Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

Uff-bas negoduje! A sta su savetovale vaspitacice?

Ja jedini i jako koristan savet koji sam dobila od vaspitacice je to da uvek budem pozitivna i razdragano da pricam o vrticu, da joj NIKADA ne postavljam pitanja tipa: "Hoces da idemo u vrtic?", "Zelis da ides u vrtic?" -u tom slucaju dete dobija laznu informaciju da ima izbora. U tom slucaju moze da se javi veci otpor i protivljenje!

Ja za sad Teodori samo pricam koliko je lepo u vrticu, da tamo ima puno drugara, puno igracaka, tobogana, tamo je ceka ukusan obrok i slatkis i sve ono naj...

I dalje place, ali krece se sama ka vaspitacici. Ja je poljubim i kazem da dolazim po nju posle rucka. Da li me razume ili ne-ne znam, ali je ne lazem. Posle rucka nas dve bez suza krecemo kuci. I to nam je uspeh jer je do sad plakala i kad izlazimo iz vrtica :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me, da li u vrticima gde vodite vasu decu, u jaslicama imaju krevetce ili krevetice na rasklapanje i kako vaspitacice hrani decu?

U Pavlovoj grupi su krevetici, dok sam videla da u nekim sobama imaju krevetci. Ispred sobe ima trpezarija. I vidim jutros da stoji par tanjira na stolovima. Da li deca sama jedu ili ih one hrane ( a ne znam kako one ocekuju da dete samo ne mulja po tanjiru dok one hrane drugo dete). Jutros mi je vaspitacica rekla da donesem neku grickalicu koju Pavle jede, da bi ga tako namimila da sedne za sto i naucila da se jede za stolom! A on ne jede uopste grickalice, slano bas nista, a od slatkog pojede cokoladnu bananicu ili keks zlatni pek i to komad nedeljno!

Inace je danas opet plakao, ali manje nego juce i igrao se sa igrackama. Kad udjem po njega on jadnicak jeca i vice mama i onda se zalepi za mene i ne pusta me!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me, da li u vrticima gde vodite vasu decu, u jaslicama imaju krevetce ili krevetice na rasklapanje i kako vaspitacice hrani decu?

U Pavlovoj grupi su krevetici, dok sam videla da u nekim sobama imaju krevetci. Ispred sobe ima trpezarija. I vidim jutros da stoji par tanjira na stolovima. Da li deca sama jedu ili ih one hrane ( a ne znam kako one ocekuju da dete samo ne mulja po tanjiru dok one hrane drugo dete). Jutros mi je vaspitacica rekla da donesem neku grickalicu koju Pavle jede, da bi ga tako namimila da sedne za sto i naucila da se jede za stolom! A on ne jede uopste grickalice, slano bas nista, a od slatkog pojede cokoladnu bananicu ili keks zlatni pek i to komad nedeljno!

Inace je danas opet plakao, ali manje nego juce i igrao se sa igrackama. Kad udjem po njega on jadnicak jeca i vice mama i onda se zalepi za mene i ne pusta me!

