Cveće u domu i vrtu

odgovora

Objavljeno

Lenocka` ja ne znam nista o ruzama.ali super ti je ovo prostor. iskreno ja bih sve visoke biljka nabila uza zid, cisto da se zid me vidi a u jednom uglu napravila neku for sa kamenjem i slicno i posadila biljke koje vole kamenje, ili ne moras njih ali cisto da se iskoristi prostor sto lepse.takodje bih sa prozora stavila da vise muskatle, cisto da daju smek :)

a koje su ti one biljke ispod prozora?

Ako misliš na ove u saksijama ima 2 Adama i Hibiskus, a ovo veliko grmasto su limuni, baš sam ih malopre videla puni su plodova, valiki, lepi, žuti limuni :)

Lenocka ni ja nemam pojma nista o ruzama sem sto volim da ih vidim,ali imas super prostor koji mozes lepo da sredis,blago tebi. Najbolji savet ce ti dati Filipa sto se ruza tice,koliko se secam kacila je na temi slike od vrta njene mame,i ruze su bile predivne

Nju sam i čekala, ali je nešto nema...

Lenocka cinimi se da razmak izmedju ruza 40cm, pise na upustvu kada kupis ruze.Sada je vec vreme da se posade, ja sam prekjuce kupila i zasadila crvenu penjacicu. Sto se tice saveta za ruze leti ih zalivaj da bi cvetale, i podlozne su biljnim vasima. lila, ljubicaste... su jako osetljive i meni su se brzo osusile. Vole sunce, zato ih zasadi na suncanoj strani, takodje ti mogu dati savet da ako ih zasadis, na jesen orezes blago, pa do godine na prolece manje posla oko orezivanja a i manje stradaju od mraza.

Ja takodje ovog proleca preuredjujem dvoriste, ruze su mi sa desne strane staze, ka ulici planiram da zasadim kane, a na ivicnjake staza saksije sa ssecerkom, i poneka crvena muskatla.s0810.gif

Da, ovih dana sam i ja tražila po netu informacija o ružama i to je to, nisu mnogo teške za održavanje, a stvarno su lepe...

E da vam ispricam i ovo: Pred katolicki Bozic bilo je svugde prelepih plavih orhideja,i moja jetrva kupi jedni takvu. Inace su bile preskupe. Cvet je precvetao nesto vrlo brzo,i pre par dana niklo novo stablo,pupoljci beli. :lol: Crkli smo od smeha nasoj da kazem glupoci- Orhideja bila ofarbana u plavo! A izgledala je ovako

Kako su bezobrazni... :lol: A slušaj još goru situaciju - pre par godina, dok sam studirala, cimerka i ja odemo na sajam cveća i ona kupi kaktus sa plavim cvetom, prodavac kaže da je to vrsta koja cveta...Dodjemo mi kući, stavimo pored prozora, prolazi mesec-dva, onaj cvet ne mrda...meni postane malo čudno, pa krenem da ga zagledam i mrdam, kad ima šta da vidim - ispod cveta vidim prozirnu masu - Oho lepak! Zalepili su veštački cvet na kaktus da bi bio skuplji :lol: :lol: :lol:

Kupila sam juče i danas ruže, 12 komada za taj deo uglavnom čajevke i par polijanti, u svim bojama, premerila sam da ih posadim na razmaku od 50 cm...kupila sam još 2 puzavice, crvenu i belu, hoću tamo gde nam kreće popločana staza da napravim luk kada porastu te puzavice...mm je obećao da će mi napraviti luk ili pergolu...nešto ovako hoću, samo moje će da bude sa jedne strane bela, sa druge crvena, pa za par godina, nadam se, kad se sretnu na vrhu da se pomešaju... :rolleyes: Nadam se da će sve da uspeju, pa da vam pokažem moj ružičnjak :rolleyes:

bagatelle2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako su bezobrazni... :lol: A slušaj još goru situaciju - pre par godina, dok sam studirala, cimerka i ja odemo na sajam cveća i ona kupi kaktus sa plavim cvetom, prodavac kaže da je to vrsta koja cveta...Dodjemo mi kući, stavimo pored prozora, prolazi mesec-dva, onaj cvet ne mrda...meni postane malo čudno, pa krenem da ga zagledam i mrdam, kad ima šta da vidim - ispod cveta vidim prozirnu masu - Oho lepak! Zalepili su veštački cvet na kaktus da bi bio skuplji :lol: :lol: :lol:

E svasta,i da se smejes i da budes :angry: Stvarno su biserii,zalepili cvet!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Valentina. Da i ja sam cula da je najbolje da se drze u kuhinji pored prozora,a i ovde kad setam tako i vadjam da se vide,ali ja nemam mesta :angry: tako je nekako glup raspored napravljen da mi je sudopera tik uz prozor,mislim da bih je preturala non-stop. Cula sam isto da ima nekih kojima traje cvet jako dugo,ali neznam kole su u pitanju. E da vam ispricam i ovo: Pred katolicki Bozic bilo je svugde prelepih plavih orhideja,i moja jetrva kupi jedni takvu. Inace su bile preskupe. Cvet je precvetao nesto vrlo brzo,i pre par dana niklo novo stablo,pupoljci beli. :lol::lol::lol: Crkli smo od smeha nasoj da kazem glupoci- Orhideja bila ofarbana u plavo! A izgledala je ovako

ezo-CIMG35.jpg

hahaha. ovde su orhideje jako skupe. bas juce vidim u ikei kao moja samo jos manja 19.99 evra, a ove po cvecArama su jos skuplje :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leno...što se tiče ruža koje bi stavljala u ree, kupi neku od sorte Čajavke-tako je popularno zovu ko nas.

