Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

I mi smo završili sa adaptacijom još pre 3 nedelje,Anđelina stvarno voli da ide i ja sam zadovoljna...inače je i ona mamin mali vučić...od 5 sept je imala 2 puta temp po 3 dana (od toga jedan put je padao vikend) i to je bilo po mom mišljenju od petica,inače ima najduži staž u grupici jer se ona jedina nije razboljevala,kažu vaspitačice 'svi odlaze-dolaze Joly (tako joj tepaju) ostaje...inače svaki dan popije po prepeličije jeje i sirup od luka (vasp. mislile da Anđa ujutru jede pljeskavicu pa smrdi na luk :lol: ),siki uveče,tako da je imunitet super za sada,a da i saveti od Phoenix za doručak,ujutru je vozim u kolicima do vrtića često bez kape samo sa trakom i bez rukavica,tako da je i to izgleda ojačalo (toplo-hladno :o:lol: )...sve u svemu kuc-kuc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo završili sa adaptacijom još pre 3 nedelje,Anđelina stvarno voli da ide i ja sam zadovoljna...inače je i ona mamin mali vučić...od 5 sept je imala 2 puta temp po 3 dana (od toga jedan put je padao vikend) i to je bilo po mom mišljenju od petica,inače ima najduži staž u grupici jer se ona jedina nije razboljevala,kažu vaspitačice 'svi odlaze-dolaze Joly (tako joj tepaju) ostaje...inače svaki dan popije po prepeličije jeje i sirup od luka (vasp. mislile da Anđa ujutru jede pljeskavicu pa smrdi na luk :lol: ),siki uveče,tako da je imunitet super za sada,a da i saveti od Phoenix za doručak,ujutru je vozim u kolicima do vrtića često bez kape samo sa trakom i bez rukavica,tako da je i to izgleda ojačalo (toplo-hladno :o:lol: )...sve u svemu kuc-kuc :)

:lol:

Bravo za lepoticu,hrabricu Anđelinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je danas ostalo prvi put da spava! Reklui mi da dodjem ja po njega u jedan za svaki slucaj... ja otisla, a on srecica spava :) tako da idem po njega oko pola tri, kad je vreme rucku. Ako bude hteo da jede, sacekacu ga.

Me happy!

Pohvalila ga je vaspitacica, da sve razume, da brblja dosta, uglavnom se spusta niz tobogan i jase puzica, ne ferma bas drugare, uglavnom se vrti oko vaspitacica :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anita je krenula od septembra u vrtic. U pocetku prve nedelje dok je adaptacija trajala 2 sata, nije bilo problema, bukvalno je trcala da ide u vrtic. E, kako je krenula puno vreme (od 8h do 14h), pocela je da negoduje. Ali srecom to je trajalo svega 4-5 dana. I sada zna ona da kaze da nece u vrtic, ali brzo se predomisli. :)

Srecom, lepo se uklopila sa drugom decom, i uziva tamo.

Mi se još uvek adaptiramo, pošto nije išao skoro mesec dana u vrtić. Danas je plakao kad sam ga ostavila, vaspitačica kaže da se smirio čim su ušli u sobu. Kad sam došla po njega, on je sedeo na malom motorčiću i vozio se, ali kako me je ugledao počeo je da plače! I počeo je danas da slini... Nadam se da neće da se razboli, pa da opet prekidamo adaptaciju...

Danas mi je dete bilo super u vrticu! Nije plakao, sedeo je na nosi, djuskao kad su im pustili muzikicu. Voli da se spusta niz tobogan koji imaju na sred sobe i prati vaspuitacice :) drugu decu i ne konstatuje!

p.s. u grupi ima 19 decaka i 6 devojcica! (jos uvek ne dolaze svi, kad god dodjem po njega bude oko 10 dece ito sve decaci!)

