Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

Mi se pripremamo za jaslice, tj. ja se pripremam :rolleyes: , moja beba ce imati nepunih 14 meseci kada krene u septembru. I ja se uzasno, uzasno plasim kako ce reagovati, s'obzirom da se nas dve ne razdvajamo, nikad mi niko nije pricuvao dete ni par sati, i gotovo smo stalno same, muz dosta radi i malo ga vidja, tako da je potpuno upucena na mene i mnogo je vezana za mene.

Na tom nekom roditeljskom, vaspitacice su rekle kako vec sada treba da pripremamo decu za vrtic, da ustaju rano, kada ce vec ustajati, da ne piju mleko ujutru, da ih stavljamo oko 10.30 na spavanje i da imaju samo 1 spavanje u toku dana. Napricavsi vec takvu pricu, mene je uhvatila panika, jer tim objasnjavanjem, ja treba da dovedem vec adaptirano dete i sticem utisak da bi vaspitacice volele da imaju sto manje posla, a ja kao mama, ne zelim da detetu pocinje dan u 6 sati, ako ona u 6 popije mleko i spava do 9.30, ne zelim da joj stvaram obaveze kada nisu neophodne, a samo adaptiranje ce proci kako mora, ali stvarno me je strah, jer je kao manja imala histericne ispade kada joj nisam na oku, a sad je veca i svesna je svega.

Raspisala sam se po prilicno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bebablue, ne brini mnogo. Moj V je jako vezan za mene i situacija je kao kod vas. Samo sam ja sa njim, niko ga drugi ne cuva i mm je dosta odsutan.

Od prosle nedelje smo na adaptaciji i V ima 13 meseci. Prosle nedelje je proplakao i imao napade histerije koji su se smenjivali sa napadima besa ( kako kaze vaspitacica ), ali evo ove nedelje je super. Malo zaplace kad ga ostavljam ali brzo se smiri i zaigra. Jos uvek smo samo po dva sata odvojeni ali ja ne silim nista kako bi umanjili traumu.

Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je 1.avgusta krenuo na adaptaciju u jaslice i još se nije adaptirao. On ima 13 meseci i prva dva dan u jaslicama nije plakao, a onda je skapirao da mame i tate tamo nema i od tada plače i vrišti sat vremena. Malo se smiri, pa opet udari da plači. Bio je par dana bolestan, a sutra ponovo idemo u jaslice. On voli da se igra sa decom, ali jaslice su očigledno za njega bile veliki šok.

Stepen neodgovornosti u našoj zemlji je veoma visok, pa me nebi iznenadila ni činjenica da se možda neko nije dovoljno dobro potrudio da se moje dete adaptira. Važno je da smo platili 8666,00 dinara za avgust mesec, a on još nije ostao duže od sat vremena.

Od nekih prijateljica iz unutrašnjosti čujem da kod njih adaptacija traje najviše 10 dana bez obzira da li dete plače ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, sta sam sve procitala. Malo sam sad zbunjena, kod nas nema adaptacije :o , vec dete doneses u 7h i vratis ga u 15h, naravno moze se dete uzeti i pre spavanja, u 12h, ali roditelji ne mogu biti u sobi sa detetom u pocetku. Razlicita su iskustva, ja sam planirala da ga sutra odvedem do spavanja pa da vidim kakva je reakcija, znam da ce biti vristanja, on je u stanju plakati sat vremena bez prekida kada mm ode negde. S obzirom da ga je mm cuvao poslednjih 9 meseci od kada ja radim, za njega je vise vezan, iz tog razloga, ja cu ga sutra odvesti. Vec mi je muka :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, sta sam sve procitala. Malo sam sad zbunjena, kod nas nema adaptacije :o , vec dete doneses u 7h i vratis ga u 15h, naravno moze se dete uzeti i pre spavanja, u 12h, ali roditelji ne mogu biti u sobi sa detetom u pocetku. Razlicita su iskustva, ja sam planirala da ga sutra odvedem do spavanja pa da vidim kakva je reakcija, znam da ce biti vristanja, on je u stanju plakati sat vremena bez prekida kada mm ode negde. S obzirom da ga je mm cuvao poslednjih 9 meseci od kada ja radim, za njega je vise vezan, iz tog razloga, ja cu ga sutra odvesti. Vec mi je muka :(

