iskustva, posto je moj luka imao alergiju na protein iz kravljeg mleka ali i refluks koji traje i dan danas.

Samo napred,nije nista strasno, ali nemoj se zaustavljati na toj prici "bljuje visak". mozda je alergija sto znaci da moras da ispitas, jer postoje razne kategorije. to ce ti pokazati rast test.ali za pocetak , promeni mleko, cisto da ispitas i tu najlaksu opciju.

Pozz i bez brige :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VISAK SE NIKAD NE IZBACUJE BLJUVANJEM, za sve mame koje kazu da je visak kad beba bljuje.

Naš pedijatar se ne bi složio sa tobom. ;)

Objasnio nam je da se ova pojava spontano javlja kod beba i da se na taj način želudac oslobađa pritiska koji je nastao zbog unošenja viška mleka i gutanja vazduha. Takođe nam je rekao da ta pojava isto tako spontano nestaje negde oko četvrtog - petog meseca.

Kod nas ni menjanje mlečne formule nije delovalo, a na alergo - test nas nisu poslali, jer je beba lepo napredovala, a kašičica- dve (mada nama to ponekad izgleda kao mnogo više) koje beba povrati su zanemarljiva količina u odnosu na 100 - 150 ml koje beba pojede. Ono što može da bude od pomoći jesu češći obroci u manjim količinama.

E, sad kod nas to stvarno nije bilo tako izraženo kao kod tebe, Šećer. Nikad se nije desilo da se beba guši od toga i da izlazi i kroz nosić.

Ali kako god, ni promena formule, ni alergo-test ne mogu da škode! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naš pedijatar se ne bi složio sa tobom. ;)

Objasnio nam je da se ova pojava spontano javlja kod beba i da se na taj način želudac oslobađa pritiska koji je nastao zbog unošenja viška mleka i gutanja vazduha. Takođe nam je rekao da ta pojava isto tako spontano nestaje negde oko četvrtog - petog meseca.

Kod nas ni menjanje mlečne formule nije delovalo, a na alergo - test nas nisu poslali, jer je beba lepo napredovala, a kašičica- dve (mada nama to ponekad izgleda kao mnogo više) koje beba povrati su zanemarljiva količina u odnosu na 100 - 150 ml koje beba pojede. Ono što može da bude od pomoći jesu češći obroci u manjim količinama.

E, sad kod nas to stvarno nije bilo tako izraženo kao kod tebe, Šećer. Nikad se nije desilo da se beba guši od toga i da izlazi i kroz nosić.

Ali kako god, ni promena formule, ni alergo-test ne mogu da škode! ;)

draga beba pojede 100-150 ml, znaci visak ne moze biti 100-150 ml, a uzmi i 100 ml i prospi po podu, da vidis koliko je to. veruj mi kad dete bljuje u mlazu ono izbaci sve sto je unelo. Ali problem je sto se u Srbiji jako malo paznje pridaje refluksu, jako su retki pedijatri koji odmah to dijagnozuju, i zato svi ostali se vade na pricu "bljuje visak". Ali upoznala sam i pedijatra u bgdu koji je imao isto razmisljanje kao i moj pedijatar ovde, i koji se "bavi" refluksom. i ona sama mi je rekla kako masa dr u srbiji odmah refluks prepisu izbacivanjem viska.

E sad refluks moze biti manje ili vise izrazen. UZ se to lepo pokaze kad su mali. Negde prestane oko 6. meseca, nedge sa godinu, negde sa dve i vise kao nama.

Daj Boze da nije to, jer samo mame cija su deca imala refluks znaju kakvo je to mucenje. ALi opet ima i gorih pa kad pogledas nije toliko bas zastrasujuce, ali zna biti stresno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga beba pojede 100-150 ml, znaci visak ne moze biti 100-150 ml, a uzmi i 100 ml i prospi po podu, da vidis koliko je to. veruj mi kad dete bljuje u mlazu ono izbaci sve sto je unelo. Ali problem je sto se u Srbiji jako malo paznje pridaje refluksu, jako su retki pedijatri koji odmah to dijagnozuju, i zato svi ostali se vade na pricu "bljuje visak". Ali upoznala sam i pedijatra u bgdu koji je imao isto razmisljanje kao i moj pedijatar ovde, i koji se "bavi" refluksom. i ona sama mi je rekla kako masa dr u srbiji odmah refluks prepisu izbacivanjem viska.

E sad refluks moze biti manje ili vise izrazen. UZ se to lepo pokaze kad su mali. Negde prestane oko 6. meseca, nedge sa godinu, negde sa dve i vise kao nama.

Daj Boze da nije to, jer samo mame cija su deca imala refluks znaju kakvo je to mucenje. ALi opet ima i gorih pa kad pogledas nije toliko bas zastrasujuce, ali zna biti stresno.

Ali zar kod refluksa nije jedan od simptoma i slabo napredovanje bebe? :unsure:

Čini mi se da kod Zvezde to nije slučaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali zar kod refluksa nije jedan od simptoma i slabo napredovanje bebe? :unsure:

Čini mi se da kod Zvezde to nije slučaj.

Moze da bude, ali ne mora. Moj Luka je super napredovao i pored svog tog bljuvanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pre neki dan zvala aptamilov hotline jer sam razmisljala da kod tezeg bebca predjem na br.1. Ovakvo je stanje,postoji:

1. Aptamil prematil za bebe sa niskom telesnom tezinom, uglavnom prevremeno rodjenom. Ide na recept i uopste se ne kupuje bez recepta jer je kao lek. To je moja joca pila do 2.5 kg pa sam prestala jer je mnoooogo bljuckala.

