Dojenje posle godine dana

odgovora

Objavljeno

Šta mislite o dojenju u drugoj godini? Čula sam razne komentare, uglavnom zlobne... Ja sam prvo dete dojila do 20 meseci a drugo sada ima 12 meseci i još siki. Zaista u tome ne vidim ništa čudno. Dojenje je nešto najprirodnije i najčistije pa ne razumem kako neki ljudi mogu naći nešto ružno u ovom predivnom odnosu između majke i deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja dojim bebu koja ima 15 meseci. Iskreno, baš me briga za komentare, kao i za mišljenja drugih. Problem je u tome što ja više skoro da uopšte nemam mleka (i kad je ne dojim ceo dan, mleko mi ne nadolazi), ona sisa da bi se mazila. Uglavnom sisa par sekundi, pa traži flašicu. Jedino noću, pre nego što zaspi, duže sisa, bolje reći dok se ne uspava. Ona ne može da zaspi bez tog rituala, to me naročito brine kada razmišljam kako da je odbijem. To dojenje pred spavanje, za mene je uglavnom bolno jer mleka skoro da uopšte nemam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago vama. Ja sam sa 7 meseci prestala da dojim bebca jer je on jednostavno tada odbijao da sisa. Meni je tada baš bilo krivo jer sam želela još da ga dojim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

ja sam evo jos sveza po ovom pitanju,jer ima sest dana kako sam odvikla mog Novaka od sike a on ima 22 meseca.Potpuno se slazem sa novim metodamo o dojenju i to do 24 meseca,jer sve prednosti koje sam imala u toku odgoja do ovog perioda bile su zahvaljujuci dojenju,ali uz veliko strpljenje na pocetku i malo muke na kraju ali svakako je lakse prestati sa dojenjem posle dve godine nego pre ako ni zbog cega drugog ono zbog samog nadolazenja mleka i samih grudi.zato mame samo napred i uzivajte u tim trenutcima jer ce se vezanost gubiti polako.....cmoook

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo napred!

Evo mi 23 meseca sisamo. Sad cemo da se odvikavamo ovih dana, samo da smislim kako :huh:

mama ata voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dojiti dete posle 12. meseca..e to zaslužuje svaku pohvalu..ja sam stevu dojila do godinu dana..posle nisam više ni imala mleka..ali ovo je za svaku pohvalu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam moju devojcicu dojila dve godine i mogu da kazem da smo nas dve uradile pravu stvar! Sa godinu i tri meseca je krenula u jaslice i bila je medju decom koja se najredje razboljevaju.Sad da li to ima veze sa imunitetom koji je stekla preko mog mleka ili ne ne mogu da kazem.Mogu samo da tvrdim da lepsi osecaj ne postoji od prisnosti koji smo mi imale u tim trenucima! Ona sada ima 3god a ja sam u 7 mesecu trudnoce! Nadam se da cu i sa drugim detetom imati toliko srece sa dojenjem koliko sam imala sa njom. Sto se tice negativnih komentara -ne obazirite se!Mene su moje drugarice(uglavnom one bez dece)bas zezale sto tako dugo dojim ali se ja uopste nisam osvrtala na to! Najbolje je da sledite svoj instinkt i radite kako vi mislite da treba.Srecna mama-srecno dete!!! puno pozdrava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono sto majka u srcu oseca da je pravo, ispravno i da prija, tako treba i da postupa! Dojenje je veliki dar i za mamu i za bebu, svi znamo koliko i dojeno dete i zena koja doji od toga koristi imaju i zato samo napred!

Ja sam dojila 14 meseci i uzivala sam u svakom trenu! Neponovljivo, zaista neprocenjivo iskustvo, veza za citav zivot. I sad mi suze krenu kad gledam slike i secam se kako bi se ususkale i ruckale!

