Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

Teusa, nemoj mu nikako ukidati. To nece nista pomoci, samo ces odmoci detetu da gladno ode.

Polako.. daj mu fore.. to odbijanje svega je vid bojkota. Prodju mnogi i kroz to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa ovako, moj D je bio bolestan posljednja dva mjeseca, bukvalno je išao po dan ili max dva dana u vrtić, a vraćao se bolestan. Ove nedjelje je išao tri dana, konačno ozdravio i morao je iz neba pa u rebra da ostaje od 6:50 do 15:20h. Vaspitačica i medicinska sestra kažu da su baš zadovoljne, jede, spava, pije, igra se. Plačući ulazi u vrtić, ali kažu da se brzo umiri. Prvi dan je plakao kada je vidio mm-a da je došao po njega, a sljedeća dva dana ga je dočekao pozitivan, sa osmijehom. Kažu da je danas pomalo plakao, ali ništa posebno. Kući se ponaša super, nema nikakva nezadovoljstva, neko destruktivno ili bilo kakvo ponašanje koje odskače od njemu standardnog. Čak je i zadovoljniji nego kada je bio po cijeli dan sa mnom i E, tada je znao biti svakakav. Jako sam srećna i nadam se da neće odmah da se razboli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemojte  se nervirati zbog razboljevanja svi koji ste na adaptaciji, ja stvarno ne znam koliko je bio bolestan ali se secam da mi je vaspitacica na pocetku rekla da se spremimo da ce 2 nedelje ici pa 2 nedelje biti kuci a to je ustvari izgledalo ovako ide 2 do 5 dana ( to 5 dana je bilo vrlo retko) pa 2 nedelje kuci. Mada nismo zaglavljivali bolnicu i te neke komplikacije ali bez obzira uglavnom 3 ili 4 dana ide pa dobije temperaturu. Da li je stomacni da li je prehlada uglavnom temperatura i kuci 2 nedelje. Tako da je adaptacija trajala baaaaaaaaaas dugo ali evo sad u vrtickoj grupi 4-5 godina od njih 30 dolazi ih po 22-26 skoro svaki dan znaci mnogo manje su svi bolesni nego u jaslicama kad ih je dolazilo po manje od pola upisanih

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je danas prvi dan u vrticu.

Isla je na sat vremena,sama.  Cim smo dosli,izasla vaspitacica,deca se okupila na vratima,moja N uletela kod njih ni okrenula se nije.

Dolazim za sat vremena cujem place. Ulazim a ona i neki mali placu i vicu mama :o cim me je videla dotrcava i naravno prestaje da place. Klinja nastavlja a najbolja je neka mala sto se isto zalece u placu sa dozivanjem tate :lol:

Vaspitacica kaze da je bila ok,lepo se igrala,ali je klinja prvi krenuo sa plakanjem i onda i ona. Ja je pitam kako joj bilo kaze lepo. Hocemo ici sutra da. Sutra isti tajming pa cemo da vidimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi srecom ne znamo sta znaci adaptacija. Jednog trenutka je vristao i padao u histericni plac ne samo zbog vrtica vec kad mu se izgubim iz vidnog polja jer se plasio da cu pobecu nazad u bolnicu, iako mu nikad nisam pobegla nenajavljena. Pre i posle toga je bez problema isao u vrtic. Sada ide samo do spavanja jer nema ko da ga pokupi posle, ali i kad je spavao nije bilo problrma. Razmisljala sam da ga ne vodim do proleca zbog bebe i da ce ponovo upasti u fazu adaptacije ali stvarno nije bilo problema. A videla sam dete koje je islo na adaptaciju i toliko sam se potresla, ne znam kako bih se sama sa sobom sabrala da je moj dete bilo u toj fazi. :(

andisam i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dan 2:

Ostavljam je,kaci mi se za nogu,dolazi vaspitacica uzima je i unosi u prostoriju. Nema plakanja. Dolazim posle sat vremena,cujem ne place. Sedim i cekam. Cujem neko krece da place,nadovezuje se jos jedan plac,i kao treci N. Vaspitacica me pre toga videla da sam napolju i izvodi je. Suze krokodilske. Smiruje se brzo i kaze nam*necu igam,ocu kuci ostanem* :lol: vaspitacica kaze da je malo plakala malo ne. Taj neki bata sto stalno place ih podseti. 