Možeš ih saditi na +70 cm razdaljine, meni je ljepše kada ima više razmaka. A između posadi kućnu sreću....to će biti prelijepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Leno...što se tiče ruža koje bi stavljala u ree, kupi neku od sorte Čajavke-tako je popularno zovu ko nas.

Možeš ih saditi na +70 cm razdaljine, meni je ljepše kada ima više razmaka. A između posadi kućnu sreću....to će biti prelijepo.

Posadila sam ih juče, nisam mogla više da čekam, posle neću imati vremena, pa će mi proći vreme za sađenje...posadila sam uglavnom čajevke, ima par polijanti, a razmak je 50 cm, pošto hoću da ružičnjak bude baš gust, našla sam na netu slike da je i gušće sađeno i baš lepo izgleda, ovaj neki razmak uglavnom preporučuju, valjda nije loše...videćemo, ako mi se posle ne svidi, tu je uvek sledeća godina za ispravke...sad jedva čekam da krenu da rastu i posle da cvetaju :rolleyes:

Evo na šta sam mislila:

Ovako nešto bih htela...

0c2e5ea3-Picture%20189.jpg

A vidi kako je gusto posađeno...

f4fbbd15-Picture%203559.jpg

E, da posadila sam i 2 puzavice da formiram luk...mm će da mi napravi pergolu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK....ja ne volim tako gusto..no lijepo je...posadi i lavandu...vidim da viri na početku ovog reda....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

filipa, izvini, ne stizem da postavim sliku, nadam se da ponuda pomoci i dalje vazi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka kako ces rezati i okopavati te ruze tako gusto posadjene?. Izmedju mojih je razmak oko 50 cm pa se sva izgrebem. Doduse ja sam kao dve ti, sto se tice gabarita ali.... Bice ti lepo nema sta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka kako ces rezati i okopavati te ruze tako gusto posadjene?. Izmedju mojih je razmak oko 50 cm pa se sva izgrebem. Doduse ja sam kao dve ti, sto se tice gabarita ali.... Bice ti lepo nema sta

Pa i između mojih je razmak kao i kod tebe - 50 cm, to sam i napisala...možda te zbunila ova slika, to nisu moje ruže, nego sam skinula sa neta kad sam tražila kako izgleda ružičnjak i koliki sme da bude razmak između sadnica...koliko su tvoje stare? Koliko ih imaš tako skupa? Sad me baš zanima sve, kako ti uspevaju i sl. jer je i kod tebe toliki razmak kao što sam ja posadila, pa ako te ne mrzi napiši nešto... :) I ne verujem u ovo što si napisala što se tiče gabarita, nemoj da preteruješ... :P Veruj mi ja bih rado nabacila koje kilce, ja volim onako, više da ljulja... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A pa to je, ja sam mislila da su to tvoje ruze.

Ja imam cajevke petnaestak komada, uokviruju mi travnjak. Poprilicno su stare ali ja svake godine izvadim po dve tri i zamenim novim. Sve su mi lepe ali imam jednu koja mi je bas prelepa, bordo, svako se zalepi za nju kad udje u dvoriste. Vec je stara i vise nije tako bujna ali je jos uvek lepa.

Ona puzavica koju nameravas da posadis mi je prelepa ali ja nazalost ne znam gde bih sa njom, tvoja ideja je odlicna. Ja sam razmisljala da stare ruze zamenim onim ruzama kao drvo sa krosnjom, znas, ne znam kako se strucno zovu.Cisto da bih nesto promenila.

Eto to je od mene, ako mislis da mogu jos nesto da ti kazem pitaj slobodno.

Da, prilikom sadnje novih uvek stavimo stajnjak, nema da omane, idu ko lude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš na ove

dsci0111.jpg

To su ruže stabljašice...i da, baš lepo izgledaju...

Pročitala sam da na mestu gde je jednom bila ruža, pa je izvadiš ne treba da sadiš novu ružu, kao neće da uspe, nego mora da bude razmak bar pola metra, ali tebi uspevaju kažeš kad ih zameniš, je l' da? Inače i meni su crvene najlepše...

I ja sam stavila đubrivo isto, pa zemlju i onda ruže, sad ih zalivam, pa videćemo kakve će biti...kupila sam i ono tečno đubrivo za ruže, što se razređuje sa vodom da lepše cvetaju...baš bih bila srećna da budu lepe...da vidiš kako sam smešna, stalno ih obilazim i gledam, kao da će da brže rastu od gledanja ili šta već očekujem, ne znam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se mnogo ovo dopada, možeš raditi razne kombinacije i što je najbitnije zimzeleno je i uspijeva...

zimzelene-biljke-na-balkonu.jpg

Zamislili mini kamenjar, patuljaste zimzelene vrste , perenice razne, visegodisnje sorte, puzave vrste, minijaturno ukombinovano da slatko izgleda.

