Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

I moji su gladni kad dodju iz vrtića.I to baš,baš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hellen, i kod moje A pustaju crtace,ali ne svaki dan i ne dugo. Vise se bave njima u smislu da im daju da crtaju,bojaju,igraju lego kockama,rade sa plastelinom,pjevaju,prave koreografije i sl. Sve ovo zakljucujem po Andjelinoj prici. Ja mislim da je i kod nas za mladje grupe to praksa,da se pustaju crtaci jer tako ih najbolje umire,nazalost. Pa sto ti kazes vrtic vise bude 'cuvaonica' nego vaspitno obrazovna ustanova. E sad, kad je u pitanju uzrast od 4 ili 5god tu se vise radi sa njima.

jelena_ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene ovde:-)

Ktenuli smo na adaptaciju,po malo,danas je cetvrti dan,bio sat i po,sve ok,raduje se kad ide,sve super.U glavnom ga ja i vodim i vracam.I danas bila moja mama i kaze on hoce sa ona dodje po njega,da vidi skolicu,bla,bla.I mi da mu sve bude po volji tako i uradimo.I kad su dosli kuci sve super,al vidim ja on podivljao nacisto,i od silnog skakanja padne i udari uvo,tu krece vristanje,smirimo ga,sve super,ja hocu da ga namazem margarinom,da ne otekne on krece da se baca,da me sutira,unezverio se totalno,valja se po podu,i jedva ga smirimo,ja kao po.rana odem na posao...

Dali cela ova situacija ima veze sa obdenistem ne znam,ali danas ne mogu sebi doci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pazi Jelenu što lobira za državne vrtiće. :)

Ja sam zadovoljna, kod nas nema crtaća zasad, ali viđala jesam da starijima nekad puštaju. S druge strane, verujem našim vaspitačicama kad su nam danas na roditeljskom rekle da je u jaslicama važno da ih osposobe da neke stvari obavljaju sami, a da se kasnije u vrtiću primat daje učenju i radu sa decom. Dakle, ne sumnjam da će s njim lepo raditi.

Danas sam na roditeljskom baš bila emotivna. Vaspitačice su jako lepo govorile o svoj deci, vodile sastanak, i ja sam samo u jednom trenutku pomislila - ove žene se svakodnevno brinu o mom detetu - da jede, da spava, da đuska, da nauči pesmicu, da crta, da piški, brišu mu guzu kad kaki, suze kada plače... I osetila sam potrebu da im kažem - hvala vam što brinete o mom sinu, zaista se lepo starate o njemu. Svi roditelji su me podržali, ali eto, morao je neko prvi da kaže, svi rastu kao kvasac kako su im deca divna, a zaista su i te žene divne i posvećene, i u kakvim uslovima rade, i predivne.

Baš sam ispala šlihtara, ali ja sam za to da treba i čuti i reći, kao i kritiku, i lepo mišljenje o stvarima i o ljudima.

Sa nekim njihovim "vaspitnim" metodama se ne slažem, ali sam svesna da bih jedino ličnu dadilju mogla u velikoj meri da kontrolišem i formiram po svom ukusu. Ove žene tamo daju sve od sebe i ja to cenim. Čak i kad vama ovde kukam, zaista cenim. I vidim da ih moje dete voli.

Eto, opet zacmizdrih.

Inače, kada se satanak završio, uveli su sve klince kod nas, jer su dotad bili u drugoj sobi. Njihove face kada su ugledali svoje mame i tate u svom vrtiću, na svojim stoličicama. :wub: Mene je Dule izgrlio i zljubio kao nikad u životu, ponavljao je - MAMA U VITIĆU! TEBE SE MAJKICA UZELJELJA. Jednom malcu niko nije došao, bilo je pretužno gledati ga. :(

Danas je kmezav, tačno sam znala šta će se desiti - večeras temperatura 37.9. Ako mu ne bude skakala noćas (u šta sumnjam), razmišljam da ga odvedem sutra ipak u vrtić, možda se izbori sam. Ne mogu ga na svaki šmrk povlačiti. Ali deluje mi da će zaribati, pa mi lako da ovako napamet lupam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros nisu plakali kad sam ih ostavila u vrtiću!Ni kada sam ih juče preuzela.S je našla i drugara o kojem priča.A on odmah nakon vrtića ispriča teta dala jede,teta mazi,višE nije utučen.Čak je i piškio.Do duše trpeo je sve do 2 od sedam ali se posle spavanja ispiškio.

Prilično mi je laknulo. :)

Girasole, snowhite, Smey i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam neka pitanja..

Da li kod vas u istoj prostoriji imaju aktivnosti,jedu,spavaju?

Da li vaspitačice dolaze od početka otvaranja vrtića,ili kasnije?

Od kog uzrasta deca idu sama u toalet?

Koliko sati je vaspitačica sa decom,a koliko medicinska sestra sama?