Mm kaze da sam sigurno srecna jer je ovo jedina situacija do sad gde je ona plakala i dozivala mamu. Ali definitivno mi se stegne nesto u grlu kad cujem njen plac. Ali naravno ne pokazujem a negde bih plakala sa njom :(

Nastavicemo tako po sat vremena pa koliko bude trebalo. Ja stvarno mislim da je greska sto adaptacija nije sa roditeljima. Jer ja nju ostavljam nepoznatim ljudima,deci i prostoru.

Mada je kasnije pitam kako bilo u vrticu kaze lepo. Hocemo sutra opet-da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, i ja sam prvo tako mislila, da je bolje da prvo budemo s njima. Nama su cak dozvoljavali da udjemo ako zelimo. Ali mozda je bolje da od pocetka budu sami, i na kraju sam ipak odlucila da ne ulazim, jer im ne mozes objasniti zasto mama vise ne moze da bude s njima kasnije. Prosto, treba vremena da se naviknu na odvajanje i to vas ceka pa ceka. D prve nedelje nije plakao uopste, jer nije kontao da ce to biti za stalno, svaki dan. Druga nedelja je nama bila najteza jer je tad povezao. Nadam se da nece s vama biti tako. Mozda je bolje produzavati pomalo boravak tamo jer za sat vremena neka deca ne stignu ni da se smire i prestanu da placu. Ali kod svakoga je razlicito, verujem da ce vaspitacice u dogovoru s tobom najbolje proceniti sta je za nju najbezbolnije.

jelena_, Tangerine i *Sanja* volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, i ja sam prvo tako mislila, da je bolje da prvo budemo s njima. Nama su cak dozvoljavali da udjemo ako zelimo. Ali mozda je bolje da od pocetka budu sami, i na kraju sam ipak odlucila da ne ulazim, jer im ne mozes objasniti zasto mama vise ne moze da bude s njima kasnije. Prosto, treba vremena da se naviknu na odvajanje i to vas ceka pa ceka. D prve nedelje nije plakao uopste, jer nije kontao da ce to biti za stalno, svaki dan. Druga nedelja je nama bila najteza jer je tad povezao. Nadam se da nece s vama biti tako. Mozda je bolje produzavati pomalo boravak tamo jer za sat vremena neka deca ne stignu ni da se smire i prestanu da placu. Ali kod svakoga je razlicito, verujem da ce vaspitacice u dogovoru s tobom najbolje proceniti sta je za nju najbezbolnije.

slazem se, i jos dodatno moze prisustvo drugog roditelja uznemiriti naizgle vec adaptiranu decu :(

Sanja grlim te. Ja sam cula drugo dete kako place i bilo mi je tesko da pomislim da bi i moje tako plakalo. :(

*Sanja* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam

Ne place stalno,sto je dobro. Zna i da se zaigra,pa se onda seti. Ali nije ono plakanje za bacanje po podu,vec ono pravo tugaljivo,sa krokodilskim suzama. Vidim po njoj da nije dugo plakala. Cak mi je ispricala da su sedeli u krugu i da su pevali medo brundo. Znaci bude i lepih momenata. Ja stvarno mislim da se ona boji da ja nikad necu doci. Jer danas popodne kad smo bili u igraonici,a ona se tu uvek lepo igra sama,nije me ispustala iz vida. Cim me ne vidi odmah dreka i mamaaaaa:o Tako da mislim da je to utisak vrtica,jer to ne lici na moje dete.

Al kad ja dodjem po nju,pa se svi mali skupe na vratima,i gledaju onim ocima-jel tu moja mama,ma dusa me zaboli. Sve bi ih vodila kuci :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dan 3: blagi horor

Cim je ustala vice da nece u vrtic. Odlazimo tamo nece da udje u zgradu. I krece dreka. Ulazimo nekako unutra,deranje se nastavlja,izlazi vaslitacica N bezi,nece da udje. Vaspitacica je uzima i unosi unutra. Cujem da se dere. Dolazim za sat, srecem jednu vaspitacicu i kaze mi da je cak povratila :o i da se posle smirila. Verujem da je povratila od deranja. I kaze mi da sacekam jos malo jer je dobra i igra se. Sedim i cekam. Ne cujem da iko place. Kad su ostali klinci krenuli na uzinu izlazi i N. Kaze hocu kuci. Ne place.

