Kako ste se izborili sa adaptacijom?

odgovora

Objavljeno

Što nam se više približava polazak u jaslice, mene više hvata panika od toga kako će to ona prihvatiti. Zanima me kako je to kod vas prošlo? Koliko je trajao period privikavanja? Kako ste postupali prvih dana, da li ste mogli naprimer prvih dan dva vi da ostanete sa detetom u vrtiću sat, dva? Kojim tempom ste produžavali boravak u jaslama, ili ste od početka išli na ceo dan pa kako bude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ivana bas je dobro sto si otvorila ovu temu i ja se bas plasim kako cu kada mi bebac krene od sept. u obdaniste...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvu nedelju presedela u obdanistu zajedno sa mojom devojcicom pa sam je kasnije ostavljala po dva-tri sata, pa sve duze da bi dosli do punog radnog vremena.

Dugo vremena (ne smem da napisem koliko, da vas ne bih plasila) je plakala, i plakala i valjda je shvatila da od placa nema nista i prihvatila je svoju sudbinu :rolleyes: .

Tesko mi je bilo kad bi je ostavila placuci, desavalo se da presedim ispred vrata sve dok ona ne ucuti..imalo je dana kad bi silazila niz stepenice i bila bi mi muka u stomaku, dolazilo mi je da batalim posao, da uzmem svoje dete i vodim je kuci, da mi se dete ne traumira...

Posle duzeg vremena i ona i ja smo se navikle, sad ide bez problema. Idealan recept za adaptaciju nema...sigurno ce biti problema, treba puno strpljenja i price (citaj: lazi) kako je tamo lepo, kako je vaspitacice i drugovi vole, bla, bla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da tu nema odredjenog perioda, svako dete se individualno prilagodjava. Moja je plakala svaki put kad smo je ostavljali. A kad se desi da se razboli, pa ne ide duze vreme, kad opet krene to je bio plac na granici histerije.

Kako sam prezivela? Ne znam :) valjda sam shvatila da sva deca moraju kroz to proci, pa ce i moje dete. Kasnije je plakala, ali bi se brzo i umirila.

Posle smo je prebacili u drugi vrtic, posto smo se preselili, i iskreno, sada obozava da ide u vrtic. Mislim da tu glavnu ulogu igraju vaspitacice, ja sam novim vrticem prezadovoljna, a to osecam i po ponasanju svog deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćerki je bilo potrebno oko 3 meseca da se potpuno prilagodi, tj. da joj bude svejedno da li će ostati kod kuće ili će ići u vrtić-krenula je kad je imala 1,5 godinu, a sinu je trebalo samo 3 nedelje, bio je napunio tačno godinu dana. Prilagođavanje je postepeno, prvih dana po pola sata-sat, možeš da ostaneš sa detetom, pa se kasnije produžuje u zavisnosti od deteta. U principu adaptacija bi trebala trajati oko mesec dana, ali ima izuzetaka, kao što se da videti. Pripremi se na plakanje i histerisanje, zacenjivanje, pa čak i proliv, povraćanje, odbijanje hrane, temperatura, asocijalno ponašanje... Svakako sve zavisi od tvoje priče i ponašanja, a i od pristupa samih vaspitačica. Ne znam da je neko dete sve to lako prihvatilo, tako da nemoj očajavati nekoliko prvih meseci, pa ako i tad ne bude htelo da ide, onda zaista ne voli i nemoj ga siliti. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

LE,LE..pa bas mi nije svejedno kad sve ovo cujem..najvise se plasim sto cu i ja da pocnem da placem kad pocne i ona..i onda necu moci ni da je ostaviim u obdaniste..Sta da radim kad sam tako osetljiva i emotivna..da li znate da sam svaku vakcinu i svaki pad ili udarac sa njom preplakala.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

LE,LE..pa bas mi nije svejedno kad sve ovo cujem..najvise se plasim sto cu i ja da pocnem da placem kad pocne i ona..i onda necu moci ni da je ostaviim u obdaniste..Sta da radim kad sam tako osetljiva i emotivna..da li znate da sam svaku vakcinu i svaki pad ili udarac sa njom preplakala.... :(

