Dojenje posle godine dana

odgovora

Objavljeno

@linica

Upravo zato što tvoje dete kreće u kolektiv, ne bi trebalo prekidati dojenje. Tvoje mleko ima u sebi antitela za sve infekcije koje si ti prebolela, i samim tim što sisa takvo mleko, dete je zaštićeno od svih tih virusa! To ne znači da neće moći ničim da se zarazi od virušćiča koji kruže među decom u kolektivu, ali svakako znači da će se to dešavati u mnooogo manjoj meri ako ga dojiš dok se potpuno ne adaptira imunološki! Takođe, leto je! Leto je opasno vreme za velike promene u ishrani, kakvo je prestejanje dojenja, jer se time može poremetiti detetu metabolizam, i izazvati proliv npr, što nikako nije dobro, zbog veće mogućnosti za dehidraciju usled ovih tropskih temperatura! Ako tvoje dete tako često sisa, posebno noću, to nije od gladi, nego je navika. Trebala bi da mu podoje brojčano ograničiš na 3 do 4 u toku dana, a noć da prespava bez hranjenja. Skoncentriši se na to, a ne prekidaj dojenje u potpunosti, savet je od mene, zbog razloga koje sam navela. I slušaj svoje materinske instinkte pre svih baka, deka, vaspitača... A za uspavljivanje pokušaj taktiku ljuljuškanja, bez da mu ponudiš siku. Neka isprva plače, a buniće se gotovo sigurno. Ali neće ni to trajati dugo, možda tek dan, dva, tri, samo ako ti istraješ. Budi sigurna da je sito i da nije žedno, i zaspaće uz ljuljuškanje u naručju (obavezno sedi, radi svoje kičme!). Dok ga ljuljuškaš neka drži svoju omiljenu igračku u rukama, pa kada uspeš da ga navikneš da zaspi tako bez sike, onda ga uz tu igračku ostavljaj bez ljuljuškanja u krevetić samog da zaspi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sikili 17 meseci,a onda je smzla jedno jutro odlucila kako nece vise.I nije bilo sanse vise da joj uguram siku u usta(a nije da nisam pokusavala :lol: )Joj,kako mi je bilo zao,iako sam bila svesna da je verovatno dovoljno bilo.Obozavala sam da je dojim. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dojila moju malu 19 meseci i nekajem se zbog toga.Naprotiv sam ponosna.

Neke ljudi su znali da mi kao u sali kazu da posle 12 meseci da je velika ali ja na to sam se smejala.

Ipak izbor je moj.I ja podrzavam dojenje.Nijedno mleko nemoze zameniti majcino mleko.

Ja poznajem zene koje nisu dojele jer nisu mogli da istrpe bol, ili da sacuvaju dobar oblik grudi..mislim to je strasno.da imas mleka a da nedas svojoj bebi nego da se kljukas pilulama za zaustavljanje laktacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo u julu napunili godinu dana,sikimo i dalje,naravno to je sada redje,ujutru kada se probudi,uvece pred spavanje,nocu je sama pre jedno mesec dana izbacila,preko dana isto ne,ali ume da se desi popodne pred dremku.planiram jos da je dojim,nemam posao,pa nema ni zurbe,ali ne duze od 18meseci/verovatno.smatram da u tome nema nista lose,cak je i DIVNO,zbog onih koji to kritikuju-majke i ne doje uopste.mozda joj moje mleko ne znaci kalorijski puno,ali emotivno joj znaci mnogo,a i meni,Procitala sam da u drugoj godini bebe majcino mleko ima itekako lepu kal.vrednost,e sad,da li je to istina.......NISTA LEPSE OD DOJENJA!ZA to imamo priliku mozda jednom,a ko je srecnica i vise puta u zivotu,PA ZENE UZIVAJTE U TOME I DAJTE SVE OD SEBE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko price o majcinom mleku koje nema nikakvu nutritivnu vrednost, a niko nije u svetu odradio klasicnu laboratorijsku analizu? Sve se svodi da jedni pricaju jedno, a drugi drugo. Kad sve to saberemo sa zakonom o porodiljskom odustvu,opet bilo gde u svetu, shvaticemo da je sve manipulacija. To nam je civizacija u kojoj zivimo! Ej, 21. vek a mi diskutujemo kakvog je sastava majcino mleko posle prve godine.