Koliko često se održavaju roditeljski?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, sve u istoj, osim odlaska u toalet. Vrtic se otvara u sest itada rade dezurne vaspitacice. Od 7-8 (ne znam tacno) dolaze sve vaspitacice na posao. Sami ne idu jos, tek je u planu navikavanje na wc solju, pa onda. Valjda od trece godine sami bas sami mogu da odu. Vaspitacice su sve vreme s decom. Kod nas je ta skola zapravo za zvanje medicinska sestra-vaspitac, sto je potrebno za rad u jaslama, a kasnije se doskoluju za rad sa starijom decom. Tako da mi posebno sestre nemamo. Roditeljski jednom do dva puta godisnje.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpis ispod margaritinog posta.

Do trece godine su jasle, cuva ih medicinska sestra- vaspitac. To je zavrsena srednja skola, i smer namenjen bas vrticu tj jaslicama. Od trece godine je vrtic, cuvaju ih vaspitacice. Sada zavrsavaju fakultet za vaspitace, a ranije, do pre 20 god to je bila visa pedagoska skola.

U toalet sami idu od 3.god kada predju u vritcuku grupu. S tim sto na pocetku (evo sad kod mog deteta), vaspitacica ide za njima da proveri jesu li dobro obrisali guzu, oprali ruke.. i ujedno rade na osamostaljivanju kada su higijenske navike u pitanju.

Roditeljski 2 puta godisnje. Otvorena vrata jednom nedeljno, al je potrebno najaviti se dan ranije za ovaj razgovor (1 na 1 roditelj-vaspitac).

Ostalo je Margarita vec napisala.

paper_moon i Nice volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas isto kao kod Marge i Jelene. Mislim da je vecina stvari ista u drzavnim vrticima. Jos bih dodala da su kod nas jaslice donji sprat, vrtic gornji. Nema mesanja dece iz jaslica i vrtica. Vrtic radi od sest do sest. Od sest do osam je aktivna jedna prijemna soba gde dolaze sva deca i oko osam prelaze u svoje. Nakon 4 ili 5 opet sva deca idu u prijemnu sobu. U jaslicama ta soba nema tv (to je jedna od njihovih soba), a gore u vrticu ima odvojena prijemna soba koja ima tv. U jaslicama dole ima jedna soba koje kao sala za fizicko gde jednom nedeljno starija jaslena grupa ide da se igra, imaju strunjace, tobogane, vozilanca, super je. Starije izvode napolje, pa oni ne koriste tu sobu. Inace u tim prijemnim sobama se vaspitacice menjaju. Jedan dan dezuraju vaspitacice iz jedne sobe, drugi iz druge dok ne prodje cela nedelja. Imaju bas utvrdjen raspored za ta dezurstva.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas ona trijažna sestra otvara glavna vrata.Juče je kasnila.Danas je otišla u neku drugu prostoriju,zaključala je glavna vrata.Rekla mi da idem naokolo sledeći put ako je nema na glavnim.Već drugi dan zbog toga ja kasnim na posao.

Njih dvoje su prvi koji dolaze tako da ih stave zajedno dok ne dodju vaspitačice.Inače N vaspitačica je par puta uzimala S iz njene grupe da smiri N koji je plakao.

Ja S i dalje brišem,i perem kad kaki,nadam se da provjeravaju kako je uradila i da li je oprala ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas na novom beogradu je obrnuto - jaslice su na spratu, a vrticke grupe u prizemlju. U svim vrticima jaslice imaju vecu terasu, pa kada je lepo vreme deca se igraju na terasi, imaju autice guralice i ostale igracke za napoje. Dakle samo terasa, njih ne izvode napolje. A vrticke grupe se izvode u dvoriste, kada vremenske prilike to dozvoljavaju.

Da se pohvalim da je nas vrtic prosle nedelje dobio nove sprave za dvoriste. Vidim da je donacija eurobanke i vlade divac fondacije. Bas lep gest!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nasem vrticu ima tv(cini mi se u svim vrtickim i predskolskim sobama),ali verovali ili ne to su roditelji skupljali pare i kupovali...

U jaslicama samo u jednoj zajednickoj prostoriji.Ne znam ni za sta im ona sluzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi se spremamo za ovo xD

ju odo zovem vrtic. xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Adaptiramo se na vrtić svi u kući. Ponovo.

Godinu dana je bio u jaslicama ''Palcic'', Zemun, sad je u ''Zemunskom biseru'', izmedju dva vrtića imao tri meseca pauze.

Ne voli, negoduje, ne plače ali ide kao na streljanje. Nije mi jasno, volele su ga i tete i deca u jaslama, ima čak i najboljeg drugara iz jasli ali i tamo je išao vrlo nerado.

Svaki dan mu, po povratku iz vrtića, treba dva sata da se resetuje. Dva sata neke agresije i besa koje usmerava isključivo prema meni, zahtevan je, kenjka,zna da se rasplace za glupost-tipa pobegao nam lift, počeo je i da izmišlja(da ne kažem lagi), da su ga 'neki dečaci gurali i tukli',što naravno nije istina.

Za sad mi je taktika razgovor, zagrljaj, razgovor i još razgovora plus što više kvalitetno provedenog vremena sa njim.