Placi, ali ne pred njom, jer ako te vidi, onda zalud sav trud. Tako sam ja Saru, ostavim, vaspitacica mi kaze da sto pre izadjem, cujem je kako place, sve do izlaza, izadjem na ulicu i do posla se isplacem posteno :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AAAAAAAAA i mene hvata panika g040.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojcica je napunila 13 meseci i odmah posle nedelju dana smo je odveli u vrtic.Ja trenutno ne radim,ali smo mm i ja resili da je odvedemo kako bi se privikla dok ja ne krenem da radim ,a ako krene plakanje i odbojnost,da mogu odmah da odem po nju,da ne izlecem s posla...i sta se desi? Krenuli u vrtic,poneli sve,i ja ocekujem da ona place ili bar da promeni grimasu,medjutim dete,samo mahnulo ,u smislu cao mama,ajde idi,zagrlilo vaspitacicu i ostalo 4 sata...igrala se ,nije ni suzu pustila,pa sam je uzela pre rucka...takodje sutradan,onda je ostala treceg dana na spavanju,i sve do dana danasnjeg( mesec dana vec ide ) dete se ponasa isto kao prvog,tako da je to milina...sta ce biti kasnije ne znam ,ali za sada je kuc,kuc...super...ne znam koliko to ima uticaja,ako uopste ima,ali ja sam praktikovala da otkad se rodila,namerno je ostavim na pola sata-sat sa mojom sestrom ili mamom i uvek kad je trebalo da odem do prodavnice ili grada,ja sam potencirala(onda kad je naucila da mahne),da mahnem i kazem...cao duso,vidimo se brzo i sacekam da mahne i onda odem....mozda zato lakse prihvata odvajanje,ne znam....eto mog iskustva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja ćerka će najverovatnije krenuti u vrtić od septembra. Unapred se toga plašim, naročito jer je ona vrlo osetljiva devojčica koja pristaje da je čuvamo muž i ja i, eventualno, baba i deda, ali time nije oduševljena. Ne znam kako će to izgledati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jaoooo mi krecemo u junu jer pocinjem da radim pa cu morati prvo u privatni pa ako se desi da upadnemo u drzavni onda da se prebacimo, ja kao sve tesim ma Kosta ce to lako prihvatiti ma kosta voli decu voli guzvu a niko ne zna kako je meni u dusi kad pomislim na to......... :(:huh: :huh: :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nismo se izborili sa adaptacijom. L. je imala tri i po godine kada je krenula u vrtić.Prvog dana je sve bilo o.k., ali je onda počela da plače, da povraća, iako ništa nije jela sve vreme koje je provodila u vrtiću. Nakon mesec dana na moje insistiranje sam razgovarala sa vaspitačicom, koja mi je rekla da se ona ne uključuje u igru ni u rad, da bi samo sedela sa njima... To je za mene bio šok pre svega jer obožava decu svu koju vidi. A zatim i što je bila bez nas jer sam počela da radim malo pre nego što je napunila godinu. Ostaje bez problema sama kod baba i deda, tetke, pa čak i prijatelja koji imaju decu.

Pretpostavljam da se nije složila sa jednom od vaspitačica jer se par meseci nakon ispisa bukvalno trgla kada je videla žensku osobu koja ju je podsetila na vaspitačiciu i pitala me jel to nije vaspitačica. Išli smo i kod psihologa kada smo je ispisali. Žena nam je rekla da smo dobro uradili. Planiram da je upišem ponovo na jesen, ali u drugi vrtić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima

Moja devojcica je krenula u jaslice sa 18 meseci, pre tri meseca i jos se nije potpuno adaptirala.Ponekad bude super, a ponekad place po ceo dan,e sad,kad place par sati uzastopno obicno nas vaspitacica zove da kaze da je nemoguca, da joj je uznemirila celu grupu i da neko treba da dodje po nju.Ja sam na poslu, a i muz , pa nam je to veliki problem a i zanima me da li je to standardno ponasanje, tj da li ona to treba i sme da radi, da nas zove usred dana da dodjemo po dete koje je zdravo i place jer mu se ne svidja u vrticu?

Primetila sam da to uvek radi ista vaspitacica, a kad je ona druga smena ne zovu nas.

Ne znam sta da radimo, sve to pocinje malo da nas nervira.

Ima li neko slicno iskustvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima

Moja devojcica je krenula u jaslice sa 18 meseci, pre tri meseca i jos se nije potpuno adaptirala.Ponekad bude super, a ponekad place po ceo dan,e sad,kad place par sati uzastopno obicno nas vaspitacica zove da kaze da je nemoguca, da joj je uznemirila celu grupu i da neko treba da dodje po nju.Ja sam na poslu, a i muz , pa nam je to veliki problem a i zanima me da li je to standardno ponasanje, tj da li ona to treba i sme da radi, da nas zove usred dana da dodjemo po dete koje je zdravo i place jer mu se ne svidja u vrticu?

