Dojenje posle godine dana

odgovora

Objavljeno

Kod nas, posle 18 meseci se desi da zaspi uvece bez dojenja. Meni je to OK. Ali ima noci kada se budi u placu; da li zbog snova, da li zbog zuba, stomaka i trazi siku da bi se smirio. I to je OK.

nego da vas pitam:

U kom polozaju sada decu najcesce dojite?

Sad su veliki. Da li dete ima omiljeni polozaj ili se vi namestite kako vam je najkonfornije?

Nikoli je svaki omiljeni polozaj,samo da doji :lol: Obicno lezimo i sikimo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas, posle 18 meseci se desi da zaspi uvece bez dojenja. Meni je to OK. Ali ima noci kada se budi u placu; da li zbog snova, da li zbog zuba, stomaka i trazi siku da bi se smirio. I to je OK.

nego da vas pitam:

U kom polozaju sada decu najcesce dojite?

Sad su veliki. Da li dete ima omiljeni polozaj ili se vi namestite kako vam je najkonfornije?

Ja sedim a on mi legne u krilo. Tako smo od početka navikli. Prvog sina sam dojila ležeći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sedim a on mi legne u krilo. Tako smo od početka navikli. Prvog sina sam dojila ležeći.

I meni se on uvuce u krilo pred spavanje, kao mace :)

Ali ujutro, nema sanse da bih ustala jer on spava samnom, pa se sam snadje da uzme sta mu treba. Ponekad nisam ni svesna ni da je sisao, a kamo li polozaja. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se on uvuce u krilo pred spavanje, kao mace :)

Ali ujutro, nema sanse da bih ustala jer on spava samnom, pa se sam snadje da uzme sta mu treba. Ponekad nisam ni svesna ni da je sisao, a kamo li polozaja. :D

Slatkiš. I moj se bebac zove Petar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sjajno! Jos nisam na forumu naisla na Petra!!! pozdravi nam drugara!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin ce skoro 14 meseci i jos uvek sisa, naravno ne planiram jos da prekidam jer uzivamo oboje. I nikako mi nije jasno zasto se pojedini ljudi iscudjavaju kad to cuju, a moram priznati da sam se jedno vreme i pravdala a sad vise ne. Nama je tako lepo. :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U kom polozaju sada decu najcesce dojite?

Sad su veliki. Da li dete ima omiljeni polozaj ili se vi namestite kako vam je najkonfornije?

Ja sam malu u tom uzrastu posle godine dojila lezeci. Tako smo se navikle i bilo nam je najudobnije obema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uvek sikili lezeci.Sika u usta,nesto lepo na tv-u i uzivancija :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Janu drzala u narucju :) ,sva se raznezim kad se setim tog perioda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas, posle 18 meseci se desi da zaspi uvece bez dojenja. Meni je to OK. Ali ima noci kada se budi u placu; da li zbog snova, da li zbog zuba, stomaka i trazi siku da bi se smirio. I to je OK.

nego da vas pitam:

U kom polozaju sada decu najcesce dojite?

Sad su veliki. Da li dete ima omiljeni polozaj ili se vi namestite kako vam je najkonfornije?

U 'svakakom'...u sedećem,stojećem,hodu,trku...kako god,samo da nam je sika tu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jos jedno pitanje za iskusne mame:

Moje dete sada sisa samo ujutro, ali ja to vise ne mogu d nazovem podojem jer malo siki i ja mu posle dam flasicu mleka koju lepo popije i nastavi da spava.

Interesuje me da li je i koliko znacajno po mene sto to mako siki iz jedne dojke? Da li ista znaci sto mu dajem drugu dojku svako jutro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jos jedno pitanje za iskusne mame:

Moje dete sada sisa samo ujutro, ali ja to vise ne mogu d nazovem podojem jer malo siki i ja mu posle dam flasicu mleka koju lepo popije i nastavi da spava.

Interesuje me da li je i koliko znacajno po mene sto to mako siki iz jedne dojke? Da li ista znaci sto mu dajem drugu dojku svako jutro?