Deca koja još ne hodaju spavaju u krevecu...ostali na krevetićima na rasklapanje. Što se tiče hranjenja, svi sedaju za sto, ispred njih stave tanjirić sa iseckanom hranom i deca jedu rukicama...a supu i nešto čorbasto ih u početku hrani vaspitačica sa kašikom....one koji ne jedu sami hrane...ali uglavnom teže ka tome da deca sama jedu. Ja sam svoju decu od 10-og meseca učila svemu tome, tako da su oni bili prilično samostalni u svemu tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Neca kuci kad je vreme da se rucka sedi u njegovu stolicu i nema nikakvih problema.Juce kada su mi rekli da nije hteo da sedne bilo mi je jako cudno.Stavila sam ga za sto,i dete je svo vreme mirno sedelo i jelo.Kada se najeo ustao i otisao da se igra.Situacija.Odlazim po njega,15-deteta sedi za sto,vaspitacica im daje da crtaju a moje dete samo place na podu bez ijedene igracke.Posto ne koristi cuculu svoju flasicu ne ispusta i ne daje vaspitacici.Da l je moguce da je njoj bilo tesko da se njemu posveti malo jer su druga deca mirna?Kako ocekuju da deca ih zavole kad one nista ne cine po tom pitanju.Sad da neko dodje i da ga Nemanja ne zna,dovoljno je da mu kaze ajde da prosetamo on idee.Takvo je dete.Druzeljubivo,sve ga zanima,pogotovu kada je nesto novo.Axx dok prodje ovo sve ima da izludim. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Neca kuci kad je vreme da se rucka sedi u njegovu stolicu i nema nikakvih problema.Juce kada su mi rekli da nije hteo da sedne bilo mi je jako cudno.Stavila sam ga za sto,i dete je svo vreme mirno sedelo i jelo.Kada se najeo ustao i otisao da se igra.Situacija.Odlazim po njega,15-deteta sedi za sto,vaspitacica im daje da crtaju a moje dete samo place na podu bez ijedene igracke.Posto ne koristi cuculu svoju flasicu ne ispusta i ne daje vaspitacici.Da l je moguce da je njoj bilo tesko da se njemu posveti malo jer su druga deca mirna?Kako ocekuju da deca ih zavole kad one nista ne cine po tom pitanju.Sad da neko dodje i da ga Nemanja ne zna,dovoljno je da mu kaze ajde da prosetamo on idee.Takvo je dete.Druzeljubivo,sve ga zanima,pogotovu kada je nesto novo.Axx dok prodje ovo sve ima da izludim. <_<

Pretpostavljam da je vaspitačica pokušala da ga uključi u rad i druženje sa drugom decom, a da je on i dalje plakao, pa ga je ostavila da se sam smiri i vidi kao se ostala deca lepo igraju. Nadam se da ćete iz dana u dan sve više napredovati, jer adaptacija traje od 2 nedelje do 3 meseca, a to naravno sve zavisi od samog deteta i pristupa vaspitačica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa moguce ali sobzirom na to da je Neca jakoo tvrdoglav sto i ona sama kaze trebalo bi mu malo pomoci.Videcemo sada kada odem po njega.Nadamo se da ce uskoro to sve proci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa moguce ali sobzirom na to da je Neca jakoo tvrdoglav sto i ona sama kaze trebalo bi mu malo pomoci.Videcemo sada kada odem po njega.Nadamo se da ce uskoro to sve proci ;)

Ma svako dete se na kraju adaptira, tako da bez brige, biće to sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je Pavle bio super... nije plakao, igrao se i proveo sat vremena u sobi. Od ponedeljka ce ostajati duze, tj do 12 sati. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo na adaptaciji....klasika :( ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas nam je bio najbolji dan.Nije hteo da jede,ali se zato zaigrao i svremena na vreme se samo malo kezio ali suza ne.Jos malo ce biti po dva sata pa cemo videti dalje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je prvi dan proveo 15 minuta u vrticu. Kad je vaspitacica otvorila vrata od sobe on je samo uleteo, nije se ni osvrnuo! Posle 15 minuta otvaram vrata od sobe on kod vaspitacice i place i to bas neutesno i kao da je plakao satima. Kad sam ga uzela samo je vikao mama o par puta se stresao. Jedva sam ga preobula, nije mi dao da ga spustim. A kad smo izlazili iz vrtica nije hteo da ide, vrteo se oko stolova, jurio na stepenice... Nadam se da ce sutra biti bolje!

Ljubac za naseg drugara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osmi dan bez ijedne suze! Sreca najveca! Lepo je ruckala, igrala i na kraju uskocila u krevet da spava jer je videla ostalu decu da su legla (nikad nije spavala u vrticu, planirano je od sledece nedelje). Vaspitacica je izvadila iz krevetica jer sam ja cekala ispred (po dogovoru) i dovela :( Bas mi je bilo krivo-mozda bi sama ostala da spavka iako je po vaspitacicinom misljenju rano za to ?!?!?