Nadam se da će se adaptirati do polaska u skolu :)

dede voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bluefairy, u vezi razboljevanja, jeste li razmisljali o nekoj vakcini kao sto su preventar ili sinofrex (ili kako se vec zove)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Izgleda sve teme pretvorismo u caskanja :ph34r:

Ja samo da kazem da i ja sa O muku mucim oko ne/jela.I to evo vec godinu dana.Jede samo ono sto on hoce:palacinke,krem,makarone,nekad supa.Od voca nekada jabuka i grozdje.I to je sve.Nije u pitanju adaptacija ali eto,valjda faza,a malo i ljubomora zbog mladjeg brata.Ma sta ja radila kukala,molila,mazila,ljutila,to je to i drugo nema.On moze cio dan da ne jede ako mu ne dam to sto hoce.I otkazala sam se,dam dijetetu da jede to sto hoce,samo da nije gladan,sta cu drugo.

Izmenjeno od strane Ummu
Kate Kapetanica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad kad sam kupala N,na ledjima sam mu videla ugriz.Da li da pitam sUtra vaspitačicu o čemu se radi?Pitala sam njega,ali ne mogu da razumem šta kaže.Priča mi,ali ne mgu razumeti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitaj....ali budi spremna da ti možda neće znati reći otkuda,zašto i kako ga je dobio....

ja sam sad ljuta na svoju persu....imaju u grupi dečka koji mlati sve živo,pa i nju,a ona kakva je blesasta,neće da se brani.....a da joj nisam stoput rekla da se potuži teti ako baš bude udarac jaki,a drugi put da se brani,al da ne gura djecu,ne daj bog da padnu pa na namještaj glavu razbiju,nego samo da za kosu čupne ili za nos povuče,ići ću ja u vrtić ako treba na razgovor ako se brani i nekoga dohvati....
da bi ona meni rekla sva ponosna kako se branila i kako je tog malog ujela za obraz :@ podemonila sam....
a najgore od svega je to što nitko niš ne govori kad ju se dovede ili dođe po nju....i kad pitam,sve je u redu....pa mislim ono...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda nisu ni videle kad ga je neko ujeo..Ima jedan dečak u njegovoj grupici koji ujeda i štipa.Stvarno neću da ga učim da bude agresivan iz bilo kog razloga.Reći çu ipak vaspitačici da obrati pažnju i da mi prijavi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Našla sam jednom ugriz na butini kod N, ispostavilo se da nisu jedna drugoj prenele(kod nas rade po šest sati pa se njih tri preklopi mladjoj jaslenoj grupi). U principu su me redovno obavestavale i o njegovim modricama ali i o modricama koje je pravio drugima. Nije mi bilo svejedno, ali sam mišljenja da se ne treba mešati u te dečije odnose i da mora sam da iznadje resenje. Ok je sad, nije ni malo agresivan prema drugoj deci, ima taj neki kul stav-'daj da se dogovorimo'B)

Moram jedan OT u vezi tih dečijih modrica/ugriza/ogrebotina iz vrtića.

Moj N je imao najboljeg druga Miloša u jaslama i stalno su njih dvojica neke smicalice pravili. Obojica su opčinjeni auticima. Jedan dan su bili automobili i sudarili su se. Glavama. Danima su imali po masnicu-jedan sa leve, drugi sa desne strane čela. 

Dečija posla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma jesu dječja posla,al ne bi vjerovale što se iz toga izrodi....mah....dok ne fali glava,ok je,al ne bi baš da grize djecu...a ni da nju klofaju....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mi da se javimo na značku, već smo danas peti dan u jaslicama, do juče je štrajkovo pa kad dođe kući ko mutav navali i jede dok ja ne dođem sa posla a posle i sa mnom večera da utvrdi gradivo :) mislim da mi se dete ugojilo poslednjih 5 dana sigurno jedno pola kile pupupu. 

 

Inače sve se lepo uklopilo i super se navikao na ženu koja nam pomaže (kuva, čisti i skuplja ga iz vrtića). Šetaju se po dva puta dnevno i obožava je. 

 

U jaslicama se dernja ko jarac mali, ali sve manje plače i polako se adaptira. Juče se igrao sa nekom loptom, meda mu je ostao tamo postao je deo inventara vrtićkog pa ga iznova pronalazi kad je u grupi. Jednu vaspitačicu je čini mi se bolje prihvatio od ostale tri al ajd da vidimo još. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dragi roditelji,pojavile su se gliste po vrticima, u okolini  NS mnogi vrtici su zarazeni. Roditelji cute o tome,ne znam zasto ? Nisu svestni sta mogu  da urade drugoj deci tim cutanjem. Sto je najgore i vaspitaci cute pa usput kazu roditeljima  da provere stolicu deci. Od.moje drugarice koa ima  bebu od 4m i sina od 4g ,sin preneo bebi. Nie ni znala. Dr joj rekla da proveri stolicu malom jer kaze imala puno iz zabavista decu sa glistama. Vodize racuna o dci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

o svašta :o pa kod nas kažu pojavilo se to i to,stave obavijest....katastrofa kako se ne razmišlja o drugima :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.