Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

Evo i nas :)

Juče je dan protekao predivno. Ona oduševljena što ide u "školu", bez problema je uletela unutra da se igra sa drugarima, ni da se okrene za mnom. Ali danas je već bilo malo vuci-potegni ali se ipak sve dobro završilo.

Boravi sama prvih 5 dana do 11:30 (do vremena za spavanje). A onda praktikuju da ih zadrže na celodevni boravak. Danas je čak htela i da ostane da spava :)

Vaspitačice misle da neće biti problema sa njom, ali bolje da ćutim da ne "ureknem" ;)

Kamilica i Neuhvatljiva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi kazu da moraju da prodju kroz tu fazu plakanja,da traje duze ili krace i znam da ce da prodje,ali da je tesko uuuuhhh :(

moj bebac je krenuo prosle nedelje,prva dva dana bili smo zajedno po sat vremena,treceg dana sam 1 sat,pa sam 2 i po sata,pa od 9-13 sam,danas od 9-14.Juce mi kazu da je plakao sat vremena kad sam ga ostavila sto me utesi jer sam mislila da place sve vreme.Nije jeo,nije pio,nije hteo da spava pa su ga uspavali u kolicima,ja ga dovezla kuci,spavao jos sat,onda se napio vode i pojeo svesto sam mu dala :rolleyes: i tek posle sat se setio za siku :rolleyes:

A jutros ga odvela seka,ja sam imala neke obaveze,i rekla da nece vise nikad da ga vodi,posto je i ona plakala (a zaboravila kako se ona drala a imala 4 godine :D )Kaze ja mu izuvam patike a njemu kaplju suze,bez glasa :( :(

Ma bice bolje!

Enika, biće to sve ok...samo hrabro i nemoj dugo da se ujutro zadržavaš sa njim, preobuješ ga, poljubiš i predaš vaspitačici, bez okretanja i bez tužne face. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strelac84, jao pokopa me sad ovim iskustvom :( Mi smo hteli Lunu sad da upisemo u tu grupu, ali je nisu primili jer jos nije napunila 3 godine. Medjutim sad mi je drago jer smo imali sledece iskustvo: ja sam krenula na kurs nemackog, onaj sto mozes da povedes i decu. To je jednom nedeljno po dva sata, mame su na casu a deca u drugoj prostoriji sa vaspitacicom. Luni sam puno pricala o tome, i ona je bila sva srecna sto ce ici u skolu, dobila je i ranac pa ga je sva ponosna nosila... Uglavnom, kad smo stigli tamo, ostavim ja nju i Anitu sa vaspitacicom i odem na cas. Luna je svaki cas dolazila do mene, plakala, onda ja odem kod nje, malo je zabavim pa se vratim na cas, pa opet sve ispocetka... Kaze vaspitacica da je bila jako bezobrazna, stalno je izletala iz sobe i cak ju je i udarila :wacko: Kaze da ona nikad nije udarila nijedno dete, samo ju je cvrsto drzala za ruke da ne moze da je udara i da bezi, a ova je sve vreme vristala. Toliko puta je ponovila da ona ne tuce decu da mi je zvucalo kao da hoce da kaze da bi Lunu rado udarila. Uglavnom, obe smo skontale da je veliki problem to sto je Luna ne razume... Videcemo, ovako bi trebalo da idemo do decembra jednom nedeljno, i ja se nadam da ce se navici kad odemo 2-3 puta (zasad smo bile jednom), kad vidi da je mama tu, da moze da se igra s decom i da posle idemo zajedno kuci... A da, inace, Anita je bila najmirnija od sve dece :lol: Kaze vaspitacica da su njih dve kao nebo i zemlja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