Legendo,zelim vam puno srece!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosao je i prvi dan u zabavistu. Ujutru sam usla u sobu sa njim, on je seo na motor, meni okrenuo ledja i ja sam izasla. Ali sam na izlaznim vratima cula vrisak i pitanje Gdeeee? Dusa mi se stegla ali se nisam vracala. Ostao je ceo dan, lepo je jeo, lepo je spavao... Nije se upiskio u gacice vec je sam isao na wc solju. Jedino vaspitacica kaze da je dosta plasljiv i stalno je sam. U 11h je dosla druga smena, mladja vaspitacica i za nju se bas vezao, uhvatio je za ruku i stalno bio s njom. Kada sam dosla po njega malo se zaplakao i poceo da me grli. Zadovljna sam za sada ali ce sutra verovatno biti teze jer zna gde ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosao je i prvi dan u zabavistu. Ujutru sam usla u sobu sa njim, on je seo na motor, meni okrenuo ledja i ja sam izasla. Ali sam na izlaznim vratima cula vrisak i pitanje Gdeeee? Dusa mi se stegla ali se nisam vracala. Ostao je ceo dan, lepo je jeo, lepo je spavao... Nije se upiskio u gacice vec je sam isao na wc solju. Jedino vaspitacica kaze da je dosta plasljiv i stalno je sam. U 11h je dosla druga smena, mladja vaspitacica i za nju se bas vezao, uhvatio je za ruku i stalno bio s njom. Kada sam dosla po njega malo se zaplakao i poceo da me grli. Zadovljna sam za sada ali ce sutra verovatno biti teze jer zna gde ide.

U pravu si prva dan dva nekad ne bude reakcije,ali zato posle kada dete shvati da ostaje bude. Ali ti bez obzira na plakanje pokusaj da vreme rastanka bude sto krace,jer sto se duze rastajete on te sve vise grli i ne moze da se rastane ili sve vise placa.Kod vecine dece plac traje jos 5 minuta u sobi i dete bude veselo posle,retka su deca koja dugo placu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosao je i prvi dan u zabavistu. Ujutru sam usla u sobu sa njim, on je seo na motor, meni okrenuo ledja i ja sam izasla. Ali sam na izlaznim vratima cula vrisak i pitanje Gdeeee? Dusa mi se stegla ali se nisam vracala. Ostao je ceo dan, lepo je jeo, lepo je spavao... Nije se upiskio u gacice vec je sam isao na wc solju. Jedino vaspitacica kaze da je dosta plasljiv i stalno je sam. U 11h je dosla druga smena, mladja vaspitacica i za nju se bas vezao, uhvatio je za ruku i stalno bio s njom. Kada sam dosla po njega malo se zaplakao i poceo da me grli. Zadovljna sam za sada ali ce sutra verovatno biti teze jer zna gde ide.

Legendo,srce mi se steze kada citam oovaj post,jer nas ubrzo isto ceka! :( A mi jos nismo pelene skinuli! ;) Drago mi je sto je adaptacija uspjesna!I da,Nikoli ce biti problem spavanje,jer ja uvijek moram leci sa njim dok ne zaspi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legendo,srce mi se steze kada citam oovaj post,jer nas ubrzo isto ceka! :( A mi jos nismo pelene skinuli! ;) Drago mi je sto je adaptacija uspjesna!I da,Nikoli ce biti problem spavanje,jer ja uvijek moram leci sa njim dok ne zaspi!

Tigi i moj Aki je bio takav za spavanje, ja sam to rekla vaspitačicama i onda je jedna od njih ležala malo sa njim dok ne zaspe, posle se navikao uspavljivati sam :)

Cela ta situacija je mnogo teža roditeljima nego deci, dete se smiri za par minuta i ceo dan bude dobar, tek kad bude polazak kući, pa nekom drugom dođe mama, onda se sva deca kače za tu mamu i počinje plakanje :)

Samo se ne sme popuštati i odustajati od vrtića zbog plakanja...

