Cveće u domu i vrtu

odgovora

Objavljeno

ovo je moje novo saksijsko cvece.

ako neko zna malo vise o gajenju orhideja nek mi napise. mada imam upusto za ovo, ali vidim da pise da se ne zaliva vec samo jednom u 5-7 dana potopi u sud sa vodom?!! :blink::blink:

Tako se tretira orhideja,i veoma vazno obavezno da bude pored prozora ili nista od nje.

Cveta 1-2 puta godisnje,a kad cvet odpadne seces tu stabljiku iznad drugog prstena. Ne voli da se pomera sa mesta. Ja imam jednu, ubacicu sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moguce da je isto cvece samo mi to tvoje izgleda kako da ce postati drvo, a ovo moje kao da ce ici u sirinu :)

Ja sam pročitala da kamelija može da bude saksijsko cveće, žbun ili drvo, zavisi kako se oblikuje i gde se gaji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da,listove od orhideje obavezno jednom nedeljno vlaznom krpom cistiti,sto neznije moguce,jako su osetljive. I ako se desi da listovi potamne bas tamno-zelena boja,onda joj fali svetlost. Ne sme da bude na direktnom suncu,ali pored prozora

Ovo je moja,mm mi doneo za neki praznik :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strelac divna je, zaljubila sam se :rolleyes: Koliko je dugo imaš?

Ovu nemam dugo,od pre mesec dana(za ddan zaljubljenih sam je dobila) a predhodnu sam bacila a imala sam je preko 3 godine,i za svo to vreme mi je jednom cvetala,jer je nisam drzala pored prozora! E kad mi je doneo ovu,staru sam bacila sa zadovoljstvom.

Opet kazem jako su teske za uspevanje,ali ja ih volim i uvek imam po jednu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer, Marina, orhideje su vam divne! Ja ih bas volim i cesto ih kupujem u cvecari ali samo cvet, u onoj ampulici. Bas sam mami za 8.mart ukrasila poklon sa njima.

Da li neko zna koliko kosta da se kupi ovakva orhideja, u saksiji, sa korenom?

Marina, koliko cesto cveta ta tvoja orhideja i koliko joj traje cvet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marina, koliko cesto cveta ta tvoja orhideja i koliko joj traje cvet?

Pa cveta 1-2 puta godisnje,a cvet traje oko 2-3 meseca,evo kod mene je vec mesec dana i nijedan nije otpao. Ovde i nisu tako skupe,oko 10eura,to bez lepe saksije samo u plasticnoj. Neznam koliko li su kod nas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedagog...

Da li bi mogla uslikati taj dio pod trešnjom pa da postaviš ili mi pošalješ putem PP-a?

ajd da probam sad za vikend! bila bih stvarno zahvalna na savetu jer to parce zemlje nikako da uredim da lici na nesto :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa cveta 1-2 puta godisnje,a cvet traje oko 2-3 meseca,evo kod mene je vec mesec dana i nijedan nije otpao. Ovde i nisu tako skupe,oko 10eura,to bez lepe saksije samo u plasticnoj. Neznam koliko li su kod nas

Toliko su i kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedagog...ja za vikend neću biti online....putujem za Zagreb...ali pogledaću u ponedeljak, konsultovati se sa mamom i dati ti prijedlog :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da,listove od orhideje obavezno jednom nedeljno vlaznom krpom cistiti,sto neznije moguce,jako su osetljive. I ako se desi da listovi potamne bas tamno-zelena boja,onda joj fali svetlost. Ne sme da bude na direktnom suncu,ali pored prozora

Ovo je moja,mm mi doneo za neki praznik :)

joj savrsena je.

da li orhideja sme da se presadi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledala sam jedan super dokumentara o orhidejama...

Koliko se sjećam postoje sorte koje samo u vodi budu...a mislim da tu ima Šećer...Sa onim bijelim dugačkim korijenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedagog...ja za vikend neću biti online....putujem za Zagreb...ali pogledaću u ponedeljak, konsultovati se sa mamom i dati ti prijedlog :rolleyes:

hvala :) , nije to hitno , ali ako mislim saditi nesto trebala bih u skorije vreme valjda :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj savrsena je.

da li orhideja sme da se presadi?