od prvog dana kada smo Luku odveli u vrtic on je odusevljen. nema gledanja za nama, niti trazenja nas. prve nedelje je ostajao po 4h a posle do 16h. super je. voli da ide i lepo mu je. vaspitacice ga stalno hvale. kazu da je veselko i dobrica i da je uneo vedrinu u grupu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadja tek sam sad videla ovaj post. Da, oni u tu grupu primaju decu tek od trece godine, i to koja su rodjena do kraja jula. Mislim da je u LU ta granica pomerena, pa tamo jos kasnije krecu nego ovde, ali opet to sto ides na taj kurs ti isto dodje ko i ovo. E sad tek ste jednom bili, uopste ne mora da znaci da ce opet biti nepodnosljiva, mada mogu da zamislim kako ti je bilo. Tvoja Luna je jos mladja od Anje, plus ne razume nemacki, nije ni cudo sto je plakala, a Anita je verovatno premala da bi znala gde se nalazi pa zato je i bila dobra, mada karakter tu igra glavnu ulogu. Sto se tice vaspitacice, hmm, sto je nisi pitala o kakvim batinama prica? Mislim :blink:

Mi smo opet isli u prosli petak (juce nismo jer nisu radili) i ja sam sve vreme sedela njoj na oku. Cim se malo sklonim, histerija... Vaspitacica mi je rekla jos sledeci petak da pokusamo, tako da ja udjem sa njom, stojim tamo dok ne otpevaju pozdravnu pesmicu i onda izadjem, i to tako sto cu joj reci da "moram da idem i cao" Ako bude vristala da odustanemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jakov je ukupno bio 4 dana, zbog prehlada ili koje čega. Dobio je povišenu T i bolelo ga grlo. Meni se sve čini da ga je grlo bolelo od plakanja. MIš moj mali :(...

Ali ovaj poslednji put mi je bio hit! Vaspitačica je rekla da nema koga nije dozivao, jedno 200 imena pomenuo i kukao, onako bez suza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadja tek sam sad videla ovaj post. Da, oni u tu grupu primaju decu tek od trece godine, i to koja su rodjena do kraja jula. Mislim da je u LU ta granica pomerena, pa tamo jos kasnije krecu nego ovde, ali opet to sto ides na taj kurs ti isto dodje ko i ovo. E sad tek ste jednom bili, uopste ne mora da znaci da ce opet biti nepodnosljiva, mada mogu da zamislim kako ti je bilo. Tvoja Luna je jos mladja od Anje, plus ne razume nemacki, nije ni cudo sto je plakala, a Anita je verovatno premala da bi znala gde se nalazi pa zato je i bila dobra, mada karakter tu igra glavnu ulogu. Sto se tice vaspitacice, hmm, sto je nisi pitala o kakvim batinama prica? Mislim :blink:

Mi smo opet isli u prosli petak (juce nismo jer nisu radili) i ja sam sve vreme sedela njoj na oku. Cim se malo sklonim, histerija... Vaspitacica mi je rekla jos sledeci petak da pokusamo, tako da ja udjem sa njom, stojim tamo dok ne otpevaju pozdravnu pesmicu i onda izadjem, i to tako sto cu joj reci da "moram da idem i cao" Ako bude vristala da odustanemo.

Ma ne znam, i meni je bilo cudno sto uopste spominje batine, ali kontam da je Luna svojim bezobrazlukom izazvala takve porive u njoj :lol: Bili smo ponovo na casu. Mnoooogo je bolje proslo! Stigle smo pre svih, tako da sam ja malo ostala s njima u ucionici da se igramo zajedno, i posle Luna nije htela da me pusti da idem... Sve dok sama nije trazila da joj dovezem kolica, da ona "spava" u njima. Legla je u njih i ja sam otisla na cas. Posle mi je vaspitacica rekla da su joj kolica bila kao neko sigurno mesto, kad se iznervira legne u njih i smiri se. To inace i kod kuce radi-kad pretera s nestaslucima, ode u svoju sobu i legne u krevet dok se ne smiri. Ovaj put se cak malo i igrala sa drugom decom, nije nikog tukla osim Anite u jednom trenutku. Puno je plakala, ali bar nije vise bila agresivna. Cim sam ja dosla kod njih, smirila se, i rekla mi da joj je bilo lepo u skoli :huh: Kaze vaspitacica, a i ja verujem, da ce svaki put biti sve bolja.