Sigurno da ima neki značaj. Ako ništa, zbog malo imuno elemenata koje eto dobije svako jutro. Ako ti nemaš želju da prekineš da dojiš, a njemu još uvek prija to maženje/sisanje, ako mene pitaš, slobodno nastavi i time daš detetu šansu da prestane samo kada bude spremano. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja tek sad videh ovu temu ,pa kazem da se prikljucim.Meni je Sara u pocetku sisala non stop,nekad na pola sata nekad na dva sata i ja sam joj davala sto vise da bih imala dovoljno mleka.E kada sam pocela da joj dajem kasice normalno je da je dojenje postalo redje.Sada je dojim jedno cetiri puta dnevno a tokom noci cesto i nadam se da je to zbog zubica?Sta vi mislite????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja tek sad videh ovu temu, pa kazem da se prikljucim. Meni je Sara u pocetku sisala non stop, nekad na pola sata nekad na dva sata i ja sam joj davala sto vise da bih imala dovoljno mleka. E kada sam pocela da joj dajem kasice normalno je da je dojenje postalo redje. Sada je dojim jedno cetiri puta dnevno, a tokom noci cesto i nadam se da je to zbog zubica? Sta vi mislite?

Nama je ista situacija bila do skoro. Noćno dojenje se pretvorilo u kampovanje nje na meni! To mi je smetalo jer nisam mogla udobno da spavam. Budila sam se stalno, a ujutru bih bila sva slomljena, jer bih utrnula u jednom ležećem položaju, kako bi beba mogla da bude na dojci, da ne bi plakala i da bi zaspala. Ovo je proizašlo iz toga što je u jednom trenutku bila malo bolesna i imala temperaturu, pa je onda to pojačano dojenje preraslo u sve češću noćnu naviku i kad je ozdravila. Onda sam odlučila da nešto preduzmem u vezi toga. Konsultovala sam se sa koleginicama savetnicama sa dužim stažom u savetovanju od mog, kao i sa koordinatorkom servisa Halo-beba, gđom. Anđelkom Kotević, jer je sticajem okolnosti poznajem lično. Iz toga je proizašlo da trebam svesti te noćne podoje na jedan podoj, a da sve podoje inače trebam odvojiti od uspavljivanja i spavanja uopšte. Naravno, upozorile su me da to neće biti jednostavno, i da mogu očekivati bebinu pobunu, ali da trebam biti odlučna i ne popuštati, jer ako popustim jednom, svaki sledeći put će biti teže ovo sprovesti i promeniti bebi stečenu lošu naviku. Rešenje je u uspostavljanju određene rutine u uspavljivanju, koja ne mora da uključuje podoj, već da se podoj desi pre toga. Mislim da sam već o tome pisala. U rutinu se može uključiti ljuljuškanje bebe ili neka pesmica ili plišana igračka ili maženje po nekom delu tela (kosica ili leđa). Ima siguro još nekih mogućnosti koje nisam navela, ovo su samo primeri. Treba samo biti uporan i dosledan, svaki put. Uspeh će se desiti, pre ili kasnije, u zavisnosti od karaktera bebe, jer kao i mi odrasli, bebe imaju svoju volju koju će možda tvrdoglavo hteti da sprovedu... :)

Dakle, ako ikome od vas noćni podoji prerastu u opterećenje, a spram uzrasta i dnevne ishrane bebe dovoljan bi bio samo jedan, pomozite svojoj bebi da nauči da spava bez sike. Ako je muče zubići, upotrebljavajte, prema uputstvu, neke od preparata za olakšavanje ovih tegoba. Nikako ne treba da iz noći u noć doživaljavate nelagodu, a jutrima, danima budete neispavane i ukočene, jer tako se sigurno nećete osećati dobro i biti vedre! Potrebne smo našim bebcima vedre i odmorne! :wub:

Napomenuću za svaki slučaj, da ne bude shvaćeno pogrešno, od ovoga su izuzeta novorođenčad i bebe koje isključivo sisaju! Kao što rekoh spram uzrasta bebe i načina njene ishrane odlučite o svom postupanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sigurno da ima neki značaj. Ako ništa, zbog malo imuno elemenata koje eto dobije svako jutro. Ako ti nemaš želju da prekineš da dojiš, a njemu još uvek prija to maženje/sisanje, ako mene pitaš, slobodno nastavi i time daš detetu šansu da prestane samo kada bude spremano. :)