I mi smo završili sa adaptacijom još pre 3 nedelje,Anđelina stvarno voli da ide i ja sam zadovoljna...inače je i ona mamin mali vučić...od 5 sept je imala 2 puta temp po 3 dana (od toga jedan put je padao vikend) i to je bilo po mom mišljenju od petica,inače ima najduži staž u grupici jer se ona jedina nije razboljevala,kažu vaspitačice 'svi odlaze-dolaze Joly (tako joj tepaju) ostaje...inače svaki dan popije po prepeličije jeje i sirup od luka (vasp. mislile da Anđa ujutru jede pljeskavicu pa smrdi na luk :lol: ),siki uveče,tako da je imunitet super za sada,a da i saveti od Phoenix za doručak,ujutru je vozim u kolicima do vrtića često bez kape samo sa trakom i bez rukavica,tako da je i to izgleda ojačalo (toplo-hladno :o:lol: )...sve u svemu kuc-kuc :)

Moje dete je danas ostalo prvi put da spava! Reklui mi da dodjem ja po njega u jedan za svaki slucaj... ja otisla, a on srecica spava :) tako da idem po njega oko pola tri, kad je vreme rucku. Ako bude hteo da jede, sacekacu ga.

Me happy!

Pohvalila ga je vaspitacica, da sve razume, da brblja dosta, uglavnom se spusta niz tobogan i jase puzica, ne ferma bas drugare, uglavnom se vrti oko vaspitacica :lol:

Divno,klinci ipak napreduju!Svaka cast!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aki je krenuo u vrtic sa 18 meseci, tacnije pre 10 meseci. Imali smo da kazem umerenu adaptaciju, adaptirao se za nekih desetak dana. Posle toga je ostajao u vrticu bez ikakvih problema, nikada nije plakao, i ako je nekoliko puta pravio pauze, od nekoliko dana kad se razboli. U junu ove godine smo otisli na more, i kad smo se vratili poceli su problemi. Pauza za godisnji odmor je trajala dve nedelje, vratili smo se drugog jula i od tada do danas Aki place kad ga ostavljam u vrtic, ponekad place kad se kod kuce spremamo, nekad pocne da place u autu, kada vec prepozna put do vrtica. To njegovo plakanje traje veoma kratko i nije histericno, prestane jos dok sam ja ispred vrata. Ne znam kako da mu pomognem, da prebrodi ovo, trudiomo se i vaspitacice i ja! NIsam verovala da ce mi se ovo desiti posle ovoliko vremena i koliko ce mu jos vremena trebati da ne place kad ga ostavljam. Ako je neko imao slicno iskustvo, molim za pomoc!!! :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aki je krenuo u vrtic sa 18 meseci, tacnije pre 10 meseci. Imali smo da kazem umerenu adaptaciju, adaptirao se za nekih desetak dana. Posle toga je ostajao u vrticu bez ikakvih problema, nikada nije plakao, i ako je nekoliko puta pravio pauze, od nekoliko dana kad se razboli. U junu ove godine smo otisli na more, i kad smo se vratili poceli su problemi. Pauza za godisnji odmor je trajala dve nedelje, vratili smo se drugog jula i od tada do danas Aki place kad ga ostavljam u vrtic, ponekad place kad se kod kuce spremamo, nekad pocne da place u autu, kada vec prepozna put do vrtica. To njegovo plakanje traje veoma kratko i nije histericno, prestane jos dok sam ja ispred vrata. Ne znam kako da mu pomognem, da prebrodi ovo, trudiomo se i vaspitacice i ja! NIsam verovala da ce mi se ovo desiti posle ovoliko vremena i koliko ce mu jos vremena trebati da ne place kad ga ostavljam. Ako je neko imao slicno iskustvo, molim za pomoc!!! :o

Verovatno plače zato što je sada sezona godišnjih odmora i decu čuvaju vaspitačice iz različitih grupa, a često menjaju i sobicu..tako da do septembra se strpite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E i to smo resili po drugi put. Pauza zbog godisnjeg odmora koja je poremetila nesmetano ostajanje u vrtic, vise nije prepreka. Izborili smo se sa tim ponovo smo prosli adaptaciju posle 10 meseci, ali dobro vazno je da je proslo. Hvala svima na podrsci, i samo mogu da kazem onima koji imaju slican problem, ne posustajte, jer dete oseti vasu nesigurnost i to koristi da dobije ono sto zeli, Srecno svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi nemamo problema sa adaptacijom, niti smo je ikad imali, ali znaju se desiti slicne situacija kao kod tebe. Obicno ponedeljkom bude malo frka kad dodjemo, ili ako osustvuje iz vrtica vise dana, ali ja se samo izgubim - po svetu vaspitacica. Kod nas je to vise foliranje, bar se meni tako cini, jer kada provirim posle par min. da vidim sta radi, on vec divlja kao da nista nije bilo :))