To što nosite pelene nije problem za vrtić, moj Aki je tek u maju skinuo pelene a u vrtić je krenuo sa godinu dana, vaspitačice će dosta pomoći pri odvikavanju kad dođe vreme za to :)

I još nešto, ako je Nikola jako vezan za tebe, kad prođe adaptacija biće i tebi i njemu lakše da ga odvede neko drugi u vrtić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, kao sto sam i pretpostavila prvi dan je najbolji. Drugi i treci dan je tesko ostajao ujutru ali mnogo krace plakao. Trazio je da piski ali kakio je u gacice i to uvek u isti ugao. i dalje super jede (bolje nego kuci), lepo spava, nece sa decom, uglavnom ide u stopu za vaspitacicom. Medjutim, jutros su me zvali jer je dobio T, 35,7, pa pretpostavljaju da je to zbog adaptacije ili je ipak zakacio virus. Joj, 12 dece a jedna vaspitacica da druge joj iz starijih grupa na momente uskacu :o , kao cekaju da raspisu konkurs. Sokirala sam se...gde ona moze sama... Tako da ceka nas tezak posao od ponedeljka....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si prva dan dva nekad ne bude reakcije,ali zato posle kada dete shvati da ostaje bude. Ali ti bez obzira na plakanje pokusaj da vreme rastanka bude sto krace,jer sto se duze rastajete on te sve vise grli i ne moze da se rastane ili sve vise placa.Kod vecine dece plac traje jos 5 minuta u sobi i dete bude veselo posle,retka su deca koja dugo placu.

Da, bas mi je vaspitacica jutros rekla da ostanem u hodniku, bukvalno je nakon minut prestao da place, ali naidju mu trenuci kada place.

A da, ono sto mi je pozitivno je to da bas lepo jede (dorucak, rucak, uzina, caj, mleko, sve hoce :) ), jer je smrsao dosta u poslednje vreme, i poceo je vise da prica. Ide kroz kucu i zove mene, tatu, babu, psa.....

Jos sto me plasi je to sto u snu se trza, cesto se rasplace i pita Gdeee, tek kad ga skroz razbudim prestane da place i zagrli me... Tako je vec trece vece od kako idemo u vrtic. Bojim se da nije preplasen???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, bas mi je vaspitacica jutros rekla da ostanem u hodniku, bukvalno je nakon minut prestao da place, ali naidju mu trenuci kada place.

A da, ono sto mi je pozitivno je to da bas lepo jede (dorucak, rucak, uzina, caj, mleko, sve hoce :) ), jer je smrsao dosta u poslednje vreme, i poceo je vise da prica. Ide kroz kucu i zove mene, tatu, babu, psa.....

Jos sto me plasi je to sto u snu se trza, cesto se rasplace i pita Gdeee, tek kad ga skroz razbudim prestane da place i zagrli me... Tako je vec trece vece od kako idemo u vrtic. Bojim se da nije preplasen???

Nemoj da se brines previse oko trzanja,mozda sanja pa sse trgne,ili od desavanja u toku dana pa ih prezivljava u snu.Moguce je i da prezivljava dogadjaje iz vrtica,ali nemoj misliti odmah da je preplasen,vec je sve to novo za njega i tu novu situaciju on "vari".

Bitno je da lepo jede,jer da mnogo pati on bi odbijao hranu tamo.

A sto se tice virusa tj temperaturice,sta da ti kazem-moj Luka je prve godine obavezno treci dan u vrticu njemu kretale slinice,pa ostalo,pa se onda lecimo,pa kad odemo zdravi opet treci dan isto,ali takvo dete osetljivo na viruse.stariji nije bio tako osetljiv.Tu ne mozes mnogo uciniti,kolektiv je to,vec zavisi kakav je detetu imunitet,videces i sama kako vreme bude prolazilo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se brines previse oko trzanja,mozda sanja pa sse trgne,ili od desavanja u toku dana pa ih prezivljava u snu.Moguce je i da prezivljava dogadjaje iz vrtica,ali nemoj misliti odmah da je preplasen,vec je sve to novo za njega i tu novu situaciju on "vari".

baš sam htela ovo napoisati al me Joka preduhitrila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi i moj Aki je bio takav za spavanje, ja sam to rekla vaspitačicama i onda je jedna od njih ležala malo sa njim dok ne zaspe, posle se navikao uspavljivati sam :)

Cela ta situacija je mnogo teža roditeljima nego deci, dete se smiri za par minuta i ceo dan bude dobar, tek kad bude polazak kući, pa nekom drugom dođe mama, onda se sva deca kače za tu mamu i počinje plakanje :)

Samo se ne sme popuštati i odustajati od vrtića zbog plakanja...