Nismo se razumele. Ja se pitam kako da napravim ravnotezu izmedju dve dojke? Kad on tako malo sisa, sisa iz jedna dojke. Sutra ujutro mu dajem drugu. Da li je to OK ili da jednu skroz obustavim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je ista situacija bila do skoro. Noćno dojenje se pretvorilo u kampovanje nje na meni! To mi je smetalo jer nisam mogla udobno da spavam. Budila sam se stalno, a ujutru bih bila sva slomljena, jer bih utrnula u jednom ležećem položaju, kako bi beba mogla da bude na dojci, da ne bi plakala i da bi zaspala. Ovo je proizašlo iz toga što je u jednom trenutku bila malo bolesna i imala temperaturu, pa je onda to pojačano dojenje preraslo u sve češću noćnu naviku i kad je ozdravila. Onda sam odlučila da nešto preduzmem u vezi toga. Konsultovala sam se sa koleginicama savetnicama sa dužim stažom u savetovanju od mog, kao i sa koordinstorkom servisa Halo-beba, gđom. Anđelkom Kotević, jer je sticajem okolnosti poznajem lično. Iz toga je proizašlo da trebam svesti te noćne podoje na jedan podoj, a da sve podoje inače trebam odvojiti od uspavljivanja i spavanja uopšte. Naravno, upozorile su me da to neće biti jednostavno, i da mogu očekivati bebinu pobunu, ali da trebam biti odlučna i ne popuštati, jer ako popustim jednom, svaki sledeći put će biti teže ovo sprovesti i promeniti bebi stečenu lošu naviku. Rešenje je u uspostavljanju određene rutine u uspavljivanju, koja ne mora da uključuje podoj, već da se podoj desi pre toga. Mislim da sam već o tome pisala. U rutinu se može uključiti ljuljuškanje bebe ili neka pesmica ili plišana igračka ili maženje po nekom delu tela (kosica ili leđa). Ima siguro još nekih mogućnosti koje nisam navela, ovo su samo primeri. Treba samo biti uporan i dosledan, svaki put. Uspeh će se desiti, pre ili kasnije, u zavisnosti od karaktera bebe, jer kao i mi odrasli, bebe imaju svoju volju koju će možda tvrdoglavo hteti da sprovedu... :)

Dakle, ako ikome od vas noćni podoji prerastu u opterećenje, a spram uzrasta i dnevne ishrane bebe dovoljan bi bio samo jedan, pomozite svojoj bebi da nauči da spava bez sike. Ako je muče zubići, upotrebljavajte, prema uputstvu, neke od preparata za olakšavanje ovih tegoba. Nikako ne treba da iz noći u noć doživaljavate nelagodu, a jutrima, danima budete neispavane i ukočene, jer tako se sigurno nećete osećati dobro i biti vedre! Potrebne smo našim bebcima vedre i odmorne! :wub:

Napomenuću za svaki slučaj, da ne bude shvaćeno pogrešno, od ovoga su izuzeta novorođenčad i bebe koje isključivo sisaju! Kao što rekoh spram uzrasta bebe i načina njene ishrane odlučite o svom postupanju.

Sve je lepo receno. Ovo i jeste tema "dojenje posle godinu dana" ;)

Mogu samo da kazem iz svog iskustva da sam popustala Petru svaki put kad se nocu probudi i davala mu da siki jer je meni tako bilo mnogo lakse. On se ustvari nije ni budio vec samo trazio utehu. I onog trenutka kada sam mislila da je to preslo u naviku i da ga nikada necu odvici od toga, on je poceo da spava nocu. Ponekad se i probudi, ali to resimo nekom kratkom pricicom.

I dalje sam ubedjena da ce bebe same odrasti za toliko i da nista nije dozivotna navika kod njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nismo se razumele. Ja se pitam kako da napravim ravnotezu izmedju dve dojke? Kad on tako malo sisa, sisa iz jedna dojke. Sutra ujutro mu dajem drugu. Da li je to OK ili da jednu skroz obustavim?

Mislim da je tvoj postupak dobar.

Nemoj obustavljati jednu. Bar ja ne bih da sam na tvom mestu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd kad je već dotaknuta tema i noćnih podoja - oni su kod nas prestali, a samim tim i buđenje noću kada se oprostio sa večernjim podojom. Nikakva rutina nije pomogla, niti odvajanje uspavljivanja od tog poslednjeg, večernjeg sisanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je tvoj postupak dobar.

Nemoj obustavljati jednu. Bar ja ne bih da sam na tvom mestu. :)

OK. Bas sam se pitala jer prosto vidim da je blizu kraj, pa ko velim ako jednu 'obustavim', mozda ce nestati mleka iz nje, a onda cu se boriti samo sa jednom ;) kad dodje do prestanka.

Hvala ti, darling!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd kad je već dotaknuta tema i noćnih podoja - oni su kod nas prestali, a samim tim i buđenje noću kada se oprostio sa večernjim podojom. Nikakva rutina nije pomogla, niti odvajanje uspavljivanja od tog poslednjeg, večernjeg sisanja.