Ja, vala, imam nameru da dojim na zahtev do druge godine. Ako se odluci ranije da prestane, OK. Ako ne, sa dve godine cu ga lakse ubediti:-) da treba za toliko da poraste!

Najbolji odgovor koji imam kad me pitaju: " Zasto ga JOS UVEK dojis?"

" Dojim ga jer tako hocu, a i moze mi se!" ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko price o majcinom mleku koje nema nikakvu nutritivnu vrednost, a niko nije u svetu odradio klasicnu laboratorijsku analizu? Sve se svodi da jedni pricaju jedno, a drugi drugo. Kad sve to saberemo sa zakonom o porodiljskom odustvu,opet bilo gde u svetu, shvaticemo da je sve manipulacija. To nam je civizacija u kojoj zivimo! Ej, 21. vek a mi diskutujemo kakvog je sastava majcino mleko posle prve godine.

Ja, vala, imam nameru da dojim na zahtev do druge godine. Ako se odluci ranije da prestane, OK. Ako ne, sa dve godine cu ga lakse ubediti:-) da treba za toliko da poraste!

Najbolji odgovor koji imam kad me pitaju: " Zasto ga JOS UVEK dojis?"

" Dojim ga jer tako hocu, a i moze mi se!" ;-)

Svaka cast,odusevila si me...!Citiram...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sikili 17 meseci,a onda je smzla jedno jutro odlucila kako nece vise.I nije bilo sanse vise da joj uguram siku u usta(a nije da nisam pokusavala :lol: )Joj,kako mi je bilo zao,iako sam bila svesna da je verovatno dovoljno bilo.Obozavala sam da je dojim. :)

A tek zamisli kako je meni bilo krivo kada je sa 7 meseci prestao da siki. To mi je baš bilo prerano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast,odusevila si me...!Citiram...

;) Pokusavam da sacuvam kontakt sa prirodnim tokom razvoja zivih bica. Pocinjem da mrzim 'drustvene norme' i da radim nesto 'zato sto to tako treba'. Znam da preteram, naravno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa ovakvim razmisljanjem,tesko da pretjeras!Odusevila si me sto posjedujes ono iskonsko,ljudsko...sto vecina ljudi ne posjeduje!Uljepsala si mi dan! :rolleyes: Hvala Ti na tome!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas mi je drago!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao što Kristal reče negde na početku ove teme:''Nisu sve mame a ni bebe iste'' Slažem se. Ja moju bebu ne bih dojila duže od godinu dana, ali je sama prestala pre 15ak dana. Ima deset meseci i dve nedelje. Do tada sam je dojila na zahtev, ali jednostavno jedno veče više nije htela siku da stavi u usta. Čini mi se da mi je nestalo mleka, jer nisam imala nikakvih problema posle toga. Mleko nije nadolazilo više. Nekako je sve samo od sebe stalo. Moguće je da je nervoza oko posla izazvla neke promene u nadolaženju mleka. Do tada ga je bilo dovoljno.