Da probate i vi sa kolicima? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, evo i nas da se javimo! Posle mog prvog kukanja i stresa i svega, sada se javljam sa odusevljenjem i nadam se da cu vam doneti malo utehe: Naime, Ema je u principu dobro dete, kad kazem "dobro" mislim da nije agresivna, histericna, ne tuce, ne grize, ne gura drugu decu, ne otima nikome nista... Ali ona je hiper-hiper aktivna, ona skace, trci (tacnije jurca) penje se svud gde moze, a gde ne moze makar proba... Dira sve sto vidi... Tvrdoglava je i svojeglava i samostalna... Mislila sam da se u zivotu nece adaptirati... Prva nedelja je prosla kako-tako... Bilo je puuuuno plakanja, zapomaganja, dozivanja i to na samo sat vremena. Cele druge nedelje nije isla jer je bila bolesna. U ponedeljak je krenula na 3 sata i bilo je podnosljivo. U utorak, kad sam dosla po nju vaspitacica je rekla da je bila jako dobra i da sutra (sreda) ostane i na spavanju... Mislila sam da cu presvisnuti kod kuce pored telefona jer sam bila ubedjena da ce me zvati da dodjem po nju... Medjutim, niko nije zvao. Odem u 13:30 po nju i stalno mislim "Boze, sta li cu zateci?" poslednjih nekoliko metara do vrtica sam pretrcala. Unutra tisina. Pokucam, vaspitacica pogleda ko je, dovodi Emu. Ema cuti i drzi kockicu, obradovala se kad me je videla, vidim, nije plakala. Pitam kako je bilo i vaspitacica kaze "bila je dobra, spavala je" "Sta je radila???" "Spavala, doduse, sat vremena, ali je spavala i bila je dobra sve vreme" Evo, pisem sad ovo i jos uvek ne verujem znaci 10-ti dan ona ostaje od pola 8 do pola 2 i spava i dobra je. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanjice divno...

Da se i mi upisemo, jutros smo otisli i sve ona hoce i pristaje do momenta kada su tete otvorile vrata, e onda se oci lagano pune suzama i krece da negoduje i da me grli. Opet je bila druga (vec treca) vaspitacica ali zena stvarno radi radnju. Meni je rekla da se pozdravim sa Anjom i da joj obavezno kazem "cao" i da jednostavno okrenem ledja i izadjem. Tako je i bilo, u hodniku sam bila jos 15-tak minuta i slusala tetu kako parla na nemackom i Anju kako place na srpskom, odnosno zapomaze. Teta ju je svo vreme kulirala i pricala svoju pricu, da bi i Anja na kraju ucutala i pocela da se igra. Kada sam dosla po nju cujem smeje se tamo unutra. Posle mi je vaspitacica rekla da je jos 2-3 puta pominjala mamu ali se lepo igrala i da ona misli da ce biti sve bolja i bolja,a ja se nadam.

MatroNadja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super ženske!!! :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Strelac84 super, bravo za dobricu i za vaspitacicu!

Nas treci put u skolije izgledao ovako: opet smo stigle prve pa sam ja malo bila unutra s njima, i cim sam krenula napolje, Luna se rastuzi kako je nikad nisam videla :( Plakala, tugovala, ja je ubedjivala da ce joj biti lepo, da ostane... Do kraja sam joj rekla da je dosta, da to tako mora, okrenula se i izasla. Plakala je jos dobrih 10 minuta i onda je vise nisam cula. Kad je bio gotov cas dotrcala je sva srecna do mene i pokazivala mi sta je nacrtala :) Posle mi je vaspitatica rekla da je nakon tih 10 min pokazala na sat, u fazonu-kad prodje neko vreme, mama ce doci i idemo kuci :lol: I tu se smirila i super se igrala sa decom, bila je vesela... A to za sat, to je njoj vaspitatica pokazala prethodni put, a meni je cudno kako je Luna nju razumela, zapamtila i jos ponovila taj put :huh: E sad, zao mi je samo sto idemo jos sledece nedelje pa onda idu 2 nedelje raspusta <_< Taman kad smo se koliko-toliko navikle.

buhla voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni je Anja rekla kako joj je teta rekla da ce mama sigurno doci po nju :huh:

Da i kod nas je raspust ali tri nedelje, a sledeci petak idemo zajedno i ostajemo tamo zajedno jer je neki zajednicki program u pitanju. Bas bezveze, ne moze ni da se adaptira dete kad samo sto je krenula ono raspust.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,

ja sam nova na ovom forumu pa imam par pitanja za vas ako neka moze da mi pomogne,imam devojcicu koja ima godinu i po dana,pre mesec dana je krenula u jasle,ali od tih mesec dana ,bila je oko dve -tri nedelje posto je vec 2-3 puta bila bolesna,naravno :) kazu to tako ide kada se krene u jasne/vrtic,pa imam pitanje za vas da mi kazete da li je ovo normalno ponasanje,moje dete mnogo voli decu i mnogo voli da se igra sa decom i voli i igraonice,ali tacno od kada je krenula u jasle desava se nesto cudno,place kada je vodimo u igraonicu,nece nisakim da se igra,ne da svoje igracke a tudje uzima,uglavnom meni je to sve mnogo cudno jer znam kakva je bila dok nije krenula u jasle,a sada... ne znam da li je to normalno,ali je meni bas cudno sto samo sama hoce da se igra i u parkicu kada ima puno dece i svi se zajedno igraju ona ih malo gleda i onda nadje sebi drugu zanimaciju pa se igra sama! tako da ako neka mama ima neki savet neka mi slobodno pise

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ona se tako ponaša, jer misli da ćeš je ostaviti ako se zaigra sa decom, pa neće primetiti... a ovako se sama igra i uvek te ima "na oku"...sve je to za sada ok...period adaptacije na vrtić traje od 2 nedelje do 3 meseca...uvek lepo sa njom pričaj o vrtiću, vaspitačicama, deci, igračkama koje tamo imaju, hrani...uvek sa osmehom se rastani sa njom, uz poljubac i svaki put joj kaži nešto tipa...sada se ti tu lepo igraj, a kada mama završi posao, odmah dolazim po tebe... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja joj lepo pricam o vrticu o deci,ali ona jos nije pocela da prica osim par reci ali sve razume i zna ... ja kada joj kazem da idemo u vrtic da ce ona lepo da se igra sa decom pa ce mama kasnije da dodje ona mi samo odmahne glavom i kaze NEEE !!! Ja se nadam da ce se uskoro lepo priviknuti na jasle,jer bas mi je tesko sto tako odbija da se druzi jer nisam navikla da bude takva! Hvala ti na savetu,pisacu u toku nedelje kako je prosao odlazak u jasle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je njena reakcija na vrtic,jos uvek se nije navikla.Proci ce. Moje dete je prvih par dana plakala kad treba da krenemo od kuce pa kad dodjemo ispred obdanista,ponekad i kad udje dok je vaspitacica ne uzme i zainteresuje za nesto drugo. Objasnila sam joj da treba tamo da bude dobra,rucka i spava i kad sve to zavrsi,dolazim po nju. Tako sam pre neki dan poranila,jos nije zavrsila sa uzinom i cujem je kako prica vaspitacici da ce mama brzo da dodje,ona ce brzo da pojede i ja dolazim :) Sad nemamo problema,ujutru ustane,vidi da je ceka ranac i ide bez galame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko je trajala adaptacija kod vas? mislim, koliko dugo su plakali? jedan decak vec trecu nedelju non stop place i doziva mamu -_-

Vidim da su tamo sva deca slinava i zrelo kaslju -_-

pa otprilike oko mesec do mesec i po dana...ipak sve zavisi i do deteta...moja L. se naprimer odma privikla,razboli se i posle je plakala kad ode u vrtić...ali smirila se nakon nekih nedelju dana....a sa P. sam imala malo težu adaptaciju ali smo pregrmeli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kada sam pricala sa pedagogom vrtica, ona mi je rekla da idem malo sa njim, pa sam onda tragala po netu i citala kako je pozeljno da jedan-dva dana i ja budem malo tamo. Vise ne idem, sada ide sam, po malo. Eto vaspitacice ne primenjuju taj metod ali znajuci Vuka, taj bi se zacenio prvog dana da sam ga ostavila samog sto posto. Ovako sam htela da ga "upoznam" sa drugarima i vaspitacicama, sada mu po ceo dan pricam o njima, smorila sam samu sebe :lol:

a jeste, cim dodjem po njega ostali placu i traze mamu :(

joj sto ima jedna slatka devojcica i mnogo se lepo oblaci ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa kada sam pricala sa pedagogom vrtica, ona mi je rekla da idem malo sa njim, pa sam onda tragala po netu i citala kako je pozeljno da jedan-dva dana i ja budem malo tamo. Vise ne idem, sada ide sam, po malo. Eto vaspitacice ne primenjuju taj metod ali znajuci Vuka, taj bi se zacenio prvog dana da sam ga ostavila samog sto posto. Ovako sam htela da ga "upoznam" sa drugarima i vaspitacicama, sada mu po ceo dan pricam o njima, smorila sam samu sebe :lol:

a jeste, cim dodjem po njega ostali placu i traze mamu :(

joj sto ima jedna slatka devojcica i mnogo se lepo oblaci ^_^

Eto....kod nas nema tih izuzetaka,ali zato vaspitačice su strpljive u tom periodu adaptacije sa drugim stvarima....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto....kod nas nema tih izuzetaka,ali zato vaspitačice su strpljive u tom periodu adaptacije sa drugim stvarima....

One su strpljive ali ne mogu na zalost bas puno paznje da mu posvete jer ima jako puno dece -_-

Ove nedelje je jedna u smeni od 6-12 a druga od 10-16. Na 13 deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

One su strpljive ali ne mogu na zalost bas puno paznje da mu posvete jer ima jako puno dece -_-

Ove nedelje je jedna u smeni od 6-12 a druga od 10-16. Na 13 deteta.

Da,da znam sve,tako je i kod nas,bilo je i po 15 dece,ali čekaj,onda je to sa svom decom praksa,mislim jesu li samo vama izašli u susret ili...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,da znam sve,tako je i kod nas,bilo je i po 15 dece,ali čekaj,onda je to sa svom decom praksa,mislim jesu li samo vama izašli u susret ili...?

Kazu da u septembru dolaze roditelji, a u aprilu ne, ali sam ja zamolila da prvog dana budem malo sa njim i izasle su mi u susret. Drugog dana sam usla i bila kratko pa sam otisla. Sada smo samo mi primljeni u ovaj vrtic, tako da niko sem nas i nije na adaptaciji sem jednog decaka koji je tu tri nedelje ali njegova mama nije htela da ulazi sa njimn jer je sa prvim detetom bila i misli da to nije dobar pristup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja vise ne bezim vec se pozdravim iako place.

Vec mesec dana idemo i i dalje place, ali je dva dana bio bolestan pa nas je uhvatio praznik i deset dana nije isao. Medjutim ipak je malo drugacije nego na pocetku. Hoce da zaspi (malo spava, ali zaspi) juce je sedeo i jeo, a danas je malo manje plakao kada sam ga ostavljala nego obicno.

Rekli su da ga ne ostavljamo odmah do 16h nego do pola dva pa babe idu po njega, to mi je malo bezveze, htela bih da kad vec ja odem da ga odvedem, i dodjem po njega ali sta da se radi...

Mislim da ce biti ok, trebace vremena, ali ostavicu ga ja valjda nekad a da on ne place :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hoces veruj mi kad spoji jedno tri nedelje videces da nece plakati. Vilin ide od septembra i posle svake bolesti opet place kad ga ostavljamo ko da je na adaptaciji. Ali to je samo dok se rastanemo i posle je super. Bar tako one kazu. A ne verujem da lazu jer i kad dodjemo po njega on se igra lepo. Imao je fazu i da place kad nas vidi da dodjemo po njega al i to je proslo sad samo kad nas vidi trci ka nama :)

I ja mislim da je bolje da ostaje krace bar u prvo vreme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odusevila sam se, srela sam koleginicu kako vodi klinca (4 god.) i pitam ga, kako ti je u vrticu? A ona kaze: Super, obozavam vrtic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.