Ali ipak, sve ima svoju granicu i kad se pomene dojenje preko godine tu cu uvek reci da, al za dojenje preko 3-4... hmmmm to je vec druga prica i morala bih dvaput razmisliti da li bih do toliko isla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono sto majka u srcu oseca da je pravo, ispravno i da prija, tako treba i da postupa! Dojenje je veliki dar i za mamu i za bebu, svi znamo koliko i dojeno dete i zena koja doji od toga koristi imaju i zato samo napred!

Ja sam dojila 14 meseci i uzivala sam u svakom trenu! Neponovljivo, zaista neprocenjivo iskustvo, veza za citav zivot. I sad mi suze krenu kad gledam slike i secam se kako bi se ususkale i ruckale!

Ali ipak, sve ima svoju granicu i kad se pomene dojenje preko godine tu cu uvek reci da, al za dojenje preko 3-4... hmmmm to je vec druga prica i morala bih dvaput razmisliti da li bih do toliko isla...

Naravno, umereno je najbolje..ne valja preterivati..tu do nekih 24 meseca, dojenje ima smisla..smisla u vezi prisnosti mame i deteta..kasnije..hmmm.. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MAME DIVNE STE ! HVALA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo napred,uzivaj te :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj svekar je sisao 5 godina!!!

:huh:

Ja ne vidim poentu sem prisnosti izmedju bebe i mame...

mleko nikako ne moze posle godinu dana biti kvalitetno kao i pre godinu dana...

postujem vase zelje i namere

ja sam Vuka dojila punih 8 meseci, tad vise nije bilo mleka, a da je bilo, odbila bih ga posle prvog rodjendana, jer ne vidim poentu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj svekar je sisao 5 godina!!!

:huh:

Ja ne vidim poentu sem prisnosti izmedju bebe i mame...

mleko nikako ne moze posle godinu dana biti kvalitetno kao i pre godinu dana...

postujem vase zelje i namere

ja sam Vuka dojila punih 8 meseci, tad vise nije bilo mleka, a da je bilo, odbila bih ga posle prvog rodjendana, jer ne vidim poentu...

Poenta nije u hranjenju definitivno. Ja bih rado odbila bebu od dojke, ali mi ne polazi za rukom. Nisu sve bebe, a ni mame, iste :rolleyes: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk je bez problema preziveo prestanak sisanja, al` meni je bilo zao, ja sam htela jos :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj svekar je sisao 5 godina!!!

:huh:

Ja ne vidim poentu sem prisnosti izmedju bebe i mame...

mleko nikako ne moze posle godinu dana biti kvalitetno kao i pre godinu dana...

postujem vase zelje i namere

ja sam Vuka dojila punih 8 meseci, tad vise nije bilo mleka, a da je bilo, odbila bih ga posle prvog rodjendana, jer ne vidim poentu...

POENTA JE U IMUNITETU JER DECA DO DVE GODINE IMAJU NERAZVIJEN IMUNITET PA IM MAMINA ANTITELA POMAŽU DA LAKŠE PREGURAJU INFEKCIJE. A I SVETSKA ZDRAVSTVENA ORGANIZACIJA PREPORUČUJE DOJENJE DO DRUGOG ROĐENDANA. JA NE MISLIM DA DETE TREBA DOJITI DO 5 GODINA ALI NE TREBA NI BRŽE BOLJE PREKIDATI DOJENJE. POZDRAV!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, umereno je najbolje..ne valja preterivati..tu do nekih 24 meseca, dojenje ima smisla..smisla u vezi prisnosti mame i deteta..kasnije..hmmm.. :unsure:

Naravno, i meni je te prve 2god imunitet nakon povezanosti mame i deteta (mada za povezanost je mozda i krace dovoljno) najveca motivacija. Licno ne bih verovatno duze od onoga sto vec jesam, ali do 2god smatram za ok.

Gledala sam TV program o devojcici koja sa 8god jos uvek sisa!!! Nije jedina, bilo ih je par na tu tematiku i to je mene ostavilo paf :blink:

Imam prijateljicu koja jos uvek sa 3god i 3mes doji peto, a svoje cetvrto dete je dojila do 3.5. Anegdota sa njima je da se ta mala sa 3.5god javila u radio program uzivo da kaze koliko to njoj kao detetu znaci. Inace je neka zena pre nje rekla da ona nema sex u javnosti pa ne ocekuje ni da vidi dojenje na javnom mestu :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O moj Boze, kakav komentar te zene?