A i čini mi se da je posle prve menstruacije došlo do nekih promena. Dobila sam nakon sedam meseci od porodjaja, i od tada beba je sve manje i manje sikila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, mame, ako vam prija da dojite važe bebce, pa niko ne može da vas odvrati od toga, ja lično podržavam dojenje do bilo kojeg uzrasta...Mada, meni to nije bilo prijatno, nisam izgleda osetila tu vezu između mene i bebe i dojila sam moju decu prvih 6 meseci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko price o majcinom mleku koje nema nikakvu nutritivnu vrednost, a niko nije u svetu odradio klasicnu laboratorijsku analizu? Sve se svodi da jedni pricaju jedno, a drugi drugo. Kad sve to saberemo sa zakonom o porodiljskom odustvu,opet bilo gde u svetu, shvaticemo da je sve manipulacija. To nam je civizacija u kojoj zivimo! Ej, 21. vek a mi diskutujemo kakvog je sastava majcino mleko posle prve godine.

Ja, vala, imam nameru da dojim na zahtev do druge godine. Ako se odluci ranije da prestane, OK. Ako ne, sa dve godine cu ga lakse ubediti:-) da treba za toliko da poraste!

Najbolji odgovor koji imam kad me pitaju: " Zasto ga JOS UVEK dojis?"

" Dojim ga jer tako hocu, a i moze mi se!" ;-)

Bravo! Od tebe ima svašta da se nauči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko price o majcinom mleku koje nema nikakvu nutritivnu vrednost, a niko nije u svetu odradio klasicnu laboratorijsku analizu? Sve se svodi da jedni pricaju jedno, a drugi drugo. Kad sve to saberemo sa zakonom o porodiljskom odustvu,opet bilo gde u svetu, shvaticemo da je sve manipulacija. To nam je civizacija u kojoj zivimo! Ej, 21. vek a mi diskutujemo kakvog je sastava majcino mleko posle prve godine.

Ja, vala, imam nameru da dojim na zahtev do druge godine. Ako se odluci ranije da prestane, OK. Ako ne, sa dve godine cu ga lakse ubediti:-) da treba za toliko da poraste!

Najbolji odgovor koji imam kad me pitaju: " Zasto ga JOS UVEK dojis?"

" Dojim ga jer tako hocu, a i moze mi se!" ;-)

I ja kažem BRAVO :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove komentare, drage moje, primam kao kompliment. Puno hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

skoro sam cula jos jedan 'divan' komentar u vezi dojenja posle prve godine. Crkla sam od smeha:

Kaze mi zena ( majka sina jedinca...znacajno!) " Ako ga dojis preko godinu dana postaces posesivna majka!"

Dakle, svaki dan slusam razne komentare, na ovaj nisam imala odgovor. Sto kaze Zemunci, treba zivaca za ogranicen svet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

skoro sam cula jos jedan 'divan' komentar u vezi dojenja posle prve godine. Crkla sam od smeha:

Kaze mi zena ( majka sina jedinca...znacajno!) " Ako ga dojis preko godinu dana postaces posesivna majka!"

Dakle, svaki dan slusam razne komentare, na ovaj nisam imala odgovor. Sto kaze Zemunci, treba zivaca za ogranicen svet.

[/q

Baš svašta! Ja i dalje dojim svog dečaka a ima 20 meseci. Ide u vrtić redovno jer radim i zdrav je. Verujem da mu moje mleko pomaže da se izbori sa virusima i bakterijama sa kojim se sreće u kolektivu. Meni je njegovo zdravlje prioritet. Planiram da ga dojim do proleća. Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, jel vam se vremenom smanjila količina mleka jer mi se čini da imam mleka čisto koliko da Emiliji "ugasi žeđ". Dojim je još uvek ujutru i uveče pa se nešto razmišljam da joj polako izbacim taj večernji podoj i ostane samo jutarnji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni nije jer sam ja imala i 1-2 dnevna podoja za uspavljivanje do skoro. Zadnjih 7 dana ga dojim samo uvece i u toku noci (nekad jednom, nekad bezbroj puta jer mu rastu trojke i budi se stalno) i ujutro. Prve tri veceri, od kad ga ne dojim preko dana, curelo mi je mleko iz jedna dojke dok on sisa :D Bas veceras gledam kako se priroda pobrinula za sve, pa nemam problem sa viskom...