Kasnije je pitam kaze bilo joj lepo :huh: da su bojili neki kisobran,a vidim boje po majici. Al ipak nece ici sutra :lol:

Svaki dan je sve gori. Kontam sutra da je ostavim i na uzini. Samo da ovo prezivimo bas je stresno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona sad počinje da kapira. Ono što je dobro je što se smiri, dakle, ipak joj je lepo tamo, ona je otvorena i aktivna, verujem da se lepo uklopila. Mislim da ćete do kraja sledeće nedelje imati završenu adaptaciju, jer ona već sada reaguje, i negativno ali i pozitivno, što je super.

*Sanja* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mardz nadam se iskreno. Zbog sebe i nje. Nije mi lako ostavljati dete tako uplakano, jer ona ne place skoro nikad.

Samo da nas ne strefi neka boljka,pa da moramo pauzirati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja njene reakcije su sasvim prirodne i ja verujem da ce se ona brzo uklopiti. Potrebno je samo da skapira da ces ti UVEK doci po nju, da nece biti ostavljena. Neka deca to skontaju brze, a neka sporije, ali kada shvate onda se skroz opuste u kolektivu...

*Sanja* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam predala papire za prijem deteta u vrtic-jaslice. Zahtev i potvrde o zaposlenju, za muza i mene. Rekose mi da moramo malo da sacekamo, upis je jednom godisnje, u maju mesecu, tako da sve vanredno ide teze. Pa sam zvala koleginicu koja saradjuje sa upravom predskolske ustanove, da malo pogura, ako moze. Nadam se da cemo uspeti, jer ako ne prime dete u vrtic, ja cu morati da dam otkaz, ne znam sta drugo da radim...

Inace sto se adaptacije tice, bas mi je frka, ne znam kako ce da se privikne i baaas se plasim svega. Posebno sto znam kakva je situacija u vrticima...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, iskreno se nadam da će N. što brže da se adaptira. A što Ehinacea kaže, tо kako ona reaguje je za očekivati. I držim vam palčeve da ne zakači nešto, to definitivno negativno utiče na brzinu adaptiranja.

D. je krenula u vrtić još sredinom septembra, a još uvek ne spava tamo jer ide jednu nedelju u kontinuitetu, pa je 2 nedelje bolesna. Ne pišem ovde jer mi to sve baš teško pada, teško mi da je ostavljam tamo, ona ne plače i ne vrišti, ali je takoooo tužna kad ide :( ...i samo sedi na jednom mestu i slabo se druži s decom...a i klopu uglavnom odbija. Sve se nadam da će uspeti da prihvati kad bude uspela da ide malo duže. Najiskrenije se nadam da će vama ići bolje :wub:

*Sanja* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S ce krenuti sa adaptacijom 7. decembra. 

Do tada vas citam i nadam se da se klinci lepo adaptirati sto i nama zelim :baby:

marush voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dan 4-horor x2

Place jos kuci nece u vrtic. U kolima suze roni. Dolazimo ispred,otima se i hoce da bezi. Ulazimo nekako. Deranje ne prestaje. Vaspitacica izlazi a ona se zakacila za mene i ne pusta. Nekako se odvajamo i vaspitacica je unosi unutra. Stojim i slusam iza vrata. Ova joj nesto prica a ona se umiruje polako. Odlazim. Hocu da puknem. Mm je kupi za dva sata,kaze sedi i igra se. Al se tuga primeti. Dolazi kuci,grli me :o kako bilo pitam,kaze lepo. Vidim da joj majica malo isprljana,uzinala je pitam sta-kaze jagodice bobice :lol: nije htela da piki,veRovatno je obavila tamo. Vidim nije ni zedna.

Naravno da mm nije nista ispitivao kakva je bila i sta je jela,da li je pikila i trazila vode,moracu ja sutra kad je odvedem.

Margaritta voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobri ste, Sanja, dobri. Sve je to normalno i biće bolje. Držte se.

*Sanja* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cekam kulminaciju pa da pocne da se stisava. Al svaki dan gori od goreg. Bas nije lako nimalo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja, kod nas je tok bio ovakav, prva dva dana sve super, kao da je oduvek išla tamo, onda naredna 3 dana plače kao nikada do tada. Govorili su da se brzo smiri, ali odbija da jede.