Seks na javnom mestu zarad zabave i dojenje KAO ISHRANA o moj Boze o moj Boze

Ja jesam dojila gde god je Vuk pozeleo

kome se ne svidja, nek` ne gleda, prekrijemo se pelenom i zdravo!

kako neki ljudi uopste sebi dozvoljavaju da bilo sta negativno komentarisu za dojenje?

Da me ne shvatite pogresno, ja ne osudjujem majke koje doje i posle godinu dana, samo sam rekla da mi to nema poente

a sto se tice imuniteta, i ja sam Vuka dojila pa je dobio ekcem

nema to veze... Mislim ima, ali verujem ne toliko koliko mi mislimo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žalosno je kad se ženi gadi da vidi dojenje! Nisu mi jasni ljudi koji povezuju dojenje i sex, ja sam moju D dojila gde god je trebalo, i nikada nisam čula ni jedan loš komentar. Doduše i da je neko odvalio neku glupost ne bih mu ostala dužna.

D sada ima 13m i još uvek doji, a pošto ćemo uz malo sreće i u jaslice ne nameravam da prekidam. Tako mi je bar savest mirna da sam učinila za svoje dete sve što je bilo u mojoj moći.

Baš mi je drago da vidim da u Srbiji ima još mama koje doje nakon 1. rođendana! Kako mi se pre par nedelja iščuđavala pedijatrica kad sam joj rekla da dojim ima sam utisak ko da sam jedina na svetu koja nije odvikla dete za rođendan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žalosno je kad se ženi gadi da vidi dojenje! Nisu mi jasni ljudi koji povezuju dojenje i sex, ja sam moju D dojila gde god je trebalo, i nikada nisam čula ni jedan loš komentar. Doduše i da je neko odvalio neku glupost ne bih mu ostala dužna.

D sada ima 13m i još uvek doji, a pošto ćemo uz malo sreće i u jaslice ne nameravam da prekidam. Tako mi je bar savest mirna da sam učinila za svoje dete sve što je bilo u mojoj moći.

Baš mi je drago da vidim da u Srbiji ima još mama koje doje nakon 1. rođendana! Kako mi se pre par nedelja iščuđavala pedijatrica kad sam joj rekla da dojim ima sam utisak ko da sam jedina na svetu koja nije odvikla dete za rođendan!

Kod nas je sve isto kao kod vas. Bebac ima 13 meseci i od septembra će u jaslice. Zašto bih prekidala dojenje kad će mu ono osigurati bolji imunitet za privikavanje na kolektiv. Pozdrav za Ivanu i malu D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žalosno je kad se ženi gadi da vidi dojenje! Nisu mi jasni ljudi koji povezuju dojenje i sex, ja sam moju D dojila gde god je trebalo, i nikada nisam čula ni jedan loš komentar. Doduše i da je neko odvalio neku glupost ne bih mu ostala dužna.

D sada ima 13m i još uvek doji, a pošto ćemo uz malo sreće i u jaslice ne nameravam da prekidam. Tako mi je bar savest mirna da sam učinila za svoje dete sve što je bilo u mojoj moći.

Baš mi je drago da vidim da u Srbiji ima još mama koje doje nakon 1. rođendana! Kako mi se pre par nedelja iščuđavala pedijatrica kad sam joj rekla da dojim ima sam utisak ko da sam jedina na svetu koja nije odvikla dete za rođendan!