Millar, a jel tvoj decak znao engleski kad je krenuo tamo u vrtic,ako nije kako se prilagodio? Jao moj bebac krece krajem meseca i brinem se kako ce tamo kad nista ne razume :( nece znati ni kad kazu hrana,ni spavanje ni dodji,uzmi,daj,ma nista uh.Mada svi kazu da se tako mali brzo prilagode,ali meni je tako zao :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao neznam u kojoj bih temi pisala,ali pojescu se od muke. Elem, moja Anja je krenula u grupu(nesto slicno kao vrtic) jednom nedeljno po dva sata. Od dva sata,sat i po place a ostatak provedemo u ubedjivanju da ostane da se igra,itd.

Danas su me zvali posle sat vremena da odem da je uzmem jer se dere nenormalno i nisu hteli vise da je slusaju. Ja sad neznam sta da radim,da li da nastavim da je vodim(nije obavezno da se ide) ili da odustanem? Ne bih da odustanem,ali sta da radim ako nastavi svaki put da se dere? Poludecu od razmisljanja vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao neznam u kojoj bih temi pisala,ali pojescu se od muke. Elem, moja Anja je krenula u grupu(nesto slicno kao vrtic) jednom nedeljno po dva sata. Od dva sata,sat i po place a ostatak provedemo u ubedjivanju da ostane da se igra,itd.

Danas su me zvali posle sat vremena da odem da je uzmem jer se dere nenormalno i nisu hteli vise da je slusaju. Ja sad neznam sta da radim,da li da nastavim da je vodim(nije obavezno da se ide) ili da odustanem? Ne bih da odustanem,ali sta da radim ako nastavi svaki put da se dere? Poludecu od razmisljanja vise.

A koliko već dana ide?

Najbolje da ti iskusne mame nešto predlože... Rekla bih ti da ne odustaješ, al ja sam slaba na plakanjac, pogotovo curica, pa bih verovatno odustala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko već dana ide?

Najbolje da ti iskusne mame nešto predlože... Rekla bih ti da ne odustaješ, al ja sam slaba na plakanjac, pogotovo curica, pa bih verovatno odustala...

Ovo joj je treca nedelja. Prve dve sam cekala ispred vrata,i slusala koliko place,pa povremeno ulazila da joj se javim da sam tu,a onda me ona stegne i ne pusta da izadjem,a danas sam otisla kuci, pa su me zvali posle 45 minuta. U grupi ima jos tri deteta(da napomenem da su svi nasi(Srbi)) i svo cetvoro kukaju i zapomazu na glas, vaspitacice su nam rekle da je cetiri deteta u istoj grupi koja placu previse,pa ce pokusati da ih razmeste da probaju tako,a ako i to ne funkcionise da ih jednostavno ispisemo, i cekamo sledecu godinu kada krecu u kindergarten koji je obavezan svakodnevno. Ova grupa je kao pripremna,da se klinci malo adaptiraju i naviknu na ono sto sledi do godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo joj je treca nedelja. Prve dve sam cekala ispred vrata,i slusala koliko place,pa povremeno ulazila da joj se javim da sam tu,a onda me ona stegne i ne pusta da izadjem,a danas sam otisla kuci, pa su me zvali posle 45 minuta. U grupi ima jos tri deteta(da napomenem da su svi nasi(Srbi)) i svo cetvoro kukaju i zapomazu na glas, vaspitacice su nam rekle da je cetiri deteta u istoj grupi koja placu previse,pa ce pokusati da ih razmeste da probaju tako,a ako i to ne funkcionise da ih jednostavno ispisemo, i cekamo sledecu godinu kada krecu u kindergarten koji je obavezan svakodnevno. Ova grupa je kao pripremna,da se klinci malo adaptiraju i naviknu na ono sto sledi do godine.

Draga, pa svi plaču, ne samo tvoje - da nema i to veze?

Si pričala sa nekom mamom?

Ja bih posle tri nedelje odustala... Al kad već gurate, i to je adaptacija na ono što sledi, probaj da izdržiš do mesec dana, pa i da naprave premeštaj po drugim grupama, pa ako i to ne bude išlo, ispiši dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strelac, a kakve su vaspitacice?