Od kud sad ti, Ana, hoces da joj izbacujes vecernji podoj? Da bi imala vise mleka ujutro? Hmmm.... ja nesto ne verujem da imas problem sa manjkom. Jel ti se ona budi posle jutarnjeg podoja ili nastavlja da spava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni nije jer sam ja imala i 1-2 dnevna podoja za uspavljivanje do skoro. Zadnjih 7 dana ga dojim samo uvece i u toku noci (nekad jednom, nekad bezbroj puta jer mu rastu trojke i budi se stalno) i ujutro. Prve tri veceri, od kad ga ne dojim preko dana, curelo mi je mleko iz jedna dojke dok on sisa :D Bas veceras gledam kako se priroda pobrinula za sve, pa nemam problem sa viskom...

Od kud sad ti, Ana, hoces da joj izbacujes vecernji podoj? Da bi imala vise mleka ujutro? Hmmm.... ja nesto ne verujem da imas problem sa manjkom. Jel ti se ona budi posle jutarnjeg podoja ili nastavlja da spava?

Ma od kako mi je napravila onda jednom onu svoju "pobunu" i nije htela da siki pred spavanje, od tada mi se baš smanjilo. Čini mi se da imam pa daj bože 50ml u obe (izmuzla se i imala oko 30ak ali računam uvek ima još što beba može da izvuče)... A pre toga... pa dok sisa na jednoj, iz druge mi curi...

Apsolutno je to njoj činimi se dovoljno jer se ni najmanje ne buni (desilo se samo jednom do sada) j samo je prebacim na drugu i nju izvuče i prekine i strpa cucu u usta... Naravno, posle i ne traži...

Iskreno u pravu si, kada me pitaš da li bi želela da izbacivanjem večernjeg doprinesem da jutarnji podoj ima više mleka... jer ona može da zaspi bez podoja, ma čini mi se da bi ona savršeno prihvatila ako bi joj i ukinula, ali ja još nemam nameru da to uradim.

U svakom slučaju zanči i dalje važi "ponuda-tražnja".

Dobro, onda ću zadržati sve ovako kako je pa dok ne bude počela da pravi problem i traži još ;)

Hvala Yeco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znas i sama, Ana, da je sve stvar tvoje odluke. da li ces joj ti ukinuti ili ce ona sama ukinuti. Ja sam odlucila da odavno da ne nudim, a kad trazi uvek dobije. Na taj nacin ja njega pratim, a onda se nadam da ce i mlecne zlezde njega da isprate :)

Nema za sta da se zahvaljujes.Ponekad se svi mi opterecujemo raznim pitanjima umesto da pustimo da bebci porastu i sve ce nam biti jasno.

Budi srecna sto ne moras da ides negde na posao, da si tu sa njom i da mozes da je ispratis. Meni je to, na primer, najvaznije u odnosu na sve pa i na dojenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj acko ima 15meseci i jos sisa vec bi trebalo da prestaje ali nemoguce je ga odbiti sve smo probali sisa i nocu i samim tim lose i spava.........da li neko zna neki savet kako da ga odbijem..........???? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj ga odbijati,maji je jos.Ma,prestace on sam ,nista ne brini ;) A iz mog iskustva.mislim da je uzrast od 15 meseci najgori za odvikavanje.Moja Mina je u tom uzrastu jako volela da siki,a sa 17 je sama prestala.Sikite,bre,i uzivajte.Posle ce vam bti zao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas, posle 18 meseci se desi da zaspi uvece bez dojenja. Meni je to OK. Ali ima noci kada se budi u placu; da li zbog snova, da li zbog zuba, stomaka i trazi siku da bi se smirio. I to je OK.

nego da vas pitam:

U kom polozaju sada decu najcesce dojite?

Sad su veliki. Da li dete ima omiljeni polozaj ili se vi namestite kako vam je najkonfornije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.