Cveće u domu i vrtu

odgovora

Objavljeno

Mozda puno zalivas? Ja moju zalivam jednom u 7-10 dana, zemlja mora da bude skroz suva, a listove u medjuvremenu prskam vodom.

Imam jos jednu, koja je fantastična i list i cvet, i baš je lepa.

I isto ih zalivam, na istom su mestu, jedna da druge...

Probaću ovu malo da osušim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidjam jednu puzavicu po dvoristima, ljubicast cvet ima i jako mi se svidja. Da li neko zna kako se zove, kako se sadi...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidjam jednu puzavicu po dvoristima, ljubicast cvet ima i jako mi se svidja. Da li neko zna kako se zove, kako se sadi...?

Dali mozes da je slikas? Neznam tacno na koju mislis, ima razne, npr. ladolez i ukrasni pasulj iz semena, a ima i onih koje se razmnozavaju iz pelcera...ili deobom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidjam jednu puzavicu po dvoristima, ljubicast cvet ima i jako mi se svidja. Da li neko zna kako se zove, kako se sadi...?

Jel' mislis na ovako nesto?

Kythira%20-%20Chora%20town.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

he pa ja ovo imam u dvoristu, razmnozava se deobom, ima je i u violet boji isto je jako lepa.

Kako se zove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako se zove?

neznam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.google.rs/imgres?q=ljubicasta+p...x=120&ty=88

ovo je lepo seceru sto si postavila, sta je to?

ovo sto sam ja postavila ne znam kako se zove ali puna ga je grcka. a ovo sto si ti postavila ne znam zaista sta je, ali cini mi se da se sadi iz semena, tako mi izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.google.rs/imgres?q=ljubicasta+p...x=120&ty=88

ovo je lepo seceru sto si postavila, sta je to?

Kako se zove?

Nemam pojma kako se zove ali kuća moje nane je bila pokrivena ovim čudom :)

ovo sto sam ja postavila ne znam kako se zove ali puna ga je grcka. a ovo sto si ti postavila ne znam zaista sta je, ali cini mi se da se sadi iz semena, tako mi izgleda.

Spada u rod Clematis- paviti!

Sećate se Desanke Maksimović:

"...O mladosti, da brzo odlaziš ljudi kažu,

ali ja te nikada neću pustiti,

oko vrta svog zasadiću bršljane i borove i paviti...."

Evo i ovde lepih slličica

http://www.zelenaplocica.rs/puzavice1.htm

Malo sam se potrudila. I ja je dugo imam ali nisam bila sigurna kako se zove.

Evo o razmnožavanju....

http://moja.lisa.rs/moja-lepa-basta/prakti...a-klematis.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim, i drugi put! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi jedan savet od vas koje imate više iskustva od mene sa sobnim biljkama, konkretno s orhidejama. Mnogo mi se sviđaju i imam u planu da ih nabavljam još, a trenutno imam jednu koju sam dobila na poklon. Međutim, čim sam je dobila primetila sam da joj je ona stabljika na kojoj budu cvetovi slomljena pri vrhu. Cvetovi su se naravno osušili i otpali, a i stabljika mi deluje kao da se suši. Ne vidim nikakve znakove da bi se uskorije vreme na njoj nešto moglo pojaviti. Listovi fino rastu, pojavljuju se i novi, a izbijaju i one žilice sa strane. Zalivam je jednom u 7 dana. Kolike su šanse da procveta ponovo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi jedan savet od vas koje imate više iskustva od mene sa sobnim biljkama, konkretno s orhidejama. Mnogo mi se sviđaju i imam u planu da ih nabavljam još, a trenutno imam jednu koju sam dobila na poklon. Međutim, čim sam je dobila primetila sam da joj je ona stabljika na kojoj budu cvetovi slomljena pri vrhu. Cvetovi su se naravno osušili i otpali, a i stabljika mi deluje kao da se suši. Ne vidim nikakve znakove da bi se uskorije vreme na njoj nešto moglo pojaviti. Listovi fino rastu, pojavljuju se i novi, a izbijaju i one žilice sa strane. Zalivam je jednom u 7 dana. Kolike su šanse da procveta ponovo?