Primetila sam da to uvek radi ista vaspitacica, a kad je ona druga smena ne zovu nas.

Ne znam sta da radimo, sve to pocinje malo da nas nervira.

Ima li neko slicno iskustvo?

Mislim da ona to ne sme da radi i da je velika sramota što se takve stvari dešavaju. Ako neko ne može ili ne zna da radi svoj posao, nek ne zauzima mesto nekome sa biroa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

negde sredinom maja sam otisla s bebcem , tad je imao trinaest meseci , u obilazak svih vrtica u kraju ... u nekim mi uslovi nisu odgovarali , u nekim mi se dvoriste nije dopalo , u nekim se odgovor cekao par dana , a meni se zurilo da nadjem vrtic u kom cu ostavljati dete cetiri sata i to u vreme koje meni odgovara . dejan je strpljivo izdrzao te setnje . onda sam videla reklamu za vrtic 'pavlence' , nasla ga , pozvonila i usla . dok sam vodila razgovor sa vaspitacicom , dejan je otpuzao do bebi igraonice i nije ni obratio paznju na mene . ostavila sam ga u vrtic narednih pola sata dok msam otisla kuci po novac . nije plakao , a ni kuci nije hteo . posle sedam dana plakao je kad bi ga ostavila , ali prestane cim odem . a par dana unazad mi salje poljubac i mase , a aplaudira kad dodjem po njega .

neznam koji bi bio moj recept . prosto sam mu pristupila tako , tom malom coveku , kao da je odlazak u v rtic nesto najnormalnije . i on je to tako prihvatio . tako je bilo i sa koriscenjem nose , kupila sam mu je za prvi rodjendan . i od prvog dana piski svaki put kad sedne na nosu , i kaki bar dva puta dnevno . verujem da deca osete nase strepnje , strahove , dileme ... generalno u svemu sto se tice njihovog odrastanja , zato sam tim krupnim koracima pristupila opusteno i bez panike i zaista nemam vecih problema s dejanom .. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konsultovali smo se sa jednom rodjakom koja je vaspitacica, u vezi onih poziva da dodjemo po dete o kojima sam pisala i ona nam je rekla da se to naravno ne radi, i da prvo popricamo sa njom, a ako to ne pomogne onda sa psihologom ili pedijatrom koga ima svaki vrtic , pa da pokusamo da resimo problem.

Problem je sto su sad godisnji odmori, pa cemo to tek moci u septembru, a do tada, nekako cemo vec izdrzati, valjda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konsultovali smo se sa jednom rodjakom koja je vaspitacica, u vezi onih poziva da dodjemo po dete o kojima sam pisala i ona nam je rekla da se to naravno ne radi, i da prvo popricamo sa njom, a ako to ne pomogne onda sa psihologom ili pedijatrom koga ima svaki vrtic , pa da pokusamo da resimo problem.

Problem je sto su sad godisnji odmori, pa cemo to tek moci u septembru, a do tada, nekako cemo vec izdrzati, valjda

Ne bih da budem zlobna, ali mislim da bi trebalo da se porazgovara sa direktorom te vaspitačice koja ne zna da obavlja svoj posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam sta da radim poludecu vise ovo moje dete u avgustu puni godinu dana i treba da krene u jaslice.Dusa me boli juce sam bila na roditeljskom pred polazak i poludela kad sam cula koliko se odmah ogradjuju te bez dugmica nema vaspitacica vremena da kopca svako ponaosob te dorucak je od 8 i do 9 hranu moraju da vrate pa ako dete nije jelo mora da ceka naredni obrok uopste mi nije jasno kako ce ona njih10 da nahrani za sat vremena ja ovo jedno ponekad hrasnim pola sata i da piju iz case koja crna casa pa dok navrne jednom ima skroz da bude mokar e poludecu ne znam sta da radim pocinjem da radim nemam ga gde drugo a privatni vrtic ne mogu da priustim traze oko150 evra jos malo pa cela moja plata padalo mi je napamet i da dam otkaz ali imam kredit i da ga nemam znam da to nije pametno sta da radim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evangelina, razumijem te u potpunosti. Jako teško, ali moraš raditi da bi imali egzistenciju. Ja sam počela raditi kada je Filip napunio 6 mjeseci, čuva ga teta koju plaćamo oko 120 eura( a vrtić je 90 eura, državni naravno). Koja god varijanta je stresna, ali naviknuće se, neka te tješi da nisi jedina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evangelina, znam da ti nije lako, moje je dete malo starije, poćiće u jasle sa 16 meseci, pa se opet pitam šta će i kako će.