<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi misljenje ako je neko prosao slicno. Aleksa je ok u vrticu, svaki dan bolje, jedino je problem taj wc, ali videcu kako ce biti ove nedelje. Ono sto prestavlja problem je njegovo ponasanje kad dodjemo iz vrtica. Stalno je nekako tuzan, nedozvoljava da se udaljimo ni mm ni ja, a nesto nije ni srecan kada nam neko dodje. Najvise voli da smo sami nas troje. I tako je tokom cele nedelje. Evo juce i danas drugo dete, veseo, igrao se, ili smo kod mojih.... Sad sam zbunjena. Da li on vrtic shvata ''moram tako'' pa tamo ne bojkotuje, dal je ovo faza, ili nesto trece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo isto krenuli prosle nedelje u vrtic napokon. I ta nedelja nam je bila nedelja adaptacije, znaci po 2 , 2 ipo sata. prvi dan je plakao kao kisa kad smo usli u vrtic iako smo prethodnu celu noc pricali o novoj skolici i slicno , ali izgleda mu je praksa nula, za razliku od teorije. onda treci dan se malo bunio pri ulasku, ali kaze vaspitacica odmah se smirio i sve super je bilo. Tako isto i cetvrti dan. sutra nam je peti , ali je ponedeljak, i plasim se reakcije posto je bila ta pauza za vikend od dva dana :)

ali sta da se radi, valjda cemo i to preziveti :)

u svakom slucaju imamo maksimum mesec dana jer za mesec dana ce dolaziti onaj mali skolski zuti bus po njega i vracace ga kuci. znaci do tad mora da se priviknuo totalno da bi mogao da se privikava na bus onda :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi misljenje ako je neko prosao slicno. Aleksa je ok u vrticu, svaki dan bolje, jedino je problem taj wc, ali videcu kako ce biti ove nedelje. Ono sto prestavlja problem je njegovo ponasanje kad dodjemo iz vrtica. Stalno je nekako tuzan, nedozvoljava da se udaljimo ni mm ni ja, a nesto nije ni srecan kada nam neko dodje. Najvise voli da smo sami nas troje. I tako je tokom cele nedelje. Evo juce i danas drugo dete, veseo, igrao se, ili smo kod mojih.... Sad sam zbunjena. Da li on vrtic shvata ''moram tako'' pa tamo ne bojkotuje, dal je ovo faza, ili nesto trece?

Mislim da je faz privikavanja na novonastalu situaciju.Pozeli vas se u vrticu,pabi non stop kuci sa vama i zao mu da vas sa nekim deli.

A i da shvata vrtic mora tako tu nema niceg lose,pa i mora ako radite oboje ili planirate da tako bude.Sve ce to doci na svoje,pa nije proslo cini mi se ni dve nedelje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malopre sam obe ispratila u vrtic. Ova starija je presla u stariju grupu, pa je tu bilo malo placa, a ova mladja je prvi put u jaslenoj, na sat vremena uz plac!

Mrzim sto moram da ih ostavljam uplakane, mrzim pare jer zbog toga ih ostavljam (da bi ja pocela da radim), najbolje bi bilo kad bih ja mogla da ih cuvam do polaska u skolu, a muz da dobro zaradjuje... :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi misljenje ako je neko prosao slicno. Aleksa je ok u vrticu, svaki dan bolje, jedino je problem taj wc, ali videcu kako ce biti ove nedelje. Ono sto prestavlja problem je njegovo ponasanje kad dodjemo iz vrtica. Stalno je nekako tuzan, nedozvoljava da se udaljimo ni mm ni ja, a nesto nije ni srecan kada nam neko dodje. Najvise voli da smo sami nas troje. I tako je tokom cele nedelje. Evo juce i danas drugo dete, veseo, igrao se, ili smo kod mojih.... Sad sam zbunjena. Da li on vrtic shvata ''moram tako'' pa tamo ne bojkotuje, dal je ovo faza, ili nesto trece?

Legendo opet ti je Joka lepo napisala... to je samo faza koja neće dugo trajati :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi misljenje ako je neko prosao slicno. Aleksa je ok u vrticu, svaki dan bolje, jedino je problem taj wc, ali videcu kako ce biti ove nedelje. Ono sto prestavlja problem je njegovo ponasanje kad dodjemo iz vrtica. Stalno je nekako tuzan, nedozvoljava da se udaljimo ni mm ni ja, a nesto nije ni srecan kada nam neko dodje. Najvise voli da smo sami nas troje. I tako je tokom cele nedelje. Evo juce i danas drugo dete, veseo, igrao se, ili smo kod mojih.... Sad sam zbunjena. Da li on vrtic shvata ''moram tako'' pa tamo ne bojkotuje, dal je ovo faza, ili nesto trece?