To što nosite pelene nije problem za vrtić, moj Aki je tek u maju skinuo pelene a u vrtić je krenuo sa godinu dana, vaspitačice će dosta pomoći pri odvikavanju kad dođe vreme za to :)

I još nešto, ako je Nikola jako vezan za tebe, kad prođe adaptacija biće i tebi i njemu lakše da ga odvede neko drugi u vrtić :)

Maki,hvala na savjetima!Svakako su od koristi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

baš sam htela ovo napoisati al me Joka preduhitrila :)

Hvala Maki, hvala JOKO, nemate pojma koliko sam se prepala, sta ako mu ostane trauma... Uh, bolji je, budi se on po noci, ali uglavnom se podigne u vidi da sam tu, i nastavi spavati. Vec je pokupio prvi virus pa je u petak izasao ranije. Od sutra ponovo borba... Jedino sto me nervira je to sto je jedna vaspitacica na 12toro dece. Danas mi rece komsinica da je tako ovaj mesec, od oktrobra dobijaju novu radnicu, sad mi je lakse...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Maki, hvala JOKO, nemate pojma koliko sam se prepala, sta ako mu ostane trauma... Uh, bolji je, budi se on po noci, ali uglavnom se podigne u vidi da sam tu, i nastavi spavati. Vec je pokupio prvi virus pa je u petak izasao ranije. Od sutra ponovo borba... Jedino sto me nervira je to sto je jedna vaspitacica na 12toro dece. Danas mi rece komsinica da je tako ovaj mesec, od oktrobra dobijaju novu radnicu, sad mi je lakse...

Moram da te utešim :) kod nas u jaslicama je bilo 3 vaspitačice, jedna je uvek na bolovanju/godišnjem ili u nekoj drugoj sobi sa drugom decom, a ove dve su se smenjivale u ne znam kakvim smenama i najčešće su deca sama sa jednom vaspitačicom... uh zaboravila sam napisati da ih je bilo 38 u grupi :) heheh nisu uvek svi bili u školici ali oko 25 ih je bilo svaki dan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas išli u vrtić da damo uplatnicu i potpišem ugovor. Dali su mi karton sa kojim idemo u d.z. da upišu osnovne podatke i da dobijemo potvrdu da je zdrav, da može da ide u vrtić (nadam se da ću to da sutra završim, pa da u sredu krene). Upoznali smo vaspitačicu, Pavle je bio stidljiv, a kad je otvorila vrata od sobe hteo je da udje (video je igračke) i kad smo kretali nije hteo da izadje iz vrtića... videćemo da li će tako biti i kad bude ostajao :D Inače, rekla mi vaspitačica da upočetku ostaje na po 15 - 30 min, mama čeka u hodniku. U zavisnosti kako reaguje dete tako se produžava boravak!

Javljam se u sredu sa prvim utiscima! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Maki D, vise ne brinem :).

Moram da pohvalim Aleksu ,danas mu je 5 dan u vrticu, jos posle vikenda, ali je super bio, sve obroke lepo jeo, trazio da ide u wc, spavao cak 2h.... e jedino nece sa decom vec se uhvatio za kuvaricu ?! i stalno ide za njom, u kuhinju, kod druge dece.... Verovatno ce biti oscilacija ali mislim da vec prihvata cinjenicu da mora da ide u vrtic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za Aleks!!! Lepo sam ti ja rekla da ćeš se ti teže navići na to da je on veliki i ide u školicu :)

I kod nas u vrtiću je Stoja omiljena svoj deci ( ona im donosi klopu u sobice - servirka) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora: 1.dan: ulazi u sobu drzeci vaspitacicu za ruku, bez suza, zbunjena i odmah pocinje da se igra. U vrticu je bila 2 sata. Pri izlasku, cim me je ugledala pocinje da place.

2.dan: Kad je vaspitacica krenula da je uhvati za ruku, pocinje da hoda u rikverc i da place. Srce mi se steglo. Vaspitacica je unela u sobu i kroz minut prestaje da place i pocinje sa igrom. U vrticu je bila 2 sata. Pri izlasku-kad me je ugledala pocela je da se trese, place i vice.