Koliko shvatam tvoja bebica polazi u septembru? Do tada može što šta da nauči! Moj savet ti je da počneš onako bez forsiranja da ga (je) učiš da pije iz čaše. Sipaj samo malo na dno, tako će mu (joj) biti lakše. Naravno da ćeš ti držati čašu u početku, pa i vaspitačica će. Eksperimentiši malo sa različitim tipovima čaša, šira, uža, bez drške, sa drškom, dok ne nađeš šta tvom detetu odgovara. Vremenom će on sam početi da hvata čašu, a ti ćeš je samo malo pridržavati i tako polako, naučiće. Sad su topli dani, pa ako se malo i zalije nije strašno, a od vode ne ostaju fleke.

Ne znam kakvu hranu ti bebac jede, ali mogla bi da mu serviraš nešto što sam može da hvata prstićima i trpa u usta. Ja sam tako radila i jako su mi zgodne bile one mešavine zamrznutog povrća. Obarim malo toga u supi i serviram joj. Em šareno, em može da jede prstima, a dovoljno je bukvalno 15min da vri da se skuva. Možeš da dodaš i neko sitno seckano meso iz supe. Jest da će hrane biti svuda unaokolo, al šta te briga, sutra kad bude u jaslama nećeš ti da brišeš, a bićeš mirna da može sam koliko mu treba da pojede!

Drugo, nemoj uopšte da se nerviraš što ne možeš detetu da priuštiš privatne jasle. Veća cena nije nikakava garancija. Sve se na kraju svodi na to kakva je čovek vaspitačica i koliko odgovorno pristupa svom poslu. Neko može da čuva 10oro dece i da sve stigne, a nekoga mrzi i oko jednog da se potrudi.

Samo hrabro, jeste da nije lako, ali moramo da se nadamo da će sve dobro proći!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evangelina, razumijem te u potpunosti. Jako teško, ali moraš raditi da bi imali egzistenciju. Ja sam počela raditi kada je Filip napunio 6 mjeseci, čuva ga teta koju plaćamo oko 120 eura( a vrtić je 90 eura, državni naravno). Koja god varijanta je stresna, ali naviknuće se, neka te tješi da nisi jedina...

[/quot

Gde to toliko kosta drzavni vrtic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evangelina, znam da ti nije lako, moje je dete malo starije, poćiće u jasle sa 16 meseci, pa se opet pitam šta će i kako će.

Koliko shvatam tvoja bebica polazi u septembru? Do tada može što šta da nauči! Moj savet ti je da počneš onako bez forsiranja da ga (je) učiš da pije iz čaše. Sipaj samo malo na dno, tako će mu (joj) biti lakše. Naravno da ćeš ti držati čašu u početku, pa i vaspitačica će. Eksperimentiši malo sa različitim tipovima čaša, šira, uža, bez drške, sa drškom, dok ne nađeš šta tvom detetu odgovara. Vremenom će on sam početi da hvata čašu, a ti ćeš je samo malo pridržavati i tako polako, naučiće. Sad su topli dani, pa ako se malo i zalije nije strašno, a od vode ne ostaju fleke.

Ne znam kakvu hranu ti bebac jede, ali mogla bi da mu serviraš nešto što sam može da hvata prstićima i trpa u usta. Ja sam tako radila i jako su mi zgodne bile one mešavine zamrznutog povrća. Obarim malo toga u supi i serviram joj. Em šareno, em može da jede prstima, a dovoljno je bukvalno 15min da vri da se skuva. Možeš da dodaš i neko sitno seckano meso iz supe. Jest da će hrane biti svuda unaokolo, al šta te briga, sutra kad bude u jaslama nećeš ti da brišeš, a bićeš mirna da može sam koliko mu treba da pojede!

Drugo, nemoj uopšte da se nerviraš što ne možeš detetu da priuštiš privatne jasle. Veća cena nije nikakava garancija. Sve se na kraju svodi na to kakva je čovek vaspitačica i koliko odgovorno pristupa svom poslu. Neko može da čuva 10oro dece i da sve stigne, a nekoga mrzi i oko jednog da se potrudi.