Zasto bas za rodjendan? To treba da bude poklon bebcu? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sina sam dojila do 9og meseca. U toku tog poslednjeg meseca postepeno sam mu na nekoliko dana ukidala po jedan podoj, a zamenjivala ga običnim mlekom iz tetrapaka i to na flašicu sa pipkom, a ne cuclom. On se ponašao kao da mu je svejedno, ali meni nije bilo svejedno. Dobro se sećam poslednjeg podoja i tog svog osećaja opraštanja od dojenja... Ako me neko pita zašto sam baš tad prestala, pojma nemam! Mleka je itekako bilo, sve uslove sam imala da dojim nadalje dokle hoću, ali valjda sam bila u zabludi da bebi koja već sve jede dojenje nije više potrebno, a bilo je tu i straha od zubića koji su hteli da niknu... Sada imam ćerkicu od od skoro 2 meseca i kad razmišljam o dužini dojenja, svakako sam odlučna da je dojim do kraja druge godine, jer tako zaista treba, sad znam. Odvikavanja se ne bojim, jer ako je postepeno i uz strpljenje, biće sve o.k. Ono što me sekira jesu komentari okoline kojia mi već, ničim izazvana, priča priče kako posle 6 meseci dojenje više nema smisla. Ah trebaće mi čelični živci! Stvarno mi nije jasno šta je sa ovim svetom, kako su ljudi zaglupili totalno!? Bože daj nam puno mleka, a još više strpljenja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam skoro cula nevidjenu glupost.. Jedna baba ( da je nazovem tako iz miloste, hmmmm ), kad je cula da i dalje dojim bebu, rekla je : Ja sam cula da je do 6 meseci majcino mleko zdravo, a posle toga moze da steti!!! No comment.. Ja sam joj se samo nasmesila ( u inat ) i rekla ok.

Kakav idiotluk.. Ma, ljubomorna, posto njena snaja ne doji bebu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto bas za rodjendan? To treba da bude poklon bebcu? :blink:

Ma ono kao, već je velika ne treba joj to više... Da joj ne treba ne bi tražila! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...Ma, ljubomorna, posto njena snaja ne doji bebu...

Ma i meni se čini da je po sredi neka ljubomora ili zavist kod ljudi..., u mom slučaju žena koje su ili dojile kratko, ili nisu uopšte ni rađale, a već su prestarele i žao im zbog toga. Ali to je njihov problem. :rolleyes: Mislim, ako je neko baš uporan da mi nameće svaki put kad me vidi istu negativnu priču, onda je ta osoba zaista opterećena i nesrećna pre svega svojom situacijom, a tu je onda i zavist... - Otrov pravi! Treba se sklanjati od takvih, jer pokušati im objasniti nema svrhe, pokušala sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma i meni se čini da je po sredi neka ljubomora ili zavist kod ljudi..., u mom slučaju žena koje su ili dojile kratko, ili nisu uopšte ni rađale, a već su prestarele i žao im zbog toga. Ali to je njihov problem. :rolleyes: Mislim, ako je neko baš uporan da mi nameće svaki put kad me vidi istu negativnu priču, onda je ta osoba zaista opterećena i nesrećna pre svega svojom situacijom, a tu je onda i zavist... - Otrov pravi! Treba se sklanjati od takvih, jer pokušati im objasniti nema svrhe, pokušala sam.

Moj sin ce za dve nedelje napuniti godinu dana, za malo jace od mesec dana krece u jaslice.Savetovale su me dada i vaspitacica da obavezno prestanemo sa sisanjem,kao bice lakse bebi da se adaptira..............Meni je zao u neku ruku da prestanem sa dojenjem jer smatram da je to dar od boga i je prelep osecaj dok beba sisa:)

Medjuti,moj sincic jako voli da sisa,cak u toj meri da iako ima godinu dana jos uvek sisa i u podne i u cetiri popodne kako bi se uspavao,a nocu se budi na svakih sat vremena ...prosto mu je sisanje postalo sredstvo za uspavljivanje .....sve je to vrlo iscrpljujeuce,kad godinu dana ne sastavis 3 sata nocu spavanja onda mozda i nije nelogicno sto mi pada na pamet odvikavanje...koje ce samo po sebi tesko ici tim pre sto odbija dudu a flasicu onako....imali ko oslicno iskustvo i savet za ressavanje ove situacije?Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.