2010-06-24_19-01-32DSCN6282.JPG

Bas mi se svidja.I ja sam planirala kamenjar ali imam malo kamenja,pa skupljam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš na ove

To su ruže stabljašice...i da, baš lepo izgledaju...

Pročitala sam da na mestu gde je jednom bila ruža, pa je izvadiš ne treba da sadiš novu ružu, kao neće da uspe, nego mora da bude razmak bar pola metra, ali tebi uspevaju kažeš kad ih zameniš, je l' da? Inače i meni su crvene najlepše...

I ja sam stavila đubrivo isto, pa zemlju i onda ruže, sad ih zalivam, pa videćemo kakve će biti...kupila sam i ono tečno đubrivo za ruže, što se razređuje sa vodom da lepše cvetaju...baš bih bila srećna da budu lepe...da vidiš kako sam smešna, stalno ih obilazim i gledam, kao da će da brže rastu od gledanja ili šta već očekujem, ne znam :lol:

da, da mislila sam bas na te. Pa sta znam, meni uspeva kad staru ruzu zamenim novom i zasadim je na istom mestu. To radim vec godinama i do sad je bilo dobro. Mozda zavisi i od zemljista, ne znam.

Neka, neka samo ti njih obilazi. I ja moje stalno zavirujem, divim im se.

Mislim da nema razloga da ti ne uspu, zasto uopste i razmisljas o tome.

Da li si nekad probala da od svoje stare ruze napravis novu, mladicu? Doduse nisam cesto na ovoj temi pa nisam pratila da li su ti ovo prve ruze ili si ih vec imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, da mislila sam bas na te. Pa sta znam, meni uspeva kad staru ruzu zamenim novom i zasadim je na istom mestu. To radim vec godinama i do sad je bilo dobro. Mozda zavisi i od zemljista, ne znam.

Neka, neka samo ti njih obilazi. I ja moje stalno zavirujem, divim im se.

Mislim da nema razloga da ti ne uspu, zasto uopste i razmisljas o tome.

Da li si nekad probala da od svoje stare ruze napravis novu, mladicu? Doduse nisam cesto na ovoj temi pa nisam pratila da li su ti ovo prve ruze ili si ih vec imala.

Ja sam tek počela sa ružama, ustvari tek od prošle godine sam počela više da se bavim cvećem, dok sam bila kod mojih to je bilo mamino zaduženje, a od kad sam se udala, dobila sam želju da lepo sredim dvorište i da krenem sa cvećem. Prošle godine sam posadila dve ruže i imala sam baš lepo jednogodišnje cveće, stavljala sam slike, a od ove godine rekoh da počnem sa ovim ružama, pa onda ostalo, razno cveće...stvarno ulepša i oplemeni dvorište i bilo koji prostor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam danas dobila orhideju na poklon... Jako je lepa, ali sve mislim kako je zahtevna za odrzavanje. Videcemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas mi se svidja.I ja sam planirala kamenjar ali imam malo kamenja,pa skupljam

Otiđi na obalu neke reke... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam danas kupila jasmin koji planiram vec duze da kupim. sutra ga presadjujem u vecu saksiju pa ga slikam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

devojke potreban mi je savet za sledece cvece:

dobila sam limunovo drvo, ima cvece ali nije jos pustilo plodove, visine je kao ja npr. sta raditi sa njim?osim sto su mi rekli da mu je potrebno dosta vode i dali mi neko "djubrivo" nista drugo ne znam.

sledece: kupila sam jasmin i jorgovan , isto veliki. jorgovan je super, ali jasmin pocinje da se susi. kako se gaje ove dve biljke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secerko stvarno nista ne znam o uzgoju tih biljcica. Jorgovan mi je favorit, podseca me na Uskrs i prolece. A gde ces ti zasaditi to drvece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secerko stvarno nista ne znam o uzgoju tih biljcica. Jorgovan mi je favorit, podseca me na Uskrs i prolece. A gde ces ti zasaditi to drvece?

pa vec mi je sve to zasadjeno na terasi u velikim saksijama. nije to bas veliko drvece, stavicu i slike. jorgovan i limun su mozda moje visine ali su tanki posto je mlado drvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

aha ali sam mislila da ces ih presaditi u zajednickom dvoristu. Ne znam koliko mogu da rastu u saksiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

aha ali sam mislila da ces ih presaditi u zajednickom dvoristu. Ne znam koliko mogu da rastu u saksiji.

ma rastu. ovde svi drze drvece na terasama :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U stanu nemam gde cveće.Zato sam u selo posadila 6 ruža imuškatle na terasi.Sve sto je lako za održavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je svekrva sacuvala muskatle od prosle godine, iznela sam ih na terasu, a sad cu da posadim jos neko seme, ne znam sta je, ali bi to trebala da "vodim" uz ogradu, da je tako zatvorim. Ako bude kako treba, trebalo da bi da bude lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.