Samo hrabro, jeste da nije lako, ali moramo da se nadamo da će sve dobro proći!

da znas imamo jos vremena krece u avgustu dvadesetak dana pre prvog rodjendana moracemo da se vezbamo nije mi palo napamet to za smrznuto povrce iako mu to pripremam povremeno s tim sto sam mu do sad pasirala hvala ti na savetu hvala onom ko osmisli ovaj forum kud ces bolji savet nego od nekog ko ima samo malo starije dete

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sincic ce za dva meseca poci u jaslice tada ce napuniti trinaest meseci.Nasim bebironima polazak u jaslice predstavlja veliki korak u njihovim malim zivotima,veliku promenu!

Slusajuci pazljivo psihologa (na svom prvom roditeljskom sastanku u zivotu),umalo nisam zaplakala kad sam shvatila sta me mozda ceka,za dva meseca.Slikovito je zena opisala koje se rekacije kod dece javljaju u procesu adaptacije,od plakanja,proliv,odbijanja hrane,vracanju bebecim navikama ukoliko je dete starije(NPR.Vracanje dude u upotrebu) i ostalo....U jednom momentu me je uhvatila panika,ali sam resila da sagledam celu stvar iz drugog ugla...Prvo cu sa sobom da rascistim a to je da dete mora da ide u jaslice a mama da radi i da nema alternativnih resenja!Ma koliko da mi bude tesko nesmem oklevati pred detetom...

Ja i suprug cemo morati biti ti koji ce ceo taj proces morati olaksati detetu...tako sto cemo pripremiti dete vodeci ga do dvorista jaslica da se tamo igra,da gleda drugu decu,pokusati mu samu zgradu uciniti poznatom...pricati mu o jaslicama.....

Posto se ne odvaja od nas pocinjemo sa odvajanjem ostavljamo ga kod bake na po sat vramena....

Odvikavamo se od sisanja...pomalo:)Posto nam je sikanje sve na svetu!

I do kraja ce to i biti  sve ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo malu poceli voditi jednom nedeljno sa nepunih 10 meseci. Ja sam tada radila 3 dana nedeljno, a nju je dva cuvala nana, jedan je isla u vrtic. Prilagodjavanje je proslo ok- nana bi je odvela, prva dva-tri dana je plakala kad bi ova izlazila, ali bi je zabavili necim, odveli je drugoj deci i prestala bi. Prilicno je bila otresita i samostalno dete a pomagalo je i u startu i sto je u vrticu bila sa 7 meseci starijom drugaricom sa kojom se zna od rodjenja i koja ju je "pazila". Znaci veliki plus za jedno poznato lice i u tom okruzenju. U toku dana nije plakala, normalno je jela i spavala.

Sa 13 meseci je pocela ici dva dana nedeljno i tako je i sada. U medjuvremenu smo i vrtic promenili kada joj je bilo godinu i 9 meseci i i to je ok podnela. Tu nije bilo plakanja, samo jedna uvodna sesija prilagodjavanja samnom i onda sama i otad ostaje po 10.5 sati ta dva dana. Jedino sto je tamo prestala spavati a kod kuce jos uvek ima popodnevnu dremku, ali ostalo je sve ko kod kuce.

Na temu pozivanja da je pokupimo iz vrtica- to se nikada nije desilo. Ako deci nije dobro pozvace roditelje i pitati da li da u slucaju temperature daju paracetamol, a ako ne upali i bas im je zlo onda tek dolazite po njih. Sve je to po meni do odnosa vaspitacice:deca koji je kod nas u vrticima manji (od 1:3 za 0-2, preko 1:4 za 2-3, do 1:8 za 3-5god) jer nisu vaspitacice svemoguce da cak i u jaslicama jedna vodi racuna o 10ak beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je to po meni do odnosa vaspitacice:deca koji je kod nas u vrticima manji (od 1:3 za 0-2, preko 1:4 za 2-3, do 1:8 za 3-5god) jer nisu vaspitacice svemoguce da cak i u jaslicama jedna vodi racuna o 10ak beba.

A kod nas taj odnos izgleda ovako: :(

-6meseci do 1 godine broj dece 7

-od 1 do 2 godine broj dece 12

-od 2 do 3 godine broj dece 16

-od3 do 4 godine broj dece 20

-od 4 do polaska u skolu br.dece 24( pripremni predskolski program 26)

Stvarno svaka čast tim vaspitačicama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.