Sme,ali to vidi na nekom od sajtova kako se radi... Ja sam jednom pokusala i propala mi je,tako da neznam kako se izvodi. Znam da mogu da dobiju i bebe,ali isto sam samo citala o tome,nisam videla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledala sam jedan super dokumentara o orhidejama...

Koliko se sjećam postoje sorte koje samo u vodi budu...a mislim da tu ima Šećer...Sa onim bijelim dugačkim korijenjem.

Jok,njena je koliko vidim phalaenopsis

ista ko i moja samo bela... Njih najvise ima zato sto od svih najlakse uspevaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si Strelče...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si Strelče...

:D Mnogo sam ih studirala ne bi li mi uspele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove godine pravimo veliko sređivanje dvorišta, ispred kuće kaskade, travnjake i sl. Ja sam rešila da na jednom travnjaku, onako uz ivičnjak posadim samo ruže. Taj travnjak je u obliku trougla, oivičen i hoću da taj jedan kraj koji dođe kao osnovica trougla bude u ružama, a krakove ću da oivičim jednogodišnjim cvećem, da mogu da menjam, prošle godine sam posadila ljubičice one što se sade napolju, petunije i kadifice, znači nisko cveće...E sad, moje pitanje je: koliko daleko jedna od druge se sade ruže? Na internetu uglavnom piše oko 50 cm, ali ako može neko ko ima ružičnjak da mi kaže...I da mi preporuči neku vrstu ruža...

Evo slike od prošle godine, samo kad je ovo slikano, trava još nije bile sve sređena, a i cveće nije bilo sve lepo poraslo, ali nema veze, čisto da vidite prostor...ovo gore je trešnja, a ovo dole mladica magnolije, prošle godine je posađena...e da, posle koliko od presađivanja magnolija cveta? negde piše da joj treba 1-4 godine od presađivanja...

c4v-DSC030.jpg

Ja bih ovde gore, uz ovaj mali trotoar pored letnje kuhinje, umesto ovih petunija koje su na slici, posadila ruže...ako pravim razdaljinu oko 70 cm može da stane 8, ali ne znam šta vi kažete da li je u redu taj razmak...

uma-DSC030.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jok,njena je koliko vidim phalaenopsis

ista ko i moja samo bela... Njih najvise ima zato sto od svih najlakse uspevaju

jeste jeste moja je ta. dobila sam sa njom upustvo o gajenju ali mi nije bilo jasno to potapanje jednom u 7 dana u vodu. kakvu vodu i koliko da mi stoji u njoj.

takodje ti dodaci ili vitamini samo za orhideje kako se zove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lenocka` ja ne znam nista o ruzama.ali super ti je ovo prostor. iskreno ja bih sve visoke biljka nabila uza zid, cisto da se zid me vidi a u jednom uglu napravila neku for sa kamenjem i slicno i posadila biljke koje vole kamenje, ili ne moras njih ali cisto da se iskoristi prostor sto lepse.takodje bih sa prozora stavila da vise muskatle, cisto da daju smek :)

a koje su ti one biljke ispod prozora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jeste jeste moja je ta. dobila sam sa njom upustvo o gajenju ali mi nije bilo jasno to potapanje jednom u 7 dana u vodu. kakvu vodu i koliko da mi stoji u njoj.

takodje ti dodaci ili vitamini samo za orhideje kako se zove?

Ja sipam odstajalu vodu temperature oko 18-20 stepeni,znaci sobna T. Uvece supam u bokal da mi odstoji do ujutru na primer. Onda sa sve one plasticne cinije u kojoj je orhideja stavim u drugu sa vodom,i to odstoji oko 5 min. Onda izvadim i pustim da se ocedi da se ne vidi voda medju korenjem. E sad mozda ti imas orhideju samo u jednoj saksiji koja nije plasticna? Ili ne? Mozda ti zato nije jasno? U slucaju da ti orhideja stoji u toj samo jednoj npr. keramickoj saksiji onda polivaj direktno u nju,ali posle par minuta probaj da ocedis ostatak vode,jer to korenje nikako ne voli preteranu vlaznost.