Nesto mi je tu cudno, cetiri deteta im placu a one ne mogu bar jedno da smire. :blink:

Anji daj da ponese neku svoju igracku u vrtic, neku omiljenu.. i pricaj joj kako ce to da pokaze drugarima. Pricaj joj non-stop o vrticu, o tome sta tamo rade, kako je tamo lepo... Igrajte se kuci vrtica... Mozda sve to pomogne da ona shvati da je odlazak u vrtic normalna stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga, pa svi plaču, ne samo tvoje - da nema i to veze?

Si pričala sa nekom mamom?

Ja bih posle tri nedelje odustala... Al kad već gurate, i to je adaptacija na ono što sledi, probaj da izdržiš do mesec dana, pa i da naprave premeštaj po drugim grupama, pa ako i to ne bude išlo, ispiši dete.

U tome i jeste problem,sto svi placu. Vaspitacice kazu da tolerisu po dva deteta u grupi,jer kako kazu obicno se brzo smire,a ovako imaju potporu,neznaju ni sami sto placu,ali cim vide ono drugo-trece dete da place hajde da mu se pridruzim da ne place samo. Mislim da placu iz razloga sto ne razumeju jezik,pa mozda imaju neki strah od vaspitacica,jer u slucaju moje Anje,nije problem odvajanje od mene, ona nije nesto preterano vezana za mene,a i ostajala je bez mene na par sati bez ikakvog zabedjivanja i problema. Jedino mi preostaje da cekam kako ce dalje ici,nego rekoh da se malo izjadam, a neznam gde bih,pa onda nadjoh temu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neznam kako da citiram vise postova..

Milice to u principu i jeste smesno. Da ih samo vidite,kao da su upali medju indijance i mukice neznaju sta da rade,kao da ce da ih isprze na vatri.

Vaspitacice su jako fine,ali pricaju nemacki,a niko od nasih junaka ih ne razume,pa verovatno se osecaju kao izgubljeni. Nosi ona svoga medu,ali cim stigne tamo zaboravi na sve sem da hoce kuci, a ja tupim o tome vec zadnja dva meseca,i sve je u redu dok ne dodjemo do vrata,a onda pocinje negodovanje,i prvo krece usta da siri u kifla polozaj,pa krecu suze a zatim i glas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zao mi je sto je tako, i moja sestra je imala problema i to je moj sestic imao 5godina pa nije hteo,a sad jedva ceka da krene u skolu.

Da li joj pricate nemacki kuci?Zasto joj ne kazes da ako bude dobra kupices joj za vikend igracku,ili vodices je u igraonicu?Obicno to pali kod neke dece,ali ona je ipak jos uvek mala.

A postove citiras tako sto ispod posta u desnom uglu pise vise citata i citat,kligni na citat ako ces samo jedan post da citiras,a ako ces vise onda vise citata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooj... :(

Izdrzi jos malo, trebalo bi da uskoro prestane sa plakanjem.

Svi su plakali, i svi placu, ako ti je za utehu. Dete koje ne place u toku adaptacije, plakace kasnije...

Jooj, kad se setim kako mi je bilo tesko kad je ostavim uplakanu. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zao mi je sto je tako, i moja sestra je imala problema i to je moj sestic imao 5godina pa nije hteo,a sad jedva ceka da krene u skolu.

Da li joj pricate nemacki kuci?Zasto joj ne kazes da ako bude dobra kupices joj za vikend igracku,ili vodices je u igraonicu?Obicno to pali kod neke dece,ali ona je ipak jos uvek mala.

A postove citiras tako sto ispod posta u desnom uglu pise vise citata i citat,kligni na citat ako ces samo jedan post da citiras,a ako ces vise onda vise citata.