Legendo, mi od aprila idemo u vrtić i ona se tako ponašala u početku svaki dan. I sada se to povremeno dešava, kad ne ide duže u vrtić, ako je bolesna ili ako je imala super zanimljiv vikend, ponedeljkom kad dodje kući biva nemoguća. Ne da nam da se maknemo od nje ni na sekund, samo nešto negoduje i knjeza.

Jutros je ostala plačući u vrtiću, jer joj je za vikend bio stric sa kojim se super izigrala i uživala dva dana, pa je malo tužna što danas idemo sve iz početka. Proći će to vremenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je jutros kada sam mu rekla da se spremimo da idemo u vrtić rekao NEĆE. U vrtiću kad smo krenuli ka sobi, uhvatio šturu ka stepenicama rekao NEĆE. I kada sam ga uzela i kad smo stali ispred vrata sobe on je rekao PAŠI (plaši) :mellow: do sada sam ga čula dva tri puta da kaže da se plaši, i to kad mu pridje neko kuče! Kad ga je uzela vaspitačica zaplakao je, ali već posle 10 sekundi je bio OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što nam se više približava polazak u jaslice, mene više hvata panika od toga kako će to ona prihvatiti. Zanima me kako je to kod vas prošlo? Koliko je trajao period privikavanja? Kako ste postupali prvih dana, da li ste mogli naprimer prvih dan dva vi da ostanete sa detetom u vrtiću sat, dva? Kojim tempom ste produžavali boravak u jaslama, ili ste od početka išli na ceo dan pa kako bude?

Neznam koliko je stara tvoja beba, ali moja beba je krenula u vrtic pre mesec dana i tada je imao (decak ) osamnaest meseci. Nama je bilo lako, jer Aki ide u isti vrtic gde mu je isao stariji brat, tako da sticajem okolnosti poznajem vaspitacice, direktorku, gotovo celo osoblje. Ali, to sve nije dovoljno za adekvatnu adaptaciju. Malo je i do toga kakvo je dete, vise je do tebe, moras da budes istrajna u tome i ako bude plakala. Nase privikavanje je trajalo oko dve nedelje. Prve nedelje je Aki tamo ostajao po nekoliko sati, onda smo pokusali da spavamo tamo, i uspelo je tako da dok smo dosli do dve nedelje on je vec bio priviknut. Posle toga je ostao jedini probelm ( i to smo resili pre nedelju dana ) plakanje na ostajanju. U pocetku je bilo plakanje samo u onom trenutku kad ga ja dam vaspitacici, i cim izadjem on prestaje i pocinje da se igra. Kasnije je plakau vecu u autu kad stignemo ispred vrtica. Onda je prestajao postepeno i sada vise nemamo problema. Sve u svemu ja ti savetujem da budes istrajna, ako popustis, pa kazes, ona ipak jos uvek nije spremna, imaces potpuno pogresan efekat. I ne savetujem ti i ako ti dozvole da provodis sa njom tamo ni po sat, dva, dan, dva... ne! Tako ces samo odlagati njeno privikavanje. Ako imas jos neko pitanje, izvoli. Srecno!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi idemo u vrtic na prilagodjavanje. Vec je naucio, cim vidi dvoriste vrtica krenu suze. Ali danas kad sam ga uzimala, sva deca su plakala kad me videla samo se on pravio vazan, kao i da me ne zna. Ove nedelje je bio na sat i po, a sutra ce tri, ako me ne zovu da dodjem po njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, jako teško, danas ostaje prvi dan na spavanju

a konstantno odbija da jede sa drugarima

grizem nokte, cupkam na stolici i čekam poziv iz vrtića

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini...biće to OK...

Jel njena teta u vrtiću?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije bila ali rekli su mi da će doći kasnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako te još niko nije zvao..sve će biti OK... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.