Ako su listovi u o.k stanju,iseci stabljiku malo iznad drugog prstena,i krenuce nova da nice,ali nece skoro,trebace joj par meseci da se obnovi. Orhideje cvetaju u principu dva puta godisnje,zato im cvet traje po nekoliko meseci. Neka ti bude uvek pored prozora,najbolje u kuhinji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako su listovi u o.k stanju,iseci stabljiku malo iznad drugog prstena,i krenuce nova da nice,ali nece skoro,trebace joj par meseci da se obnovi. Orhideje cvetaju u principu dva puta godisnje,zato im cvet traje po nekoliko meseci. Neka ti bude uvek pored prozora,najbolje u kuhinji.

Hvala, tako ću i uraditi. Moja svekrva ima krasne orhideje i savete o održavanju sam dobila od nje, samo nisam znala kako postupiti u ovakvom slučaju a baš mi se sviđa orhideja, imala je divne tamnoljubičaste cvetove. Valjda će narasti nova stabljika :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, tako ću i uraditi. Moja svekrva ima krasne orhideje i savete o održavanju sam dobila od nje, samo nisam znala kako postupiti u ovakvom slučaju a baš mi se sviđa orhideja, imala je divne tamnoljubičaste cvetove. Valjda će narasti nova stabljika :)

Nikad na istom stablu ne nicu dva puta cvetovi... Znaci kada se osuse i padnu,obavezno seci ga da bi sto pre niklo novo,ali moras imati strpljenja,kao sto rekoh prodju meseci dok ne nikne novo,bar je kod mene tako... Trebalo bi da krene nova stabljika ukoliko su listovi dobri,ako potamne onda joj treba svetlost,ako pocnu da zute,onda je preterano izlozena suncu,itd. U svakom slucaju su lepe,a komplikovane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, kad vidimo cveće kod nekog drugog kako je lepo pa još kad taj neko kaže kako uopšte nije teško održavati ga, onda se još više razočaramo kad vidimo da propadne :(

Odsekla sam kako si mi preporučila pa videćemo, listovi su normalne boje, fino su debeli i mesnati i mislim da im osvetljenje odgovara jer nije ni prejako ni preslabo. Imam strpljenja a kupiću još koju da mogu uživati u cvetovima dok se ova ne oporavi :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja sa orhidejama, pa pošto Strelac84 ima dobre savete, molim ponovo za odgovor :D

Elem, ona moja orhideja fino napreduje, listovi se dobro drže, e sad, počele su one kao žile, ili kako se već zove ono krivudavo :huh: da rastu prema vani, pod pravim uglom u odnosu na saksiju, ako sam dobro opisala. Treba li sad da ih pustim da rastu tako ili da ih usmeravam, sečem, presađujem orhideju, šta već...pošto sam na netu našla kontradiktornih saveta :huh: Hvala unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje..prosle godine sam od sestre dobila kalahanoju,cvetala je celo leto,pa je neko vreme mirovala pre nego sto su se pojavili novi pupoljci,ali pre nego sto je stigla da procveta ponovo poceli su da otpadaju listici,ne suse se,samo otpadnu..sta bi moglo biti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda odbacuje stare listiće? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne verujem posto je veceras otpala cela grancica sa pupoljcima...a primetila sam i neke bele flekice na listicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Znam da se dosta lako otkidaju i grančice i pogotovo starije lišće. Moje su već omanji zbunici , ali preko cele godine žive napolju pa je i njima to starije lišće isprskano belim flekicama, e sad, da li zbog parazita ili atmosferskih uticaja, ne bih znala. 

Možeš da pogledaš u dnu pupoljaka i na spojevima listića da li ima sitnijih parazita, obično se tu sakriju. I zabodi otpalu  grančicu u zemlju, primiće se odmah ;)

Izmenjeno od strane Voljena
Mirka90 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je je moj problem... Vidite na slici da su tuje(ptuje,ne znam kako se pravilno zovu) crne... Moj divan kucni ljubimac ih redovno,kad god prolazi pored zapisa. Nije cudno jer je muzjak... Da li imate savet,resenje?

Hocu da imam i tuje i psa :D

meni jedino napamt pada ogradica oko njih... ali ako bih mogla da izbegnem bilo bi super. da li se razumete u tuje?

 

ark-page.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.