Eh pusta obecanja,pa ubih se pricajuci i obecavajuci,i sve o.k dok ne dodje cetvrtak i dva po podne. I ona je jedva cekala,celo leto pricla svima kako ce da ide u spielgrupe da se igra sa decom i bla,bla. Izgleda da je ona to drugacije zamisljala. Sto se tice tih igraonica ovde,to je malo drugacije nego kod nas. Sem u Ikei,svugde vodis dete i sam ga pazis,nema da se pije kafa a da se dete igra samo,tako da ona nema pojma sta je igraonica bez mene ili mm.Kamilice, izdrzala bih ja da oni ne zovu, jer ja nju ostavim,ona se zaigra i krene da place tek kad se seti da sam ja otisla ili kad joj se obrati neka od vaspitacica. Najiskrenije ne bih da odustanem,jer znam iz iskustva par zena ovde,da su deca jako tesko prihvatala kindergarten kasnije ako nisu imali kontakt sa Svajcarcima. Mi kod kuce pricamo samo srpski medjusobno,nemacki uci vec dogodine kao osnovni predmet,a tako ce ga najpravilnije nauciti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sta ja da kazem na sve ovo??? Imam cerku koja je 08.08. napunila dve godine... Proslog septembra krenula je u vrtic isla je 2 MESECA sa plakanjem vristanjem i urlanjem... Onda sam je ostavila kuci sa mnom, jer sam bila trudna sa drugim detetom... Danas je krenula ponovo, na sat vremena... Spojena su deca od 1-3 godine u jednoj sobi jaslena grupa njih 25, 3 vaspitacice... Svi urlaju i moja cerka naravno... Vaspitacica me je videla kroz prozor posle 40 minuta (cekala sam u dvoristu sa mladjom cerkom da prodje sat vremena) i IZNELA JE MOJE DETE U RUKAMA NAPOLJE DA MI JE DA, onako uplakanu i vristecu "MAMA, MAAAAAMAAAAA !!!" a sutra idemo opet, a meni se place od muke i nije mi dobro, ali ja u decembru pocinjem da radim tad mi i druga cerka krece u vrtic, tako da MORA da se adaptira, ali ovo je strasno, strasno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sta ja da kazem na sve ovo??? Proslog septembra krenula je u vrtic isla je 2 MESECA sa plakanjem vristanjem i urlanjem...

Hoces da kazes da je ona non-stop plakala za ta dva meseca? Jel ostajala po ceo dan, ili na par sati? Znaci da se ja mnogo ne nadam da ce ova moja prihvatiti. Inace nas su ubacili da idemo u petak pre podne,pa cemo da vidimo. Ako bude nastavila da urlice, mislim da cu odustati pa probati za par meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pazi, po meni, ta adaptacija od prosle godine bila je glupava do krajnjih granica. Pet prvih dana, mi mame, smo ostajale sa decom unutra u grupi po sat-sat i po vremena (nisu bili sami ni malo) onda sledece nedelje, bili su sami po sat-sat i po vremena, onda trece nedelje do uzine znaci 3 sata... Sa mojom cerkom je nastao problem te trece nedelje, do tada je bila zlatna i nije uopste plakala. Prvi taj mesec isla je ceo, drugi mesec je bila vise kod kuce bolesna nego sto je isla, onda sam krajem oktobra odustala, i evo sacekala sam sledecu godinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je jutros plakala kao kisa. Nije htela da ide u obdaniste,jedva sam je obukla i kako je usla tamo pocela je da place,nije htela da ostane. Zvala sam ih posle skoro sat vremena,kao smirila se. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke...adaptacija traje od 2 nedelje do 3 meseca...smiriće se vaši pilići i zaboravićete vrlo brzo sva ta plakanja. :)

Enika voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi kazu da moraju da prodju kroz tu fazu plakanja,da traje duze ili krace i znam da ce da prodje,ali da je tesko uuuuhhh :(

moj bebac je krenuo prosle nedelje,prva dva dana bili smo zajedno po sat vremena,treceg dana sam 1 sat,pa sam 2 i po sata,pa od 9-13 sam,danas od 9-14.Juce mi kazu da je plakao sat vremena kad sam ga ostavila sto me utesi jer sam mislila da place sve vreme.Nije jeo,nije pio,nije hteo da spava pa su ga uspavali u kolicima,ja ga dovezla kuci,spavao jos sat,onda se napio vode i pojeo svesto sam mu dala :rolleyes: i tek posle sat se setio za siku :rolleyes:

A jutros ga odvela seka,ja sam imala neke obaveze,i rekla da nece vise nikad da ga vodi,posto je i ona plakala (a zaboravila kako se ona drala a imala 4 godine :D )Kaze ja mu izuvam patike a njemu kaplju suze,bez glasa :( :(

Ma bice bolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.