3.dan: Druga vaspitacica se upoznaje sa nama dok Teodora mene drzi oko nogu, zabila glavu u moje krilo i odbija svaku saradnju uz suze. Vaspitacica je unosi u sobu i Teodora prestaje sa plakanjem za manje od minute. Vratila sam se po nju za 2 sata, ali mi je vaspitacica rekla da je Dorica dobra i da je ostavim jos malo. Vratila sam se kroz sat ipo i javila se vaspitacici da sam u hodniku. Tu sam sacekala jos pola sata i onda je dovela vaspitacica kod mene. Zagrlila me je ali ovaj put nije plakala. Bila je raspolozena i srecna.

4.dan: Pocinje da place od ulaska u vrtic. Place sve vreme. Ja je uvodim u sobu kod vaspitacice, Dorica koraca uplakana bez ikakvog otpora. Zatvaram vrata i Dora prestaje sa plakanjem. I danas ostaje 4 sata.

Napredujemo iz dana u dan. Rekli su nam da je jako dobra, jedino odbija hranu. Juce je odbila i dorucak i rucak. Do kraja nedelje ostaje do 12h Od sledece nedelje pokusace da je ostave na spavanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pavle je prvi dan proveo 15 minuta u vrticu. Kad je vaspitacica otvorila vrata od sobe on je samo uleteo, nije se ni osvrnuo! Posle 15 minuta otvaram vrata od sobe on kod vaspitacice i place i to bas neutesno i kao da je plakao satima. Kad sam ga uzela samo je vikao mama o par puta se stresao. Jedva sam ga preobula, nije mi dao da ga spustim. A kad smo izlazili iz vrtica nije hteo da ide, vrteo se oko stolova, jurio na stepenice... Nadam se da ce sutra biti bolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, jel B krenuo u vrtic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, jel B krenuo u vrtic?

Kao krenuo je juče, ali nisam sigurna o izboru vrtića i ne znam da li će tu i ostati. Ostajao je po 1h juče i danas bez ikakvih problema. Sutra bi trebalo da ostane recimo 2h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao Mame.U Ponedeljak je moj sin krenuo u vrtic.Ima 16 meseci.Do sada smo se odvajali po sat vremena i nije bilo nikakvih problema.Kako je krenuo u vrtic za sada od 8 do 10 zbog adaptacije,on stalno place,ne odvaja se od njegove flasice.danas mi je vaspitacica rekla da otima deci hranu,nece da sedi kada je dorucak,uzima igracke i pljuska decu.U stanju je da place svo vreme dok ne dodjem po njega,mada nema suza toliko vise kezenje je u pitanju.Zanima me koliko to traje i ima li neka slicno iskustvo kao mi??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao Mame.U Ponedeljak je moj sin krenuo u vrtic.Ima 16 meseci.Do sada smo se odvajali po sat vremena i nije bilo nikakvih problema.Kako je krenuo u vrtic za sada od 8 do 10 zbog adaptacije,on stalno place,ne odvaja se od njegove flasice.danas mi je vaspitacica rekla da otima deci hranu,nece da sedi kada je dorucak,uzima igracke i pljuska decu.U stanju je da place svo vreme dok ne dodjem po njega,mada nema suza toliko vise kezenje je u pitanju.Zanima me koliko to traje i ima li neka slicno iskustvo kao mi??

Moja beba je lepo prihvatila vrtic, idemo vec mesec dana, u pocetku smo zajedno bile na adaptaciji i mislim da je to jako vazno i da se zato i uspesno adaptirala. Sada ostaje po 6 ili 7 sati, tamo spava i kazu da odlicno jede. Naravno kuka kada je ostavimo, ali se brzo umiri i bukvalno skace od srece kada dodjemo po nju. Sa njom u grupi ima jedan decak koji konstantno place kada ga ostave, cak i kada ga vaspitacice uzmu u ruke ne tesi se. Nadam se da ce ti pomoci ovo sto su mi rekle-da takva deca koja puno placu u pocetku posle budu najbolja. Obicno kukaju dve nedelje (naravno treba izgurati taj period), ali posle su super... Meni je najbitnije da je ona zdrava, ostalo sve dodje samo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.