Da, da... zaboravih to da spomenem. Prestanak vecernjeg podoja ima veze sigurno sa budjenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je lepo receno. Ovo i jeste tema "dojenje posle godinu dana" ;)

Mogu samo da kazem iz svog iskustva da sam popustala Petru svaki put kad se nocu probudi i davala mu da siki, jer je meni tako bilo mnogo lakse. On se ustvari nije ni budio, vec samo trazio utehu. I onog trenutka kada sam mislila da je to preslo u naviku i da ga nikada necu odvici od toga, on je poceo da spava nocu...

YelenaC, dobro si ovo napomenula. To sikenje noću, kada je učestalo, zaista u ovom uzrastu nije radi gladi. Moja beba se i dalje, ne mogu reći probudi, ali intenzivnije promeškolji, a ponekad tako u snu i zaplače u toku noći. Više joj ne dajem siku, nego je zagrlim i ona se odmah smiri i nastavi da spava, (noću je samnom u krevetu). Prvo se strahovito bunila, bivala baš ljuta, ali prošlo ju je... Ona je inače jedna mala tvrdoglaivca, koja tačno zna šta hoće, a šta neće, i to vrlo jasno daje do znanja svojim gestovima. Još je mala da progovara, ali već vidim da ću nadrljati kad konačno krene da priča! :)

... Noćni podoj joj ostavjam na volju da sama izbaci, kada bude za to spremna, tako da sad lepo posiki i noću jedan put, a onda u zoru imamo jutarnji podoj. U 8h je već čvrsta hrana na repertoaru... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ovo nam je bolna tacka. Sve sam pokusavala ali kad se unoc probudi apsolutno nista ne pomaze, samo hoce da sisa. Plakanje traje dok ja nepopustim. Ako imate dobrih saveta dajte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sikimo pre spavanja,obično se i uspava dok sisa,onda se budi oko 5h i nije iz navike nego baš fino sisa pa onda oko 8 h,ja bi joj danju smanjila malo,ali mislim da je nemoguce kad sam non stop sa njom,trazi i kad je gladna i kad je žedna i kad je tužna...jede hranu,ali nedovoljno,ja se nadam da će morati više hranu da jede kad počnem da radim i nebude bila pored mene,valjda će i zaboraviti na siku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ovo nam je bolna tacka. Sve sam pokusavala...

Baš uh! 100 beba - 100 ćudi! Na tebi je da proceniš šta ima smisla učiniti, bez obzira na sve savete. Moja beba se takođe jako bunila, kao što rekoh. Izgledalo je da joj je nemoguće da zaspi i ostane da spava bez dojke. A onda bi samo neočekivano ipak zaspala...

Mic po mic, - preokrenula se situcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, dobro si ovo napomenula. To sikenje noću, kada je učestalo, zaista u ovom uzrastu nije radi gladi. Moja beba se i dalje, ne mogu reći probudi, ali intenzivnije promeškolji, a ponekad tako u snu i zaplače u toku noći. Više joj ne dajem siku, nego je zagrlim i ona se odmah smiri i nastavi da spava, (noću je samnom u krevetu). Prvo se strahovito bunila, bivala baš ljuta, ali prošlo ju je... Ona je inače jedna mala tvrdoglaivca, koja tačno zna šta hoće, a šta neće, i to vrlo jasno daje do znanja svojim gestovima. Još je mala da progovara, ali već vidim da ću nadrljati kad konačno krene da priča! :)

... Noćni podoj joj ostavjam na volju da sama izbaci, kada bude za to spremna, tako da sad lepo posiki i noću jedan put, a onda u zoru imamo jutarnji podoj. U 8h je već čvrsta hrana na repertoaru... :)

Naravno da nije radi gladi, ali nekako smo cesto u toj nekoj kontradiktornosti: stalno pricamo kako dojenjem pruzamo mnogo vise nego sto je hrana,ali cim se spomenu nocni podoji, svi se vezujemo za bebinu glad.

Onog trenutka kad se rodio i kada sam ga stavila na dojku, resila sam da to bude 100% mene, ma koliko trajalo i da ja sigurno necu odlucivati koliko ce trajati. Tako je i bilo i jos uvek je.

Vec sam pisala o tom budjenju nocu... moje dete je uvek znalo da se probudi nocu i da bez icije pomoci ponovo zaspi. Toga sam bila svedok mnogo puta. Zato, te neke savete po pitanju 'ucenja' bebe da zaspe sama nikad nisam prihvatala. Moje objasnjenje u nasem slucaju je bilo da mu nesto fali ako se budi i trazi me.

Btw, sa 10 meseci je mene Petar zvao iz kreveta: " mama, mama." ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.