Druge nedelje je sasvim malo negodovala, počela je da užina sa decom. do kraja nedelje je bila već domaća tamo, radovala se odlasku, ali je zato mene kod kuće kažnjavala. Nedelju dana je piškila u gaćice, ni jedan jedini put mi nije tražila nošu, dok u vrtiću jeste. Do kraja dana bi toliko bila ljuta na mene da je okretala glavu dok je kupam. Ej, dete neće da me pogleda, pa raspadala sam se od tuge!

E, treće nedelje se potpuno adaptirala - nije više plakala na rastanku, jela je, spavala, igrala se, bila raspoložena i u vrtiću i kod kuće, nije se više upiškavala. Na putu do vrtića je stalno sebi ponavljala da ide kod dece, igra se, ručka i onda dođe mamaaa! :)

Posle toga već trči do onde, sama obuva patofne, otvara i zatvara mi vrata pred nosem, da mi često ni ćao ne kaže. I htela bi da ide tamo i nedeljom. :)

Ona je brzo ostala na spavanju, po preporuci vaspitačice. Tvrdi da nije dobro previše odužiti adaptaciju. I bila je u pravu. Kod nas je pomoglo verovatno i to što je imala kontinuitet, za 3 meseca je odsustvovala svega nekih 6-7 dana.

Sigurna sam da će vam brzo proći taj nelepi period, samo se naoružaj strpljenjem.

Tangerine, Banetu će to verovatno manje teško pasti nego tebi. Deca su mala, izdržljiva i prilagodljiva bića. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danasnji dan: bolje :rolleyes:

Plakala je kuci. Medjutim mm je jutros odveo i uopste nije plakala. Ni kada su isli a ni kada je ostavio. Zamajavao je pricom,idemo da vidimo sta deca rade,joj kako su mali.. Ja dosla,ona kaze ocu jos da se igam :o vaspitacica kaze da nijednom zaplakala nije,da se lepo igrala. Uredno je i uzinala. Tako da mislim da je tata lek,pa ce je on voditi sl nedelje.

Sledece nedelje ce ici od ranije,pa ce tamo i doruckovati. A kupicu je oko 11h,pre spavanja. To jos malo neka saceka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Никако се нисмо изборили са адаптацијом :( 

Ја увек водим децу у вртић - јаслице, и девојчица, када је остављам, вришти, закачи се рукама, срце ми пуца сваки пут. А овај мали, обзиром да иде у исти вртић, само је друга група, стоји и смеје се сваки пут, као, занимљиво му да гледа "позориште" кад мала плаче :(  

Васпитачице тврде да је добра, ја сам пар пута навраћао у када сви оду и стварно, буде добра, игра се, не плаче, игра се ... Ове васпитачице су баш добре, посебно што познају и нас родитеље од раније, јер су чувале и старије дете, а и иначе, фине су, играју се са њима, воде их напоље, деца нису "штрокава", увек, када год да сам дошао, ни једно није мусаво, да није пресвучено и сл. Када је пресвучем, када дођемо кући, никада није "неуредно" пресвучена, није зарозана, лепо је обрисана и сл. 

У принципу, проћи ће, и са старијим дететом је било проблема, али, чини ми се мање, можда зато што је доста времена прошло између адаптација ( 4 године) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros ode sa mm bez problema. Nece u vrtic al hoce da vidi sta deca rade :huh: Kaze kad je ostavio da mu je cak i mahnula. Ove nedelje ce biti od 8-11h,tamo je danas i doruckovala. Ja idem po nju pa cu cuti kako je bilo. U sredu je predstava za babe i dede,nemam pojma da li jeN nesto uspela uhvatiti od koreografiije.

Hellen i Sanja 79 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo A. ispisali, krenuce u privatni pa javljam kako to izgleda.

amorfati i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razmišljala sam o istom. 

Ali nemam nijednu preporuku niti pojma o Zr privatnom vrtiću. 

Ladno bi me izašlo povoljnije da platim priv.vrtić nego ovaj državni plus ženu koja svaki dan ide po nejga i koja pokriva rupu između državnog i mog radnog vremena 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.