Lenocka ni ja nemam pojma nista o ruzama sem sto volim da ih vidim,ali imas super prostor koji mozes lepo da sredis,blago tebi. Najbolji savet ce ti dati Filipa sto se ruza tice,koliko se secam kacila je na temi slike od vrta njene mame,i ruze su bile predivne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ove godine pravimo veliko sređivanje dvorišta, ispred kuće kaskade, travnjake i sl. Ja sam rešila da na jednom travnjaku, onako uz ivičnjak posadim samo ruže. Taj travnjak je u obliku trougla, oivičen i hoću da taj jedan kraj koji dođe kao osnovica trougla bude u ružama, a krakove ću da oivičim jednogodišnjim cvećem, da mogu da menjam, prošle godine sam posadila ljubičice one što se sade napolju, petunije i kadifice, znači nisko cveće...E sad, moje pitanje je: koliko daleko jedna od druge se sade ruže? Na internetu uglavnom piše oko 50 cm, ali ako može neko ko ima ružičnjak da mi kaže...I da mi preporuči neku vrstu ruža...

Evo slike od prošle godine, samo kad je ovo slikano, trava još nije bile sve sređena, a i cveće nije bilo sve lepo poraslo, ali nema veze, čisto da vidite prostor...ovo gore je trešnja, a ovo dole mladica magnolije, prošle godine je posađena...e da, posle koliko od presađivanja magnolija cveta? negde piše da joj treba 1-4 godine od presađivanja...

c4v-DSC030.jpg

Ja bih ovde gore, uz ovaj mali trotoar pored letnje kuhinje, umesto ovih petunija koje su na slici, posadila ruže...ako pravim razdaljinu oko 70 cm može da stane 8, ali ne znam šta vi kažete da li je u redu taj razmak...

uma-DSC030.jpg

Lenocka cinimi se da razmak izmedju ruza 40cm, pise na upustvu kada kupis ruze.Sada je vec vreme da se posade, ja sam prekjuce kupila i zasadila crvenu penjacicu. Sto se tice saveta za ruze leti ih zalivaj da bi cvetale, i podlozne su biljnim vasima. lila, ljubicaste... su jako osetljive i meni su se brzo osusile. Vole sunce, zato ih zasadi na suncanoj strani, takodje ti mogu dati savet da ako ih zasadis, na jesen orezes blago, pa do godine na prolece manje posla oko orezivanja a i manje stradaju od mraza.

Ja takodje ovog proleca preuredjujem dvoriste, ruze su mi sa desne strane staze, ka ulici planiram da zasadim kane, a na ivicnjake staza saksije sa ssecerkom, i poneka crvena muskatla.s0810.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer i Strelac divne su vam orhideje http://yoursmiles.org/ssmile/pozitive/s0803.gif

Tetka mm je donela iz svajcarske orhideje (zaludjena cvecem) i prelepe su, cvetovi su im trajale nepunih 6 meseci, inace saksije su u kujni na prozoru kod sudopere jer rece da vole vlagu? Jesenas sam od njih uzela pelcere africkih ljubicisa i primile se, jedva cekam da procvetaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer i Strelac divne su vam orhideje http://yoursmiles.org/ssmile/pozitive/s0803.gif

Tetka mm je donela iz svajcarske orhideje (zaludjena cvecem) i prelepe su, cvetovi su im trajale nepunih 6 meseci, inace saksije su u kujni na prozoru kod sudopere jer rece da vole vlagu? Jesenas sam od njih uzela pelcere africkih ljubicisa i primile se, jedva cekam da procvetaju.

Hvala Valentina. Da i ja sam cula da je najbolje da se drze u kuhinji pored prozora,a i ovde kad setam tako i vadjam da se vide,ali ja nemam mesta :angry: tako je nekako glup raspored napravljen da mi je sudopera tik uz prozor,mislim da bih je preturala non-stop. Cula sam isto da ima nekih kojima traje cvet jako dugo,ali neznam kole su u pitanju. E da vam ispricam i ovo: Pred katolicki Bozic bilo je svugde prelepih plavih orhideja,i moja jetrva kupi jedni takvu. Inace su bile preskupe. Cvet je precvetao nesto vrlo brzo,i pre par dana niklo novo stablo,pupoljci beli. :lol: :lol: :lol: Crkli smo od smeha nasoj da kazem glupoci- Orhideja bila ofarbana u plavo! A izgledala je ovako

ezo-CIMG35.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.