2. Aptamil pre po rodjenju, najslicniji je majcinom mleku i moze u prvih nekoliko meseci da se daje, dokle god beba ne gladni na manje od dva sata. Najbolje se vari. Kutije su razlicite, ima 400g i 600g ali je sastav isti. U svici se prodaju samo male a u nemackoj velike kutije. Sutra cu da zvrcnem opet hotline da jos jednom proverim ima li razlike. Ja sam sama uporedjivala i u samo jednoj stavci sam videla neke razlike ali nisam sigurna. Neki lipidi ( masti).

3. Aptamil 1 posle pre. U njemu vec ima skrobi i teze se vari. Preporucuju da se uvodi po jedan obrok dnevno, jedno dve nedelje tako dok bebin stomak ne nauci da vari skrob. Ali poceti tek kad je bebi nedovoljan pre, znaci kad je gladna na krace od dva sata.

Posle 6 meseci ako jedinica ne zasicuje preci na dvojku...

Eto to su saveti direktno iz aptamila, mislim da oni najbolje znaju jer oni rade testiranja itd. Javicu sutra sta su mi rekli za razliku u kutijama aptamila pre. Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aptamil 1 posle pre. U njemu vec ima skrobi i teze se vari. Preporucuju da se uvodi po jedan obrok dnevno, jedno dve nedelje tako dok bebin stomak ne nauci da vari skrob. Ali poceti tek kad je bebi nedovoljan pre, znaci kad je gladna na krace od dva sata.

Ponovo smo se vratili na Aptamil premature i dete je prestalo da bljucka. :P Jednom sam mu dala Aptamil 1 i odmah je povratio. Lepo napreduje, po 350gr nedeljno i jede na 3-4 sata po 90gr tako da ćemo nastaviti sa Aptamil pre.

Hvala na savetu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponovo smo se vratili na Aptamil premature i dete je prestalo da bljucka. :P Jednom sam mu dala Aptamil 1 i odmah je povratio. Lepo napreduje, po 350gr nedeljno i jede na 3-4 sata po 90gr tako da ćemo nastaviti sa Aptamil pre.

Hvala na savetu

Baš mi je drago da je samo to bilo u pitanju! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imace ovde bar pedijatri kazu za Prmetur.prematil kako vec pise na kutiji kod nas je pisalo Prmeture i to je ovaj pedijatri ga zovu Aptamil nula..i mi smo njega pili nije isao na recept jest da se ima samo u apoteci kupiti i ide do 3,5 kg..a odmah posle njega smo presli na keca po savetu pedijatra..tako smo uradili i sad smo na dvojci ..

evo ovaj smo mi pili do 3,5 kg nikad nije skoro ni kap bljuckala, i stavrno nismo imali problema sa bljuckanjem sad mozda nekad jer je previse aktivna i prejeda se pa se desi, i tako smo lako presli na keca..

aptamil_premature.jpg

Jeste pila ovaj. A posle njega ovde ide ljubicasti pre. Jos nisam stigla da zovem hotline, cim stignem javljam....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo stigoh. Zvala sam aptamil i kazu da je, kao sto sam primetila, razlika u dozi masnoca izmedju ljubicastog pre u kutiji i tvrdog pakovanja. Kazu da za svaku zemlju aptamil ima posebne fabrike i da se to mleko pravi na osnovu standarda svake zemlje pa su zbog toga razlike male u sastavu. Kazu da se ne mesam pakovanja ako dajem jedno, tu i da nastavim. Neke zemlje daju mleko na osnovu kilaze deteta a neke na osnovu starosti. Kod pre kaze da nije bitno jer je najslicnije majcinom mleku i moze dugo da se daje. Od broja jedan vec mora da se pazi dali je pakovanje odredjeno po detetu na osnovu tezine ili starosti. Toliko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba vec 3,4 dana poprilicno bljucka .Dajem mu moje mleko,ponekad kao dohranu bebelac.Bez obzira koje mleko pije,puno posle bljucka,bez obzira dal podrignuo ili ne.Patronozna mi savetovala da spava na uzvisenom da mu se ne vraca hrana iz zeluca.Pedijatri mi rekli da ga puno hranim pa zato bljucka.Preko dana mi je budan i nervozan i cesto place.Ja mislim da ga ne hranim puno,da to nije razlog bljuckanja...plasim se da je refluks.Kada bljucne to nije mala bljuckica,bljucne onako postenski... :o .Ne znam kako da mu pomegnem,nosim ga,pevam mu,mazim...al on opet nervozan,placljiv,gladan...a opet skoro sve bljucne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba vec 3,4 dana poprilicno bljucka .Dajem mu moje mleko,ponekad kao dohranu bebelac.Bez obzira koje mleko pije,puno posle bljucka,bez obzira dal podrignuo ili ne.Patronozna mi savetovala da spava na uzvisenom da mu se ne vraca hrana iz zeluca.Pedijatri mi rekli da ga puno hranim pa zato bljucka.Preko dana mi je budan i nervozan i cesto place.Ja mislim da ga ne hranim puno,da to nije razlog bljuckanja...plasim se da je refluks.Kada bljucne to nije mala bljuckica,bljucne onako postenski... :o .Ne znam kako da mu pomegnem,nosim ga,pevam mu,mazim...al on opet nervozan,placljiv,gladan...a opet skoro sve bljucne

Mislim ipak da ga previse hranis. A da nema grcice? I zasto mu dajes bebelac ako ga dojis?

Moj Aleksa je skoro do 6 meseci bljuckao, u pocetku u mlazevima, pa sve manje i manje, ali je dugo trajalo. Vodila sam ga na UZ i sve je uredu bilo, jedino je uvlacio dosta vazduha pa mu je to stvaralo problem. Resenje? Nosala sam ga dok ne bi dva - tri puta podrignuo i onda bih ga spustala na krevet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.